Ինչ ազդեցություններ կարող է կրել Հայաստանի տնտեսությունը ԱՄՆ-Իրան կոնֆլիկտի հետևանքով
Իրանի և Միացյալ նահանգների հարաբերությունների վերջին սրացումը մեծ փորձություն է համաշխարհային տնտեսության համար։ Հայաստանի տնտեսության վրա ևս այս իրավիճակը կարող է բացասական ազդեցություն ունենալ։
Հայաստանը հարևան Իրանի հետ ունի մի շարք համատեղ ծրագրեր, որոնց իրականացման հավանականությունը նվազում է իրանական տնտեսության վատթարացման արդյունքում։ Բացի այդ, Իրանն ու Հայաստանը համատեղ ծրագրերի միջոցով քննարկել ու նախատեսել են առաջիկա տարիներին կրկնապատկել և հետագայում էլի ավելացնել ու ընդլայնել փոխադարձ առևտրաշրջանառությունը։ Այս և այլ ուղղություններով համագործակցության ընթացքն ու տեմպերը ռիսկի տակ են դրված։
«Հայաստանի տնտեսության վրա, համենայնդեպս այս պահին, ԱՄՆ-Իրան կոնֆլիկտի հետևանքով շատ մեծ ազդեցություններ չկան, բայց հնարավոր է` հետագայում դրանք տեսանելի լինեն»
Տնտեսագետ, ՀՊՏՀ ինովացիոն և ինստիտուցիոնալ հետազոտությունների լաբորատորիայի ղեկավար Ատոմ Մարգարյանը նկատում է, որ  համաշխարհային տնտեսության վրա ԱՄՆ-Իրան կոնֆլիկտն արդեն տևական ժամանակ է բացասական ադզեցություն է թողնում, որը նախևառաջ պայմանավորված է Իրանի նկատմամբ ԱՄՆ-ի սահմանած  տնտեսական պատժամիջոցներով։ 2018 թվականին ԱՄՆ-ն անցավ նոր կոշտ պատժամիջոցների։ Իրանին արգելվեց  ամերիկյան դոլար գնել, արգելվեց կամ խիստ սահմանափակվեց   ավտոմեքենաների, օդանավերի, ալյումինի, մետաղների, պարսկական գորգերի ու ոսկու առևտուրը, ինչպես նաև՝ իրանական ռիալով գործարքները:  Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը բոլորին զգուշացրել է զերծ մնալ Իրանի հետ առևտրից: Նա հայտարարել, որ յուրաքանչյուրը, ով Իրանի հետ բիզնես կապեր կունենա, չի կարող բիզնեսով զբաղվել Միացյալ Նահանգների հետ։ Պատժամիջոցների երկրորդ փուլով արգելքներ դրվեց դեպի ԱՄՆ իրանական նավթի արտահանման ու առևտրի վրա: Արգելքներ դրվեցին նաև բանկային գործարքների վրա։  Օրերս էլ Իրանի կողմից Իրաքում ամերիկյան երկու ռազմաբազաների դեմ հրթիռային հարձակում իրականացնելուց հետո ԱՄՆ-ն  հայտարարեց նոր պատժամիջոցներ սկսելու մասին, որոնք ուղղված են Իրանի պողպատի և երկաթի արդյունաբերության դեմ, որից Իրանը զգալի եկամուտներ է ստանում:
«Եվ հիմա արդեն երրորդ էսկալացիան է. վերջին օրերի զարգացումների ֆոնին իրավիճակն էլ ավելի է սրվել։ Հայաստանի տնտեսության վրա, համենայնդեպս այս պահին, նշված կոնֆլիկտի հետևանքով շատ մեծ ազդեցություններ չկան։ Բայց,հաշվի առնելով Հայաստան-Իրան նախատեսված համատեղ տնտեսական ծրագրերը, հնարավոր է, որ հետագայում դրանք ավելի տեսանելի, ավելի լուրջ և լայնամասշտաբ լինեն, քան այս պահին երևում է»,- «Հետքի» հետ զրույցում նշեց Ատոմ Մարգարյանը։
Ըստ նրա՝ ակնհայտ է, որ իրանական տնտեսությունը, հատկապես վերջին մեկ տարում, ցնցումների մեջ է. «Գնաճն արդեն անցել է 40%-ը, իրանական ռիալն արժեզրկվել է 3.5 անգամ, ներդրումային ծրագրերն են տապալվում, և առաջիկայում իրանական տնտեսությանը շատ ավելի վատ ժամանակ են սպասվում։ Եվ այս տարի, մասնավորապես այն ոլորտներում, որոնք Հայաստանի հետ համագործակցության հիմնական ուղղություններն են՝ էներգետիկան, ենթակառուցվածքները, առևտուրը, ազդեցությունները, կարծում եմ, կարող են լինել շոշափելի»։
