Ձերբակալություններ՝ կենդանիների ապօրինի առևտրի մեղադրանքով
Գվինեայում ձերբակալվել է «Անհետացման եզրին գտնվող վայրի կենդանական և բուսական աշխարհի տեսակների միջազգային առևտրի մասին» կոնվենցիայի (CITES) նախկին համակարգող Անսուման Դոումբույան (Ansoumane Doumbouya):
Վերջինս հայտնի էր դաշտում որպես խարդախ և կեղծ CITES-ներ տրամադրող անձ, կենդանիների ապօրինի առևտրի աջակից, ում միջոցով կենդանի միջավայրից ապօրինի կերպով բազմաթիվ շիմպանզեներ և գորիլաներ են տեղափոխվել Չինաստան և այլ երկրներ:
Մեր ձեռքի տակ է նրա ստորագրությամբ Հայաստան ներմուծված երկու բոնոբոների CITES թույլտվությունը: Ներմուծել է «Զօօ ֆաունա արտ» ընկերությունը` 2011թ.-ին:
Բոնոբոների ներմուծման փաստի առթիվ ՀՀ ֆինանսների նախարարության քննչականում ավելի քան 1.5 տարի է՝ քննություն է ընթանում: «Զօօ ֆաունա արտ» ընկերության սեփականատեր Արթուր Խաչատրյանը կասկածվում է մաքսանենգության մեջ:
Հայ իրավապահները, սակայն, այդպես էլ չեմ կարողանում ավարտին հասցնել գործը, մինչդեռ ինտերպոլի միջամտությամբ արդեն իսկ այլ թրաֆիքյորներ էլ են ձերբակալվել:
Նրանց թվում է նաև հայտնի թրաֆիքյոր Թիերնո Բարին (Thierno Barry): Վերջինս BARRY PETS COMPAGNY IMPORT-EXPORT կեղծ ընկերությամբ տասնյակ գործարքներ է կատարել և կենդանիներ արտահանել տարբեր երկրներ:
Չնայած Դոումբույային ազատել էին CITES համակարգողի պարտականություններից, նա, այդուհանդերձ, շարունակում էր աշխատել Գվինեայի շրջակա միջավայրի պահպանության նախարարությունում և վաճառել թրաֆիքյորներին կեղծ CITES արտոնագրեր:

Задержания по обвинению в незаконной торговле животными
В Гвинее задержан бывший координатор Конвенции “О международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения” (CITES) Ансуман Доумбуйа (Ansoumane Doumbouya). Последний известен как мошенник и личность, выдающая фальшивые CITES, как пособник незаконной торговле животными, с помощью которого многочисленные шимпанзе и гориллы незаконно вывозились из живой среды в Китай и другие страны.
В нашем распоряжении имеется подписанное Доумбуйа разрешение CITES на ввоз в Армению двух обезъян бонобо. Импорт осуществила в 2011 г. компания “Зоо фауна арт”.
По факту вывоза бонобо следственный отдел Министерства финансов РА уже 1,5 года ведет расследование. Владелец компании “Зоо фауна арт” Артур Хачатрян подозревается в контрабанде.
Однако армянские правоохранители никак не могут завершить следствие по данному делу. Междук тем благодаря вмешательству Интерпола уже задержано несколько трафикеров. В их числе - небезызвестный Тьерно Барри (Thierno Barry), который через подставную компанию “BARRY PETS COMPAGNY IMPORT-EXPORT” заключил десятки сделок по импорту животных в различные страны.
И хотя Доумбуйа освободили от обязанностей координатора CITES, он продолжал работать в Министрестве окружающей среды Гвинеи и продавать трафикерам фальшивые лицензии CITES.