«Պատկերացնո՞ւմ եք` մարդ սովից մեռնի, բանտում մեռնում էին»
«Հետքը» ԱՆ ՔԿՎ պետի թույլտվությամբ այցելեց «Նուբարաշեն» ՔԿՀ, որտեղ քննչական սենյակներից մեկում հարցազրույց վարեց 18 տարի անազատության մեջ գտնվող, 1996թ. մահապատժի դատապարտված (2003-ից՝ ցմահ ազատազրկում) նախկին շարքային զինվոր Արթուր Մկրտչյանի հետ:
-Կուզեի մի քիչ պատմեիք Ձեր մասին, մանկության, ընտանիքի մասին
- Շատ հեռու է մանկությունը…
- Մոտ 30 տարի առաջ…
- Էնպիսի տպավորություն է, որ էստեղ եմ ծնվել ու մեծացել: Ցանկացած բան ասոցացվում է էս բերդի, էս ճաղերի, էս անարդարության հետ: Մանկությունը մնացել է երազի նման, որ երբևիցե դրսում ապրել եմ:
- Երբ դատարանների արխիվում ուսումնասիրում էի քրեական գործը, ինձ մոտ հարցեր առաջացան, հարցեր, որոնք առաջացել էին նաև «Ոճիր և պատիժ» ֆիլմի հեղինակ Հարություն Մանսուրյանի մոտ: Օրինակ՝ ինչո՞ւ Դուք Վիգենի հետ չիջաք զորամաս, ինչո՞ւ Դուք փախաք, Վիգենը մնաց…
- Ես Վիգենի հետ չէի կարող իջնել, որովհետև երբ Վիգենը գնաց (Վիգեն Ծատուրյանը պահակակետում ծառայող 6 զինվորներից միակն էր, ով ողջ էր մնացել, ում անընդմեջ փոփոխվող ցուցմունքներով կառուցվել է գործը-հեղ.), ես դեռ նրանց հետ էի (3 անծանոթների հետ` ՌՈ սպիտակ «Նիվայով», ովքեր և, ըստ Արթուրի, սպանել են 5 զինվորներին-հեղ.): Հետո նրանք ասացին, որ ինձ կտանեն Այրում, ես անգամ պատկերացում չունեի, որ Այրումում զինվորական ոստիկանության բաժին կա: Փախչելուց ձեռքս գցեցի, մի զենք վերցրեցի ու գնացի, բայց կրակն էի ընկել էդ զենքի ձեռքը: Գյուղացիները հավաքված քեֆ էին անում Սևանի ափին, հաց ու ջուր խնդրեցի, նրանցից մեկը զենքս վերցրեց, բա՛, թե՝ սա էլ չեմ տա քեզ, ես ասացի՝ պիտի հանձնեմ: Հենց իրենք էլ էդ զենքի հետ ինձ տարան-հանձնեցին ոստիկանություն: Քրեական գործում ամեն ինչ կա, կոպիտ ասած, ամենատգետ մարդն էլ եթե նայի, կհամոզվի, որ աբսուրդ մեղադրանքով ինձ դատապարտեցին: Շատ բաներ պարզ են, շատ բաներ՝ մութ: Դատախազությունն էլ նրա համար է, որ մութը լուսացնի:
- Սպիտակ «Նիվայի» մասին Դուք բարձրաձայնել եք նաև դատարանում: Ինչո՞ւ քննություն չգնաց նաև այդ վարկածով, ինչո՞ւ գործը չգնաց լրացուցիչ քննության, չէ՞ որ Դուք արդեն հայտնել էիք, որ պահակակետում Ձեզ անծանոթ մարդիկ էին եղել:
- Ինձ թվում է` իրենք արդեն գիտեին էդ մասին: Սկզբնական շրջանում փորձում էին չձերբակալել, այլ վերացնել: Դեպքեր եղան, երբ նկատում էին ինձ, կրակում էին ինձ վրա: Երբ ձերբակալեցին, երկուսը կային որոնողական խմբի մեջ, իրենք եկել էին շնորհակալություն հայտնելու: Ասում էին, որ հետո ցուցմունքներից իմացել են, թե որ մասերով եմ ես անցել, ասում էին, որ ես կրակ չեմ բացել, իրենց երեխաներին որբ չեմ թողել: Ես էլ պատասխանեցի, որ նպատակ չեմ ունեցել կրակելու, անգամ իրենց կրակոցներին ի պատասխան: Իմ նպատակը տուն հասնելն էր...շատ հանգիստ կարող էի անցնել սահմանը, բայց տուն էի ուզում, փրկություն էի ման գալիս...Խորխոռունին ասել էր՝ հանկարծ էլ չկրակեք, ինքը չի, ինքը մեզ ողջ է պետք: Բայց ոչ մի քննություն չգնաց անծանոթների մասով: Ես ասում էի՝ անհնար է, որ քարտադարան չունենաք, աշխատակիցների նկարները ցույց տվեք, կճանաչեմ:
