Հունվար-սեպտեմբերին Հայաստան ժամանած զբոսաշրջիկների թիվը  48.4%-ով աճել է
Այս տարվա առաջին ինն ամիսներին (2023 հունվար-սեպտեմբեր) Հայաստան է այցելել 1 839 004 զբոսաշրջիկ։ Նախորդ տարվա նույն ամիսների համեմատ զբոսաշրջիկների թիվն աճել է 48.4%-ով։
Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկներից 583 902-ն են հանգրվանել հյուրանոցային տնտեսության օբյեկտներում։ Նրանց գրեթե կեսը Ռուսաստանի քաղաքացիներ են (47%), մոտ 13%-ը՝ ԵՄ, 10%-ը՝ ԱՄՆ, 7%-ը՝ Իրանի քաղաքացիներ։
Դատելով այս վիճակագրությունից՝ կարելի է ենթադրել, որ այս տարի ևս, ինչպես նախորդ տարի, Հայաստան ժամանած զբոսաշրջիկների թվի աճը պայմանավորված է Ռուսաստանից տեղի ունեցած ներհոսքով։
Աճել է նաև Հայաստանից մեկնողների թիվը։ Այս տարվա հունվար-սեպտեմբերին զբոսաշրջության նպատակով Հայաստանից արտերկիր է մեկնել 1 238 145 քաղաքացի՝ 54.3%-ով ավելին, քան նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանում։
Հիշեցնենք, որ 2022-ին Հայաստան ժամանած զբոսաշրջիկների թիվը 90.2%-ով աճել է՝ հիմնականում ՌԴ քաղաքացիների շնորհիվ։
Ըստ ՄԱԿ-ի զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության (ԶՀԿ) մեթոդաբանության՝ (International Recommendations for Tourism Statistics 2008, Compilation Guide, UN WTO, Madrid, November 2010) միջազգային զբոսաշրջիկ է համարվում ցանկացած անձ, որը հանգստանալու, բուժվելու, հարազատներին այցելելու, գործնական, կրոնական կամ այլ նպատակներով ճանապարհորդում է իր հիմնական բնակության վայրից մեկ այլ վայր ոչ պակաս քան 24 ժամ և ոչ ավել քան անընդմեջ 1 տարի ժամանակով: Այսինքն` նրա հիմնական նպատակը ճանապարհորդելն է, այլ ոչ թե աշխատանքային գործունեությամբ զբաղվելը, որի դեպքում ուղևորության համար վճարումները կկատարվեին ժամանած վայրում աշխատանքային գործունեությունից ստացված ֆինանսական միջոցների հաշվին:

Число приезжающих в Армению туристов в январе-сентябре выросло на 48.4%
За первые девять месяцев этого года (январь-сентябрь 2023 г.) Армению посетило 1 839 004 туристов, что на 48.4% превышает аналогичный показатель прошлого года.
Из приехавших в Армению иностранных граждан 583.902 устроились в объектах гостиничного хозяйства. Почти половину из них составили туристы из России (47%), около 13% - из стран ЕС, 10% - из США, 7% - из Ирана.
Приведенная статистика свидетельствует о том, что в этом году, как и в прошлом, рост числа приезжающих в Армению иностранцев обусловлен увеличением их притока из РФ.
Увеличилось также число выезжающих за границу граждан РА. В январе-сентябре этого года с целью туризма из Армении в зарубежные страны выехали 1.238.145 человек, то есть на 54.3% больше, чем за тот же период прошлого года.
Напомним, что в 2022 г. число прибывших в Армению туристов выросло на 90.2% - в основном за счет россиян.
Согласно методологии Всемирной организации туризма ООН (International Recommendations for Tourism Statistics 2008, Compilation Guide, UN WTO, Madrid, November 2010), международным туристом считается лицо, посещающее страну (место) временного пребывания в лечебно-оздоровительных, рекреационных, познавательных, физкультурно-спортивных, профессионально-деловых, религиозных и иных целях без занятия деятельностью, связанной с получением дохода от источников в стране (месте) временного пребывания, на период от 24 часов до одного года подряд.