Զինա Քոչարյան. «Ասեց՝ մամա, չեմ ուզում բանտում մեռնեմ, գոնե 1 ժամ ազատության մեջ մնամ, նոր գնամ»
Այսօր, ժամը 12-ի մոտ մեզ զանգահարեց օգոստոսի 18-ից «Էրեբունի» ԲԿ-ում գտնվող, սրտի իշեմիկ հիվանդությամբ տառապող ցմահ բանտարկյալ Սողոմոն Քոչարյանի մայրն ու փոխանցեց, որ տղային ուզում են տեղափոխել «Դատապարտյալների հիվանդանոց»: «Սողոմոնս ասեց՝ մամա, չեմ ուզում բանտում մեռնեմ, գոնե 1 ժամ ազատության մեջ մնամ, նոր գնամ»,-պատմեց տիկին Զինան:
Չանցած մի քանի րոպե դատապարտյալի մայրը կրկին զանգահարեց ու տեղեկացրեց, որ որդուն շտապօգնության մեքենայով արդեն տարել են. «Շատ արագ դրեցին նասիլկայի վրա ու տարան: Բժիշկն ասել ա, որ բուժումը պիտի շարունակի էնտեղ: Բայց, ախր, ո՞նց պիտի լինի՝ էնտեղ խնամող չի լինի, էստեղ գոնե զոռով մի ջուր էի խմացնում: 3-րդ օրն ա՝ հաց չի կերել: Էստեղ հերթապահ բուժքույրեր կան, գիշեր-ցերեկ հասնում են, հենց խեղդվում ա, բա էնտեղ ո՞վ կանի»,-ասաց Զինա Քոչարյանը:
«Էրեբունի» հիվանդանոցից «Հետքին» տեղեկացրեցին, որ Սողոմոն Քոչարյանին դուրս են գրել հարաբերական կայուն վիճակի հիմքով:
Փաստաբանը ստիպված ընդհատել է Սողոմոնի հետ իր հանդիպումը
Եղանք նաև «Դատապարտյալների հիվանդանոցում», որտեղ փաստաբան Գրիշա Բալասանյանը դիմեց ՔԿ պետին, որպեսզի կարողանա տեսակցել Սողոմոն Քոչարյանի հետ: Անհրաժեշտ դիմումներից հետո Գրիշա Բալասանյանը կարողացավ հանդիպել Սողոմոն Քոչարյանին: Դուրս գալով հիվանդանոցից՝ նա պատմեց, որ հանդիպումը եղել է տեսակցությունների սենյակում, իրեն թույլ չեն տվել բարձրանալ վերև: Պատճառաբանությունն այն է եղել, որ Սողոմոն Քոչարյանը ցմահ դատապարտյալ է, հետևաբար փակ ռեժիմում է գտնվում:
«Սողոմոնին տեսակցության սենյակ սայլակով բերեցին, վիճակը ծայրահեղ ծանր էր: 15 րոպե եմ խոսել ու այդ ընթացքում 3 անգամ ընդմիջել եմ խոսակցությունը, չէր կարողանում խոսել, 1-2 նախադասությունից հետո շնչահեղձ էր լինում: Ստիպված ընդհատել եմ տեսակցությունը: Մտահոգված եմ, որ այդ վիճակում մարդուն տեղափոխել են, նա գտնվում է մենակ՝ փակ ռեժիմում»,- ասաց ՀՀ փաստաբանների պալատի անդամ Գրիշա Բալասանյանը:
Փաստաբանը մտահոգություն հայտնեց նաև նրա համար, որ թեպետ դատապարտյալին ժամը 12-ին տեղափոխել են «Էրեբունի» ԲԿ-ից, այդուհանդերձ նրա քարտը ժամը 16:30-ի դրությամբ դեռ «Դատապարտյալների հիվանդանոցում» չէր. «Այս ընթացքում Սողոմոնը հնարավոր է պատշաճ բժշկական օգնություն չստանա, քանի որ «Դատապարտյալների հիվանդանոցի» բժիշկը պարզապես տեղյակ չէ, թէ «Էրեբունի» ԲԿ-ում նա ինչ դեղեր, ինչ բուժում է ստացել: Ընդամենը տեղեկացրեցին, որ սպասում են նրա բժշկական քարտին: Ամեն րոպեն Սողոմոնի համար թանկ է: Եթե պատշաճ բուժօգնություն չցուցաբերվի, նա երկար չի դիմանա «Դատապարտյալների հիվանդանոցում»»,- նշեց փաստաբանը:
Տիկին Զինան, ով որդու հետևից «Դատապարտյալների հիվանդանոց» էր հասել, սպասում էր շենքի մուտքի մոտ, նրան ներս չէին թողնում, անգամ ասել էին, որ հանձուք, ուտելիք, անհրաժեշտ իրեր չի կարող փոխանցել, քանի որ քարտ չունեն Սողոմոն Քոչարյանի անունով:
«Ես տեսա, որ «Էրեբունու» բժիշկը քարտը տվեց համակարգի աշխատողներից մեկին, մտածեցի Սողոմոնիս հետ քարտը կտանեն, բայց չեն բերել, հիմա ոնց մի բան փոխանցեմ, չեն ընդունում»,- մտահոգվում էր տիկին Զինան:
«Հետքը» զրուցեց ՔԿՎ հանրային կապերի բաժնի պետ Գոռ Ղալեչյանի հետ, ով պատասխանեց, որ բժիշկները կապի մեջ են իրար հետ, և անհրաժեշտ բուժումների մասին տեղեկացված են, իսկ քարտը տեղ կհասնի շուտով: Փոխանցեց նաև, որ գիշերը հերթապահ կլինի դատապարտյալի մոտ:
Տիկին Զինայի կարծիքով, սակայն, արդեն ամեն ինչ ուշացած է. «Ես ամիսներ առաջ էի խնդրում՝ տարեք Սողոմոնիս պառկացրեք «Դատապարտյալների հիվանդանոցում», բուժեք: Աղջկա ինքնասպանությունից հետո 1 ամիս գոնե հիվանդանոցում պահերին: Պատկերացրեք՝ 20 տարվա մեջ 2-րդ կարգի հաշմանդամ, պատերազմ տեսած, 2 անգամ վիրավորված մարդուն առաջին անգամ են բերում էստեղ»:
ՔԿՎ-ն «Էրեբունի» ԲԿ-ից պահանջել է դատապարտյալի հիվանդության վերջնական ախտորոշման պատճենը
Ինչ վերաբերում է Սողոմոն Քոչարյանի հիվանդության հիմքով պատժի կրումից ազատելուն, ապա ԱՆ քրեակատարողական վարչությունից մեր հարցմանն ի պատասխան գրավոր հայտնել են, որ «Էրեբունի» ԲԿ-ից պահանջել են դատապարտյալի հիվանդության վերջնական ախտորոշման պատճենը՝ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով հետագա ընթացքը լուծելու համար:
Հիշեցնենք, որ դեռևս օգոստոսի 20-ին «Էրեբունի» ԲԿ-ից Սողոմոն Քոչարյանի մորը տրամադրվել է որդու ախտորոշումը, որը հրապարակվել է «Հետքում»: Ըստ այդմ, 20 տարի անազատության մեջ գտնվող, պատերազմի 2-րդ կարգի հաշմանդամ Սողոմոն Քոչարյանը տառապում է սրտի իշեմիկ հիվանդությամբ՝ 4-րդ աստիճանի սրտային անբավարարությամբ (իշեմիկ կարդիոմիոպաթիա), ունի հետինֆարկտային խրոնիկ անևրիզմա, հիվանդ է նաև կանգային թոքաբորբով: Այս հիվանդությամբ ենթակա է պատժից ազատման, համաձայն Կառավարության 825-Ն որոշմամբ հաստատված պատժի կրման հետ անհամատեղելի հիվանդությունների ցանկի:

Зина Кочарян: “Согомон сказал: "Мама, не хочу умереть в тюрьме. Пусть хотя бы час останусь на свободе и только потом уйду из жизни…”
Согомона Кочаряна перевели в “Больницу для осужденных”
Сегодня около 12 часов нам позвонила мать находящегося с 18 августе в медицинском центре “Эребуни” пожизненно осужденного Согомона Кочаряна, который страдает ишемической  болезнью сердца, и сообщила, что сына хотят перевести в “Больницу для осужденных”.
“Согомон сказал: "Мама, не хочу умереть в тюрьме. Пусть хотя бы час останусь на свободе и только потом уйду из жизни…” – рассказала нам Зина Кочарян.