- Զենքի առևտրի մասին խոսակցությունները, անծանոթները...ինչո՞ւ, ըստ Ձեզ, անծանոթները Ձեզ ողջ թողեցին, եթե, Ձեր վարկածով, հենց այդ երեք անծանոթներն էին կրակել 5 զինվորների վրա:
- Էն ժամանակ չէի մտածում, որ իրենց քավության նոխազ էր պետք, բայց համակարգը չէր կարող այդ սպանությունը ադրբեջանցիների վրա գցել, որովհետև ադրբեջանական կողմը կպահանջեր միաջազգային հետաքննություն:
- Ինչո՞ւ, ըստ քեզ, սպանվեցին այդ 5 զինվորները, Դուք ունե՞ք այդ «ինչու»-ի պատասխանը:
- Զենքի վաճառքի հետ կապված: Ինձ հետ ձերբակալել էին մոտ 40 հոգու, Խորխոռունու մոտ էլ կային տվյալներ, թե ով պիտի այդ զենքը առներ...ինձ ստիպում էին՝ գրեմ, որ ինձ հետ ուրիշ զինվորներ էլ են մասնակցել սպանությանը, քանի որ հասկանում էին, որ դա չէր կարող մեկ հոգու ձեռքի գործ լինել: Իսկ եթե հիմա անուններ տա՞մ, կոնկրետ զենքի գնորդների անուններ, արդյո՞ք սա դատարանը կհամարի նոր հանգամանք: Չեմ հավատում համակարգին:
- Իսկ ո՞վ էր զինվորներին ներքաշել զենքի վաճառքի մեջ:
- Չգիտեմ... իմ հետ կապի մեջ Էմիլն էր (պահակակետում սպանված 5 զինվորներից մեկը` Էմիլ Մաթևոսյանը-հեղ.), տարիներ հետո մամուլից իմացա, որ 10.000 միավոր զենք անհետացել էր էդ տարիներին:
- Արթուր, նախկին զինդատախազ Գագիկ Ջհանգիրյանը եկել է Ձեզ հետ հանդիպման: Ե՞րբ էր դա, և ի՞նչ խոսակցություն եղավ:
- Ինձ արդեն մահապատժի էին դատապարտել: Ջհանգիրյանն էր, ես ու իր թիկնապահը: Զինդատախազը հարցրեց մեծ փողերի մասին, նարկոտիկների մասին, բա, չես ասու՞մ՝ ովքեր են եղել: Ես էլ ասացի՝ դու ես էդ գործի համար փող ստանում, որ ես ամեն ինչ ասեմ, դու ինչի՞ համար ես էդ աթոռին:
- ՌՈ-ում Դուք և Ձեր եղբայրը բռնության եք ենթարկվել: Դատարանում նման հայտարարություն եք արել…
- Հայտարարություններն էլ մի կողմ: Դատավորը նայում է նախաքննության նյութերը, պիտի իր մոտ հարց ծագեր՝ եղբորը ինչո՞ւ եք բերել ու պահել ՌՈ-ում, երբ նա ո՛չ կասկածյալ էր, ո՛չ՝ վկա: Չնայած դատարանն ընդունում էր, որ Վիգենի հանդեպ բռնություն է եղել…երբ պետք էր, ընդունում էր ծեծի փաստը, բայց, միևնույնն է, որևէ քննություն, որևէ պատասխանատվություն բռնությունների մասով չեղավ:
- Երբ գրեցի առաջին հոդվածը, արձագանք եղավ «02» հաղորդաշարի նախկին թղթակիցներից մեկից, ով նշեց, որ Խորխոռունու սենյակում տեսել էր 5 զինվորի սպանության մեջ մեղադրվող զինվորին ու թե ինչպես էր Ռազմական ոստիկանության պետն անձամբ ծեծում նրան: Ինչ-որ բան հիշո՞ւմ եք այդ օրերից:
- 14 օր ինձ պահեցին մեկը երկուսի վրա սենյակում: 14 օրվա մեջ իմ ձեռքից չհանվեցին ձեռնաշղթաները ոչ մի րոպե: Ոստիկաններ կային, ովքեր իրենց տեր էին զգում էդտեղ, իրենց համար կարևոր էլ չէր, թե ինչի համար ես էդտեղ: Տեսնում էին ձեռնաշղթաներով էիր, մտնում էին ու՝ արա, էս ի՞նչ ես արել, տրորում-անցնում էին: Մի անգամ ներարկում արեցին, դրանից հետո հիշում եմ ահավոր ցավ, ոսկորներս էլ էին ցավում, անգամ երբ ինձ թեթև դիպչում էին, ես ահավոր ցավ էի զգում:
- Արթուր, իսկ սթափվելուց հետո ինչ-որ բողոք, դիմում գրե՞լ եք:
- Ես մինչև ձերբակալվելս չգիտեի, թե դիմումն ինչ է, որ կարելի է բողոքել: Երբ ինձ բերեցին բերդ, «բոքսեր» կոչված տեղը մտցրեցին, էնտեղ նստարաններ տեսա, ուրախացա, մտածեցի՝ էդտեղ կարող եմ քնել: Ես գիտեի` էդտեղ եմ մնալու: Երբ պետք էր լինում, գալիս-տանում էին ՌՈ՝ հարցաքննության: Վերջին անգամ տարան, ես տեսա եղբորս, նստած հեկեկում էր: Երբ ինձ նոր էին ձերբակալել, ճաշ բաժանողի հետ երկտող էի ուղարկել եղբորս, որ ես չեմ զինվորներին սպանողը: Երկտողի համար հա՛մ ճաշ բաժանողին ճիշտ կլինի ասել՝ սատկացրել էին, որովհետև մարդու հետ էդպես չեն վարվում, հա՛մ էլ՝ եղբորս:
- Ինքնախոստովանական ցուցմունքը ինչպե՞ս տվեցիք: Ինչի՞ց հետո համաձայնվեցիք ստորագրել:
- Ուղղակի գրված կար, մնում էր միայն ստորագրեի: Ինձ եղբորս միջոցով կոտրեցին:
- Զինվորական գործեր շատ եմ ուսումնասիրում, տեսնում եմ մի ձեռագիր՝ պահակակետերը մնում են հիմնականում առանց վերահսկողության: Այդ օրը 6 զինվորներն ինչո՞ւ էին մենակ:
- Չկար հրամանատարական կազմ, բոլորը կռվող տղերք էին, համոզել էին, ասել էին՝ մնացեք չաստում: Էդ գյուղի գյուղացիներն էին, մեկ-երկու րոպեով բարձրանում էին՝ հը՞, ամեն ինչ նորմա՞լ ա, ու էլի իջնում էին չաստ:
- Զինվորական գործերով հիմնականում պատժվում են շարքայինները, իսկ հրամանատարական կազմը 1-2 տարի պայմանականներով դուրս է մնում պատասխանատվությունից:
- Բանակում կատարված ցանկացած հանցագործություն գալիս է նրանից, որ չկա պատշաճ վերահսկողություն: Դե՛, 96 թվականն ու էսօրվա բանակը համեմատել դժվար է: Մի քանի օր առաջ զինվորը զոհվեց ադրբեջանցու կրակոցից: Իրեն էն աստիճանի հերոսացրեցին, որ դա ցույց տվեց, թե ինչ աստիճանի է հետ գնացել բանակը: Նա կատարում է հայ զինվորի վրա դրված առաքելությունը. կա՛մ կարող է զոհվել, կա՛մ վերադառնալ: Նույնն է, թե տղամարդն իրեն տղամարդուն վայել պահի, ասեն՝ նայեք, այ, տղամարդ: Բա, էդպես պիտի լինի: Սովորականը դա է:
- 18 տարեկանից դուրս էիք եկել տնից, 20 տարեկանում պիտի վերադառնայիք, բայց 18 տարի է անցել, այդպես էլ դեռ չեք վերադարձել: Կպատմե՞ք Ձեր պայքարի մասին:
- Սկզբում պայքարում էի միայն իմ գործի հետ կապված՝ արդարության համար: Առաջին հացադուլով պահանջում էի ստի դետեկտորով ինձ անցկացնել, ինչն անարձագանք մնաց: Հետո բողոքներ էի գրում տարբեր ատյաններ, բերում էի փաստեր: Ես դարձել էի և՛ դատապարտյալ, և՛ քննիչ, և՛ դատապաշտպան: Արդեն վերջին տարիներին հացադուլ հայտարարեցի համակարգային բեսպրեդելի դեմ:
- 105 ցմահ դատապարտյալներից 14-ը քո բախտակիցներն են՝ նախկին շարքային զինվորներ, ովքեր 18-21 տարեկան են եղել:
- Հիշում եմ ինձ էդ տարիքում, երբ եկա՝ ոնց արձագանքեցին աշխատողներն ու կալանավորները. էս էրեխուն ինչի՞ եք բերել էստեղ: Զինվորը սպայի մեջ չի տեսնում իրեն օգնողի, այլ պատժող ինչ-որ մեկի: Սովետական տարիներին կար տերմին՝ «մենթ»: Որովհետև աֆիցերները շատ անգամ իրենց գործը թեթևացնելու համար ստեղծում են «չաստ նայողներ», որ իրենք գնան իրենց քեֆերով:
- Հարություն Մանսուրյանի ֆիլմում կան կադրեր, թե ինչպես ես աչքերդ փակում մահապատժի դատավճիռը լսելիս: Հետոն հիշո՞ւմ ես, ի՞նչ էր կատարվում քո ներսում, եթե հնարավոր է դա բառերով փոխանցել:
- Ոչ միայն աչքերս էի փակել, այլև մի տեսակ քմծիծաղ էլ տվեցի: Էստեղից դատարան տանելիս առաջին անգամ ձեռնաշղթաներ գցեցին: Հին աշխատողներից կային, ասացին, որ դա նշանակում է, որ մահապատժի դատավճիռ են կարդալու: Խորհրդակցական սենյակում էդ մեծ դատավճիռը գրելը 10 րոպե տևեց: Այսինքն՝ արդեն կայացված էր:
- Մահապատժի առաջին տարիներին ինչպե՞ս էիք ապրում:
- Ճիշտ է, գիտեինք, որ մահապատիժները չէին իրագործվում օրենքով, բայց տեսնում էինք՝ ոնց էին մարդիկ մեռնում հիվանդությունից, սովից: Պատկերացնու՞մ եք՝ մարդ սովից մեռնի: Էստեղ մեռնում էին:
Լուսանկարում՝ ձախից՝ զինվոր Արթուր Մկրտչյանը 19 տարեկանում, Արթուր Մկրտչյանը՝ 37 տարեկանում (18 տարի «Նուբարաշենի» բանտում), Սերժ Ավետիսյանը՝ ներկայումս ՀՀ Վճռաբեկ դատարանի դատավոր, ով Արթուրի մահապատժի դատավճիռը կայացրեց (այդ դատավճռից հետո ՀՀ նախագահի 1997 թվականի օգոստոսի 15-ի հրամանագրով նա նշանակվեց Գերագույն դատարանի զինվորական գործերի դատական կոլեգիայի նախագահ` ՀՀ Գերագույն դատարանի նախագահի տեղակալ)

“Вы можете представить, чтобы человек умирал от голода? В тюрьме умирали”
С разрешения начальника управления по уголовно-исполнительным учреждениям Министерства юстиции РА корреспондент “Hetq” посетил УИУ “Нубарашен”, где в одном из следственных кабинетов взял интервью у содержащегося 18 лет в тюрьме, приговоренного в 1996 г. к смертной казни (с 2003 г. – к пожизненному заключению) бывшего рядового, солдата Артура Мкртчяна.
Хочу попросить Вас рассказать немного о себе, о детстве, о семье…
Детство осталось очень далеко… У меня такое ощущение, что я родился и вырос здесь. Любая вещь ассоциируется с этой тюрьмой, с этими решетками, с этой несправедливостью… Детство, то, что я когда-то жил на свободе, воспринимаются как сон.
Когда я изучала в судебном архиве уголовное дело, у меня возникли те же вопросы, что и у автора фильма “Преступление и наказание” Арутюна Мансуряна. Почему, например, Вы вместе с Вигеном не спустились в воинскую часть? Почему Вы убежали, а Виген остался?
