Աշխարհի տասը լավագույն գինիներից մեկն արտադրվում է Հայաստանում
Ամպերի ստվերներն ընկել էին Վայոց ձորի Ռինդ գյուղի լեռների լանջերին: Մի պահ թվում էր, թե երկնքում ինչ-որ մեկը լվացք է փռել: Ձորաբերանին կանգնած` 2012թ. ամերիկյան «Բլումբերգ բիզնեսուիկլի» (Bloomberg Businessweekly) պարբերականում աշխարհի լավագույն գինիների տասնյակում ներկայացված հայկական գինու հիմնադիր Զորիկ Ղարիբյանը տիկնոջ` Երազ Թովմասյանի հետ մատնացույց են անում խաղողի այգին:
Աշխարհի լավագույն գինիների տասնյակում հայտնվելու մասին Զ. Ղարիբյանը իմացել է պատահաբար` հոդվածի հրապարակումից հետո: «Մյուս 9 գինիները մի քանի սերունդ է` շուկայում են»,- ավելացնում է նա՝ որպես օրինակ նշելով «Domaine de la Romanee-Conti Romanee Conti» գինին, որն արժե 14.000-18.000 դոլար կամ 1963թ. արտադրվող «Quinta do Noval Nacional port»-ը` 4,500-6,500 դոլար, իսկ «Զորահ կարասի արենի նոյրը»՝ 45 դոլար:
2012թ. նշյալ պարբերականի սյունակագիր էլին Մըքքոյը (Elin McCoy) աշխարհի 10 լավագույն գինիները առանձնացրել է 4000 տեսակի գինիների նմուշարկումից: Ամերիկացի լրագրողն իր հոդվածում հիմնավորել է կատարած ընտրությունը: Նա նշել է, որ հայկական գինի առաջին անգամ համտեսել է Թուրքիայում` Իզմիրում, որը նկարագրել է որպես ծխագույն և մետաքսանման վայելչություն ունեցող գինի: Դա համարել էր սենսացիա գինու պատմության մեջ: Այնուհետ անդրադարձել է հայկական գինու ստեղծման վայրին, որը, ըստ հոդվածի, մոտ է Արենի 1 քարանձավին: Է. Մըքքոյը նաև գրել է, որ հնէաբանների կողմից հայտնաբերված այդ վայրում է գտնվում աշխարհի ամենահին գինու գործարանը, որը մոտ 6100 տարվա պատմություն ունի:
Զորիկ Ղարիբյանն այս անդրադարձի մասին հպանցիկ է նշում, ընդհանրապես ընդգծված համեստությամբ է խոսում իր արտադրանքի՝ դրսում ձեռք բերած հեղինակության մասին:
Ռինդի «Իտալիայում»
Զորիկ Ղարիբյանը գյուղի բարձրադիր կետից հպարտությամբ նայում է հորիզոնին, որտեղ գտնվում է խաղողի այգին: Այգում տեղացի գինեգործ Արսենի պրոֆիլն է նշմարվում: Գյուղացիները գործարանն ու այդ տեղանքն անվանում են «Իտալիա», իսկ ընկերության հիմնադիրն էլ իրեն կիսով չափ ռնդեցի է համարում: Գործարանը գյուղի ծայրամասում է՝ գերեզմանոցից փոքր-ինչ հեռու: «Հետագայում այստեղ բարդիներ ենք տնկելու, որպեսզի հանգստարանը չերևա: Որոշել ենք հենց մեր կանգնած տեղում փոքրիկ տուն կառուցել, բայց դրանք ապագայի ծրագրեր են»,- գերեզմանոցի կողմը նայելով՝ ասում է Երազ Թովմասյանը:
«Զորահ» ընկերությանը պատկանող հողատարածքը 40 հա է, որից 9 հա-ը հատկացրել են խաղողի հայկական սորտերի հետազոտությանը: «Ես ինձ բիզնեսմեն չեմ կոչում, որովհետև շատ բաներ, որ անում եմ, բիզնեսից հեռու է՝ կարասները, այգու հետազոտական աշխատանքները, սորտերի միջից ճիշտը կղզիացնելը: Դա անում եմ իմ մտքի հանգստության համար»,- նշում է զրուցակիցս:
