Կլինի՞ հայկական նոր ուղեւորափոխադրող. «Տարոն-Ավիան» ցանկանում է օդ բարձրանալ
Ապրիլի 30-ին հայկական «Տարոն-Ավիա» ավիաընկերությունը Երեւանի «Զվարթնոց» օդանավակայանից չվերթ է իրականացրել դեպի Հորդանանի մայրաքաղաք Ամման: Այս մասին տեղեկանում ենք օդանավակայանի չվացուցակից: ՀՀ քաղավիացիայի գլխավոր վարչությանը հարցում էինք ուղարկել՝ մասնավորապես, հարցնելով, թե ինչ թռիչք է դա եղել: ՔԱԳՎ-ից հայտնել են, որ այն կապված է եղել ինքնաթիռի տեխնիկական սպասարկման հետ: Չնայած այս ավիաընկերությունը բազավորված է «Էրեբունի» օդանավակայանում, թռիչքը կայացել է «Զվարթնոցից», վերադարձի մասին էլ որեւէ նորություն չկա:
Առաջին հայացքից թվում է, թե շարքային նորություն է, սակայն հայկական ուղեւորատար ավիացիայում տեղական ավիափոխադրողների բացակայության ֆոնին այս լուրը հետաքրքիր է հնչում: Մանավանդ որ ընկերությունն իր կայքում հայտարարել է, թե «Ամառ 2015» աերոնավիգացիոն սեզոնի մեկնարկից ծրագրում է իրականացնել կանոնավոր եւ ոչ կանոնավոր (չարտերային) չվերթներ «Բոինգ 737-500» տիպի ինքնաթիռներով: Եվ չնայած նշված սեզոնը մեկնարկել է մարտի վերջին ու կտեւի մինչեւ հոկտեմբերի վերջ, ՔԱԳՎ-ն ներկայում չի քննարկում օդուղիների շահագործման թույլտվություններ տրամադրելու հայտեր ընկերության կողմից: Չկան նաեւ տրամադրված թույլտվություններ:
«Տարոն-Ավիան» իր նոր կայքում ներկա պահին շատ սուղ տեղեկություններ է հաղորդում ընկերության մասին: Մասնավորապես, նշվում է, որ այն ստեղծվել է 2007-ին, նպատակն է լրացնել ՀՀ ազգային ավիափոխադրողների բացակայությամբ առաջացած բացը, ինչպիսին է ուղեւորների եւ բեռների փոխադրումը ԱՊՀ երկրներ:
Տարբեր տեղեկատու բազաներում, այդուհանդերձ, հնարավոր է գտնել որոշակի ինֆորմացիա այս ընկերության մասին: «Տարոն-Ավիա» ՍՊԸ-ն պետական գրանցում ստացել է 2007-ի օգոստոսին: 100 տոկոսի փայատերը Գառնիկ Պապիկյանն է, որը հաշվառված է Գյումրիում: Նա նաեւ ընկերության տնօրենն է: Հենց վերջինիս բնակարանն էլ գրանցված է որպես ՍՊԸ-ի իրավաբանական հասցե, չնայած ավիաընկերությունը, ըստ ավիացիոն կայքերի, բազավորվում է «Էրեբունի» օդանավակայանում: ՍՊԸ-ն կրում է հիմնադրի որդու անունը:
Ըստ «Տարոն-Ավիայի» կայքի՝ ընկերությունն ունի 3 ինքնաթիռ՝ «Բոինգ 737-500» (EK-73797) եւ երկու բեռնափոխադրող՝ «Իլ-76ՏԴ» (EK-76021), «Ան-12ԲՊ» (EK-12129):
Սակայն սրանցից «Իլ-76ՏԴ»-ն 2011-ից ի վեր շահագործում է մեկ այլ հայկական ընկերություն՝ Վահրամ Սիմոնյանի «Սկիվա Էյր»-ը, որը բազավորված է ԱՄԷ-ի Շարժա քաղաքում: «Տարոն-Ավիայի» կայքում նշված է, որ այս ինքնաթիռը գտնվում է Շարժայում, բայց չի ասվում, որ այն արդեն այլ համար է կրում՝ EK-76921, որը տրված է «Սկիվա Էյր»-ի անունով: Իսկ «Ան-12ԲՊ»-ն «Տարոն-Ավիան» շահագործել է 2007-2011 թթ., ներկայում, ըստ տեղեկատուների, կանգնած է: Ընկերության կայքի փոխանցմամբ՝ գտնվում է Շարժայում:
ՔԱԳՎ-ի օդանավերի ռեեստրի համաձայն՝ ներկա պահին «Տարոն-Ավիան» ունի 3 «Բոինգ 737-500»: Դրանցից մեկը (EK-73797) 2013-2014 թթ. շահագործում էր հայկական միակ ուղեւորափոխադրող «Էյր Արմենիան», որի ֆինանսական դժվարություններից հետո ինքնաթիռը շահագործման իրավունքով ձեռք բերեց «Տարոն-Ավիա» ՍՊԸ-ն:
