Խարդախություն և փաստաթղթերի կեղծում. առանցքում Սլավոնականի ամբիոնի վարիչն է
Հայ-ռուսական (Սլավոնական) համալսարանի քրեական իրավունքի և քրեական դատավարության իրավունքի ամբիոնի վարիչ Ստեփան Ծաղիկյանի կողմից ապացույցները կեղծելու և խաբեությամբ Ազգային պատկերասրահի նախկին աշխատակից Կամո Բադալյանի գույքի նկատմամբ իրավունք ձեռք բերելու փաստի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել:
ՀՀ գլխավոր դատախազության Կոռուպցիոն և տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության դատախազ Ա. Բրուտյանի որոշմամբ՝ քրեական գործը հարուցվել է առանձնապես խոշոր չափերով խարդախություն կատարելու և ապացույցները կեղծելու հատկանիշներով:  Քրեական գործի նախաքննությունը հանձնարարվել է ՀՀ ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչության Կենտրոնականի քննչական բաժին:
Հիշեցնենք՝ Ազգային պատկերասրահի նախկին աշխատակից Կամո Բադալյանի միջնորդությամբ Ստեփան Ծաղիկյանը 2004-ին 4 նկար էր գնել: Այդ նկարները Ծաղիկյանն արտահանել էր ՌԴ: Թե հետո ինչ ճակատագիր են ունեցել նկարները, հայտնի չէ: Սակայն տարիներ անց Ս. Ծաղիկյանը հայտնվել և հայտարարել է, որ դրանք կեղծ են և 2010-ին դատարան է դիմել` իրեն վաճառված իբրեւ թե կեղծ նկարների դիմաց փոխհատուցում պահանջելու հայցով: Սակայն Ստեփան Ծաղիկյանը որպես պատասխանող ոչ թե նկարները վաճառող անձին է ներգրավել, այլ միջնորդին՝ Կամո Բադալյանին: Ծաղիկյանի հայցը բավարարվել է, իսկ վերադաս ատյանները  նույնն են թողել վճիռը: Բադալյանների տունը կալանքի տակ է՝ 9600 դոլարի բռնագանձման ենթակա գումարի պատճառով:
Ստեփան Ծաղիկյանին վաճառած 4 նկարները 2005թ. հունվարի 11-ին ՌԴ արտահանելու կապակցությամբ փորձաքննության են ենթարկվել ՀՀ մշակույթի նախարարության «Մշակութային արժեքների փորձագիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ում, և հաստատվել է դրանց բնօրինակներ լինելու և անվանի հեղինակներ Պ.Կոնչալովսկու և Ա. Դեյնեկայի  վրձնին պատկանելու փաստը: Այս կարևոր հանգամանքը, սակայն, Ս. Ծաղիկյանը թաքցրել է առաջին ատյանի դատարանից: Այն հայտնի է դարձել միայն Կամո Բադալյանի փաստաբան Սեդա Սաֆարյանի՝ 2011-ին Մշակույթի նախարարություն ուղարկած գրության պատասխանից հետո:
Զուգահեռաբար Կամո Բադալյանը դիմել էր իրավապահ մարմիններին, և ՀՀ ԿԱ պետեկամուտների կոմիտեի քննչական վարչությունում գործ էր հարուցվել: Գործը, սակայն, 2011թ.-ից կասեցված էր: Վարույթն իրականացնող մարմինը դիմել էր ՌԴ իրավապահներին` նկարների փորձաքննությունների վերաբերյալ տեղեկություններ ստանալու միջնորդությամբ: Զուգահեռաբար Կամո Բադալյանի կինը և փաստաբանը դիմել են տարբեր գերատեսչությունների, այդ թվում՝  ՀՀ գլխավոր դատախազություն:
Դատախազ Բրուտյանը նշել է, որ Ստեփան Ծաղիկյանը փորձաքննությունների եզրակացությունները Արաբկիրի և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարան չի ներկայացրել, քանի որ դրանով կպարզվեր հայցային վաղեմության ժամկետներն անցնելու փաստը և հայցը չէր քննարկվի: Մինչդեռ ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն վերոհիշյալ նկարները Ծաղիկյանի նախաձեռնությամբ առաջին անգամ փորձաքննության են ենթարկվել ՀՀ մշակույթի նախարարության «Մշակութային արժեքների փորձագիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ում և համարվել են բնօրինակներ:
Այնուհետև դրանք ՌԴ արտահանելուց և ՀՀ վերադարձնելուց հետո փորձաքննության են ենթարկվել «Փորձաքննությունների ազգային բյուրո» ՊՈԱԿ-ում և տրված եզրակացության համաձայն նկարները կատարվել են անհայտ նկարիչների կողմից, մշակութային արժեք չեն ներկայացնում: Այս երկու փորձաքննությունների եզրակացությունների ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ նկարների անհատականացնող տվայլները տարբեր են:
«Ստեփան Ծաղիկյանը, գնելով ռուս նկարիչներ Ա.Դեյնեկայի և Պ.Կոնչալովսկու վրձիններին պատկանող չորս գեղանկարները, խաբեությամբ Կամբո Բադալյանի անռանձնապես խոշոր չափով գումարները հափշտակելու նպատակով, նկարների կեղծ լինելու վերաբերյալ ապացույցներ է կեղծել և քաղաքացիական գործով ներկայացրել է Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն» վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարան: Կեղծված ապացույցների հիման վրա դատարանի 09.06.2010թ կայացրած և օրինական ուժի մեջ մտած վճռով Կամոբ Բադալյանի առանձնապես խոշոր չափով՝ 9600 դոլարին համարժեք 3.618. 336 ՀՀ դրամի նկատմամբ Ստեփան Ծաղիկյանը ձեռք է բերել իրավունք, ուստի դեպքի առթիվ անհրաժեշտ է հարուցել քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածօ 3-րդ մասի 1-ին կետի և 349-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով»,- գրել է դատախազ Բրուտյանը:
Կամո Բադալյանի փաստաբան Սեդա Սաֆարյանը «Հետքի» հետ զրույցում հավելեց, որ առաջիկա օրերին միջնորդելու է, որպեսզի նախաքննական մարմինը տուժող ճանաչի իր պաշտպանյալին: Զուգահեռաբար Գույքի վրա բռնագանձումը տարածելու հայցով Ծաղիկյանը դիմել է Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարան: Նախագահող դատավոր Ալվարդ Հունանյանը կասեցրել է դատաքննությունը և փորձաքննություն նշանակել:

Мошенничество и подлог документов: в центре преступлений – заведующий кафедрой АРУ
По факту приобретения заведующим кафедрой уголовного права и уголовного судопроизводства Армяно-российского (Славянского) университета Степаном Цагикяном прав на имущество бывшего сотрудника Национальной картинной галереи Камо Бадаляна путем фальсификации доказательств и мошенничества со стороны возбуждено уголовное дело.