Զբոսաշրջության ոլորտում ևս կարող են ազդեցություններ լինել
Ամեն տարի հարևան Իրանից, որպես զբոսաշրջիկ, Հայաստան են այցելում բազմաթիվ իրանցիներ։ Նրանց հոսքն առավել տեսանելի է լինում իրանական Նոր տարվա՝ Նովրուզի օրերին, որը նշվում է մարտ ամսին։ Երևանը իրանցիների համար Նովրուզը տոնելու հարմար տարբերակ  է։ Այն տևում է մոտ երկու շաբաթ։ Այս ընթացքում Իրանցիները ոչ միայն ծանոթանում են Հայաստանին ու հայկական մշակույթին, այլև՝ ազդում դրամի վարքագծի վրա։ Սովորաբար նրանք զգալի ծավալի արտարժույթ են ծախսում այստեղ, ինչի հետևանքով մի քանի օրով դրամն արժևորվում է։ Սակայն, վերջին երկու տարիներին դրամի արժևորման միտում չի նկատվում, քանի որ  իրանցիների հոսքը է պակասել է, ինչպես նաև՝ չի բացառվում, որ նրանք ավելի քիչ արտարժույթ են այստեղ ծախսում։ Տնտեսագետ Ատոմ Մարգարյանի կարծիքով՝ եթե ԱՄՆ-Իրան հարաբերությունները ավելի սրվեն և դրա հետևանքով իրանական տնտեսության վիճակն ավելի վատթարանա, ապա՝ դա կազդի իրանցիների գնողունակության վրա, և կպակասի Իրանից Հայաստան այցելող զբոսաշրջիկների թիվը։
Հայ-իրանական առևտրի տեմպերը կարող են նվազել
«Այս պահի դրությամբ ենթակառուցվածքների ոլորտում հայ-իրանական որոշակի ծրագրեր կան, որոնք կապված են բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդման գծերի  կառուցման հետ։ Դրա առնչությամբ ակնկալիքները շատ մեծ էին, սակայն վերջին զարգացումներից կարելի ենթադրել, որ ընթացքը կդանդաղի»,- նկատում է Ատոմ Մարգարյանը։
Նա հիշեցնում է, որ նախատեսվում էր կրկնապատկել գազ-էլեկտրաէներգիա փոխանակության ծրագրի ծավալները, որը պետք է տեղի ունենար էլեկտրահաղորդման  նոր գծի կառուցման շնորհիվ, բայց այս պայմաններում, հնարավոր է, այս ծրագրերը ևս որոշակիորեն դանդաղեն կամ սառեցվեն։ «Նույնը վերաբերում է  Մեղրու ՀԷԿ-ի շինարարությանը, նավթավերամշակման գործարանի կառուցմանը, Մեղրու ազատ տնտեսական գոտու լիարժեք վերակառուցմանը և մյուս ծրագրերին։ Այս իրավիճակի ֆոնին սպասել, որ այդ ծրագրերը առաջանցիկ զարգացում կունենան, իհարկե, իրատեսական չէ»,- նշեց տնտեսագետը։
Հայաստանն Իրանի հետ առևտրային հարաբերություններում տարիներ առաջ պայմանավորվածության է եկել էլեկտրաէներգիա արտահանել և դրա դիմաց ստանալ գազ։ Հայաստանի և Իրանի միջև գազ-էլեկտրաէներգիա փոխանակության գործարքն իրականացվում է  2009 թվականից սկսած: Հայաստանը պարտավորվել է մեկ խորանարդ մետր գազի դիմաց Իրանին տալ 3 կվտ/ժ էլեկտրաէներգիա։ Մասնավորապես, ըստ Հայաստանի մաքսային ծառայության հրապարակած տվյալների՝ 2018 թվականին ներմուծվել է 567 մլն խմ գազ, որի դիմաց արտահանվել է 1 մլրդ 839 մլն կվտ/ժ էլեկտրաէներգիա. 2019 թվականի տարեկան տվյալները դեռևս չեն ամփոփվել։
Մինչև 2009 թվականը Հայաստան-Իրան առևտրաշրջանառությունն անշեղորեն աճել է, ճգնաժամից հետո անկում է գրանցվել։ Վերջին տասը տարիների տվյալները ցույց են տալիս, որ 2009-ի անկումից հետո հաջորդող երեք տարիներին այն կրկին աճել է։