Ինչպես «Էյր Արմենիայի», այնպես էլ «Տարոն-Ավիայի» պարագայում օդանավը կրում է EK-73797 գրանցման համարը: «Հետքը» ժամանակին անդրադարձել է այս «Բոինգ»-ի նախորդ շահագործողներին: Հիշեցենք նաեւ, որ դրա սեփականատերը ամերիկյան «ILFC» կորպորացիան է: Մյուս երկու «Բոինգ»-ները՝ EK-73772-ը եւ EK-73775-ը, սնանկացած «Արմավիայի» նախկին օդանավերն են:
Ըստ ավիացիոն տեղեկատու բազաների` «Արմավիան» դրանք շահագործել է 2011-2013 թթ., իսկ մինչ այդ օպերատորը եղել է «Չեխական ավիաուղիները»: EK-73775-ը, aerotransport.org-ի փոխանցմամբ, ներկա պահին նույնպես գտնվում է Ամմանում: Այս տեղեկությունը մեզ հետ զրույցում հաստատեց նաեւ Գառնիկ Պապիկյանը՝ հավելելով, որ երրորդ «Բոինգ»-ը նույնպես մոտ 10 օրից պիտի ուղարկի տեխսպասարկման:
Գ. Պապիկյանը հայտնեց, որ դեռ փետրվարին 49 օդուղիների շահագործման հայտեր է ներկայացրել էկոնոմիկայի նախարարություն: Ըստ օրենսդրության՝ հայտատուն նախատեսված թռիչքների սկզբից առնվազն 25 աշխատանքային օր առաջ հայտը կից փաստաթղթերով եւ տեղեկություններով ներկայացնում է նախարարություն: ԷՆ-ում մուտքագրվելուց հետո 1 աշխատանքային օրվա ընթացքում հայտն ուղարկվում է ՔԱԳՎ, որտեղ ներկայացվում է վարչության ստորաբաժանումներին՝ ուսումնասիրության համար, եւ 5 աշխատանքային օրվա ընթացքում տրվում է եզրակացություն: Ամփոփ եզրակացությունը ՔԱԳՎ մուտքագրվելուց հետո առնվազն 8 աշխատանքային օրվա ընթացքում ներկայացվում է խորհրդին (ավիափոխադրողի մասնագրի, օդային ուղու շահագործման թույլտվությունների հայտերի քննարկման խորհուրդ), որը ամփոփ եզրակացության մուտքագրումից 11 աշխատանքային օրվա ընթացքում թույլտվության վերաբերյալ համապատասխան եզրակացություն է փոխանցում ՔԱԳՎ: Վարչությունում խորհրդի եզրակացությունը մուտքագրվելուց 1 աշխատանքային օրվա ընթացքում ՔԱԳՎ պետի հրամանով տրվում է օդուղու շահագործման թույլտվություն՝ համապատասխան ձեւաթղթով: Հրամանն ու թույլտվությունը կամ հայտի մերժման տեղեկացումը ՔԱԳՎ-ն 1 աշխատանքային օրում ներկայացնում է էկոնոմիկայի նախարարություն, որն էլ 1 աշխօրում այն տրամադրում է հայտատուին: Այսինքն՝ հայտատուին պատասխանելու համար 28 աշխատանքային օր է անհրաժեշտ, սակայն, ինչպես նշեցինք, ՔԱԳՎ-ն նման հայտ չի քննարկում: Հարց է ծագում, թե այդ դեպքում որտեղ են Պապիկյանի հայտերը:
Նշենք, որ իր գոյության ընթացքում, «Տարոն-Ավիան» ունեցել է 10 օդանավ: Վերը նշված 5-ից բացի՝ ընկերությունը նախկինում շահագործել է եւս 4 «Ան-12», որոնցից մեկն այժմ կանգնած է, մեկը թռչում է Տաջիկստանում տեղի ընկերության («Asia Airways») շահագործմամբ, իսկ երկուսը ոչնչացված են: Մեկ հատ «Իլ-76» էլ շահագործվում է Տաջիկստանում («Khatlon Air»):
