Լևոն Հայրապետյանին ձերբակալել են քրեական հանցավոր խմբավորման գործի շրջանակներում (լրացված)
Այսօր ՌԴ քննչական կոմիտեն դիմել է դատարան գործարար Լևոն Հայրապետյանին կալանավորելու միջնորդությամբ: Հայրապետյանին կասկածում են «Բաշնեֆտի» վաճառքի ժամանակ ֆինանսական մեքենայությունների մեջ:
Ինչպես «Росбалту»-ին հայտնել է իրավապահ մարմիններում ունեցած աղբյուրը, Լևոն Հայրապետյանը կասկածվում է ՌԴ ՔՕ 160 (վատնում) և 174-րդ հոդվածների (հանցավոր եկամուտների օրինականացմում) հատկանիշերով կատարած հանցագործությունների մեջ: Նախաքննական մարմնի վարկածի համաձայն՝ 2008թ. «Բաշնեֆտի» վաճառքից Հայրապետյանը մեծ տոկոս է ստացել: Անցյալ գիշեր իրավապահները նրա գրասենյակը խուզարկելիս հայտնաբերել են 2 տուփ փամփուշտ:
Հիշեցնենք, որ Ռուսաստանի անվտանգության դաշնային ծառայության աշխատակիցները երեկ «Դոմոդեդովո» օդանավակայանից բերման են ենթարկել մեծահարուստ Լևոն Հայրապետյանին, երբ նա վերադառնալիս է եղել Մոնակոյից:
Լևոն Հայրապետյանին ձերբակալել են «Կինգիսեպյան» խմբավորման գործի շրջանակներում: «Կինգիսեպյան» խմբավորումը հայտնի է ավելի քան15 պատվիրված սպանություններ և մահափորձեր կազմակերպելու մեջ: Համարվում է խոշոր հանցավոր խմբավորում, որը ղեկավարում է Սերգեյ Ֆինագինը: Ըստ իրավապահների՝ Հայրապետյանը սպանությունների հետ կապ չունի, սակայն «Բաշնեֆտի» վաճառքի տնտեսական մեքենայությունները հետաքննվում են «Կինգիսեպյան» գործի շրջանակներում:
Ինչպես հայտնում են ռուսական աղբյուրները՝ Լևոն Հայրապետյանին օդանավակայանից տարել են հարցաքննության և պաշտոնապես հայտնել նրա ձերբակալության մասին, իսկ առաջիկա օրերին նրան կալանավորելու միջնորդություն կներկայացվի դատարան:
| Սերգեյ Ֆինագինը | Ալեքսանդր Մատուսովը (Բասմաչ) |
«Կինգիսեպյան» խմբավորման հետ սերտորեն համագործակցել է մեկ այլ հանցավոր խումբ՝ «Շյոլկովյան» կազմը, որը ղեկավարել է Ալեքսանդր Մատուսովը (Բասմաչը): Մատուսովը վերջերս ձերբակալվեց Թայլանդում և տեղափոխվեց ՌԴ: Նրա տանը հայտնաբերվել էր կեղծ հայկական անձնագիր:
Այս կազմը, համաձայն ռուսական աղբյուրների, սկզբում ծառայություններ է մատուցել բանկիր Գեորգի Սաֆիևին, այնուհետև՝ սենատոր Իգոր Իզմեստևին, ով այժմ ցմահ ազատազրկված է: Հենց վերջինս էլ իր ցուցմունքներում հիշատակել է Լևոն Հայրապետյանին՝ նշելով, որ մի քանի հանցագործություններին մասնակից է նաև Լևոն Հայրապետյանը, մասնավորապես՝ «Բաշնեֆտ» ընկերության վերաբերյալ քրեական և տնտեսական «ռազբորկաներին»: ՌԴ իրավապահները որոշել են նրան ձերբակալել հենց նա հայտնվի Ռուսաստանում: Լ.Հայրապետյանը բնակվում է Մոնակոյում:
Լևոն Հայրապետյանը ծնվել է Արցախի Վանք գյուղում՝ 1949-ին: Աշխատել է որպես լրագրող «Օգոնյոկ» և «Կոմսոմոլսկայա պռավդա» թերթերում: Նախաքննական մարմնի վարկածի համաձայն՝ մասնագիտական գործունեության շրջանակներում նա ծանոթացել է տարբեր ոլորտի հայտնի անձանց հետ, այդ թվում նաև Ռուսաստանի վարչապետ Վիկտոր Չերնոմիրդինի և Բաշկիրիայի նախագահ Մուռտազ Ռախիմովի հետ, ում էլ Հայրապետյանը ծանոթացրել է Իզմեստևի հետ: Այնուհետև Հայրապետյանը սկսել է բիզնեսով զբաղվել, և դարձել աշխարհում ամենահարուստ 10 հայերից մեկը:

Левон Айрапетян задержан в рамках уголовного дела о преступной группировке
