Ինչու է հանքարդյունաբերությունը անկում ապրում. պատժամիջոցներից մինչև անվտանգություն
Հայաստանում հանքարդյունաբերության ծավալները արդեն երրորդ տարին է՝ անկման միտում են գրանցում։ Կրճատվում է մասնավորապես պղնձի խտանյութի արտադրությունը, որը էական դեր ունի հանքարդյունաբերության մեջ։ Ոլորտում ձեռնարկությունների խնդիրները, ինչպես Թեղուտի պարագայում, անմիջապես և ուղիղ ազդեցություն են թողել արտադրանքի ծավալների վրա։ Պարբերաբար խնդիրների առաջ է կանգնում նաև Սոթքի ոսկու հանքավայրը։
Զուգահեռ նվազում է պղնձի խտանյութի արտահանումը Հայաստանից։
Անկումը սկսվել է 2021-ի կեսերից
Վիճակագրական կոմիտեի վերջին տվյալներով՝ այս տարվա առաջին 9 ամիսներին (2023 հունվար-սեպտեմբեր)  հանքարդյունաբերության ծավալները Հայաստանում կազմել են 357 միլիարդ դրամ։ Այստեղ պետք է հասկանալ հիմնականում մետաղական հանքարդյունաբերությունը (339 միլիարդ դրամ), ինչպես՝ պղնձի, մոլիդբենի, ոսկու արդյունահանումը։ Նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ ամբողջ հանքարդյունաբերության ծավալները կրճատվել են 4.5%-ով։
Այս ցուցանիշը գուցե ուշադրության չարժանանար, եթե հանքարդյունաբերության անկում գրանցված չլիներ նաև 2022 թվականին՝ տարեկան 3.2%-ով, ինչպես նաև 2021-ին՝ 0.8%-ով։ Մինչդեռ դրան նախորդող առնվազն հինգ տարիներին հանքարդյունաբերության ծավալները աճել են՝ հիմնականում երկնիշ տեմպով։ Վերջին երկու տարիներին նվազում է նաև Հայաստանից պղնձի արտահանումը, որը Հայաստանի արտահանման առաջատար հորիզոնակններում է։
2021 թվականի օգոստոսից հանքարդյունաբերության ոլորտում սկսվել է անկումը և բացառությամբ մի քանի ամիսների՝ անկման միտումը շարունակվել է մինչև 2023-ի հունիս։
Այս ինֆոգրաֆիկայում հանքարդյունաբերության ծավալների ամսական փոփոխություններն են՝ յուրաքանչյուր ամիսը նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատ։
Վերջին մոտ երեք տարիներին ոլորտում ամենամեծ անկումը գրանցվել է 2022 թվականի մարտին։ Դրական դինամիկա է նկատվում 2023 թվականի հուլիսից։
2023 թվականի հունվար-սեպտեմբերին պղնձի խտանյութի արտադրությունը կրճատվել է 13.4%-ով. Թեղուտը՝ գլխավոր «մեղավորների» շարքում
Հանքարդյունաբերության ոլորտի անկման վրա էապես ազդում է պղնձի խտանյութի ծավալների կրճատումը։ Պղնձի խտանյութի ծավալները անգամներով գերազանցում են մյուս մետաղական հանածոներին, հետևաբար՝ այս ոլորտում տատանումները էական ազդեցություն են թողնում ընդհանուր հանքարդյունաբերության վրա։
Վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով՝ այս տարվա հունվար-սեպտեմբերին Հայաստանում արտադրվել է 208 հազար տոննա պղնձի խտանյութ, որը նախորդ տարվա նույն ամիսների համեմատ 13.4%-ով կրճատվել է։ Համեմատության համար, նույն ընթացքում արտադրվել է 18 հազար տոննա մոլիբդենի խտանյութ՝ աճելով 6.4%-ով։
Ավելացել է նաև ավազի, ցինկի խտանյութի և հանքարդյունաբերության այլ ճյուղերի թողարկումը, սակայն դրանք «չեն փրկել» ոլորտի ընդհանուր պատկերը։