Հայաստան-Իրան առևտրաշրջանառությունը 2018-ին կազմել է 363.6 մլն դոլար՝ աճելով 40.5%-ով։ Սակայն, 2019 թվականի աճի այդ տեմպերը չեն պահպանվել և զգալի դանդաղել են։ Վիճակագրական կոմիտեի (ՀՀ ՎԿ) հրապարակած տվյալների համաձայն՝ Իրան-Հայաստան առևտրաշրջանառությունը 2019թ. հունվար-հոկտեմբերին կազմել է մոտ 326.9  մլն դոլար՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ աճելով 11.7%-ով։ Մասնավորապես, Հայաստանից Իրան արտահանումը կազմել է 71.4 մլն դոլար՝ նվազելով 11.1%-ով, իսկ ներմուծումը կազմել է 255.5 մլն դոլար՝ աճելով 20.3%-ով։
2019 թվականի առաջին երեք եռամսյակների տվյալներով Իրանը Հայաստանի արտահանման TOP 10  շուկաների կազմում է՝ 6-րդ տեղում։ Իսկ ներմուծման կազմում երրորդն է:
ԱՄՆ-Իրան հակամարտության ֆոնին, հնարավոր է, այս  թվերը  նվազեն. գնողունակության անկման դեպքում Իրանը կարող է կրճատել Հայաստանից ներմուծումը։ Դա կարտահայտվի գազ-էլեկտրաէներգիա փոխանակության գործարքի ցուցանիշներում, քանի որ Հայաստանից Իրան արտահանման կազմում էլեկտրաէներգիան զբաղեցնում է 80-90%-ը։ Այսինքն՝ Հայաստանից Իրան արտահանման ծավալները հիմնականում պայմանավորված են էլեկտրաէներգիայի ծավալներով։ Իսկ մյուս համեմատաբար խոշոր ապրանքախումբն է ոչխարի ու այծի միսը։ Ինչ վերաբերում է Իրանից Հայաստան ներմուծմանը, ապա այն ավելի դիվերսիֆիկացված է։ Ներմուծման կազմում գազի կշիռն ամենամեծն է՝ 30-40%-ը, խոշոր ապրանքախմբերն են ցեմենտը, միրգ, ընկուզեղենը, պարարտանյութերը և շինարարական ապրանքները։
Իրանի հայկական համայնքը, ներդրումներն ու անշարժ գույքի շուկան
«Պետք է հաշվի առնենք, որ ավելի քան 300 հազարանոց հայկական սփյուռքը Իրանում բավականին ուժեղ է եղել, և վերջին տարիներին այդ կապերը ինտենսիվացել են։Կոնֆլիկտի լրջանալու պարագայում, հնարավոր է, այդ հատվածի կողմից Հայաստանում ներդրումների որոշակի կրճատում լինել»,- ասում է Ատոմ Մարգարյանը։
Ըստ նրա՝ կարող է ազդեցություն լինել նաև հայկական անշարժ գույքի շուկայի վրա՝ իրանահայերի կողմից Հայաստանում բնակարաններ ձեռք բերելու հետևանքով.«Ամեն ինչ կախված է կոնֆլիկտի զարգացումներից։ Թրափն ու իր մտքերը անկանխատեսելի են»։
Ընդհանուր առմամբ, Իրանի տնտեսական վիճակի վատթարացումը կարող է բացասաբար ազդել Հայաստանում իրանական ներդրումների ծավալների վրա՝ թեև այսօրվա դրությամբ Իրանը Հայաստանի օտարեկրյա ներդրողների կազմում առաջատարներից չէ։
Իսկ հայկական դրամի փոխարժեքի վրա ազդեցություն, ըստ Ատոմ Մարգարյանի, այս իրավիճակը  չի կարող ունենալ։
Հիշենենք, որ ԱՄՆ-Իրան կոնֆլկիտը նոր փուլ մտավ այս տարվա սկզբում, երբ  Բաղդադի օդանավակայանում հրթիռային հարվածի հետեւանքով սպանվեց Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի «Ղոդս» հատուկ նշանակության ուժերի հրամանատար, գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանին։
Պաշտոնական Վաշինգտոնը արագ հաստատեց Սոլեյմանիի սպանությունը, նշելով, որ օպերացիան իրականացվել է նախագահ Թրամփի հրահանգով, կանխելու համար հետագա գրոհները, որոնք ենթադրաբար պլանավորվում էին Իրանի կողմից: Նոր հակամարտությունն օրեցօր նոր զարգացումներ է ստանում։ Այսօր հայտնի դարձավ, որ Իրանը խոստովանել է, որ պատահմամբ խոցել է ուկրաինական «Բոինգը»։

Как повлияет конфликт между США и Ираном на экономику Армении
Последнее обострение отношений между Ираном и Соединенными Штатами представляет собой серьезное испытание для мировой экономики. Эта ситуация может негативно отразиться и на армянской экономике.