Ինչ վերաբերում է հայկական ավիացիայում մոտակա տեղաշարժերին, ապա եթե հավատալու լինենք «Էյր Արմենիա» ընկերության ղեկավար Արսեն Ավետիսյանին, ապա մայիսի 20-ից (այս մասին նա հայտնել է «Երկիր Մեդիայի» հետ զրույցում) ընկերության ինքնաթիռները երկար դադարից (2014-ի աշնանից) հետո կրկին օդ կբարձրանան, չնայած այս ընթացքում մի քանի անգամ ժամկետներ են փոխվել: Ըստ Ավետիսյանի՝ այս տարի նախատեսվում է 2-4 նոր ինքնաթիռ վարձակալել հոլանդական «AerCap» ընկերությունից, որին պատկանում էին հայկական փոխադրողի երկու «Էյրբաս»-ները: Հիշեցնենք, որ այս ընկերությունն է նաեւ ամերիկյան «ILFC»-ի տերը, որին պատկանում է վերոնշյալ EK-73797-ը:
ՔԱԳՎ-ին հարցրել էինք, թե արդյոք օդուղիները չշահագործելու հիմքով դադարեցվել են «Էյր Արմենիային» տրված թույլտվությունները: Վարչությունից պատասխանել են, որ ընկերությունը ներկայացրել է գործունեության իրականացման ծրագիր օդանավեր ձեռք բերելու եւ չվերթներ կազմակերպելու նպատակով: «Հետեւաբար, ընկերության կողմից մատնանշված ժամկետները հաշվի առնելով, նախկինում տրված օդուղու շահագործման թույլտվությունները դեռեւս այդ ժամկետներում մնում են ուժի մեջ»,- նշել է ՔԱԳՎ-ն՝ հավելելով, որ «Էյր Արմենիա» ՓԲԸ-ն ներկայում շահագործվող օդանավ չունի:

Появится новый армянский авиаперевозчик? “Тарон-Авиа” хочет подняться в воздух
30 апреля армянская авиакомпания “Тарон-Авиа” совершила с ереванского аэропорта “Звартноц” полет в столицу Иордании Амман. Мы направили запрос в Главное управление гражданской авиации (ГУГА) с просьбой пояснить, что это был за полет. Нам ответили, что он был связан с техническим обслуживанием самолета. Несмотря на то, что указанная авиакомпания базируется в аэропорту “Эребуни”, полет был совершен с аэропорта “Звартноц”, а о возвращении самолета пока ничего не известно.
На первый взгляд может показаться, что это рядовая новость, однако на фоне отсутствия в армянской гражданской авиации местного авиаперевозчика она вызывает интерес. Кроме того, компания на своем сайте сообщила о том, что после начала аэронавигационного сезона “Лето-2015” планирует совершать регулярные и нерегулярные (чартерные) рейсы на самолетах “Боинг 737-500”. И хотя указанный сезон стартовал в конце марта и продлится до конца октября, ГУГА в настоящее время не рассматривает заявки на выдачу разрешений на эксплуатацию воздушных путей. Нет и выданных разрешений.
На сайте “Тарон-Авиа” размещена скудная информация о компании. В частности, указывается, что она была создана в 2007 г. с целью восполнить отсутствие национальных перевозчиков в РА и заняться перевозкой пассажиров и грузов в страны СНГ.
Тем не менее, в различных информационных базах можно найти некоторые сведения об этой компании. ООО “Тарон-Авиа” получило госрегистрацию в августе 2007 года. 100-процентным владельцем акций компании является зарегистрированный в городе Гюмри Гарник Папикян. Он же ее директор. Юридический адрес компании зарегистрирован по месту жительства Папикяна, хотя авиакомпания, согласно авиационным сайтам, базируется в аэропорту “Эребуни”. ООО носит имя сына учредителя.
