Նպատակը մեկն է՝ անմեղ մարդը չդատապարտվի
Սակայն արդեն երկու դար վկաների ցուցմունքների արժանահավատությունը կասկածի տակ են դնում առաջադեմ աշխարհի գիտական շրջանակները՝ պնդելով, որ քրեագիտության մեջ ոչինչ չի կարող փոխարինել գիտական հետազոտություններին` հանցագործին նույնականացնելու հարցում:
Այսպես՝ վերջին տարիներին ԱՄՆ-ում ու Եվրոպայում գիտության զարգացմամբ, մասնավորապես՝ ԴՆԹ թեստի հիմքով վերաբացված քրեական գործերով պարզվել է, որ 318 դեպքից 229-ի պարագայում (72 տոկոս) անձը դատապարտվել է մահապատժի կամ երկարատև ազատազրկման` սխալ վկայության հետևանքով: Փոխարենը` իրական հանցագործին վկաները մատնանշել են միայն 90 դեպքով (39 տոկոս):
Այն ժամանակ, երբ անմեղ մարդը պատիժ է կրել, իրական հանցագործներն ազատության մեջ կատարել են ևս 98 հանցագործություն (63 բռնաբարություն, 17 սպանություն և 18 այլ բնույթի հանցագործություն):
Այս վիճակագրությունը ԱՄՆ Գիտությունների ազգային ակադեմիային ներկայացրել է Innocence Project կազմակերպությունը, որը 1992 թ-ից օգնում է անմեղ մարդկանց վերադառնալ ազատություն` ԴՆԹ թեսթի կիրառմամբ ու իրեղեն ապացույցների պահպանման շնորհիվ:
Վիճակագրական տվյալները դարձել են ազդակ, որ Գիտությունների ազգային ակադեմիայում գիտնականներն ուսումնասիրեն վերջին 30 տարիներին քննված գործերը: Այն, ինչ պարզվել է ուսումնասիրության արդյունքում, տեղ է գտել 160 էջանոց զեկույցի մեջ, որը հրապարակվել է օրերս: Այս մասին կարդում ենք ԱՄՆ ԳԱԱ կայքում:
Զեկույցի հիմնական մեխն այն է, որ վկաների ցուցմունքները անվստահելի են. պատճառն այն է, որ մարդկային ուղեղը տեսաձայնագրիչի նման չէ, մարդիկ ուղիղ չեն ձայնագրում խոսքն իրենց ականջներով ու չեն տեսագրում կատարվածն իրենց աչքերով:
«Մարդկային ուղեղը, ականջներն ու աչքերը ժապավեն չեն, որ հետ պտտենք ու լսենք կամ տեսնենք կատարվածը: Մարդկային հիշողության մեջ պահպանվածը պիտի ուսումնասիրվի ճշգրիտ մեթոդաբանությամբ. ոստիկանությունում ճնշումներ չգործադրվեն վկաների նկատմամբ, սուտ ցուցմունքներ չկորզվեն: Բայց որ ամենակարևորն է, վկայությունները պիտի ամրապնդվեն գիտական փորձաքննություններով: Դատարաններն ուսումնասիրված գործերի մեծամասնության մեջ անթույլատրելի չեն ճանաչել վկաների այն ցուցմունքները, որոնք հաստատված չեն եղել գիտական հետազոտությամբ»,- նշված է զեկույցի մեջ:
«Մեր հաղթանակած գործերով տեսնում էինք, թե ինչքան սուբյեկտիվ, սխալական կարող են լինել վկաների ցուցմունքները, ինչը բերել է սխալ դատավճռի: Բայց հիմա մենք ունենք գիտական զեկույց այդ մասին, որը քրեական արդարադատության ոլորտում կարող է դառնալ բարեփոխումների հիմք: Իսկ նպատակը մեկն է, որ անմեղ մարդը բանտում չհայտնվի»,- ասել է Innocence Project կազմակերպության համահիմնադիր Բարրի Շեկը:
Հանցագործին ճիշտ որոշելու համար դեռ 1800-ականներին գիտնականները կասկածի տակ էին դնում ականատես վկաների ցուցմունքները, առաջարկում դատարաններին դատավճիռ արձակելիս հիմնվել ոչ թե վկաների, այլ գիտական փորձաքննությունների վրա:
Հայաստանում պետությունը շարունակում է ոչնչացնել իրեղեն ապացույցները` կյանքի դեմ ուղղված հանցագործությունների պարագայում: Նախկինում քննված որևէ գործ անհնար է այսօր ԴՆԹ թեսթի հիմքով վերաբացել այն պարզ պատճառով, որ ապացույցներ չկան: Այնինչ, մեր բանտերում կան տասնյակ մարդիկ, ովքեր «Հետքին» գրած նամակներում բարձրաձայնում են դատական սխալի, իրենց՝ անմեղ լինելու մասին, տարիներով պայքարում գործերի վերաբացման համար:
ՀՀ ԳԱԱ փորձաքննությունների ազգային բյուրոյի ղեկավար Արտաշես Ջավադյանը նշեց, որ, ցավոք, Հայաստանում դեռ չկա ԴՆԹ թեսթի լաբորատորիա և որ այդ գործիքները շատ թանկ արժեն: 2004 թ-ից այս կողմ ազգային բյուրոյում պահվել են քրեական գործերի փորձանմուշների միայն էլեկտրոնային նկարագրությունները: Իսկ 1990-ականների գործերով ոչինչ պահպանված չէ: Այդ ժամանակ անգամ բյուրոն գոյություն չի ունեցել:
Դատարանների արխիվում «Հետքը» ծանոթացել է նախորդ դարի վերջին քննված մոտ 11 քրեական գործի (մահապատժի դատապարտված անձանց): Դրանք ձեռագիր են, չունեն ձայնային կրիչներ (դատարաններում չկար ձայնագրման համակարգ), էլեկտրոնային տարբերակներ չկան: Չկան նաև իրեղեն ապացույցները: Ուսումնասիրված գործերում շատ են վկաների ցուցմունքները, փոխարենը` մեկ-երկու փորձաքննություն է արված:
Եթե մեկ լրատվամիջոց կարողացել է ուսումնասիրել 1990-ականների որոշ գործեր, ապա ինչո՞ւ պետական համակարգերը չեն նախաձեռնում նման աշխատանք: Պետությունը կարող է պատվիրել ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիային ուսումնասիրել այդ գործերը ու ներկայացնել համապատասխան զեկույց՝ առաջարկներով:

Цель одна – не дать осудить невиновного человека
Уголовное правосудие нельзя представить без института свидетелей. Однако уже два столетия прогрессивные научные круги мира ставят под сомнение достоверность показаний свидетелей, утверждая, что в криминалистике при идентификации преступника ничто не может заменить научное исследование.
В последние годы благодаря развитию науки в США и Европе на основе проведения анализа ДНК были повторно рассмотрены многие уголовные дела. В результате выяснилось, что в 229 из 318 случаев (72 процента) человек был приговорен к смертной казни или к длительным срокам заключения вследствие ошибочных показаний. При этом настоящего преступника свидетели назвали лишь в 90 случаях (39 процентов).
В то время, когда невинный человек нес наказание, настоящий преступник, находясь на свободе, совершил еще 98 преступлений (63 изнасилования, 17 убийств и 18 преступлений иного характера).
Эту стастистику представила организация Innocence Project Национальной академии наук США, которая с 1992 года благодаря применению теста ДНК и сохранению вещественных доказательств  помогает невинно осужденным выйти на свободу. Статистические данные заставили ученых изучить дела, рассмотренные за последние 30 лет. Полученные результаты представлены в 160-страничном докладе, который был опубликован на днях.
Основной смысл доклада состоит в следующем: показания свидетелей не вызывают доверия. А причина в том, что человек не может произвести аудиозапись слов своими ушами и видеозапись произошедшего своими глазами.
“То, что сохраняется в памяти человека, должно быть подтверждено посредством точной методологии: в полиции не должны оказывать давление на свидетелей, добиваться от них ложных показаний. Но самое важное – свидетельства необходимо подкреплять научными исследованиями. В большинстве рассмотренных дел суды не признали недопустимыми те показания свидетелей, которые не были подтверждены научными исследованиями”,- отмечается в докладе.
Еще в 1980-х годах для выявления настоящего преступника ученые ставили под сомнение показания свидетелей, предлагая судам при вынесении приговоров основываться не на их показаниях, а на результатах научных экспертиз.
В Армении в случае с преступлениями против жизни вещественные доказательства продолжают уничтожаться. Сегодня ни одно из рассмотренных ранее дел невозможно рассмотреть повторно на основе теста ДНК по той простой причине, что доказательства отсутствуют. Между тем в наших тюрьмах содержатся десятки людей, которые в адресованных Hetq.am своих письмах заявляют о судебной ошибке, своей невиновности, они годами ведут борьбу за повторное рассмотрение дел.
Руководитель Национального бюро экспертиз Национальной академии наук РА Арташес Джавадян с сожалением отметил, что в Армении нет лаборатории по проведению анализа ДНК. Начиная с 2004 г. в НБЭ сохраняются лишь электронные описания образцов, взятых в рамках уголовных дел для проведения экспертиз. Что касамется дел 1990-х годов, то по ним ничего не сохранилось. Тогда НБЭ не существовало.
В архиве судов Hetq.am ознакомился с 11 делами, рассмотренными в конце прошлого века. Это дела лиц, приговоренных к смертной казни. Все материалы написаны от руки, нет аудионосителей (в судах не было записывающей аппаратуры), электронных версий. Нет также вещественных доказательств. В изученных делах очень много показаний свидетелей, но экспертиз было проведено одна-две.
Если одно средство информации сумело изучить несколько дел 90-х годов, почему аналогичную работу не инициируют государственные системы? Государство может заказать изучение этих дел Национальной академии наук, которая и представит соответствующий доклад с предложениями.