Նա բնակվում է Իտալիայի Միլան քաղաքում: Ավարտել է Վենետիկի Մուրադ Ռաֆայելյան վարժարանը, այնուհետ սովորել է Մխիթարյան միաբանությունում: Մասնագիտությամբ տնտեսագետ է, բայց, ինչպես ինքն է ասում, միշտ եղել է գինու սիրահար: Մինչ 1998թ. որոշել էր գինու արտադրություն սկսել Իտալիայի Տոսկանա քաղաքում, բայց հենց այդ տարի որպես զբոսաշրջիկ եկել էր Հայաստան: Այդ այցը փոխել էր նրա որոշումը: Դրանից 2 տարի անց Հայաստանում սկսել էր փնտրել տարածք, որտեղ կարող էր արտադրել լավ գինի: Ի վերջո, ընտրությունը կանգ առավ Ռինդ գյուղի վրա:
«Այն ինձ գրավեց սարերի, քարերի հզորությամբ, որը ծովի մակերևույթից 1400 մ բարձրության վրա է: Իմ առաջին քայլն այն էր, որ հողի պարունակությունը և միկրոկլիման 40 տարվա կտրվածքով անալիզ անել տվեցի Իտալիայի 2 համալսարաններում: Անալիզների եզրակացությունն այն էր, որ իմ հողը համաշխարհային մակարդակով գտնվում է ամենաբարձր մակարդակի վրա»,- բացատրում է «Զորահի» հիմնադիրը, ապա ավելացնում, որ այդ բարձրության վրա խաղող ստանալը համաշխարհային խաղողագործության տեսակետից հազվագյուտ երևույթ է: Բացի դա` կա նաև երկրորդ կարևոր հանգամանքը. այդ տեղանքում արդյունաբերություն չկա:
Հագուստի և գինու կապի մասին
Խաղողագործության վայրն ընտրելուց հետո մոտ 10 տարի զբաղվել է խաղողի հայկական տեսակների ուսումնասիրությամբ: «Իմ նպատակն այն է, որ կարողանամ ստանալ այն մակարդակի գինի, որ համաշխարհային չափանիշներով բարձրագույն նիշը գնահատի հայկական բնիկ սորտը, և Հայաստանի գինեգործությունը կարողանա տեղ գտնել քարտեզի վրա»,- նշում է նա ու նորից շեշտում, որ գինեգործությունը բիզնես չէ իր համար, հակառակ դեպքում 12 տարի ստիպված չէր լինի զբաղվել խաղողի հայկական սորտերի հետազոտությամբ:
Նա Իտալիայում ունի հագուստի արտադրություն: Իր կարած հագուստը մատակարարում է ամերիկյան մեծ հանրախանութների ցանցերին, որոնց հետ աշխատում է պայմանագրերով: Այդ բիզնեսից ստացած գումարն էլ ներդնում է Հայաստանում: «Միակ կապը, որ տեսնում եմ հագուստի և գինու միջև, այն է, որ երկու դեպքում էլ գործ ունես գեղեցկության հետ: Հագուստի պարագայում որոշողը դու ես: Գինու առավելությունը հագուստից գոնե ինձ համար այն է, որ սկսում ես շփվել բնության հետ: Պատկերացնո՞ւմ եք՝ տարվա մեծ մասը դու աշխատում ես բնության մեջ և դեռ չես իմանում՝ բերք կունենա՞ս, թե՞ ոչ: Այդ դեպքում որոշողը բնությունն է»,- մեղմ ժպտում է Զ. Ղարիբյանը, ով իր անունով էլ կոչել է ընկերությունը: «Մայրս փոքր ժամանակ ինձ Զորահ էր ասում, ես էլ որոշեցի ընկերությունն անվանել հենց այդպես»,- պարզաբանում է նա:
