Ահազանգում է փաստաբանը. «Մարդու հետ գործ ունենք, նույնիսկ կենդանու հետ այդպես չեն վարվում»
Փաստաբանների պալատի անդամ Արմեն Մուխսիկարոյանն ահազանգել է «Հետքին», որ իր պաշտպանյալ, 48-ամյա Տիգրան Հարությունյանի կյանքը վտանգված է:
Փաստաբանի խոսքով, արդեն երեք ամիս է՝ Տիգրան Հարությունյանը գամված է սայլակին, գտնվում է «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի բուժ.մասում, 11 խցում, միայնակ: Իսկ մարտ ամսին կլրանա մեկ տարին, ինչ Տիգրան Հարությունյանը կալանավորված է: Ըստ բժշկական փաստաթղթերի, նա ունի տուբերկուլոզ, շաքարային դիաբետ, օրական ընդունում է 65 միավոր ինսուլին պարունակող դեղամիջոց Լանտուս տեսակի, ունի սրտի իշեմիկ հիվանդություն, հիպերտոնիա, Ֆլեգմոնան ճարպաբջջանքի սուր թարախային բորբոքում, Էպիլեպսիա՝ 20 տարեկանից, ուռուցքային գոյացություն կոկորդում:
Անցյալ հոկտեմբերին փաստաբանն է քրեակատարողական հիմնարկ շարժասայլակ տարել, որով կալանավորին նաև դատարան են տանում, բերում: Փաստաբանը Տիգրան Հարությունյանին վերջին անգամ տեսել է դեկտեմբերի 27-ին:
«Պատկերացնո՞ւմ եք մարդ ինչպես է հոգում բնական կարիքները, երբ արդեն երեք ամիս գամված է սայլակին: Իր անօգնական վիճակը կարելի է որակել որպես խոշտանգում, խոշտանգվում է, տանջանքների է ենթարկվում, սպասում է, երբ պիտի սիրտը կանգնի: Մարդու հետ գործ ունենք, նույնիսկ կենդանու հետ այդպես չեն վարվում: Իրեն պահում է այն միտքը, որ հնարավոր է դուրս գա, 1-2 շաբաթ մնա ընտանիքի հետ»,- ասաց Արմեն Մուխսիկարոյանը:
Հիվանդն իր փաստաբանին հայտնել է՝ կասկածում է, որ թոքախտը տարածվել է ողնաշարի վրա: Այսինքն, ունի ողնաշարի տուբերկուլյոզ: Փաստաբանի պնդմամբ, Տիգրանը համալիր հետազոտություն չի անցել, իսկ գործում առկա է 2007 թ-ի էպիկրիզ է, որտեղ քիչ թե շատ բարվոք վիճակում է եղել:
Կալանավորում՝ մի քանի ծանր հիվանդություններով
Չնայած ծանր հիվանդությունների առկայությանը, դատարանը բավարարել է քննիչի միջնորդությունն ու Տիգրան Հարությունյանին կալանավորելու որոշում կայացրել: Այս հիվանդություններն անգամ հիմք չեն դարձել վարույթը նրա մասով կասեցնելու համար: Փաստաբանը կալանքի որոշումը բողոքարկել է դատարանում, սակայն դեկտեմբերի 16-ին միջնորդությունը մերժվել է: Այժմ այն բողոքարկվում է Վերաքննիչ դատարանում: Տեղական ատյաններն սպառելուց հետո փաստաբանը բողոք կտանի ՄԻ Եվրոպական դատարան:
Դատավոր Լևոն Ավետիսյանը նշել է, որ, իբր, ամբաստանյալը կարող խուսափել պատժից կամ խոչընդոտել դատաքննությանը: «Ամբաստանյալը միայն անկախ կալանքի տակ լինելուց կամ չլնելուց կարող է խուսափել պատժից մահանալով, սակայն ցանկություն չունի մահանալ քրեակատարողական հիմնարկում»,- նշել է փաստաբանը:
Կալանքը պետք է կիրառվի որպես բացառիկ խափանման միջոց. գործնականում հակառակ պատկերն է
Խափանման միջոցներն ու դրանց կիրառումը ամրագրված է Քրեական դատավարության օրենսգրքում: 134 –րդ հոդվածը սահմանում է խափանման միջոցների ցանկը: Գոյություն ունի խափանման միջոցի 7 տեսակ. կալանավորումը, գրավը, ստորագրություն` չհեռանալու մասին, անձնական երաշխավորությունը, կազմակերպության երաշխավորություն, հսկողության հանձնելը, հրամանատարության հսկողության հանձնելը:
Կալանավորումը հարկադրանքի միջոցներից ամենախիստն է, որն ունի նաև բացառիկ անունը: Սակայն երկար ժամանակ է, ինչ մասնագետները բարձրաձայնում են, որ այն չի կիրառվում որպես բացառիկ խափանման միջոց: Հայաստանյան դատարաններում կալանքը որպես խափանման միջոց շարունակվում է մնալ ամենակիրառելին:
Հայաստանի դատական տեղեկատվական համակարգի կայքում ամփոփված է 2015 թվականի առաջին կիսամյակի վիճակագրությունը: Ըստ այդմ, 6 ամսվա ընթացքում դատարան է ստացվել կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու 1253 միջնորդություն, որից բավարարվել է 1151-ը, մերժվել է ընդամենը 84-ը: Փոխարենը գրավի միջնորդություն ներկայացվել է 324 անգամ, բավարարվել է ընդամենը 56-ը, իսկ 255-ը մերժվել: Կալանքի ժամկետը երկարացնելու մասին 890 միջնորդություն է ստացվել դատարան, որոնցից 831-ը բավարավել է:
Իսկ արդյո՞ք դատարանն անձին կալանավորելիս անդրադառնում է հիմնավոր կասկածին, թե բավարարվում է դեկլարատիվ բնույթի հայտարարություններով, որ անձը կխուսափի քննությունից կամ կխոչընդոտի, կարող է ազդել գործով վկաների վրա և այլն:
Այս հարցերի հետ կապված ՀՀ Փաստաբանների պալատը կազմել է մինչդատական կալանքի նախադեպային որոշումների քարտեզ:
Ինչի՞ վրա է հիմնվում դատարանը կալանքը երկարացնելիս
Տիգրան Հարությունյանը տառապում է նաև Էպիլեպսիայով
Տիգրան Հարությունյանին մեղադրանք է առաջադրվել իրացնելու նպատակով անհայտ անձից մարիխուանա ձեռք է բերելու համար, որը, ըստ մեղադրանքի, 15.000 դրամով վաճառել է իր բնակարանի դիմաց: Մայիսից սկսվել է դատաքննությունը, սակայն մինչ օրս դատավճիռ չկա:
Տիգրան Հարությունյանը Էպիլեպսիա հիվանդությամբ տառապում է 20 տարեկանից, սակայն նախաքննության ժամանակ չի նշանակվել դատահոգեբանական փորձաքննություն պարզելու արդյո՞ք ի վիճակի է ցուցմունքներ տալու, կամ որքանով են արժանահավատ նրա ցուցմունքները: «Դատախազն ասաց՝ մենք որտեղից իմանայինք որ Հարությունյանն ունի հոգեկան հիվանդություն: Սակայն գործում կա էպիկրիզ, որտեղ գրված է էպիլեպսիայի մասին»,- մեզ հետ զրույցում ասաց փաստաբանը:
Տիգրան Հարությունյանի մոտ հայտնաբերվել է նաև հեպատիտ C
Հոկտեմբերի 26-ին Տիգրան Հարությունյանը սուր ցավեր է ունեցել բանտում, շտապօգնություն է կանչվել: Շտապօգնություն ՊՈԱԿ-ից փաստաբանը ստացել է պատասխան, որ հետազոտությամբ պարզվել է, որ կալանավորը հիվանդ է նաև հեպատիտ C-ով: Ըստ փաստաբանի, կարելի է միանշանակ եզրակացնել, որ հեպատիտով նա վարակվել է քրեակատարողական հիմնարկում:
Հեպատիտ C կամ C լյարդաբորբ, վարակիչ հիվանդություն է, որը գլխավորապես ախտահարում է լյարդը։ Հաճախ հեպատիտ C-ն ընթանում է առանց ախտանիշերի, սակայն խրոնիկական ընթացքը կարող է սպիական փոփոխություններ առաջացնել լյարդում և տարիներ անց՝ լյարդի ցիռոզի պատճառ դառնալ։ Հեպատիտ C-ն հիմնականում փոխանցվում է արյան միջոցով՝ թմրանյութերի ներերակային օգտագործման, վատ ախտահանված բժշկական գործիքների օգտագործման և արյան փոխներարկման ճանապարհով։
Փաստաբան Մուխսիկարոյանը նշում է, որ օրեր առաջ տեղեկացրել է ՔԿՎ ղեկավարությանը հեպատիտ C-ի մասին, կից ներկայացրել է նաև կանչի թերթիկը:
«Հետքը» փորձեց ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական վարչությունից պարզաբանում ստանալ: Հանրային կապերի բաժնից մեզ հայտնեցին, որ այս պահին ՔԿՎ-ում չկա որևէ փաստաթուղթ, որ վկայի, թե Տիգրան Հարությունյանն ունի հեպատիտ C:
Հարցին, թե ինչու կալանավորը չի տեղափոխվում «Դատապարտյալների հիվանդանոց», ՔԿՎ-ից տեղեկացրեցին, որ նույն բուժումը նա ստանում է «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի բուժ.մասում:

Адвокат сигнализирует: “Мы имеем дело с человеком, даже с животными так не обращаются…”
Член Адвокатской палаты Армен Мухсикароян сообщил Hetq.am о том, что жизнь его подзащитного, 48-летнего Тиграна Арутюняна, находится под угрозой.
По словам адвоката, уже три месяца Тигран Арутюнян прикован к инвалидному креслу. Сейачас он находится в медчасти уголовно-исполнительного учреждения «Нубарашен». В камере содержится один. В марте исполнится год, как Арутюнян заключен под стражу. Согласно медицинским документам, он страдает туберкулезом, сахарным диабетом, ишемической болезнью сердца, гипертонией, с 20 лет – эпилепсией, в горле имеется опухолевое образование.