Решением прокурора управления по делам о коррупции и преступлениях против экономической деятельности А.Брутяна возбуждено уголовное дело по признакам мошенничества в особо крупном размере и фальсификации доказательств. Предварительное следствие поручено вести Центральному следственному отделу Главного следственного управления Полиции РА.
Напомним, что при посредничестве бывшего сотрудника Национальной картинной галереи Камо Бадаляна в 2004 году Степан Цагикян приобрел четыре картины, которые он вывез в Россию. Что потом стало с этими картинами, неизвестно. Однако спустя годы Цагикян объявился и заявил, что картины были подделками. В 2010 г. он обратился в суд с иском о выплате компенсации за фальшивые полотна. Однако Цагикян как ответчик вовлек в дело не человека, продавшего картины, а посредника – Камо Бадаляна. Иск Цагикяна был удовлетворен, а вышестоящие инстанции оставили приговор в силе. Из-за подлежащей выплате компенсации в размере 9600 долларов дом Бадалянов был взят под арест.
11 января 2005 г. проданные Степану Цагикяну четыре картины в связи с вывозом в РФ были подвергнуты экспертизе в ГНКО “Экспертный центр культурных ценностей” министерства культуры РА, где было подтверждено, что они являются оригиналами и прнадлежат кисти известных художников П.Кончаловского и А.Дейнеки. Однако это важное обстоятельство С.Цагикян скрыл от суда первой инстанции. Это стало известно только после того, как в 2011 г. министерство культуры прислало ответ на запрос адвоката Камо Бадаляна Седы Сафарян.
Одновременно Бадалян обратился в правоохранительные органы. В следственном управлении Комитета госдоходов РА было возбуждено уголовное дело, которое, однако, в 2011 г. было прекращено. Осуществлявший производство орган обратился к российским правоохранителям для получения информации о подвергнутых экспертизе картинах. Вместе с тем жена и адвокат Камо Бадаляна обратились в различные ведомства, в том числе Генпрокуратуру РА.
Прокурор Брутян отметил, что Степан Цагикян не представил в суд общей юрисдикции административных окргов Арабкир и Канакер-Зейтун заключения экспертиз, поскольку тем в результате этого стало бы известно о сроке исковой давности и иск не был бы рассмотрен. Между тем, согласно полученным данным, когда по инициативе Цагикяна вышеупомянутые картины в первый раз были подвергнуты экспертизе в ГНКО “Экспертный центр культурных ценностей минкульта РА, они были признаны оригиналами.
После их вывоза в РФ и возвращения в Армению полотна вновь были представлены для экспертизы в том же ГНКО, где выдали заключение о том, что картины выполнены неизвестными художниками и не представляют культурной ценности. В результате изучения этих двух экспертиз выяснилось, что данные идентификации картин отличаются друг от друга.
“Степан Цагикян, купив четыре живописные картины кисти русских художников А.Дейнеки и П.Кончаловского, с целью вымогательства обманным путем у Камо Бадаляна суммы в особо крупном размере представил фальшивые доказательства того, что картины являются подделками, и подал гражданский иск в суд общей юрисдикции административных округов Арабкир и Канакер-Зейтун. В связи с тем, что принятым на основе сфальсифицированных доказательств решением суда от 09.06.2010 г. Степан Цагикян приобрел права на принадлежащую Камо Бадаляну денежные средства в размере 3.618.336 драмов РА, эквивалентных 9600 долларам США, необходимо возбудить по данному факту уголовное дело по признакам п.1 ч.3 ст.178 и ч.1 ст.349 УК РА”,- написал прокурор Брутян.
В беседе с Hetq.am адвокат Бадаляна Седа Сафарян отметила, что в ближайшие дни будет ходатайствовать о том, чтобы орган предварительного следствия признал ее подзащитного потерпевшим. Вместе с тем Цагикян обратился в суд общей юрисдикции административных округов Арабкир и Канакер-Зейтун с иском о распространении конфискации на имущество. Судья Алвард Унанян приостановила судебный процесс и назначила экспертизу.