Армения осуществляет с соседним Ираном ряд совместных проектов, вероятность реализации которых снижается из-за ухудшения состояния иранской экономики.
Кроме того, Иран и Армения предусмотрели в ближайшие годы удвоить, а в дальнейшем еще больше увеличить взаимный торговый оборот. Сегодня, однако, ход и темпы двустороннего сотрудничества во всех направлениях содержат большие риски.
“Конфликт между США и Ираном пока не оказывает серьезного воздействия на экономику Армении, во всяком случае на данный момент. Однако в дальнейшем такое воздействие может стать более ощутимым”
По мнению экономиста, руководителя лаборатории инновационных и институциональных исследований Армянского государственного экономического университета Атома Маргаряна, конфликт между США и Ираном уже долгое время оказывает негативное воздействие на мировую экономику, что обусловлено в первую очередь экономическими санкциями Соединенных Штатов против Ирана.
В 2018 г. были введены новые жесткие санкции. Так, Ирану запретили покупать американские доллары, запретили или жестко ограничили торговлю автомобилями, самолетами, алюминием, металлами, персидскими коврами, золотом, ввели запрет на сделки в иранской валюте. Президент США Дональд Трамп предупредил всех воздержаться от торговли с Ираном, заявив, что каждый, кто установит бизнес-связи с этой страной, не сможет заниматься бизнесом в Америке. На втором этапе санкций были введен запрет на экспорт иранской нефти в США и торговлю с Ираном. Под запретом оказались и банковские сделки. А после совершенного на днях Ираном ракетного обстрела двух американских военных баз в Ираке США заявили о введении новых санкций, направленных против промышленного производства в Иране стали и железа, которое приносит стране значительный доход.
“Сейчас начался третий этап эскалации. Ситуация еще больше обострилась после событий последних дней. В настоящий момент американо-иранский конфликт не оказывает серьезного воздействия на экономику Армении, однако в дальнейшем негативное воздействие может стать более ощутимым, более серьезным и широкомасштабным, учитывая запланированные Арменией и Ираном совместные экономические программы “,- сказал в беседе с Hetq.am Атом Маргарян.
По словам экономиста, в последний год иранская экономика испытывает потрясения. “Рост цен превысил 40%, иранский реал девальвировался в 3.5 раза, инвестиционные программы терпят крах, и в ближайшее время экономику страны ждут более трудные времена. Так что в этом году негативные процессы, в частности в сферах, являющихся основными направлениями сотрудничества с Арменией – энергетика, инфраструктуры, торговля, воздействие, могут стать более ощутимыми”.
Отрицательное воздействие может испытать и сфера туризма
Каждый год из соседнего Ирана в Армению приезжают многочисленные туристы. Этот поток особенно увеличивается в дни иранского Нового Года – Новруза, который отмечается в марте. Для иранцев поездка в Ереван является очень удобным вариантом празднования Новруза, который длится около двух недель. Все это время иранцы не только знакомятся с Арменией и армянской культурой, но и влияют на поведение армянского драма. Обычно они тратят здесь крупные суммы, вследствие чего армянская валюта на какое-то время укрепляет свои позиции. Однако последние два года эта тенденция не наблюдается, так как приток иранцев в нашу страну сократился. По мнению Атома Маргаряна, в случае дальнейшего обострения отношений между США и Ираном состояние экономики соседней страны еще больше ухудшится, что повлияет на покупательную способность населения, в результате чего сократится число приезжающих в Армению иранцев. Это в свою очередь повлияет на деятельность авиакомпаний.
