«Լավ կլիներ, որ ջոջերը, երկար-բարակ պոչերը ձեռքը գրպանները տանեին»
«Արվեստը՝ սահմանին»: Սա ապրիլի 25-ից հունիսի 5-ը «Հայարտօնլայն» կերպարվեստի կենտրոնում բարեգործական ցուցահանդես-վաճառքի խորագիրն է: 15 արվեստագետներ իրենց գործերն էին ներկայացրել, որոնց վաճառքից ստացած գումարը նախատեսված է Տավուշի մարզի Վազաշեն գյուղի համար էլեկտրական չորացուցիչ գնելու համար:
Նախաձեռնությունը «Հայ Ձմեռ պապ» հիմնադրամինն է: Ցուցահանդեսի համադրողը նկարչուհի Սևան Նագգաշյանն է:
Կենտրոնի մուտքի մոտ ցուցանակն է, որտեղ Վազաշենի երեխաների ու նաև գյուղի «արժանապատիվ ապագայի», աշխատատեղեր ստեղծելու մասին պատառիկ-գրառումներ են փակցվել: Գյուղը 18 կմ սահման ունի Ադրբեջանի հետ: 370 ընտանիքներից այսօր 200-ն է մնացել գյուղում: Արմինե Պետրոսյանը՝ «Հայ Ձմեռ պապ» հիմնադրամի տնօրենը, ասում է, որ գյուղը, կարծես, մի լքված ընտանիք լինի, որին այսօր ձեռք մեկնել է պետք: Վազաշենում բերքն առատ է. թզի երկու բերքահավաք ունեն, արքայանարնջի մեկ ծառից ստանում են մինչև 400 կգ բերք, անցած տարի մինչև 5 տոննա նռան բերք են ստացել, 50 տ սալոր, 25 տ հոն, 15 տ թուզ: Բերքը չփչացնելու համար գյուղացիներին անհրաժեշտ է էլեկտրական չորացուցիչ: Չորացուցիչը, որն ընտրել են, արժե 8500 դոլար:
Զավեն Խաչիկյան. «Մանկություն»
Համադրող Սևան Նագգաշյանի խոսքով՝ արվեստագետներն առանց վարանելու էին ընդունել բարեգործական ցուցահանդեսին մասնակցելու առաջարկը: Ավելին՝ ամռանն էլ պատրաստվում են գնալ Վազաշեն, ինստալացիաներ անել տեղում:
Կենտրոնի երկրորդ հարկում աստիճանների դիմաց Մուշեղ Մխիթարյանի «Ճանապարհ դեպի եկեղեցի» գեղանկարն է: Այն ամենաբարձր գինն ունի ցուցահանդեսում. 5000 դոլարից ավելի արժե: Սրահում ներկայացվել են արվեստի բազմաժանր գործեր՝ քանդակ, գեղանկար, լուսանկար, երգիծանկար, կերամիկական աշխատանքներ: Դրանք, կարծես, իրար հետ չեն «վիճում», ինչպես ցուցահանդեսի մասնակից-արվեստագետները: Երեկ նրանք հավաքվել էին «Հայարտօնլայնում»: Ոմանք նեղսրտել էին, որ ցուցահանդեսը չունեցավ իր սպասելի արդյունքը: Վաճառվել է ընդամենը երկու գործ՝ լուսանկարիչներ Զավեն Խաչիկյանի և Նելլի Շիշմանյանի գործերը: Դրանցից ստացած գումարը չի գերազանցում 1000 դոլարը:
Կերամիկական աշխատանքների հեղինակ, գեղանկարիչ-քանդակագործ Արամ Հունանյանն ասում է, որ ցուցահանդեսի բացման օրը շատ մարդիկ էին եկել, «լիքը» խոստումներ էին տվել: «Բայց պարզվում է, էդ մարդիկ կամերայի համար են խոսում, հետո մոռանում են»,- նկատում է նա:
Նկարչուհի Նանա Մինասյանն էլ ասում է, որ եթե կարող էր մի «պստիկ» բանով օգտակար լինել, ոնց չանի: Իսկ ցուցահանդես-վաճառքից ստացած ոչ բավարար արդյունքը սպասելի էր: Չգիտի, թե ինչով է պայմանավորված դա, բայց կարծում է, որ կյանքը փոխվել է, ավելի շատ վաճառվում են նատուրալ զզվանք առաջացնող բաներ: «Լավ կլիներ, որ ջոջերը, երկար-բարակ պոչերը, փոքր տեղ է, բոլորս իրար ճանաչում ենք, հարուստ կանայք կան, ձեռքը գրպանները տանեին»,- ասում է նկարչուհի Նանա Մինասյանը:
«Armenian Navy Band»-ի հիմնադիր, երաժիշտ Արտո Թունչբոյաջյանն էլ, որ ցուցահանդեսի հյուրերից էր, ասում է, որ բարեգործական բառն օգտագործելով մարդիկ այդքան չեն ոգևորվում գաղափարով:
«Կարևորը միտքն է»,- նշում է նա: Օրինակ, առաջարկում է հայ-ադրբեջանական սահմաններին այնպիսի «պանելներ» դնել, որ հակառակորդն այդտեղ տեսնի իր արտացոլանքը և չհասկանա տեղանքը: Իսկ այդ միտքը կարող են քննարկել մասնագետները:
Արվեստագետները, սակայն, չեն պատրաստվում նահանջել իրենց ընդհանուր նպատակից: Ցուցահանդես-վաճառքը շարունակվելու է վիրտուալ հարթակում՝ «Հայարտօնլայնի» կայքում: Հույս ունեն, որ գոնե երկու ամսվա ընթացքում կհավաքվի անհրաժեշտ գումարը:
Բարեգործական ցուցահանդես-վաճառքին իրենց գործերով մասնակցում են հետևյալ արվեստագետները. Արմեն Խոջոյան, Մուշեղ Մխիթարյան, Շոթա Ոսկանյան, Ռուդոլֆ Խառատյան, Հովնան Սարգսյան, Տիգրան Ասատրյան, Սևան Նագգաշյան, Լևոն Ասլանյան, Նանա Մինասյան, Արեգ Պետրոսյան, Հերիքնազ Գալստյան, Զավեն Խաչիկյան, Նելլի Շիշմանյան, Վրէժ Քասունի, Արամ Հունանյան:

Почему бы ответственным лицам не полезть в свои карманы?