Իր կատարած ներդրումների մասին խուսափում է խոսել, որպեսզի ինքն էլ «չվախենա» մեծ թվերից: Նրա խոսքով` տեղացիները երբեմն չեն հավատում, որ ինչ-որ մեկը կարող է գալ այդ լեռների մեջ գինի արտադրել, բայց ինքը նրանց պատասխանում է, որ գինեգործությունը խաղաղություն է սիրում, իսկ գինին էլ երևույթ է, որն ապրում է, և որտեղ պետք է ներդնել սեր: Այնուհետ ասում է, որ գինեգործության մեջ լուրջ արդյունքները լինում են շատ տարիներ հետո:
Շուկայի մասին
Այսօր «Կարասի արենի նոյրը» ընկերության արտադրած առայժմ միակ գինին է, որ առկա է վաճառքում: Այն արտահանվում է Անգլիա, Գերմանիա, Հոլանդիա, Իտալիա, Ֆրանսիա, ԱՄՆ, Բալթյան երկրներ, Ռուսաստան, առաջիկայում վաճառքի կհանվի նաեւ Ավստրալիայում, Հունաստանում: Այս երկրների շարքում նա իր անձնական հաղթանակն է համարում Իտալիայում վաճառքը: Հայաստանում այն վաճառվում է մասնագիտացված խանութներում և մի քանի ռեստորաններում, որտեղ մեկ շիշն արժե 80 դոլար:
«Ես շատ եմ հպարտանում, որ մանավանդ սփյուռքահայերը գնահատում են մեր գինին, բայց իմ նպատակը շեշտադրված է դրսի աշխարհի վրա, որպեսզի Հայաստանը բերվի քարտեզի վրա, որովհետև դրսում, որտեղ վաճառվում են մեր գինիները, ամենաբարձր նիշի վրա են: Ինձ համար ամենակարևորն այն է, որ իմ գինին գնահատի գինու սիրահարը»,- ասում է նա:
Ի՞նչ է պակասում Հայաստանի գինեգործներին
«Դժբախտաբար, Հայաստանում դեռ չեն հասկանում, թե ինչ գանձ ունեն: Շատ համաշխարհային ճանաչում ունեցող գինեգործական երկրներ, ինչպես, օրինակ, Ավստրալիան, Նոր Զելանդիան, Արգենտինան, բնիկ սորտեր չունեն, իսկ Հայաստանն ունի 100-ավոր բնիկ սորտեր, որոնք շատերին չեն էլ հետաքրքրում: Դա ցավալի է: Երկրորդ ավելի ցավալի կետն այն է, որ մենք ունենք 6.000 տարվա պատմություն և ուշադրություն չենք դարձնում այս հանգամանքին, իսկ Եվրոպայում այնպե~ս են պահպանում իրենց 500-600 տարվա պատմությունը»,- նշում է զրուցակիցս:
Նա խուսափում է քննարկել հայաստանյան գինեգործների` եվրոպականացված սորտերով արտադրանք տալու հարցը, հետո շեշտում է, որ ինքը չի ասում, թե բոլորը պետք է զբաղվեն հայկական սորտերի արտադրությամբ, միայն ուզում է, որ եթե ոչ բոլորը, գոնե մեծամասնությունն ընտրի խաղողի հայկական սորտերը:
Քիչ անց ավելացնում է, որ հայկական սորտերով ոգևորվել է նույնիսկ ընկերության իտալացի գինեգործը`Ալբերտո Անտոնիոնին (վերջինս «Ֆորբսում» աշխարհի լավագույն գինեգործների առաջին հնգյակում է, ընկերության ագրոնոմը ևս իտալացի է` Ստեֆանո Բարտոլոմեյը):
«Իմ հողի մասին եմ խոսում հիմա. Հայաստանն ունի բարձրություններ, էս հողը, էս ջուրը, պատմությունը, բնիկ սորտերը…մենք բոլոր շղթաներն ունենք, որ գինեգործությունը զարգացնենք, բայց մեզ պակասում է ինքնագիտակցությունը»,- գործարանի առաջին հարկում տեղադրված կարասների ուղղությամբ նայելով` ասում է նա:
Խնդիրներից մեկն էլ այսօր, ըստ նրա, կարասներ գտնելն է: Իրենք գինին հնեցնում են կարասներում: Իսկ կարասները գտնում են գյուղից գյուղ, տնից տուն ման գալով: «Կարասն իր բուրմունքն ունի, և գինու շնչառությունը տարբեր է կարասում, քան փայտի մեջ: Դրսում մեր մասնագետներն ավելի շատ գնահատում են կարասի մեջ հնեցված գինին: Առաջին` դա նորություն է, երկրորդ` հատուկ համերաշխություն է տալիս գինուն: Բայց նաև ասեմ, որ կարասում գինի հնեցնելը շատ դժվար պրոցես է և բիզնեսի տեսակետից կարող է ձեռնտու չլինել» ,-ասում է նա՝ հիշեցնելով, որ դեռևս քարանձավներում գինին հնեցնում էին կարասներում: «Աշխարհը կարող է նախանձել Հայաստանին»,- ժպտում է զրուցակիցս:
Կարասների պատրաստման դպրոցի մասին
Ընկերության հիմնադիրը հայկական ավանդույթները պահպանելու համար որոշել է կարասի պատրաստման դպրոց բացել Ռինդ գյուղում: «Երբևէ չէի մտածի, որ 20 տարի անց իմ մասնագիտությունը պետք կգա»,- ամուսնու խոսքը լրացնում է Զ. Ղարիբյանի տիկինը` Երազ Թովմասյանը, ով խեցեգործություն է սովորել ԱՄՆ-ում: Վերջինս զբաղվում է ընկերության իմիջային հարցերով: Առաջիկա 1-2 տարվա ընթացքում վաճառքում են հայտնվելու «Զորահի» երկու նոր գինիները՝ կարմիր և սպիտակ: Առաջինն ավելի թանկ է լինելու, քան «Կարասի արենի նոյրը»:
Իսկ կարասների մոտ «համերաշխ» տեղադրված են խաղողի խմորման պահամանները: Գործարանի ամբողջ տեխնոլոգիան իտալական է: Շենքի երկրորդ հարկում լինելու է գինու ցուցադրության վայրը, որտեղ, ըստ ամուսինների, աշխարհի տարբեր կետերից եկած գինեգործները կարող են այցելել, համտեսել գինին և գնահատել այն: «Մենք համաշխարհային շատ գինեգործ-ընկերներ ունենք և հույս ունենք, որ առաջիկայում այս վայրը կդարձնենք գինեգործության կենտրոն»,- մեր զրույցի վերջում ասում է Զ. Ղարիբյանը: «Ֆայնենշըլ թայմսի» գինեգործության մասին հոդվածներ պատրաստող Ջենսիս Ռոբինզոնը (Jancis Robinson), ով արդեն 3 անգամ անդրադարձել է«Զորահի» գինուն, հրատարակելու է խաղողի սորտերի, գինեգործության մասին գիրք: Այդ գրքում Հայաստանը ներկայացված է լինելու «Զորահ» ընկերության արտադրանքով:

Одно из десяти лучших вин в мире производится в Армении
На склоны гор села Ринд в Вайоцдзорской области легла тень от облаков. На миг показалось,что в небе кто-то развесил постиранное белье. У края ущелья стояли Зорик Гарибян, создатель армянского вина, включенного в 2012 году американским изданием “Блумберг бизнесуикли” ((Bloomberg Businessweekly) в десятке лучших вин мира, и его жена Ераз Торосян, которые показывали на виноградник.
О включении свеого вина в десятку лучших вин мира Гарибян узнал случайно после появления статьи. “Остальные 9 вин представлены на рынке уже несколько поколений”,- отметил наш собеседник, приведя в пример вино “Domaine de la Romanee-Conti”, которое стоит 14.000-18.000 долларов, или произведенное в 1963  году “Quinta do Noval Nacional port” стоимостью 4,500-6,500 долларов. А “Зорах караси арени нойр” стоит 45 долларов.