Я не мог спуститься с Вигеном, потому что когда Виген ушел (Виген Цатурян – один из шести находившихся на охранном пункте солдат, который остался в живых и на основе постоянно менявшихся показаний которого было построено дело.- авт.), я еще был с ними (с приехавшими на белой “Ниве” тремя незнакомцами из Военной полиции, которые, по словам Артура, и убили пятерых солдат. – авт.). Потом они сказали, что отвезут меня в Айрум. Я даже не знал, что в Айруме есть отделение Военной полиции. Убегая, я захватил с собой оружие, из-за которого потом возникли проблемы. Увидев устроивших пирушку на берегу Севана крестьян, я попросил у них немного хлеба и воды. Один из них взял у меня оружие и сказал, что больше не отдаст его мне. Я объяснил, что должен сдать оружие. Они-то вместе с оружием и сдали меня в полицию. В уголовном деле все это есть. Даже неграмотный человек, изучив дело, убедится, что меня осудили по абсурдному обвинению. Многое понятно, многое непонятно. Но ведь прокуратура как раз для того и существует, чтобы проливать свет на темные пятна.
О белой “Ниве” Вы говорили и в суде. Почему эта версия не была рассмотрена, почему не было проведено дополнительное следствие, ведь Вы сообщили, что на охранном пункте находились незнакомые Вам люди?
Мне кажется, они уже знали об этом. Вначале пытались устранить, а не задержать. Были моменты, когда при виде меня они стреляли. В задержавшей меня поисковой группе были двое, которые пришли поблагодарить меня. Они сказали, что из моих показаний узнали, по каким местам я прошел, говорили, что я не открыл огонь и не оставил их детей сиротами. Я ответил, что у меня не было намерения стрелять даже в ответ на их стрельбу. Моей целью было добраться домой… Я мог спокойно перейти границу, но мне хотелось домой. Я искал спасения… Хорхоруни сказал: не стреляйте, это не он, он нужен нам живым. Однако по части незнакомцев никакого расследования не провели. Я говорил: невозможно, чтобы у вас не было картотеки, покажите мне фотографии ваших сотрудников, я их опознаю.
Разговоры о торговле оружием, незнакомцы… Как Вам кажется, почему незнакомцы оставили Вас в живых, если именно они, как Вы утверждаете, расстреляли пятерых солдат?
Тогда я не думал, что им нужен был козел отпущения. Однако система не могла приписать эти убийства азербайджанцам, поскольку азербайджанская сторона потребовала бы провести международное расследование.
На Ваш взгляд, почему солдаты были убиты? У Вас есть ответ на этот вопрос?
Это было связано с торговлей оружием. Вместе со мной задержали еще около 40 человек. У Хорхоруни были данные о том, кто должен был купить это оружие… Меня заставляли написать, что вместе со мной в убийстве солдат участвовали и другие солдаты, поскольку они понимали, что это не могло быть делом рук одного человека. А если я сейчас назову конкретные имена покупателей оружия, суд посчитает это новым обстоятельством? Я не верю этой системе.
А кто втянул солдат в торговлю оружием?
Не знаю… Со мной на связи был Эмиль (Эмиль Матевосян – один из пяти убитых на охранном пункте солдат. – авт.). Через несколько лет я узнал из прессы, что в те годы исчезло 10 тысяч единиц оружия.
Бывший военный прокурор Гагик Джангирян встречался с Вами. Когда это было и о чем вы говорили?
Меня уже приговорили к смертной казни. Присутствовали я, Джангирян и его телохранитель. Военный прокурор спрашивал о крупных суммах, о наркотиках – мол, почему не рассказываешь, кто этим занимался? Я ему ответил: ты за это деньги получаешь, если я все расскажу, тогда для чего ты занимаешь свой пост?
В Военной полиции Вы и Ваш брат подверглись насилию. В суде Вы заявили об этом…
Дело даже не в заявлениях. При изучении материалов предварительного следствия у судьи должен был возникнуть вопрос: для чего его брата доставили в Военную полицию и держали там, если он не является ни свидетелем, ни подозреваемым по этому делу? Хотя суд признал, что в отношении Вигена было применено насилие… Когда надо было, они признавал факт избиения, но все равно никакого следствия не провели, никого не привлекли к ответственности за применение насилия.