Ինչ վերաբերում է ոսկու արդյունահանման տվյալներին, ցավոք, Վիճակագրական կոմիտեն չի հրապարակում այս մասին առանձին տվյալներ, սակայն 2020 թվականից` 44-օրյա պատերազմից հետո Սոթքի ոսկու հանքավայրի աշխատանքները պարբերաբար խաթարվում են, ինչն էլ ազդում է արդյունահանման և արտահանման ծավալների վրա։
«Աքսես» վերլուծական կենտրոնի  ղեկավար, տնտեսագետ Հայկազ Ֆանյանը հանքարդյունաբերության անկումը պայմանավորում է մի քանի հանգամանքով, որոնք կապված չեն միամյանց հետ։ Կան իրավիճակային պատճառներ, որոնք ընդհանուր չեն ամբողջ ոլորտի համար։
Դրանցից առաջինը Թեղուտի հանքավայրի աշխատանքների ժամանակավոր դադարեցումն է։ «Թեղուտի պղինձ-մոլիբդենային հանքավայրը փոխկապակցված է ՎՏԲ բանկի հետ, որը Ռուսաստանի դեմ կիրառվող պատժամիջոցների պատճառով նախորդ տարվա կեսերից փաստի առաջ կանգնեց։ Պատժամիջոցների պատճառով Թեղուտից արտահանումը, հետևաբար՝ նաև արդյունահանումը խիստ սահմանափակվեց։ Որոշակի ամիսների հանքը չի աշխատել»,- «Հետք»-ի հետ զրույցում նշում է տնտեսագետը։
Մեր տեղեկություններով՝ Թեղուտի հանքավայրը այժմ շահագործվում է փոքր ծավալներով։
Ըստ իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրում հրապարակվող  իրական շահառուների հայտարարագրի, որը հրապարակվել է 10/03/2023-ին, «Թեղուտ» ՓԲԸ-ի 49.95 %-ի բաժնետերը ռուսաստանյան «ՎՏԲ Բանկ» ՓԲԸ-ն է։
«Հանքարդյունաբերության ծավալների վրա ազդեցություն են թողել նաև Սոթքի ոսկու հանքավայրի աշխատանքների պարբերաբար դադարեցումները՝ սկսած 2020 թվականից։ Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի տարածքային ամբողջականության դեմ նկրտումների պատճառով խափանվել է Սոթքի հանքավայրում ոսկու հանքաքարի արդյունահանումը, որը շղթայաբար բացասաբար է ազդել նաև Արարատի ոսկու կորզման գործարանի գործունեության վրա»,- նշում է Հայկազ Ֆանյանը։
Թեև 2022 թվականի տվյալներով՝ Հայաստանը կտրուկ մեծացրել է ոսկու արտահանումը, սակայն «Հետք»-ը պարզել էր, որ դա ոչ թե ի հաշիվ Հայաստանից արդյունահանված ոսկու է, այլ՝ Ռուսաստանից բերված և վերաարտահանված ոսկու։
Հայկազ Ֆանյանի խոսքով՝ հանքարդյունաբերական ձեռնարկություններում պարբերաբար արտադրական խնդիրներ են առաջ գալիս՝ վթարներ, աշխատանքների դադարեցումներ, իրավական գործընթացներ և այլն։ Դա ևս ազդել է արդյունաբերության ծավալների վրա։  Երբեմն նման խնդիրների առաջ է կանգնում նաև խոշոր հանքարդյունաբերող Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը։
Նախորդ տարվա մարտին պարզ դարձավ, որ «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ»-ում հարկերից խուսափելու դեպքեր են գրանցվել և իրավական գործընթացի արդյունքում ընկերությունը ստիպված եղավ 15 միլիարդ դրամ վճարել պետական բյուջե։
ԶՊՄԿ-ն վերջերս էլ հանրության ուշադրության կենտրոնում հայտնվեց, երբ պարզվեց, որ ընկերության գլխավոր սեփականատրերից մեկը՝ ռուս հայտնի գործարար Գլեբ Տրոցենկոն հայտնվել է ամերիկյան պատժամիջոցների տակ։ Գլեբ Տրոցենկոյի՝ ԱՄՆ սև ցուցակում հայտնվելը նշանակում է, որ նրան փոխկապակցված ընկերությունների համար ևս ամերիկյան կողմը «փակում է դռները»։ Սա էլ իր հերթին ենթադրում է, որ այն ընկերությունները կամ երկրները, որոնք հանքանյութ կգնեին ԶՊՄԿ-ից, ևս կարող էին հայտնվել ԱՄՆ պատժամիջոցների տակ։