Левон Айрапетян был задержан вчера сотрудниками Федеральной службы безопасности РФ в  аэропорту “Домодедово”, куда он прилетел из Монако. Айрапетян, который является одним из самых богатых представителей армянской диаспоры, был задержан в рамках дела о “кингисеппской” преступной группировки, на счету которой 15 заказных убийств и покушений. Группировку возглавлял Сергей Финагин.
Как сообщают российские источники, Айрапетяна под усиленной охраной доставили на допрос в СК РФ, где ему официально объявили о задержании. А в ближайшие дни следователи намерены подать в суд ходатайство об аресте Левона Айрапетяна.
Эта группировка тесно сотрудничала с "щелковской" группировкой, во главе которой стоял Александр Матусов (Басмач). Матусов недавно был задержан в Таиланде и доставлен в РФ. У него дома был обнаружен поддельный армянский паспорт.
Сергей Финагин Александр Матусов
Согласно российским источникам, члены этой ОПГ сперва оказывали услуги банкиру Георгию Сафиеву, а затем сенатору Игорю Изместьеву, который в настоящее время отбывает пожизненный срок. Именно Изместьев в своих показаниях упомянул Левона Айрапетяна, заявив, что к некоторым преступлениям причастен Айрапетян. В частности, к криминальным и экономическим разборкам, связанным с компанией “Башнефть”.  Российские правоохранители приняли решение о задержании бизнесмена в случае его появления в Москве (Айрапетян постоянно проживает в Монако).
Левон Айрапетян родился в 1949 году в селе Ванк Арцаха. Работал журналистом в журнале “Огонек” и газете “Комсомольская правда”. Согласно версии органа предварителььного следствия, на почве профессиональных интересов он познакомился со многими влиятельными политиками, в частности с премьер-министром Виктором Черномырдиным и президентом Башкирии Муртазом Рахимовым, с которыми у него сложились дружеские отношения. По версии следствия, именно Айрапетян в свое время познакомил Изместьева с Рахимовым.
Затем Айрапетян решил заняться бизнесом, в том числе связанным с поставками нефти. Он сколотил крупный капитал и из года в год попадает в десятку самых богатых представителей армянской диаспоры в мире (занимает 10-е место).
Источник фото Левона Айрапетяна здесь
Kevork
This whole thing sounds like a fake and the stench of an Azeri a**hole is all over it. The bigger disappointment is, since when is Russia, or should I say some idiotic Russians, are taking orders from terrorist Azeris?
Amo Yandunts
Please be more attentive in your coverage. Как сообщил «Росбалту» источник в правоохранительных органах, Левон Айрапетян подозревается в совершении преступлений, предусмотренных статьями УК РФ 160 (растрата) и 174 (легализация преступных доходов). «К убийствам Айрапетян отношения не имел, однако экономические аферы вокруг этой компании расследуется в рамках «дела кингисеппских»», - уточнил источник агентства. По его словам, показания на Айрапетяна дал Изместьев, отбывающий сейчас пожизненный срок.http://m.rosbalt.ru/moscow/2014/07/16/1292853.html