После того, как я опубликовала статью, пришел отклик от одного из бывших корреспондентов программы “02”, который рассказал, что видел в кабинете Хорхоруни солдата, обвинявшегося в убийстве пятерых сослуживцев, а также как начальник Военной полиции лично его избивал. Что Вы помните о тех днях?
Меня 14 дней держали в помещении один на два метра. Все эти 14 дней с меня ни на минуту не сняли наручники. Были полицейские, которые чувствовали себя там хозяевами, для них было неважно, за что ты там находишься. Однажды мне сделали инъекцию, и после этого, помню, начались страшные боли. У меня болели все кости, я испытывал ужасную боль даже от легкого прикосновения.
Артур, а когда Вы пришли в себя, написали какую-нибудь жалобу, заявление?
До своего задержания я не знал, что можно писать жалобы, заявления. Когда меня доставили в тюрьму, то поместили в помещение под названием бокса. Там я увидел скамейки, обрадовался, подумал, что смогу на них спать. Когда надо было, меня забирали на допрос в Военную полицию. В последний раз, когда меня туда доставили, я увидел своего брата, который, сидя, рыдал. Когда меня только задержали, я через раздатчика пищи послал брату записку, в которой написал, что не я убил солдат. За эту записку передавшего ее работника, можно сказать, уничтожили. С людьми так не поступают. С братом поступили так же.
Как Вы дали самопризнательные показания? После чего Вы согласились их подписать?
Это все было написано заранее, оставалось только подписать. Меня сломали с помощью моего брата.
Я изучила много военных дел и установила одно обстоятельство: охранные пункты остаются в основном без контроля. Почему в тот день шестеро солдат были одни?
Командного состава не было. Все были прошедшие арцахскую войну ребята. Их уговорили остаться в части. К нам из села часто поднимались крестьяне, которые интересовались: ну что, все в порядке? И опять спускались в часть.
По военным делам наказывались в основном рядовые, а командиры получали 1-2 года условно и избегали ответственности.
Любое совершенное в армии преступление обусловлено отсутствием должного контроля. Армию 96-го года и сегодняшнюю армию трудно сравнить. Несколько дней назад от азербайджанской пули погиб солдат. Его представили героем, что показывает, насколько отстала наша армия. Он выполнял возложенную на армянского солдата миссию, и либо мог умереть, либо вернуться. Так и должно быть, это обычное дело.
Вы уехали из дома в 18 лет и должны были вернуться в 20-летнем возрасте. Однако прошло 18 лет, а Вы так и не вернулись домой. Расскажите о Вашей борьбе.
Вначале я вел борьбу только по тем вопросам, которые касались моего дела, боролся за справедливость. Своей первой голодовкой я потребовал подвергнуть меня детектору лжи, на что, однако, не отреагировали. Потом я стал писать жалобы во все инстанции, представлял факты. Я превратился и в осужденного, и в следователя, и в защитника. В последние годы стал уже объявлять голодовки против системного беспредела.
14 из 105 пожизненно заключенных являются вашими сокамерниками. Это бывшие солдаты, которым тогда было по 18-20 лет.
Я помню себя в том возрасте. Помню, когда я пришел, работники и заключенные спросили: почему привели сюда этого ребенка? Солдат видит в офицере не помогающую ему личность, а карателя.
В фильме Арутюна Мансуряна есть кадры, когда ты, слушая приговор суда, закрываешь глаза. Помнишь, что было потом, что ты испытывал?
Я не только закрыл глаза, но и как будто усмехнулся. Когда меня забрали отсюда в суд, то впервые надели на меня наручники. Работники со стажем сказали: это значит, что будет вынесен приговор о смертной казни. В совещательной комнате составление этого пространного приговора длилось всего десять минут. То есть приговор был вынесен заранее.
Как вы жили в первые годы после вынесения смертного приговора?
Мы хотя и знали, что по закону смертную казнь не приводят в исполнение, но мы видели, как люди умирают от болезней, от голода. Вы можете представить, чтобы человек умирал от голода? В тюрьме умирали.
На снимке: слева солдат Артур Мкртчян в 19 лет, Артур Мкртчян в 37 лет (18 лет в тюрьме “Нубарашен”), Серж Аветисян – в настоящее время судья Кассационного суда РА, вынесший Артуру смертный приговор (после этого приговора указом президента РА от 15 августа 1997 г. Аветисян был назначен председателем судебном коллегии по военным делам Верховного суда РА, заместителем председателя Верховного суда РА)