Բյուջե-2024. պետական պարտքը կշարունակի աճել, սակայն չի հատի «կարմիր գծի» շեմը
Այս տարվա վերջին Հայաստանի պետական պարտքը կհասնի մոտ 4.7 տրլն դրամի՝ սեպտեմբերի վերջին գրանցված 4.45 տրլն դրամի դիմաց, իսկ 2024-ի վերջում կկազմի 5.3 տրլն դրամ։ Նման կանխատեսում է դրված 2024 թվականի պետական բյուջեի նախագծի հիմքում։
Կառավարությունը պետական պարտք է ներգրավում բյուջեի դեֆիցիտը փակելու համար։ Կանխատեսվում է, որ ինչպես այս տարի, այնպես էլ եկող տարի պետական պարտքը չի հատի «կարմիր գծի» շեմը։ Այդ շեմը վերաբերում է մասնավորապես Կառավարության պարտքին, որը ամբողջ պետական պարտքի առյուծի բաժինն է զբաղեցնում, փոքր մասնաբաժին (5-6%) ունի Կենտրոնական բանկը։
Ըստ հարկաբյուջետային կանոնների՝ եթե տարվա վերջի դրությամբ Կառավարության պետական պարտքը ՀՆԱ-ի 60%-ից ցածր է լինում, համարվում է, որ պարտքը կառավարելի և ոչ վտանգավոր շեմում է։
Իսկ 60%-ից բարձր ցուցանիշի դեպքում գործադիրը պարտավորվում է բյուջեի ծախսերը սահմանափակել, ինչպես նաև ներկայացնել ծրագիր՝ ՀՆԱ-ի նկատմամբ Կառավարության պարտքի մակարդակը նվազեցնելու վերաբերյալ:
Կառավարությունը նման իրավիճակում է հայտնվել 2020-2021 թվականներին։ Հաջորդող երկու տարիներին Կառավարության պարտք/ՀՆԱ ցուցանիշը նվազել է։
Սպասվում է, որ այս տարվա վերջում Կառավարության պարտք/ՀՆԱ հարաբերակցությունը կկազմի 47%, իսկ 2024-ի վերջի դրությամբ այն կհասնի 48.4%-ի։ Բոլոր դեպքերում այն չի հատի «կարմիր գծի» շեմը։
Դոլարային արտահայտությամբ Կառավարության պարտքը 2024 թվականի վերջում, ըստ կանխատեսումների, կկազմի 11.9 մլրդ դոլար, իսկ դրամային արտահայտությամբ՝ մոտ 5.1 տրլն դրամ։
Նախատեսվում է 2023-2024 թվականներին Կառավարության պարտքի կառուցվածքում ավելացնել ներքին պարտքի՝ ՀՀ դրամով տեղաբաշխված պետական գանձապետական պարտատոմսերի կշիռը՝ հասցնելով 44.4%-ի։ 2022-ի վերջի դրությամբ այն 37.9% է։
Այս ռազամավարությունը պետական պարտքի կառավարման գործում նոր չէ։ Ըստ հիմնավորման՝ պետական պարտքի կազմում ՀՀ դրամով պարտքի կշիռը ավելացնելով և արտարժույթի կշիռը փոքրացնելով՝ նվազեցվում են վերաֆինանսավորման և փոխարժեքի ռիսկերը։
Գալիք տարում կավելանան նաև Կառավարության պարտքի սպասարկման ծախսերը։ Միայն տոկոսավճարները կկազմեն Հայաստանի պետական բյուջեի ամբողջ ծախսերի 10.7%-ը՝ 322.2 մլրդ դրամ։ Դա ավելին է, քան առողջապահությանը, կրթությանը, շրջակա միջավայրի պաշտպանությանը և բազմաթիվ այլ ոլորտների հատկացվող գումարը։ 2023-ի բյուջեով հատկացված ցուցանիշի համեմատ պարտքի տոկոսավճարները կաճեն 49.4 միլիարդ դրամով կամ 18.1%-ով։

Бюджет-2024: госдолг будет расти, но не пересечет красную черту
К концу этого года государственный долг Армении достигнет почти 4.7 трлн драмов против 4.45 трлн по состоянию на конец сентября, а к концу 2024-го достигнет 5.3 трлн драмов. Такой прогноз положен в основу проекта госбюджета 2024 года.
Правительство привлекает госдолг с целью покрытия дефицита бюджета. Планируется, что как в этом, так и в будущем году государственный долг не пересечет красную черту. Этот касается, в частности, долга правительства, составляющего львиную долю госдолга. Остальные 5-6% - доля Центрального банка.
Согласно налогово-бюджетным правилам, если по состоянию на конец года госдолг правительства составляет меньше 60% ВВП, то, значит, долг управляем и не находится на опасной отметке.
Если же показатель превышает 60%, то исполнительный орган обязан ограничить расходы бюджета и представить программу снижения уровня долга правительства по отношению к ВВП.
В подобной ситуации правительство оказалось в 2020-2021 гг. В последующие два года соотношение между долгом правительства и ВВП уменьшилось.
Ожидается, что к концу года этот показатель составит 47%, а к концу 2024-го достигнет 48.4%. Во всех случаях госдолг не пересечет красную черту.
Согласно прогнозам, к концу 2024 г. долг правительства в долларовом выражении составит 11.9 млрд долларов, в драмовом – около 5.1 трлн драмов.
В 2023-2024 гг. планируется увеличить в структуре долга правительства вес внутреннего долга, то есть размещенных в драмах РА государственных казначейских облигаций, доведя его до 44.4% против 37.9% в конце 2022 г.
В деле управления госдолгом такая стратегия не нова. Согласно обоснованию, увеличение в структуре госдолга веса драмов РА и уменьшения веса валюты приведет к снижению рисков – как валютного, так и рефинансирования.
В будущем году увеличатся расходы на обслуживание правительственного долга. Только выплаты по процентам составят 322.2 млрд драмов, или 10.7% от всех расходов государственного бюджета Армении. Это больше, чем суммы, выделяемые сферам здравоохранения, образования, защите окружающей среды и многим другим. Выплаты по процентам долга по сравнению с аналогичным показателем бюджета 2023 г. составят 49.4 млрд драмов, или 18.1%.