“Искусство на границе” – таков девиз прошедшей с 25 апреля по 5 июня благотворительной выставки-продажи в художественном центре “Айартонлайн”. Свои произведения представили 15 художников. Вся сумма, вырученная от продажи этих работ, будет направлена на приобретение электросушильни для села Вазашен Тавушской области. Инициатором этой идеи является фонд “Армянский Дед Мороз”. Координатор выставки – художница Севан Назгашян.
Село Вазашен имеет 18-километровую границу с Азербайджаном. Из проживавших здесь некогда 370 семей сегодня остались 200. Армине Петросян, директор фонда “Армянский Дед Мороз”, говорит, что сегодня село напоминает покинутую семью, которой нужно протянуть руку помощи.
Урожай в Вазашене богатый: инжир здесь собирают дважды, с одного королькового дерева получают до 400 килограммов плодов. В прошлом году вазашенцы собрали 5 тонн граната, 50 т сливы, 25 т кизила, 15 т инжира. Чтобы урожай не портился, крестьянам необходима электросушильня. Выбранный образец стоит 8500 долларов
Завен Хачикян “Детство”
По словам Севан Назгашян, предложение об участии в благотворительной выставке художники приняли на раздумывая. Более того, летом они собираются поехать в Вазашен, чтобы на месте создать инсталляции.
На втором этаже центра, напротив лестницы, висит картина Мушега Мхитаряна “Дорога к церкви”. Она стоит дороже всех остальных работ – свыше 5000 долларов. В зале представлены разножанровые произведения: скульптуры, живописные полотна, фотографии, карикатуры, изделия из керамики. Вчера участники выставки собрались в центре. Некоторые жаловались, что она не дала тот результат, который ожидали. Были проданы всего две работы – фотографов Завена Хачикяна и Нелли Шишманян. Вырученная от их продажи сумма не превышает 1000 долларов.
Автор кермических работ, скульптор и художник Арам Унанян отметил, что на открытие выставки пришло очень много людей, и все они давали обещания. “Но оказалось, что обещания были предназначены только для камер”,- сказал Унанян.
По словам художницы Наны Минасян, она не может не делать то, что он нее зависит, даже если это небольшая работа. Что касается неудовлетворительного результата от продажи картин, то для художницы это было ожидаемо. Она не знает, чем это обуслволено, но думает, что жизнь изменилась, большим спросом сейчас пользуются вещи, вызывающие просто омерзение. “Было бы неплохо, если бы ответственные лица полезли в свои карманы”,- добавила Нана Минасян.
Пришедший на выставку основатель “Armenian Navy Band” музыкант Арто Тунчбояджян сказал, что людей не очень воодушевляет идея благотворительности. Музыкант предложил установить на армяно-азербайджанской границе такие “панели”, в которых противник будет видеть свое отражение и не сможет ориентироваться в местности. Эту мысль могут обсудить специалисты.
Тем не менее художники не собираются отступать от общей цели. Выставка-продажа продолжится на виртуальной площадке – на сайте “Айартонлайн”. Они надеются, что хотя бы за два месяца наберут нужную сумму.
На благотворительной выставке-продаже представлены работы Армена Ходжояна, Мушега Мхитаряна, Шота Восканяна, Рудольфа Харатяна, Овнана Саркисяна, Тиграна Асатряна, Севан Назгашян, Левона Асланяна, Наны Минасян, Арега Петросяна, Эрикназ Галстян, Завена Хачикяна, Нелли Шишманян, Врежа Касуни, Арама Унаняна.