В 2012 году колонист вышеупомянутого журнала Элин МкКой (Elin McCoy) из 4000 образцов выделила 10 лучших вин мира. В своей статье американская журналистка рассказала о том, что впервые попробовала армянское вино в Турции, в Измире. Она описала его как имеющее цвет дыма и подобное шелку. МкКой расценила эти качества как сенсацию в истории вина. Далее журналистка описала место создания армянского вина, которое, согласно статье, находится недалеко от 1-ой пещеры в Арени. МкКойн также отметила, что в этой обнаруженной археологами пещере находится самый древний в мире винный завод, которомуоколо 6100 лет.
Зорик Гарибян с подчеркнутой скромностью говорит о приобретенной за рубежом славе своей продукции.
В риндской “Италии”
Зорик Гарибян смотрит на горизонт, где находится виноградник, с  самой высокой точки села. Там можно увидеть местного винодела  Арсена. Завод и эту местность крестьяне называют “Италией”, а основатель компании считает себя наполовину риндцем. Завод находится на окраине села, недалеко от кладбища. “В дальнейшем посадим здесь тополи, чтобы кладбища не было видно. Но это уже планы на будущее”,- говорит Ераз Торосян.
Земельный участок, принадлежащий компании”Зорах”, занимает 40 га, из них 9 га выделено на изучение армянских сортов винограда.  “Я не считаю себя бизнесменом, потому что многое из того, что я делаю, далеко от бизнеса – карасы (огромные глиняные кувшины. – Ред.), работы по изучению виноградника, выбор правильных сортов”,- отмечает мой собеседник.
Он живет в Италии, в Милане. Окончил гимназию “Мурад Рафаэлян” в Венеции, затем учился в конгрегации мхитаристов. По специальности экономист, но, как он сам говорит, всегда был почитателем вина. До 1998 года Зорик Гарибян хотел основать в Тоскане производство вина, но в том же году приехали туристом в Армению.Эта поездка изменила его решение. Спустя два года он начал подыскивать в  Армении место, где можно наладить производство хорошего вина. В конце концов его выбор остановился на селе Ринд.
“Оно привлекло меня своими горами, мощью камней, находящихся на высоте 1400 метров над уровнем моря. Моим первым шагом стало то, что я поручил двум университетам в Италии сделать анализ почвы и микроклимата в разрезе 40 лет. Результаты анализов состояли в том, что моя земля находится на самом высоком уровне в мире”,- объяснил основатель “Зораха”, добавив, что получать виноград на такой высоте – уникальное явление в мировом виноградарстве. Есть и второе важное обстоятельство – в этом месте нет промышленных объектов.
О связи одежды и вина
После выбора места для создания виноградника наш собеседник лет десять занимался изучением армянских сортов винограда. ”Моя цель заключалась в создании вина такого уровня, чтобы аборигенный армянский сорт получил самую высокую оценку по мировым стандартам и чтобы армянское виноделие нашло свое место на карте мира”,- отметил Зорик Гарибян, еще раз подчеркнув, что виноделие для него не бизнес, в противном случае он не стал бы в течение 12 лет заниматься исследованием армянских сортов винограда.
В Италии он занимается производством одежды. Выпускаемая им одежда продается в крупных сетях американских магазинов, с которыми он работает на договорной основе. Сумму, получаемую от этого бизнеса, Гарибян вкладывает в Армении. “Единственная связь, которую я вижу между вином и одеждой, состоит в том, что в обоих случаях мы имеем дело с красотой. В случае с одеждой решаешь ты. А преимущество вина перед одеждой, во всяком случае для меня, состоит в том, что ты начинаешь общаться с природой. Представляете, большую часть года работаешь на природе и при этом не знаешь, получишь урожай или нет. В этом случае решает природа”,- мягко улыбаясь, говорит Зорик Гарибян, назвавший компанию своим именем. ”В детстве мать называла меня Зорахом, вот я и решил назвать компанию именно так”,- объяснил он.