Снизятся темпы развития армяно-иранской торговли
“В настоящее время в сфере инфраструктур осуществляются армяно-иранские проекты строительства высоковольтных линий электропередач, которое близится к завершению. Со строительством ЛЭП связывались большие надежды, однако учитывая последние события, можно предположить, что ход этих работ замедлится”,- отметил А.Маргарян.
“То же самое можно сказать о строительстве Мегринской ГЭС, нефтеперерабатывающего завода, полноценной реконструкции свободной экономической зоны в Мегри и других проектах. В этой ситуации нереально ждать скорейшего осуществления указанных программ”,- сказал эксперт.
Несколько лет назад Армения договорилась с Ираном об экспорте электроэнергии и получении взамен природного газа. Это соглашение действует с 2009 г. Армения обязалась за один кубометр газа предоставлять Ирану 3 квт/час электроэнергии.
В 2018 г. было импортировано 567 млн кубометров газа, а взамен экспортировано 1 млрд 839 млн квт/ч электроэнергии.
До 2009 г. торговый оборот между Арменией и Ираном неуклонно увеличивался, однако после кризиса начался спад. Данные за последние десять лет показывают, что в последующие три года после начавшегося в 2009 г. спада вновь был зарегистрирован рост. Однако эта динамика сохранялась недолго. В 2018 г. торговый оборот между двумя странами составил 363.6 млн долларов, что свидетельствует о росте на 40.5%. Однако в 2019 г. эти темпы не сохранились. По данным Статистического комитета РА, в 2019 г. Иран занял 6-е место в первой десятке рынков экспорта Армении. За десять месяцев объем экспорта составил 52.7 млн долларов, что 16.3% меньше прошлогоднего показателя.
Что касается импорта, то его объем составил 191.3 млн долларов, рост - 24.6%.
На фоне конфликта США и Ирана эти показатели могут сократиться, так как в случае падения покупательной способности Иран может сократить импорт из Армении. Это отразится на сделках по обмену газом и электроэнергией, поскольку в структуре экспорта в Иран электроэнергия составляет 80-90%. Другой относительно крупной товарной группой в составе армянского экспорта в соседнюю страну являются баранина и козлятина. Что касается поставок иранских товаров в Армению, то эта сфера более диверсифицирована. Самый большой процент в структуре импорта из Ирана (30-40%) составляют природный газ, цемент, фрукты, орехи, удобрения и стройматериалы.
Армянская община Ирана, инвестиции и рынок недвижимости
“Необходимо учитывать, что армянская община Ирнана, насчитывающая свыше 300 тысяч человек, была достаточно сильной, а в последние годы связь с Арменией стала более интенсивной. В случае обострения конфликта инвестиции, осуществляемые иранскими армянами в экономику Армении, могут сократиться”,- отметил Атом Маргарян.
По словам экономиста, приобретение иранскими армянами квартир в Армении может сказаться и на рынке недвижимости. “Все зависит от того, как будет развиваться конфликт. Трамп и его мысли непредсказуемы”,- добавил наш собеседник.
В целом ухудшение экономической ситуации в Иране может негативно отразиться на объеме иранских инвестиций в экономику Армении, хотя на сегодняшний день Иран не является лидером среди иностранных инвесторов в нашей стране.
Напомним, что в начале этого года, после того, как вследствие ракетного обстрела багдадского аэропорта был убит командир иранского спецназа в составе Корпуса стражей Исламской революции, генерал Касем Солеймани, конфликт между США и Ираном вступил в новую стадию.
Официальный Вашинтон почти сразу подтвердил убийство Солеймани, отметив, что операция была осуществлена по распоряжению Трампа с тем, чтобы не допустить дальнейших жертв, которые предположительно планировались Ираном. Конфликт с каждым днем получает новое развитие. Как уже стало известно, Иран признался в том, случайно сбил украинский “Боинг”.