13 պետական ծառայող դատապարտվեց մահացած կամ Հայաստանից բացակայող կենսաթոշակառուների թոշակները յուրացնելու համար
Սոցիալական ապահովության պետական ծառայության նախկին պետ Վազգեն Խաչիկյանն այսօր դատապարտվեց 12 տարվա ազատազրկման (մեղադրող դատախազը պահանջել էր 13 տարի):
Սա ամենաբարձր պատժաչափն էր, որ գործով ներգրավված 13 պետական ծառայողների նկատմամբ կիրառեց Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը`դատավոր Արշակ Վարդանյանի նախագահությամբ: Խաչիկյանից և մյուս 12 ամբաստանյալներից հօգուտ պետության կբռնագանձվի 296 115 252 ՀՀ դրամ:
Շուրջ 10 ամիս տևած դատավարությունն այսօր ավարտվեց Սոցիալական ապահովության պետական ծառայության 13 նախկին պաշտոնյաների ու աշխատակիցների մեղադրական դատավճիռներով: Բոլոր 13 անձինք դատապարտվեցին` մեղադրվելով 2006-2010 թվականներին կազմակերպված խմբով մահացած կամ Հայաստանից բացակայող կենսաթոշակառուների թոշակների ավելի քան 260 միլիոն դրամ գումարը յուրացնելու մեջ:
4 ամբաստանյալներ ` Վիգեն Գևորգյանը, Աշոտ Աբրահամյանը, Վահագն Խաչատրյանը, Հովհաննես Գրիգորյանը դատապարտվեցին 5,5 –ական տարվա ազատազրկման:
Սամվել Էլբակյանը, Հովհաննես Հովհաննիսյանը, Արթուր Սուքիասյանը, Սարգիս Սարգսյանը, Համլետ Մարտիրոսյանը, Հրանուշ Դանիելյանը, Բագրատ Մուրադյանը և Արմեն Խաչատրյանը թեև դատապարտվեցին 1 տարի 8 ամսից մինչև 4 տարի 5 ամիս չափով ազատազրկման, այնուամենայնիվ դատարանը նրանց նկատմամբ պատիժը պայմանականորեն չկիրառելու որոշում կայացրեց` սահմանելով 1-ական տարի ժամկետով փորձաշրջան: Կալանքի տակ գտնվող 3 ամբաստանյալ ազատ արձակվեց դատարանի դահլիճից:
Հիշեցնենք, որ 13-ից 7 ամբաստանյալների նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել էր կալանավորումը, իսկ 6-ի նկատմամբ` չհեռանալու մասին ստորագրություն: Սոցիալական ապահովության պետական ծառայությունում հայտնաբերված չարաշահումների առթիվ Գլխավոր դատախազությունում քրեական գործ էր հարուցվել 2011 թ-ին, 2012 թ-ի սեպտեմբերի 28-ից 13 ամբաստանյալներից 7-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել էր կալանքը: Առաջադրված մեղադրանքում իրեն ամբողջությամբ մեղավոր էր ճանաչել միայն ամբաստանյալ Արթուր Սուքիասյանը: Իսկ Վազգեն Խաչիկյանն իրեն մեղավոր չէր ճանաչել:

13 госслужащих осуждены за присвоение пенсий умерших или отсутствовавших из Армении пенсионеров
Бывший начальник Государственной службы социального обеспечения Вазген Хачикян сегодня был осужден к 12 годам лишения свободы (прокурор требовал 13 лет). Это самая строгая мера наказания, вынесенная судом столичных административных округов Кентрон и Норк-Мараш под председательством судьи Аршака Варданяна. Кроме того, с Хачикяна и остальных 12 осужденных в пользу государства будет взыскано 296 115 252 драмов РА.
Длившийся почти 10 месяцев судебный процесс сегодня завершился вынесением обвинительных приговоров 13-ти бывшим чиновниками и сотрудникам Госслужбы социального обеспечения. Все они осуждены по обвинению в хищении пенсий на сумму свыше 260 млн драмов умерших или отсутствовавших из Армении граждан.
Пятеро подсудимых – Виген Геворкян, Ашот Абрамян, Ваагн Хачатрян и Ованнес Григорян – приговорены к 5,5 годам лишения свободы.
Самвел Элбакян, Ованнес Ованнисян, Артур Сукиасян, Саркис Саркисян, Гамлет Мартиросян, Грануш Даниелян, Баграт Мурадян и Армен Хачатрян хотя и получили от 1,8 до 4,5 лет тюрьмы, однако суд не применил условное наказание, установив для них годовой испытательный срок. Трое подсудимых были освобождены в зале суда.
Напомним, что в отношении семи из 13 обвиняемых в качестве меры пресечения было избрано заключение под стражу, в отношении пятерых – подписка о невыезде. Уголовное дело по факту злоупотреблений в Госслужбе социального обеспечения было возбуждено в 2011 г. С 28 сентября 2012 г. семеро из 13 обвиняемых находились под арестом.
Из подсудимых полностью свою вину признал лишь Артур Сукиасян. А вот Вазген Хачикян не признал себя виновным.