Սակայն ընկերությունից հայտարարեցին, որ Գլեբ Տրոցենկոն այլևս չի հանդիսանում ԶՊՄԿ-ի իրական շահառու՝ 2023 թվականի հոկտեմբերի 27-ին ընկերությունում իր անուղղակի ամբողջ բաժնեմասի օտարումից հետո։
Թե այս գործընթացները ինչպես են ազդել ընկերության աշխատանքների և թողարկման ծավալների վրա, դեռևս հայտնի չէ, քանի որ հունվար-նոյեմբերի վիճակագրական տվյալները հրապարակված չեն։
Հայաստանի հանքարդյունաբերության վրա անվտանգային խնդիրների բացասական հետևանքների մասին է նշում նաև ՀՅԴ Բյուրոյի տնտեսական հետազոտությունների գրասենյակի պատասխանատու, տնտեսագետ Սուրեն Պարսյանը։ Ընդ որում՝ խոսքը ոչ միայն Սոթքի ոսկու հանքավայրին և այն շահագործող «Գեոպրոմայնինգ գոլդ» ընկերությանն է վերաբերում, այլև՝ այն ընկերություններին, որոնց համար հանքահումքը սահմանային գոտիներով տեղափոխելու խնդիրներ են առաջացել։
«Հանքարդյունաբերության ոլորտում նաև նոր էական ներդրումներ չեն կատարվում։ Ընկերությունները նոր «երակներ» չեն բացում, նոր տեխնոլոգիաներ չեն ներդրվում, որոնք պետք է նպաստեին արտադրողականության աճին։ Դա վերաբերում է ոչ միայն ԶՊՄԿ-ին, այլև՝ «Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ»-ին, «Ախթալայի ԼՀԿ»-ին։ Չեն վերազինվում»,- նկատում է տնտեսագետը։
Նա հիշեցնում է, որ հանքարդյունաբերական ընկերությունները նաև հարկերի նվազում են գրանցում։ Հայաստանի խոշորագույն հարկատուն՝ ԶՊՄԿ-ն, այս տարվա առաջին ինն ամիսների տվյալներով՝ (2023թ. հունվար-սեպտեմբեր) պետական բյուջե է վճարել 52.4 մլրդ դրամի հարկեր ու տուրքեր։ Չնայած առաջատարի դիրքին՝ հանքարդյունաբերողի հարկերը նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ նվազել են 2.5 անգամ։
Ինչ վերաբերում է Թեղուտին, ըստ Պարսյանի՝ ի սկզբանե հանքավայրի պղնձի պարունակությունը գերագնահատվել է։ Ըստ նրա՝ նաև դա է պատճառը, որ հանքը մեծ թափով չի աշխատում։
2023-ի առաջին կիսամյակում Հայաստանից արտահանվող պղնձի խտանյութի քանակը 28%-ով կրճատվել է
Մաքսային ծառայության հրապարակած վերջին տվյալների համաձայն՝ այս տարվա առաջին կիսամյակում Հայաստանից արտահանվել է 147 հազար տոննա պղնձի խտանյութ, որը նախորդ տարվա առաջին կիսամյակի համեմատ կրճատվել է մոտ 58 հազար տոննայով կամ 28%-ով։
Այս տարվա առաջին կիսամյակում արտահանված պղնձի խտանյութի մաքսային ընդհանուր արժեքը կազմել է 228 մլն ԱՄՆ դոլար, որը նախորդ տարվա նույն կիսամյակի համեմատ նվազել է 138 մլն դոլարով կամ մոտ 38%-ով։
Եթե նախորդ տարվա առաջին կիսամյակում արտահանված մեկ տոննա պղնձի խնատնյութի միջին արժեքը կազմել է 1790 ԱՄՆ դոլար, ապա այս տարվա առաջին կիսամյակում՝ 1554 դոլար։ Այսինքն՝ ոչ միայն արտահանման ֆիզիկական ծավալներն են կրճատվել, այլև՝ գինն է նվազել։