Спустя несколько минут она вновь позвонила и сообщила, что сына увезли на машине скорой помощи. “Его сразу положили на носилки и увезли. Врач сказал, что лечение будет продолжено там. Но разве это возможно? Там за ним не будет ухода, здесь хотя бы я насильно поила его водой, он уже третий день ничего не ест. Здесь дежурные медсестры круглосуточно оказывают ему помощь, когда он начинает задыхаться. А там кто ему будет помогать?” – с тревогой сказала нам Зина Кочарян.
В больнице “Эребуни” Hetq.am сообщили, что Согомона Кочаряна выписали на основании того, что он находится в относительно стабильном состоянии.
Адвокат вынужден был прервать встречу с Согомоном
Мы побывали и в “Больнице для осужденных”, где член Адвокатской палаты РА Гриша Баласанян обратился к начальнику уголовно-исполнительного учреждения с просьбой разрешить свидание с Согомоном Кочаряном. Баласаняну удалось встретиться с Согомоном Кочаряном. Выйдя из больницы, он рассказал, что встреча проходила в комнате для свиданий, поскольку ему не разрешили подняться наверх. Это мотивировали тем, что Кочарян – пожизненно осужденный, а значит, ему положен закрытый режим.
“В комнату для свиданий Согомона привезли в кресле, он находился в крайне тяжелом состоянии. Я беседовал с ним минут 15, и за это время мне пришлось трижды прервать разговор, так как Согомон не мог говорить – через каждые 1-2 предложения он задыхался. Я вынужден был прервать встречу. Меня беспокоит, что человека, находящегося в таком состоянии, перевели из медцентра, что он находится один в условиях закрытого режима”,- отметил Гриша Баласанян.
Он высказал обеспокоенность и по поводу того, что хотя из медцентра “Эребуни” осужденного перевезли в 12 часов, в 16.30 его карта еще не была доставлена в “Больницу для осужденных”. “За это время Согомону, возможно, не смогут оказать необходимую медицинскую помощь, поскольку врач в “Больнице для осужденных” может просто не знать, какое лечение он получал в “Эребуни”. Для Согомона дорога каждая минута. Если ему не будет оказана соответствующая медицинская помощь, он не выдержит в “Больнице для осужденных”,- добавил адвокат.
Зина Кочарян, которая вслед за сыном поехала в “Больницу для осужденных», ожидала у входа в здание. Ее туда не пропускали, сказали, что она не может передать Согомону еду и необходимые вещи, так как у них нет карты на его имя.
“Я видела, как врач в “Эребуни” передал карту одному из сотрудников системы, и подумала, что ее отвезут вместе с Согомоном. Но они не доставили карту, и сейчас я ничего не могу ему передать, не принимают…”,- сокрушалась женщина.
Hetq.am побеседовал с начальником отдела общественных связей управления УИУ Гором Глечяном, который сообщил, что врачи постоянно находятся на связи и оповещены о том, какое лечение должен получить Согомон Кочарян. Что касается карты, то она поступит в ближайшее время.  Глечян также передал, что ночью у осужденного будет находиться дежурный.
Между тем Зина Кочарян считает, что сейчас предпринимаются запоздалые шаги: “Я несколько месяцев назад просила: уложите Согомона в “Больницу для осужденных”, лечите его. После самоубийства дочери его хотя бы месяц должны были продержать в больнице. Представьте, за 20 лет инвалида 2-ой группы, участника войны, человека, дважды получавшего ранение, доставляют сюда впервые”.
В УУИУ потребовали от медцентра “Эребуни” прислать копию окончательного диагноза осужденного
Что касается освобождения Согомона Кочаряна от несения наказания на основании его болезни, то в ответ на наш запрос в управлении уголовно-исполнительных учреждений Министерства юстиции РА сообщили, что они затребовали в медцентре “Эребуни” копию окончательного диагноза осужденного с целью определения установленного законом дальнейшего хода.
Напомним, что еще 20 августа в больнице “Эребуни” матери Согомона Кочаряна выдали заключение с диагнозом сына, который был опубликован Hetq.am. Согласно заключению, находящийся 20 лет в тюрьме инвалид войны 2-ой группы Согомон Кочарян страдает ишемической болезнью сердца, сердечной недостаточностью 4-ой степени (ишемическая кардиомиопатия), имеет постинфарктную хроническую аневризму, а также застойную пневмонию. При таком диагнозе осужденный подлежит освобождению согласно утвержденному решением правительства списку заболеваний, несовместимых с несением наказания.