Ձերբակալություններ՝ կենդանիների ապօրինի առևտրի մեղադրանքով
Գվինեայում ձերբակալվել է «Անհետացման եզրին գտնվող վայրի կենդանական և բուսական աշխարհի տեսակների միջազգային առևտրի մասին» կոնվենցիայի (CITES) նախկին համակարգող Անսուման Դոումբույան (Ansoumane Doumbouya):
Վերջինս հայտնի էր դաշտում որպես խարդախ և կեղծ CITES-ներ տրամադրող անձ, կենդանիների ապօրինի առևտրի աջակից, ում միջոցով կենդանի միջավայրից ապօրինի կերպով բազմաթիվ շիմպանզեներ և գորիլաներ են տեղափոխվել Չինաստան և այլ երկրներ:
Մեր ձեռքի տակ է նրա ստորագրությամբ Հայաստան ներմուծված երկու բոնոբոների CITES թույլտվությունը: Ներմուծել է «Զօօ ֆաունա արտ» ընկերությունը` 2011թ.-ին:
Բոնոբոների ներմուծման փաստի առթիվ ՀՀ ֆինանսների նախարարության քննչականում ավելի քան 1.5 տարի է՝ քննություն է ընթանում: «Զօօ ֆաունա արտ» ընկերության սեփականատեր Արթուր Խաչատրյանը կասկածվում է մաքսանենգության մեջ:
Հայ իրավապահները, սակայն, այդպես էլ չեմ կարողանում ավարտին հասցնել գործը, մինչդեռ ինտերպոլի միջամտությամբ արդեն իսկ այլ թրաֆիքյորներ էլ են ձերբակալվել:
Նրանց թվում է նաև հայտնի թրաֆիքյոր Թիերնո Բարին (Thierno Barry): Վերջինս BARRY PETS COMPAGNY IMPORT-EXPORT կեղծ ընկերությամբ տասնյակ գործարքներ է կատարել և կենդանիներ արտահանել տարբեր երկրներ:
Չնայած Դոումբույային ազատել էին CITES համակարգողի պարտականություններից, նա, այդուհանդերձ, շարունակում էր աշխատել Գվինեայի շրջակա միջավայրի պահպանության նախարարությունում և վաճառել թրաֆիքյորներին կեղծ CITES արտոնագրեր:

Arrest of Guinean Official Implicated in Illegal Animal Trade; Signed Export Permits for Armenia as Well
Ansoumane Doumbouya, former head of the CITES Management Authority of Guinea and a key player behind the illegal export of hundreds of chimpanzees and gorillas to China and elsewhere, was arrested on August 21.
EAGLE (Eco Activists for Governance & Law Enforcement) announced the arrest of Ansoumane Doumbouya, along with the infamous wildlife trafficker Thierno Barry, in Conakry, Guinea’s capital.
Hetq has the following CITES export permit, signed by Doumbouya in 2011, under which two bonobo primates were imported by the Zoo Fauna Art company in Armenia.
A Hetq investigative series into the illegal animal trade in Armenia led to criminal charges against Zoo Fauna Art owner Artur Khachatryan.
The investigative division of Armenia’s Ministry of Finance has been dragging out an inquiry into the matter for one and a half years.
Even after he lost his position with CITES, Doumbouya retained a position within the Guinean Ministry of Environment as Commander of the national wildlife and forestry mobile enforcement brigade and was still signing CITES permits for traffickers.