Գեներալ Մանվել Գրիգորյանի վագրը և շվեյցարացի լրագրողի ճղված տաբատը
Աժ պատգամավոր, գեներալ Մանվել Գրիգորյանի Էջմիածնի տան հսկողությունը, բացի անվտանգության աշխատակիցներից, իրականացնում է նաև մի վագր: Մեր այցելության ժամանակ կենդանին կապված էր գեներալի տան դարպասի մոտ` ճաղավանդակներից ներս: Էջմիածինցիներն ասում են, որ գեներալը ոչ թե մեկ, այլ մի քանի վագր է պահում, որոնց հետ ժամանակ առ ժամանակ զբոսնում է քաղաքի փողոցներով:
Բացի դրանից, գեներալի վագրերը ազատորեն, առանց շղթաների թափառում են Էջմիածնի փողոցներում: Դեռևս անցյալ տարվա նոյեմբերին նրանց նկատել են նաև Go Green Armenia կազմակերպության ներկայացուցիչները և այդ մասին գրել իրենց ֆեյսբուքյան էջում: Այդ ժամանակ, իհարկե, վագրերը փոքր էին: Այժմ տան մոտ կապված վագրը 7 ամսական է, և կերակրողն ու գեներալի անվտանգության աշխատակիցները հազիվ էին զսպում նրան:
Գեներալ Մանվելի վագրի ատամները հանված են: Չնայած դրան, երբ շվեյցարացի լրագրողի հետ այցելել էինք գեներալի տուն, վագրը թաթի նուրբ շարժումով հասցրեց պատռել լրագրողի տաբատը, օպերատորի բախտը մի փոքր բերեց. նրա տաբատն ավելի դիմացկուն էր:
Շվեյցարացի լրագրող Կարլ Ամանը (Karl Ammann), երբ անցյալ շաբաթ ժամանել էր Հայաստան Կարմիր գրքում գրանցված կենդանիների մասին հետաքննական ֆիլմ նկարահանելու, հանդիպել էր նաև կենդանիների վաճառքով զբաղվող Արթուր Խաչատրյանին, ով խոստովանել էր, որ 5 վագր ունի, սակայն ցույց չէր տվել կենդանիներին: Ամենայն հավանականությամբ, գեներալը վագրերը ձեռք է բերել հենց նրանից: Արթուր Խաչատրյանի նկատմամբ ՀՀ ԿԱ պետեկամուտների կոմիտեն մաքսանենգության հոդվածով քրեական գործ է հարուցել բոնոբո կապիկների ներկրման փաստով: Այժմ նախաքննություն է ընթանում:
Գեներալի Էջմիածնի տանը վագրերից միայն մեկն էր, ըստ անվտանգության աշխատակիցների` մյուսները «ուրիշ տեղ են»:
Վագրը կատվազգի ցամաքային խոշորագույն գիշատիչներից է: Համարվում է վտանգված տեսակ և գրանցված է Կարմիր գրքում: Մեղմ ասած` չի խրախուսվում տնային պայմաններում պահել նրանց, քանի որ չափազանց վտանգավոր են: Նրանք նաև մարդակեր են: Հիշեցնենք, որ 2010-ին Հրազդանի կենդանաբանական այգում դժբախտ պատահար էր տեղի ունեցել, երբ առյուծը խժռել էր իրեն կերակրողին:
Մանվել Գրիգորյանի հետ հանդիպել չկարողացանք, որպեսզի ճշտեինք, թե ինչ փաստաթղթեր ունի վագրի համար, ինչպես է այն ձեռք բերել, որ երկրից է ներկրված: Ըստ անվտանգության աշխատակցի` նա տանը չէր:
Այս կենդանիներին անհրաժեշտ է պահպանման համապատասխան միջավայր: Օրինակ` ԱՄՆ 19 նահանգում արգելված է վագրը պահել տնային պայմաններում: 15 նահանգ էլ հատուկ արտոնագիր է պահանջում: Հայաստանում սա որևէ կերպ չի կանոնակարգվում, և ոչ ոք պատասխանատվության չի ենթարկվում:

Тигр Манвела Григоряна и порванные брюки швейцарского журналиста
Охрану дома в Эчмиадзине депутата Национального Собрания, генерала Манвела Григоряна, помимо сотрудников службы безопасности, осуществляет также тигр. В момент нашего посещения животное было привязано к воротам генеральского дома с противоположной стороны решетки. Эчмиадзинцы говорят, что у Манвела Григоряна несколько тигров, с которыми он иногда выходит на прогулку. Кроме того, тигры генерала свободно разгуливают по улицам Эчмиадзина.
Еще в ноябре прошлого года животных заметили представители организации Go Green Armenia и написали об этом на своей фейсбуковской странице. Тогда тигры были еще маленькие. Сейчас привязанному к воротам дома тигренку семь месяцев, но работнику по уходу за животным и охранникам с трудом удается его сдерживать.
Зубы у тигренка удалены, но, несмотря на это, когда мы вместе со швейцарским журналистом посетили дом генерала, животное легким прикосновением порвало брюки гостя. Оператору повезло больше – материал его брюк оказался прочнее.
Когда на прошлой неделе швейцарский журналист Карл Амман (Karl Ammann) прибыл в Армению для создания фильма-расследования о занесенных в Красную книгу животных, он встретился также с занимающимся продажей животных Артуром Хачатряном. Последний признался, что у него есть пять тигров, но не показал их. По всей видимости, именно у Хачатряна и приобрел своих животных генерал Манвел. Комитет госдоходов РА возбудил против А.Хачатряна уголовное дело по факту импорта обезъян бонобо, ведется следствие.
В эчмиадзинском доме Манвела Григоряна был только один тигр, остальные, по словам сотрудников службы безопасности, находятся “в другом месте”.
Тигр является одним из крупнейших наземных хищников семейства кошачьих, занесен в Красную книгу, так что его содержание в домашних условиях, мягко говоря, не приветствуется, не говоря уже о том, что это животные очень опасны, так как являются также людоедами.
Нам не удалось встретиться с Манвелом Григоряном, чтобы уточнить, какие у него имеются документы на тигра, как он приобрел животное, из какой страны оно ввезено. Для содержания этих животных требуется соответствующая среда. Так, в 19 штатах США содержание тигров в домашних условиях запрещено. В Армении этот вопрос не отрегулирован и никто к ответственности не привлекается.