Հայաստանի պետական պարտքը հատել է 11 միլիարդ դոլարի շեմը
Հայաստանի պետական պարտքը 2023 թվականի հուլիսի վերջի դրությամբ կազմել է մոտ 11 մլրդ 352 մլն դոլար։ Ինչպես ցույց են տալիս Ֆինանսների նախարարության տվյալները, տարեսկզբի համեմատ պարտքն աճել է 714 մլն դոլարով կամ 6.7%-ով։
Ներքին պետական պարտքն ավելի արագ է աճում, քան արտաքին պարտքը։
Հայաստանի արտաքին պետական պարտքը հուլիսի վերջի դրությամբ կազմել է 6 մլրդ 663 մլն դոլար, որը այս տարվա յոթ ամիսների ընթացքում աճել է 218 մլն դոլարով կամ 3.4%-ով։
Արտաքին պարտքի հիմնական մասը միջազգային կազմակերպություններից և օտարերկրյա պետություններից ստացված վարկերն են։
Հայաստանը շարունակում է նոր վարկեր ներգրավել սոցիալ-տնտեսական ծրագրերն իրականացնելու համար։ Այս տարվա ապրիլին Հայաստանի կառավարության ու Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի (ՎԶՄԲ) միջև ստորագրվել է նոր վարկային համաձայնագիր՝ «Կանաչ, դիմակայուն և ներառական զարգացման քաղաքականության վարկ» անվամբ։ Վարկի ընդհանուր գումարը կազմել է 92 մլն եվրո։
Նույն ընթացքում ավելի մեծ տեմպով աճում է ներքին պարտքը։ Այս տարվա յոթ ամիսներին ներքին պարտքն ավելացել է 496 մլն դոլարով՝ 11.8%-ով և կազմել 4 մլրդ 688 մլն դոլար։
Ընդհանուր պարտքը 11 մլրդ դոլարի շեմը հատել է մայիսից։
Չնայած ավելի արագ աճին՝ ներքին պարտքը դեռևս ավելի փոքր է արտաքին պարտքից։ Կառավարությունը համարում է, որ ներքին պարտքի տեսակարար կշռի մեծացումը նպաստում է փոխարժեքի ռիսկի նվազեցմանը: Ներքին պարտքը տրվում և սպասարկվում է ՀՀ դրամով ու դրամ/դոլար փոխարժեքի տատանումների բացասական ազդեցություններից զերծ է մնում։
Մյուս կողմից էլ, սակայն, դա հանգեցնում է տոկոսադրույքի ռիսկի աճի և պարտքի սպասարկման ծախսերի աճի, քանի որ ներքին պարտքի տոկոսադրույքները, եթե ոչ միշտ, ապա հաճախ ավելի բարձր են լինում:
Պետական պարտքի աճին զուգահեռ ավելանում են նաև պարտքի տոկոսավճարները։
Ըստ Ֆինանսների նախարարության՝ 2023 թվականի հունվար-հուլիսին պարտքի տոկոսավճարներին պետական բյուջեից ուղղվել է մոտ 126 մլրդ դրամ, որից 74 մլրդ դրամը ներքին պարտքի գծով տոկոսավճարներն են, մոտ 52 մլրդ դրամը՝ արտաքին պարտքի գծով է։
Դրամի արժևորումը թույլ ազդեցություն է ունեցել պետական պարտքի վրա
Քանի որ Հայաստանի արտաքին պարտքի հաշվարկներն ու մարումները կատարվում են ԱՄՆ դոլարով և 2022 թվականի դրամը արժևորվել է, 2022 թվականն այդ առումով բարենպաստ է տարի էր պարտքի սպասարկման համար։ Այլ խոսքով՝ դրամի ամրացումը դոլարի նկատմամբ հօգուտ պետական պարտքի է եղել:
Դոլարի նկատմամբ դրամի արժևորումը նպաստել է, որ դրամային արտահայտությամբ պարտքի թե բացարձակ արժեքը, թե տոկոսավճարները նախատեսվածից քիչ լինեն։
2022 թվականի ընթացքում դոլարի փոխարժեքը դրամի նկատմամբ նվազել է մինչև 20%-ով։ Արդյունքում՝ դրամային արտահայտությամբ պարտքի նվազում էր գրանցվել, սակայն դոլարային արտահայտությամբ՝ աճ։
Դրամը դոլարի նկատմամբ շարունակել է ամրապնդվել նաև այս տարի, սակայն՝ շատ ավելի թույլ տեմպով։ Եթե 2022 թվականի դեկտեմբերին պետական պարտքի հաշվարկներում հիմք է ընդունվել 393.57 ԱՄՆ դոլար/ ՀՀ դրամ միջին փոխարժեքը, ապա 2023-ի հուլիսին՝ 386.22 դրամ։
Այսինքն՝ դոլարը էժանացել է ընդամենը 2%-ով։ Հետևաբար, փոխարժեքի տատանումները պարտքի ցուցանիշների և սպասարկման վրա այս տարի մեծ ազդեցություն չեն թողել։