В октябре прошлого года адвокат принес в тюрьму инвалидную коляску, на которой заключенного доставляют в суд и обратно. В последний раз адвокат видел своего подзащитного 27 декабря.
“Вы можете представить, как человек отправляет свои естественные потребности, если он уже три месяц прикован к коляске. Его беспомощное состояние можно расценить как пытку. Он подвергается пыткам, страданиям, ждет, когда сердце остановится. Мы имеем дело с человеком, так даже с животными не обращаются... Его держит только мысль о том, что он может выйти отсюда и хотя бы 1-2 недели побыть с семьей”,- сказал Армен Мухсикароян.
Больной поделился с адвокатом подозрением, что туберкулез уже перекинулся на позвоночник. То есть у Арутюняна, возможно, имеется туберкулез позвоночника. По словам защитника, Тигран не проходил комплексное обследование, между тем в деле есть эпикриз 2007 г., согласно которому его состояние было более или мене удовлетворительным.
Арест при наличии нескольких тяжелых заболеваний
Несмотря на наличие тяжелых заболеваний, суд удовлетворил ходатайство следователя и вынес решение об аресте Тиграна Арутюняна. Эти болезни не стали основанием для прекращения производства по его делу. Адвокат обжаловал в суде решение об аресте, однако 16 декабря суд отклонил его ходатайство. В настоящее время это решение обжалуется в Апелляционному суде. После исчерпания местных судебных инстанций адвокат намерен обратиться в Европейский суд по правам человека.
Судья Левон Аветисян заявил, что подсудимый якобы может избежать наказания или препятствовать судебному следствию. “Независимо от того, находится обвиняемый под арестом или нет, он может избежать наказания в результате смерти. Но он не хочет умирать в тюрьме”,- сказал Армен Мухсикароян.
Арест должен применяться как исключительная мера пресечения. На практике наблюдается противоположная картина
В Уголовно-процессуальном кодексе прописаны меры пресечения и их применение. Ст.134 устанавливает семь видов мер пресечения: заключение под стражу, залог, подписка о невыезде, личное поручительство, поручительство организации, наблюдение, наблюдение командования воинской части.
Заключение под стражу является наиболее суровой мерой пресечения, которую называют также исключительной. Уже долгое время специалисты говорят о том, что эта мера не применяется как исключительная. В армянских судах заключение под стражу продолжает оставаться наиболее популярной мерой пресечения.
На сайте судебной информационной системы Армении представлена статистика первого полугодия 2015 г. Согласно имеющимся данным, за 6 месяцев в суд поступило 1253 ходатайства о применении ареста в качестве меры пресечения. Удовлетворено 1151 ходатайство, отклонено всего 84. В противоположность этому было представлено 324 ходатайства об освобождении под залог. Из них удовлетворено всего 56, отклонено – 255. В суд поступило также 890 ходатайств о продлении срока содержания под стражей, 831 из которых было удовлетворено.
Как поступает суд при принятии решения о заключении лица под стражу – руководствуется обоснованным сомнением или довольствуется декларативными заявлениями о том, что личность может уклоняться от следствия, препятствовать ему, оказывать давление на свидетелей и т.д.?
Тигран Арутюнян страдает также эпилепсией
Тиграну Арутюняну было выдвинуто обвинение в приобретении у неизвестного лица марихуаны с целью реализации. Согласно обвинению, марихуану неизвестный продал за 15 тысяч драмов. Судебный процесс начался с мая, однако приговор по сей день не вынесен.
Тигран Арутюнян с 20 лет страдает эпилепсией, однако в ходе предварительного следствия не была назначена судебно-психологическая экспертиза с целью выяснения, в состоянии ли задержанный давать показания и насколько достоверны его судороги. “Прокурор заявил: откуда мы могли знать, что у Арутюняна имеется психическое заболевание. Но ведь в деле есть эпикриз, в котором сказано об эпилепсии”,- сказал в беседе с нами адвокат.
У Тиграна Арутюняна обнаружен также гепатит С
26 октября у Тиграна Арутюняна в тюрьме начались сильные боли, пришлось вызывать скорую. В ГНКО “Скорая помощь” адвокат получил ответ лабораторного исследования, которым установлено, что заключенный болен также гепатитом С. Мухскикароян уверен, что этим вирусом его подзащитный заразился в тюрьме. Гепатит С передается через кровь при использовании инъекционных наркотиков, плохо стерелизованных медицинских инструментов и путем переливания крови.
Несколько дней назад адвокат проинформировал руководство УИУ О гепатите С, представив также листок вызова.
Hetq.am попытался получить объяснения в управлении уголовно-исполнительных учреждени й Минюста РА. В отделе общественных связей нам сказали, что на данный момент у них нет какого-либо документа о наличии у Тиграна Арутюняна гепатита С.
На вопрос, почему заключенного не переводят в “Больницу для осужденных, нам ответили, что такое же лечение он получает в медчасти УИУ “Нубарашен”.