2022 թվականին Հայաստանի պետական պարտքն աճել է 15.3%-ով՝ հատելով 10 մլրդ դոլարի շեմը
Հայաստանի պետական պարտքը հատել է 10 մլրդ դոլարի շեմը: Այն չի խախտում հարկաբյուջետային կանոնները, սակայն գնալով ծանրանում է պարտքի սպասարկումը՝ բյուջեից տոկոսադրույքներին ուղղվող միլիարդավոր դրամները: Դրամի ամրացումը դոլարի նկատմամբ հօգուտ պետական պարտքի է եղել:
2022 թվականի դեկտեմբերի վերջի դրությամբ Հայաստանի պետական պարտքը կազմել է 10 մլրդ 638 մլն դոլար: Մեկ տարում այն աճել է 15.3%-ով կամ 1 մլրդ 412 մլն դոլարով:
Այս մասին տեղեկանում ենք Ֆինանսների նախարարության տրամադրած տվյալներից:
Պետական պարտքը աճել է ներքին պարտքի հաշվին:
Տարեվերջին ներքին պետական պարտքը կազմել է մոտ 4 մլրդ 189 մլն դոլար՝ տարվա ընթացքում ավելանալով մոտ 1 մլրդ 610 մլն դոլարով կամ 62.5%-ով:
Ներքին պարտքը գոյացել է հիմնականում ռեզիդենտների կողմից ձեռք բերված պետական գանձապետական պարտատոմսերի հաշվին:
Արտաքին պարտքը կազմել է 6 մլրդ 451 մլն դոլար: Ի տարբերություն ներքին պարտքի, արտաքին պարտքը նվազել է տարվա ընթացքում՝ կատարված մարումների հաշվին: Այն տարեսկզբի համեմատ նվազել է 197.6 մլն դոլարով կամ 3%-ով: Արտաքին պարտքի մեծ մասն էլ այլ պետություններից ու կազմակերպություններից վերցված վարկերն ու փոխառություններն են:
Վերջին տասը տարում Հայաստանի պետական պարտքը աճել է 2.4 անգամ:
Պարտքի բեռը չի հատի «կարմիր գծի» շեմը
Առանց պարտքի Հայաստանի պետական բյուջեն չի կարող սպասարկել իր ծախսերը, քանի որ ծախսերը միշտ ավելի շատ են, քան եկամուտները: Սակայն, երբեմն պարտքի բեռը հատում է «կարմիր գիծը»: Իհարկե, դա դեֆոլտ չէ, սակայն վտագավոր շեմ է:
Թե որքանով է պետական պարտքի մակարդակը վտանգավոր երկրի համար, չափվում է հիմնականում համախառն ներքին արդյունքի (ՀՆԱ) հետ հարաբերակցությամբ: 2022 թվականի ՀՆԱ-ն դեռևս չի հրապարակվել: Սակայն, արդեն իսկ կանխատեսումներ կան, որ չնայած պետական պարտքը աճել է, սակայն Կառավարության պարտք/ՀՆԱ հարաբերակցությունը նվազելու է:
Հայաստանի պետական պարտքը Կառավարության և Կենտրոնական բանկի պարտքի հանրագումարն է: Սակայն, ԿԲ-ի պարտքն, իրականում, փոքր բաժին ունի: Մասնավորապես, 2022 թվականի վերջում Հայաստանի 10 մլրդ 638 մլն դոլար պետական պարտքի 10 մլրդ 86 մլն դոլարը Կառավարության պարտքն է, իսկ մնացած 551 մլն դոլարը՝ Կենտրոնական բանկինը:
Հարկաբյուջետային կանոններով («Պետական պարտքի մասին» ՀՀ օրենք) յուրաքանչյուր տարվա դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ Կառավարության պարտքի և համախառն ներքին արդյունքի հարաբերակցության սահմանային շեմը 60 տոկոս է սահմանված: Սա, այսպես կոչված, պարտքի վտանգավոր շեմն է, որը հատելու դեպքում գործադիրը պարտավորվում է ընթացիկ ծախսերը սահմանափակել, ինչպես նաև ներկայացնել ծրագիր՝ ՀՆԱ-ի նկատմամբ Կառավարության պարտքի մակարդակը նվազեցնելու վերաբերյալ։
2020 թվականին պետական պարտքը հատեց այդ շեմը՝ կազմելով 63.5%: Հաջորդող տարում այն նվազեց՝ մոտենալով 60%-ին:
2022 թվականի նոյեմբերի 16-ին ֆինանսների արդեն նախկին նախարար Տիգրան Խաչատրյանը հայտարարեց, որ ըստ կանխատեսումների 2022-ի տարեվերջյան տվյալներով՝ Կառավարության պարտք/ՀՆԱ ցուցանիշը կվերադառնա 60%-ից ցածր մակարդակին՝ կազմելով 51%: Դրան նպաստել է ինչպես տնտեսական աճը, այնպես էլ՝ տարվա ընթացքում դրամի շուրջ 20%-ով արժևորումը դոլարի նկատմամբ. հաշվարկները կատարվում են դրամով՝ մինչդեռ արտաքին պարտքը դոլարով է:
Դեռևս 2022-ի հունիսին Տիգրան Խաչատրյանը հայտարարեց, որ եթե այս տարեսկզբի համեմատ տարեվերջին դոլարի փոխարժեքը լինի ավելի ցածր, ապա պետական պարտքը դրամային արտահայտությամբ ավելի փոքր կլինի։ Հետևաբար, Կառավարության պարտք/ՀՆԱ ցուցանիշը կանխատեսված ցածր կլինի։
Այլ խոսքով, չնայած պետական պարտքի ծավալները գնալով աճում են, սակայն, հարկաբյուջետային կանոնների վտանգավոր շեմը չի հատի:
Կառավարության պետական պարտքը մինչև 2020 թվականը երբևէ չի հատել ՀՆԱ-ի 60%-ի շեմը: Մինչև 2008 թվականի համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամը այդ ցուցանիշը աստիճանաբար նվազել է: Ճգնաժամի պայմաններում պետությունը զգալի ավելացրել է պարտքը, բայց նույնիսկ այդ պարագայում ՀՆԱ-ի նկատմամբ հարաբերակցությունը այսքան բարձր չի եղել։ Հետագայում ևս աստիճանաբար աճել է և կտրուկ թռիչք կատարել 2020 թվականին:
Պարտքի տոկոսավճարները տարեցտարի ավելի ծանր բեռ են դառնում բյուջեի համար
Թեև պետական պարտքը հարկաբյուջետային կանոնները չի խախտի, սակայն դրա աճը, այսպես թե այնպես, բացասական է ազդում պետական բյուջեի վրա: Հետևաբար նաև՝ հարկատուների, որոնց հարկերի հաշվին էլ գոյանում է այդ բյուջեն:
Ամեն տարի Կառավարությունը միլիարդավոր դրամներ է ուղղում պետական պարտքի տոկոսավճարները մարելուն: Պարտքի ֆիզիկական ծավալների աճին զուգահեռ, աճում են տոկոսավճարները, ինչպես նաև մայր գումարները:
Վերջին տարիներին բյուջեի ծախսերի մոտ 10%-ը բաժին է ընկնում Կառավարության պարտքի տոկոսավճարներին, իսկ մայր գումարի մարումները կատարվում են հիմնականում նոր վերցվող միջազգային վարկերի հաշվին:
Ինչպես տեղեկանում ենք Ֆինանսների նախարարությունից, 2022 թվականին պետական պարտքի տոկոսավճարները կազմել են 198.3 մլրդ դրամ, որից 125.9 մլրդ դրամը ներքին պարտքի տոկոսավճարներն են, 72.4 մլրդ դրամը՝ արտաքին: Ընդ որում՝ այդ գումարներն ավելի մեծ կլինեին, եթե դոլարը դրամի նկատմամբ էժանացած չլիներ: Պարտքի տոկոսները վճարվում են դոլարով և որքան այն ավելի էժան է, այնքան քիչ դրամ է ուղղվում բյուջեից դրանց վճարմանը:
Բոլոր դեպքերում, 2021 թվականի համեմատ պարտքի տոկոսավճարներն ավելացել են 17.5 մլրդ դրամով կամ 9.7%-ով:
Ներքին պարտքը մեծ թափ է հավաքել
Վերջին հինգ տարիներին ներքին պարտքը մեծ թափով է աճում: Արդյունքում արտաքին պարտքը տարիների ընթացքում զիջել է իր դիրքերը:
Եթե տասը տարի առաջ արտաքին պարտքը 85% կշիռ ուներ, ապա այսօր այն մոտ 61% է:
Սա Կառավարության ռազմավարության մի մասն է: Հիմնավորվում է, որ ներքին պարտքի տեսակարար կշռի մեծացումը նպաստում է փոխարժեքի ռիսկի նվազեցմանը: Ներքին պարտքը տրվում և սպասարկվում է ՀՀ դրամով ու դրամ/դոլար փոխարժեքի տատանումների բացասական ազդեցություններից զերծ է մնում։ Մյուս կողմից էլ, սակայն, դա հանգեցնում է տոկոսադրույքի ռիսկի աճի և պարտքի սպասարկման ծախսերի աճի, քանի որ ներքին պարտքի տոկոսադրույքները, եթե ոչ միշտ, ապա հաճախ ավելի բարձր են լինում:

В 2022 году госдолг Армении вырос на 15%, превысив десять млрд долларов
Размер государственного долга Армении превысил 10 млрд долларов. Это не нарушает налогово-бюджетные правила, однако обслуживание долга постепенно затрудняется, поскольку на погашение процентов приходится выделять из госбюджета миллиарды драмов
По состоянию на конец декабря 2022 г. госдолг РА составил 10 млрд 638 млн долларов. За год эта сумма выросла на 15.3%, или на 1 млрд 412 млн долларов. Об этом свидетельствуют данные, предоставленные Министерством финансов.