По его словам, местные жители иногда не верят, что кто-то может основать в этих горах призводство вина, но он говорит, что виноделие любит мир, а вино – это такое явление, в которое нужно вкладывать любовь.
О рынке
На сегодняшний день “Зорах” – единственное имеющееся в продаже вино компании. Оно экспортируется в Англию, Германию, Голландию, Францию, США, страны Балтии, Россию, а в ближайшее время начнет поставляться также в Австралию и Грецию. Но своей личной победой  Зорик Гарибян считает продажу вина в Италии. В Армении его можно купить в специализированных магазинах и нескольких ресторанах, где бутылка стоит 80 долларов.
“Я очень горжусь тем, что мое вино ценят особенно зарубежные армяне, однако моя цель состоит в том, чтобы Армения появилась на карте мира как производящая вино страна, потому что за рубежом, где продаются наши вина, они ценятся очень высоко”,- сказал Зорик Гарибян.
Что недостатет армянским виноделам?
“К сожалению, в Армении пока не понимают, каким сокровищем обладают. Многие снискавшие мировую известность винодельческие страны, как например Австралия, Новая Зеландия, Аргентина, не имеют аборигенных сортов, а в Армении сотни местных сортов, которые интересуют очень немногих. Второе обстоятельство, которое вызывает еще большее сожалению, состоит в том, что, имея историю, насчитывающую шесть тысяч лет, мы не обращаем на это внимания, а в Европе всячески оберегает свою 500-600-летнюю историю”,- отметил наш собеседник.
Он избегает обсуждать выдвинутое армянскими виноделами предложение о  получении вина из европейских сортов винограда, но потом подчеркивает, что не настаивает на том, чтобы все занимались разведением армянских сортов, а лишь хочет, чтобы большинство выбирало местные сорта винограда.
Через некоторое время наш собеседник сообщил, что армянскими сортами воодушевился даже итальянский винодел компании Альберто Антониони (последний входит в первую пятерку лучших виноделов по версии “Форбса”, агроном компании, тоже итальянец Стефано Бартоломео).
“В Армении есть эти возвышенности, эта земля, эта вода, история, аборигенные сорта… мы имеем всю цепочку, необходимую для развития виноделия, но нам не достает самосознания”,- уверяет наш собеседник, устремляя взгляд в сторону карасов, расположенных на первом этаже завода.
Еще одной проблемой является поиск карасов, в которых выдерживается вино. Карасы они ищут в селах, обходя дома. “У караса есть аромат, и букет вина из караса отличается от букета вина из бочки. Зарубежные специалисты больше ценят вино, выдержанное в карасе. Но отмечу, что созревание вина в карасе – очень сложный процесс, и с точки зрения бизнеса он может быть невыгодным”,- сказал Зорик Гарибян, напомнив о том, что еще в пещерах вино выдерживали в карасах. “Мир может завидовать Армении”,- добавил он.
О школе изготовления карасов
С целью сохранения армянских традиций основатель компании решил открыть в селе Ринд школу изготовления карасов. “Никогда не думала, что через 20 лет моя специальность может пригодиться”,- вступила в беседе жена Зорика Ераз Торосян, которая училась в США гончарному делу. Она занимается также вопросами имиджа компании. В ближайшие два года в продаже появятся два новых сорта вина ”Зорах” - красное и белое.Первое будет дороже, чем “Караси арени нойр”.
Вся технология завода итальянская. На втором этаже должен разместиться демонстрационный зал, где, по замыслу супругов, приезжающие из всех концов света виноделы смогут продегустировать и оценить вино. “У нас очень много друзей-виноделов по всему миру, и мы надеемся, что в ближайшее время это место станет центром виноделия”,- сказал в заключение нашей беседы Зорик Гарибян.
Публикующая в “Файнэншл таймс” статьи о виноделии Дженсис Робинсон (Jancis Robinson), которая уже трижды писала о вине “Зорах”, собирается издать книгу о сортах винограда и виноделии. В этой книге Армения будет представлена продукцией компании “Зорах”.