Согласно сайту “Тарон-Авиа”, компания имеет 3 самолета: “Боинг 737-500” (EK-73797) и два грузоперевозчика “ИЛ-76ТД” (EK-76021), “АН-12БП” (EK-12129). Однако с 2011 г. “ИЛ-76ТД” эксплуатирует другая армянская компания – принадлежащая Ваграму Симоняну “Скива Эйр”, которая базируется в городе Шаржа (ОАЭ). На сайте “Тарон-Авиа” отмечено, что данный самолет находится в Шарже, но не сообщается, что он уже имеет другой номер – EK-76921, выданный на имя “Скива Эйр”. Что касается “АН-12БП”, то этот самолет компания “Тарон-Авиа” экплуатировала в 2007-2011 гг. В настоящее время, согласно информационным источникам, самолет находится в Шарже.
По данным реестра самолетов ГУГА в настоящее время “Тарон-Авиа” имеет 3 “Боинг 737-500”. Один из них (EK-73797) в 2013-2014 гг. эксплуатировал единственный армянский авиаперевозчик “Эйр Армения”, однако из-за возникших у него финансовых трудностей самолет приобрело с правом эксплуатации ООО “Тарон-Авиа”.
Как в случае с “Эйр Армения”, так и в случае с “Тарон-Авиа” регистрационным номером самолета является EK-73797. В свое времяHetq.am писал о предыдущих эксплуататорах “Боинга”. Напомним также, что его владельцем ялвяется американская корпорация “ILFC”. Два других “Боинга” - EK-73772 и EK-73775 – это самолеты авиакомпании “Армавиа”, которая была признана банкротом.
Согласно авиационной информационной базе, “Армавиа” эксплуатировла эти самолеты в 2011-2013 гг., а до этого их оператором были “Чешские авиалинии”. В настоящий момент EK-73775, как сообщает aerotransport.org, тоже находится в Аммане. Эту информацию в беседе с нами подтвердил и Гарник Папикян, добавив, что через 10 дней второй “Боинг” также будет направлен на техобслуживание.
По словам Г.Папикяна, еще в феврале он подал в Министерство экономики РА заявку на эксплуатацию 49 воздушных рейсов. Согласно законодательству, заявкодатель подает заявку с приложенными к ней документами и сведениями как минимум за 25 дней до начала предусмотренных полетов. После оприходования в Минэкономики заявка в течение одного рабочего дня направляется в ГУГА для изучения, и в течение 5 рабочих дней выдается заключение. Последнее оприходуется в ГУГА и в течение 8 рабочих дней представляется в совет, которое в течение 11 рабочих дней после оприходования представляет заключение о выдаче разрешения.  После оприходования в ГУГА заключения совета приказом начальника ГУГА в течение 1 рабочего дня выдается разрешение на эксплуатацию воздушного пути. Приказ и разрешение или сообщение об отклонении заявки в течение 1 рабочего дня передаются в Минэкономики, а оно в течение 1 рабочего дня предоставляет бумагу заявкодателю. Таким образом, на получение ответа уходит 28 рабочих дней. Однако в ГУГА, как мы уже отметили, подобная заявка не рассматривается. Возникает вопрос: где в таком случае находятся заявки Гарника Папикяна?
Отметим, что за время своего существования “Тарон-Авиа” имела 10 самолетов. Помимо вышеуказнных пяти лайнеров компания в прошлом эксплуатировала еще четыре “АН-12”, один из которых сейчас стоит, другой эксплуатирует таджикская компания “Asia Airways”, а два других самолета уничтожены. Еще один “ИЛ-76” эксплуатирует в Таджикистане “Khatlon Air”.
Что касается ближайших изменений в армянской авиации, то, если верить руководителю компании “Эйр Армения” Арсену Аветисяну, 20 мая, после долгого перерыва, самолеты компании вновь поднимутся в воздух (об этом он сообщил в интервью телекомпании “Еркир Медиа”). По словам А.Аветисяна, в этом году планируется зафрахтовать 2-4 новых самолета у голландской компании “AerCap”, которой принадлежали два “Эйрбаса” армянского перевозчика. Напомним, что данная компания является также собственником американской “ILFC”, которой принадлежит вышеупомянутый EK-73797.
В адресованном ГУГА запросе мы также интересовались, не из-за прекращения ли эксплуатации воздушных путей были отозваны разрешения, выданные “Эйр Армения”. В Главном управлении гражданской авиации нам ответили, что компания представила программу осуществления деятельности с целью приобретения самолетов и организации полетов. “Следовательно, учитывая указанные компанией сроки, выданные в прошлом разрешения на эксплуатацию воздушного пути пока остаются в силе”,- отметило ГУГА, добавив, что в настоящее время ЗАО “Эйр Армения” не имеет эксплуатируемого самолета.