«Բացե՛ք միջանցքը». բողոքի ակցիա դեսպանատների մոտ (լուսանկարներ)
Արդեն երկու օր է՝ Արցախը Ադրբեջանի կողմից շրջափակման հետևանքով հումանիտար ճգնաժամի շեմին է․ Ստեփանակերտի հիվանդանոցի մի շարք բուժառուներ գտնվում են ծայրահեղ ծանր և ծանր վիճակում, նրանց կյանքին վտանգ է սպառնում, Հայաստանի քաղաքային հիվանդանոցներ տեղափոխումը դարձել է անհնար: Ըստ Արցախի ՄԻՊ-ի՝ 1100 մարդ մնացել է ճանապարհին ձմեռային ցուրտ պայմաններում՝ հնարավորություն չունենալով միանալ իրենց ընտանիքներին, այդ թվում՝ 270 երեխա։
Այսօր Ադրբեջանը նաև խափանել է Արցախի Հանրապետության գազամատակարարումը։
Արցախցի երիտասարդները բողոքի ակցիան էին կազմակերպել Ադրբեջանի կողմից Հայաստանը Արցախին կապող միակ ճանապարհը` Լաչինի միջանցքը, փակելու կապակցությամբ։
«120 հազար մարդ շրջափակման մեջ է», «Բացե՛ք միջանցքը», «Մենք ուզում ենք տուն գնալ», «Ես Արցախից եմ «Կանգնեցրեք Ադրբեջանի ագրեսիան», «Սա հանցանք է մարդկության դեմ», «Քո կողքին ենք Արցախ», «Դադարեցրեք հումանիտար ճգնաժամը», «Դադարեցրեք ցեղասպանությունն Արցախում» գրություններով պաստառներով ակցիայի մասնակիցներն իրենց բողոքի ձայնը բարձրացրին Եվրամիության հայաստանյան գրասենյակի, Ֆրանսիայի և ՌԴ դեսպանությունների շենքերի դիմաց, նաև հանձնեցին նամակ-բողոքներ նշված կառույցներին։

“Откройте коридор!”: акции протеста в Ереване (фото)
Вследствие организованной Азербайджаном блокады Арцах второй день находится на пороге гуманитарной катастрофы. Из-да перекрытия Лачинского коридора стала невозможна транспортировка в больницы Армении тяжелобольных пациентов степанакертской больницы, жизням которых угрожает опасность.
По словам Защитника прав человека Арцаха, в условиях холодной зимы 1100 человек, в том числе 270 детей, остались на дороге, не имея возможности присоединиться к своим семьям. Помимо этого, Азербайджан сегодня прекратил газоснабжение Республики Арцах.
В связи с блокированием единственной связывающей Арцах с Арменией дороги – Лачинского коридора, молодые арцахцы провели сегодня в Ереване акции протеста.
Акции состоялись перед зданиями представительства Евросоюза, посольств Франции и РФ. Участники пикетов держали в руках плакаты с надписями “Откройте коридор!”, "Мы хотим уехать домой”, “Остановите агрессию Азербайджана!”, “Это преступление против человечности”, “Мы с тобой, Арцах!”, “Прекратите гуманитарную катастрофу!”, “Прекратите геноцид в Арцахе!”. Диппредставительствам были вручены письма соответствующего содержания.