Отметим, что госдолг вырос за счет внутреннего долга. К концу года внутренний государственный долг составил около 4 млрд 189 млн долларов, что по сравнению с началом года больше примерно на 1 млрд 610 млн долларов, или на 62.5%. Внутренний долг образовался в основном за счет приобретенных резидентами государственных казначейских облигаций.
Внешний долг составил 6 млрд 451 млн долларов. В течение года внешний долг в отличие от внутреннего сократился за счет погашений: в частности, по сравнению с началом годом – на 197.6 млн долларов, или на 3%. Отметим, что большую часть внешнего долга составляют кредиты и займы, полученные от других государств и организаций. За последние десять лет государственный долг Армении вырос в 2.4 раза.
Бремя долга не пересечет “красную черту”
Без долга государственный бюджет Армении не сможет обслуживать свои расходы, поскольку они превышают доходы. Но иногда бремя долга пересекает “красную черту”. Это, разумеется, не дефицит, но довольно опасный порог.
Опасность уровня госдолга для страны определяется в основном соотношением с внутренним валовым продуктом. Данные ВВП 2022 года пока опубликованы, но уже есть прогнозы о том, что, несмотря на рост госдолга, соотношение долг правительства/ВВП сократится.
Государственный долг Армении представляет собой сумму долгов правительства и Центрального банка. Однако долг ЦБ составляет небольшую часть. Так, в конце 2022 г. из 10 млрд 638 млн долларов общего долга на долю правительственного долга пришлось 10 млрд 86 млн долларов, на долю Центробанка – остальные 551 млн долларов.
Согласно налогово-бюджетным правилам (закон РА “О государственном долге”), по состоянию на 31 декабря каждого года пограничный порог соотношения долга правительства и ВВП установлен в размере 60%. Это так называемый опасный порог, в случае превышения которого правительство обязуется сократить текущие расходы, а также представить программу сокращения долга правительства по отношению к ВВП.
В 2020 г. государственный долг превысил этот порог, составив 63.5%. В следующем году он сократился почти до 60%.
16 ноября 2022 г. уже бывший министр финансов Тигран Хачатрян заявил, что, согласно прогнозам, к концу года соотношение долга правительства и показателя ВВП вернется к отметке ниже 60%, составив 51%. Этому способствовал как экономический рост, так и укрепление на 20% драма по отношению к доллару: расчеты производятся в драмах, тогда как внешний долг рассчитывается в долларах.
Еще в июне 2022 г. Тигран Хачатрян заявил, что если к концу года по сравнению с его началом курс доллара будет ниже, то госдолг в драмовом выражении сократится. Следовательно, соотношение долг правительства/показатель ВВП будет меньше прогнозируемого.
Иными словами, хотя объемы госдолга постоянно растут, он не превысит опасный порог налогово-бюджетных правил.
До 2020 г. госдолг правительства никогда не превышал 60-процентный порог ВВП. До всемирного экономического кризиса 2008 г. этот показатель постепенно снижался. В условиях кризиса государство значительно увеличило сумму долга, но даже в этом случае соотношение с ВВП не было очень большим. В дальнейшем также этот показатель постепенно увеличивался, совершив в 2020 г. резкий скачок.
С каждым годом проценты по долгу становятся все более тяжким бременем для бюджета. И хотя госдолг не нарушает налогово-бюджетные правила, его рост так или иначе оказывает негативное воздействие на госбюджет.
Каждый год правительство направляет миллиарды драмов на погашение процентов по госдолгу. Параллельно росту физических объемов долга растут и проценты, и основные суммы.
В последние годы около 10% бюджетных расходов приходится на оплату процентов по долгу правительства, а погашение основной суммы осуществляется в основном за счет новых международных кредитов.
Как свидетельствуют данные Минфина, в 2022 г. проценты по госдолгу составили 198.3 млрд драмов, из которых 125.9 млрд были проценты по внутреннему долгу, 72.4 млрд – проценты по внешнему долгу. При этом если бы курс доллара не снизился, то эти суммы были бы гораздо больше. Проценты по долгу выплачиваются в долларах, и чем ниже курс валюты США, тем меньше денег направляется из бюджета на их оплату.
Во всех случаях по сравнению с 2021 годом проценты по долгу увеличились на 17.5 млрд драмов, или на 9.7%.
Внутренний долг растет ускоренными темпами
В последние годы внутренний долг растет ускоренными темпами. В результате внешний долг с годами утратил свои позиции. Если десять лет назад вес внешнего долга составлял 85%, то сегодня – 61%.
Это часть стратегии правительства. Обосновывается это тем, что увеличение удельного веса внутреннего долга способствует снижению рисков, связанных с колебаниями курса валют. Внутренний долг обслуживается в драмах РА и ограждается от негативного воздействия колебаний курса драма по отношению к доллару. Но с другой стороны это приводит к росту рисков, связанных с процентными ставками, и ростом расходов на обслуживание долга, поскольку проценты по внутреннему долгу, если не всегда, то часто бывают выше.