Էապես կրճատվել է դեպի Շվեյցարիա և Բուլղարիա արտահանումը: Մասնավորապես, եթե նախորդ տարվա առաջին կիսամյակում Հայաստանից Բուլղարիա արտահանվել է 79 հազար տոննա պղնձի խտանյութ, ապա այս տարվա նույն կիսամյակում այն կազմել է ընդամենը 20 հազար տոննա։
Հանքարդյունաբերողների արտահանումների վերաբերյալ Մաքսային ծառայության տարեկան տվյալները ցույց են տալիս, որ Բուլղարիա պղինձ է արտահանում հիմնականում «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը» և քիչ քանակով՝ «Ախթալայի ԼՀԿ» ՓԲԸ-ն։
Ինչ վերաբերում է Շվեյցարիային, ապա այս տարվա առաջին կիսամյակում արտահանվել է ընդամենը 4 հազար տոննա պղնձի խտանյութ՝ նախորդ տարվա 50 հազար տոննայի դիմաց։ Հայաստանից Շվեյցարիա պղինձ է արտահանում «Թեղուտ» ընկերությունը։ Այստեղ նաև հարկ  է նշել, որ եթե 2021 թվականի ընթացքում «Թեղուտ»-ը Հայաստանից մոտ 90 հազար տոննա պղնձի խտանյութ է արտահանել, ապա 2022-ին՝ ընդամենը 13 հազար տոննա։ Սա ևս խոսում է այն մասին, որ Թեղուտի հանքից արտահանվող պղնձի խտանյութի քանակը կտրուկ կրճատվել է։
Հայաստանից պղնձի խտանյութ են արտահանում ոչ միայն ԶՊՄԿ-ն ու «Թեղուտ» ՓԲԸ-ն, այլև՝ «Ախթալայի ԼՀԿ» ՓԲԸ-ն և «Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ն։
Հանքարդյունաբերության կշիռը Հայաստանի տնտեսության մեջ նվազել է
Վերջին երկու տարիներին հանքարդյունաբերության կշիռը Հայաստանի տնտեսության մեջ նվազում է։ Եթե 2021 թվականին, ըստ Վիճակագրական կոմիտեի, Հայաստանի համախառն ներքին արդյունքի 5.5%-ն է ապահովել հանքարդյունաբերությունը, ապա 2022-ին՝ 3.8%-ը։ Այս տարվա առաջին երեք եռամսյակներին՝ 3-4%-ը։
Հանքահումքային արտադրանքի կշիռը նվազել է նաև Հայաստանի արտահանման կազմում։ Դա տեղի է ունեցել ինչպես հանքահումքի արտահանման ծավալների կրճատման, այնպես էլ՝ մյուս ապրանքների և գլխավորապես՝ վերաարտահանվող ապրանքների առաջանցիկ աճի արդյունքում։
Այսպես, այս տարվա հունվար-սեպտեմբերին Հայաստանից արտահանվել է 685 մլն դոլարի հանքահումք, որը նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ 12.7%-ով նվազել է։
Արդյունքում, եթե նախորդ տարվա հունվար-սեպտեմբերին Հայաստանի արտահանման կազմում հանքահումքը 22.2% տեսակարար կշիռ է ունեցել, ապա այս տարվա նույն ժամանակաշրջանում՝ 13.4%:
Ինչպես նշվեց վերևում, արդեն այս տարվա հուլիսից հանքարդյունաբերության ծավալների դրական դինամիկա է նկատվում։ Թե որքանով այն կպահպանվի և ինչպես կազդի արտահանման ու ընկերությունների վճարած հարկերի վրա, կերևա առաջիկա ամիսներին։

Почему добывающая промышленность Армении переживает спад: от санкций до проблем безопасности
Уже третий год объемы добывающей промышленности Армении демонстрируют тенденцию к сокращению. В частности, сокращается производство медного концентрата, имеющего существенное значение для добывающей промышленности. Проблемы, возникающие на предприятиях этой отрасли, непосредственно сказываются на объемах производства, что наблюдается в случае с Техутским месторождением. С трудностями периодически сталкивается и Соткское месторождение золота.