Եթե դոլարային արտահայտությամբ ընդհանուր պետական պարտքն աճել է 6.7%-ով, ապա դրամային արտահայտությամբ՝ 4.7%-ով։ Դրամային արտահայտությամբ պետական պարտքը կազմում է 4 տրլն 384 մլրդ դրամ։

Госдолг Армении превысил $11 млрд
По состоянию на конец июля 2023 года государственный долг Армении составил около 11 млрд 352 млн долларов. Согласно данным Министерства финансов, по сравнению с началом года размер долга вырос на 714 млн долларов, или на 6.7%.
Внутренний госдолг растет быстрее внешнего.
Внешний госдолг Армении на конец июля составил 6 млрд 663 млн долларов. Это означает что за семь месяцев этот показатель вырос на 218 млн долларов, или на 3.4%․
Основную часть внешнего долга составляют кредиты, предоставленные международными организациями и иностранными государствами.
Для реализации социально-экономических программ Армения продолжает брать новые кредиты. В апреле этого года правительство РА и Международный банк реконструкции и развития (МБРР) подписали новое кредитное соглашение - “Зеленый, устойчивый и инклюзивный кредит политики развития” – на общую сумму 92 млн евро.
В указанный период более ускоренными темпами рос внутренний долг. За семь месяцев этого года внутренний долг увеличился на 496 млн долларов, или на 11.8%, составив 4 млрд 688 млн долларов.
В мае общий долг страны превысил 11 млрд долларов․
Внутренний долг, несмотря на более высокие темпы роста, пока уступает внешнему. По мнению правительства, увеличение удельного веса внутреннего долга способствует снижению валютного риска.
Внутренний долг предоставляется и обслуживается в драмах РА и огражден от негативного влияния колебаний курса доллара.
С другой стороны это приводит к росту процентного риска и расходов на обслуживание долга, так как проценты по внутреннему долгу, если не всегда, то очень часто существенно превышают проценты по внешнему долгу.
Параллельно росту госдолга растут и проценты по долгу.
В январе-июле 2023 г., согласно данным Минфина, на выплату процентов по долгу из госбюджета было выделено около 126 млрд драмов, из которых 74 млрд предназначались на погашение процентов по линии внутреннего долга, около 52 млрд – по линии внешнего долга.
Укрепление драма не оказало существенного воздействия на госдолг.
Поскольку в Армении расчет и погашение внешнего долга осуществляются в долларах США, а в 2022 г. произошло укрепление армянского драма, то в этом плане прошлый год был благоприятным для обслуживания долга. Иными словами, укрепление драма по отношение к доллару было в пользу госдолга.
В течение 2022 г. снижение курса доллара составило почти 20%. В результате в драмовом выражении долг сократился, в долларовом – вырос.
Укрепление драма по отношению к доллару продолжилось и в этом году, но более низкими темпами. Если в декабре 2022 г. госдолг рассчитывался исходя из среднего курса курса доллара 393.57 драма, то в июле 2023-го – из среднего курса 386.22 драма. Это означает, что доллар подешевел всего на 2%. Следовательно, колебания валютного курса не оказали существенного влияния на показатели и обслуживание долга.
Если в долларовом выражении общий государственный долг вырос на 6.7%, то в драмовом – на 4.7%. В последнем случае госдолг составляет 4 трлн 384 млрд драмов.