Լրագրողը չորս ամիս կալանքի տակ է
«Անցյալ տարվա լավագույն դատավոր ճանաչված Գագիկ Պողոսյանը բավարարեց քննիչ Սամվել Տոնոյանի միջնորդությունը` նոյեմբերի 5-ին Շանթ Հարությունյանի ու նրա համակիրների նախաձեռնած երթի ժամանակ ձերբակալվածներից Տիգրան Պետրոսյանի կալանքը երկարացնելու մասին»,- «Հետքի» հետ զրույցում հայտնեց նրա փաստաբան Արա Զաքարյանը՝ համարելով, որ Տիգրանին կալանքի տակ պահելու որևէ հիմք չկա:
Տիգրանը մեկն է այն 14 կալանավորներից, ովքեր 4 ամիս գտնվում են անազատության մեջ: Նրանց մեծ մասին, այդ թվում՝ լրագրող, ակտիվիստ Տիգրան Պետրոսյանին առաջադրվել է մեղադրանք Քրեական օրենսգրքի 316 հոդված 1-ին մասով (իշխանության ներկայացուցչի կամ նրա մերձավոր ազգականի նկատմամբ կյանքի կամ առողջության համար ոչ վտանգավոր բռնություն գործադրելը կամ բռնություն գործադրելու սպառնալիքը՝ կապված նրա կողմից իր ծառայողական պարտականությունները կատարելու հետ, պատժվում է տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի երեքհարյուրապատիկից հինգհարյուրապատիկի չափով կամ կալանքով՝ առավելագույնը մեկ ամիս ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը հինգ տարի ժամկետով):
«Կոնկրետ Տիգրան Պետրոսյանը մեղադրվում է նրանում, որ մեկ ոստիկանի հրել է: Կենտրոն-Նորք Մարաշ դատարանում քննիչ Տոնոյանն ինչ ասում էր, դատավոր Գագիկ Պողոսյանը համարում էր հաստատված, պաշտպանական կողմի փաստարկների, ապացույցների հետ կապված կողմնապահություն կար: Դատարանն անգամ մերժեց մեր էլեմենտար միջնորդությունը` դատարանում դիտել տեսագրությունները, որտեղ երևում է, որ երբ Շանթ Հարությունյանին գցել էին գետնին, Տիգրանը փորձել է ոստիկանին հրել, որպեսզի Շանթի հանդեպ բռնություն չկիրառվի: Բնականաբար, յուրաքանչյուր հրոց չէ, որ կարող է հանցագործություն լինել: Սակայն դատարանը համարեց, որ տեսագրությունը դիտելու կարիք ընդհանրապես չկա: Ընդ որում, տեսագրություններից երևում է, որ իմ պաշտպանյալը բաժանողի դերում է եղել»,- նշեց փաստաբան Արա Զաքարյանը՝ տեղեկացնելով, որ բողոքարկել է կալանքի որոշումը:
Բացի այդ, 4,5 ամսվա ընթացքում միայն առերեսումներ են եղել այն ոստիկանի հետ, ում հրել է Տիգրան Պետրոսյանը: Ոստիկանը՝ Արա Կարապետյանը, ով դեպքից առաջ և հետո երբևէ չի տեսել նրան, ասել է, որ ճանաչում է Տիգրանին: Հարցին, թե ինչ հատկանիշներով է ճանաչել, ոստիկանն ասել է. «Հիշում եմ սեռի գույնի կուրտկա, բեղեր ու մորուք»: Բայց Տիգրանը մորուք չի ունեցել, կրել է ակնոց, ինչը, ըստ փաստաբանի, չէր կարող չնկատել ոստիկանը:
Կալանավորված, 4.5 ամիս անազատության մեջ գտնվող Տիգրան Պետրոսյանը «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում է: Նրա խնամքին է 2-րդ կարգի հաշմանդամ հայրը, ով ինքնուրույն տեղաշարժվելու դժվարություններ ունի: Այս ընթացքում ստիպված հարևանները, բարեկամներն են գալիս ու օգնում նրան: Փաստաբանի համոզմամբ` այս հանգամանքը ևս պիտի հաշվի առներ դատարանն ու կալանքի որոշում չկայացներ:
Տիգրան Պետրոսյանը լրագրությամբ զբաղվում է 2007 թվականից, համագործակցել է հայկական մի քանի լրատվամիջոցների հետ, «Ճամպրուկ» լրագրողական մրցույթի դափնեկիր է (3-րդ տեղ 2011 դեկտեմբեր), մի քանի վավերագրական ֆիլմերի սցենարի հեղինակ, այդ թվում` «Առնո» ֆիլմի, որը ցուցադրվել է «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնում (2013)։
Հիշեցնենք, որ անցյալ տարվա նոյեմբերի 5-ին «Ցեղակրոն» կուսակցության ղեկավար Շանթ Հարությունյանն իր աջակիցների հետ Երևանի Մաշտոցի պողոտայով երթ էր կազմակերպել դեպի նախագահի նստավայր: Սակայն հենց Մաշտոցի պողոտայում պայթուցիկներ էին պայթել, ոստիկանների ու ակցիայի մասնակիցների միջև տեղի էր ունեցել քաշքշուկ: Ձերբակալվել էր 38 անձ, մեղադրանք է առաջադրվել 14-ի նկատմամբ: Կազմվել էր քննչական խումբ՝ մոտ 30 քննիչից կազմված: Խումբը ղեկավարում է ՀԿԳ քննիչ Սամվել Տոնոյանը:
Այս ամիսներին քաղաքացիական հանրությունը տարբեր ակցիաներ է կազմակերպում ի պաշտպանություն կալանավորվածների՝ նշելով, որ նրանք քաղաքական բանտարկյալներ են ու պահանջելով ազատել Շանթ Հարությունյանին ու մյուս կալանավորվածներին:

Журналист четыре месяца находится под арестом
“Признанный в прошлом году лучшим судьей Гагик Погосян удовлетворил ходатайство следователя Самвела Тонояна о продлении срока ареста Тиграна Петросяна, задержанного во время акции 5 ноября, организованной Шантом Арутюняном и его сторонниками”,- сообщил в беседе с “Hetq” адвокат Тиграна Петросяна Ара Закарян. Он отметил, что никаких оснований для содержания его подзащитного под арестом не существует.
Тигран – один из 14 заключенных, которые уже четыре месяца находятся за решеткой. Большинству из них, в том числе и журналисту и активисту Тиграну Петросяну, выдвинуто обвинение по ч.1 ст.316 УК РА (применение неопасного для жизни и здоровья насилия или угроз применения насилия в отношении представителя власти или его близкого родственника, связанного с выполнением им своих   служебных обязанностей, что предусматривает штраф в 300-500-кратном размере минимальной заработной платы или арест до одного месяца, или лишение свободы сроком до пяти лет).
“Тигран Петросян обвиняется в том, что оттолкнул одного из полицейских. В суде административных округов Кентрон и Норк-Мараш судья Гагик Погосян признавал все заявления следователя Тонояна подтвержденными, а к аргументам и доказательствам защиты проявлял пристрастное отношение. Суд даже отклонил наше ходатайство об изучении видеозаписей, в которых видно, как Шанта Арутюняна повалили на землю, а Тигран попытался оттолкнуть полицейского, чтобы тот не применил к Шанту насилие. Разумеется, не каждое отталкивание является преступлением. Однако суд решил, что никакой необходимости в просмотре видеозаписей нет”,- отметил Ара Закарян, сообщив, что обжаловал решение об аресте.
За прошедшие 4,5 месяца лишь один раз была проведена очная ставка с полицейским, которого оттолкнул Тигран Петросян. Полицейский Ара Карапетян, который ни до, ни после произошедшего не видел Тиграна, сказал, что знает его. На вопрос, по каким признакам он его узнал, полицейский ответил: “Помню серую куртку, усы и бороду”. Однако у Тиграна никогда не было бороды. Он носит очки, что полицейский не мог не заметить, отметил адвокат.
Находящийся 4,5 месяца под арестом Тигран Петросян содержится в уголовно-исполнительном учреждении “Нубарашен”. На его иждивении находится отец, инвалид 2-ой группы, которому очень трудно самостоятельно передвигаться. Все это время помощь пожилому человеку оказывают соседи и родственники. Адвокат убежден, что суд должен был учесть это обстоятельство и не принимать решение об аресте.
Напомним, что 5 ноября прошлого года руководитель партии “Цехакрон” Шант Арутюнян вместе со своими сторонниками организовал шествие с проспекта Маштоца к резиденции президента РА. Однако уже в начале шествия на проспекте Маштоца стали взрываться хлопушки, между участниками акции и полицейскими произошло столкновение. Было задержано 38 человек, 14-ти из них было выдвинуто обвинение. Сформирована следственная группа, которую возглавляет следователь по особо важным делам Самвел Тоноян.
За это время гражданское общество организовало различные акции в поддержку арестованных. Отмечалось, что они являются политзаключенными, и было выдвинуто требование освободить Шанта Арутюняна и его сторонников.
На снимке: судья Гагик Погосян (слева) и адвокат Ара Закарян
Эсмеральда
Тигран не преступник, и творится не суд, а судилище. Налицо грубейшие нарушения: признание априори виновным и заключение в СИЗО, полное отсутствие принципа презумции невиновности и многое, что отмечено адвокатом. Получается что-то вроде показательной порки, чтобы другим неповадно было. Печально.