Параллельно сокращается экспорт из Армении медного концентрата.
Спад начался с середины 2021 года
По последним данным Статистического комитета, за первые девять месяцев этого года (январь-сентябрь 2023 г.) объемы добывающей промышленности Армении составили 357 млрд драмов. В данном случае речь идет в основном о металлургической промышленности (339 млрд драмов), а также о добыче меди, молибдена, золота. По сравнению с тем же периодом прошлого года этот показатель сократился на 4.5%.
Приведенные данные, возможно, не оказались бы в центре внимания, если бы спад в сфере добывающей промышленности не был зафиксирован также в 2022 г. на 3.2% и в 2021 г. на 0.8%.
Между тем в предыдущий пятилетний период объемы этой отрасли увеличивались в основном двузначными цифрами. Последние два года сократился также экспорт из Армении меди, занимавшей верхние горизонтали в структуре отечественного экспорта.
Начиная с августа 2021 г. в сфере добывающей промышленности начался спад, продолжавшийся до июня 2023 г.. Исключение составили несколько месяцев.
За последние три года наиболее значительный спад был зафиксирован в марте 2022-го. Положительная динамика начала проявляться с июля 2023 г.
В январе-сентябре 2023 г. экспорт медного концентрата сократился на 13.4%. Одним из главных “виновников” стало Техутское месторождение
Спад в сфере добывающей промышленности в значительной мере был обусловлен сокращением объемов производства медного концентрата. Последний по своим объемам в разы превышал объемы добычи других металлов. Вот почему колебания в этой отрасли оказывают заметное влияние на добывающую промышленность в целом. По данным Статистического комитета, в январе-сентябре этого года в Армении было произведено 208 тысяч тонн медного концентрата, что на 13.4% меньше прошлогоднего показателя. Для сравнения отметим, что за тот же период было получено 18 тысяч тонн молибденового концентрата, что на 6.4% превышает предыдущий показатель.
Руководитель аналитического центра “Аксес”, экономист Айказ Фанян обуславливает спад в добывающей промышленности несколькими не связанными между собой обстоятельствами. В первую очередь это временное прекращение работ на Техутском месторождении. “Техутское медно-молибденовое месторождение аффилировано с российским банком ВТБ, который с середины прошлого года встал перед фактом из-за введенных против РФ санкций. Последние стали причиной сокращения экспорта меди из Техута, а значит, ее и добычи. В определенные месяцы месторождение не действовало”,- сказал наш собеседник.
По нашим сведениям, в настоящее время Техутское месторождение эксплуатируется не в полную силу.
Из декларации реальных бенефициров, опубликованной в госреестре юридических лиц 10/03/2023, 49.95 % ЗАО “Техут” принадлежат банку “ВТБ”.
Начиная с 2020 года на объемы добывающей промышленности влияет также периодическое прекращение работ на Соткском месторождении золота. Из-за притязаний Азербайджана на территориальную целостность Армении в Сотке возникли проблемы с добычей руды, что негативно сказывается и на работе Араратской золотоизвлекательной фабрики, отметил Айказ Фанян.
Несмотря на то, что Армения, по данным 2022 г., резко увеличила экспорт золота, Hetq.am выяснил, что это произошло не за счет добытого в Армении золота, а за счет реэкспорта золота, доставленного из России.
По словам Фаняна, на добывающих предприятиях периодически происходят аварии, осуществляются правовые процессы, прекращаются работы и т.д., что также влияет на объемы добычи. Время от времени с подобными проблемами сталкивается крупнейшая добывающая компания страны – Зангезурский медно-молибденовый комбинат.
В марте прошлого года стало ясно, что на ЗММК имели место случаи уклонения от уплаты налогов, и в результате правового процесса компании пришлось заплатить в госбюджет 15 млрд драмов.
А недавно комбинат оказался в центре внимания общественности после того, как один из главных его собственников, известный российский предприниматель Глеб Троценко, попал под американские санкции. Включение Троценко в “черный список” США означает, что американская сторона “закрывает двери” и перед аффилированными с ним компаниями. Это в свою очередь предполагает, что те компании или страны, которые купят руду у ЗММК, тоже могут попасть под санкции. Между тем в компании заявили, что Глеб Троценко больше не является реальным бенефициаром ЗММК, так как 27 октября 2023 г. он отчуждил принадлежащую ему косвенную долю.
Пока неизвестно, как повлияли эти процессы на деятельность и объемы производства ЗМКК.
На негативные последствия проблем безопасности для добывающей промышленности Армении указал также руководитель офиса экономических исследований Бюро АРФ Дашнакцутюн, экономист Сурен Парсян. “В сфере добывающей промышленности не осуществляются значительные инвестиции, не внедряются новые технологии, которые могут способствовать росту производительности”,- отметил экономист. Он предупредил и о сокращении налогов, уплачиваемых добывающими компаниями. Так, крупнейший налогоплательщик Армении Зангезурский медно-молибденовый комбинат за первые девять месяцев этого года перечислил в госбюджет налогов и пошлин на сумму 52,4 млрд драмов, что в 2.5 раза меньше прошлогоднего показателя.
Что касается Техута, то, по словам Парсяна, изначально запасы меди на этом месторождении были переоценены, вот почему сейчас оно не эксплуатируется в полную силу.
В первом полугодии 2023 года объем экспортируемого из РА медного концентрата сократился на 28%
По данным Таможенной службы, в первом полугодии этого года из Армении было экспортировано 147 тысяч тонн медного концентрата, что почти на 58 тысяч тонн, или на 28%, меньше аналогичного показателя прошлого года.
Общая стоимость медного концентрата, экспортированного из Армении в первом полугодии этого года, составила 228 млн долларов США, сократившись, по сравнению с тем же периодом прошлого года, на 138 млн, или почти на 38%.
Существенно сократился экспорт и в Швейцарию и Болгарию. В частности, если в первом полугодии прошлого года из РА в Болгарию было вывезено 79 тыс. тонн медного концентрата, то за аналогичный период этого года – всего 20 тысяч тонн. В Болгарию медь экспортируют в основном Зангезурский медно-молибденовый комбинат и в небольшом количестве ЗАО “Ахталинский ГОК”.
Что касается Швейцарии, то в первом полугодии этого года в эту страну было поставлено всего 4 тысячи тонн медного концентрата против 50 тысяч тонн в прошлом году. Медь из Армении в Швейцарию экспортирует компания “Техут”. Следует отметить, что в 2021 г. компания экспортировала около 90 тысяч тонн медного концентрата, а уже в 2022-ом – всего 13 тысяч тонн. Это тоже свидетельствует о резком сокращении объемов медного концентрата, экспортируемого с Техутского месторождения.
Из Армении медный концентрат вывозят не только ЗММК и ЗАО “Техут”, но и ЗАО “Ахталинский ГОК” и “Агаракский медно-молибденовый комбинат”.
Доля добывающей промышленности в экономике Армении уменьшается
Последние два года доля добывающей промышленности в экономике Армении уменьшается. Если в 2021 году эта отрасль обеспечивала 5,5% ВВП страны, то в 2022-ом - уже 3.8%, а за первые три квартала этого года – 3-4%. Это происходит как из-за сокращения объемов экспорта руды, так и из-за опережающего роста объемов экспорта других товаров и главным образом их реэкспорта.
Так, в январе-сентябре этого года объем экспортированной из Армении руды составил 685 млн долларов, что на 12.7% меньше аналогичного показателя прошлого года.
Как уже было отмечено выше, с июля этого года объемы добывающей промышленности демонстрируют положительную динамику. Как долго она сохранится и как повлияет на экспорт и уплачиваемые компаниями налоги, покажут ближайшие месяцы.