7-ամյա երեխան Ձմեռ պապից խնդրում է իրենց տան վկայականը
Այսօր նախագահի նստավայրի դիմաց բողոքի ակցիա էին կազմակերպել Չաուշի 14/3 շենքի բնակիչները՝ պահանջելով հետ վերադարձնել իրենց տները: Նրանք եկել էին՝ ՀՀ նախագահին, ԱԺ նախագահին, գլխավոր դատախազին և ՊԵԿ-ի նախագահին անձամբ հանձնելու իրենց նամակը:
Նամակում, մասնավորապես, նշվում է, որ քանի որ պետությունը չի կարող պաշտպանել իր քաղաքացիների օրինական շահերն ու բնակարան ունենալու սահմանադրական իրավունքը, իրենք հայտարարում են իրենց՝ ՀՀ քաղաքացիությունից հրաժարվելու մասին: Առաջիկայում նրանք պատրաստվում են դիմել օտարերկրյա դեսպանատներին՝ այդ երկրներում ապաստան ստանալու խնդրանքով:
Բնակիչները բարձրացրել էին իրենց պաստառները, որոնցով ԱԺ հանրապետական պատգամավոր Հերմինե Նաղդալյանից պահանջում էին հետ վերադարձնել ապօրինի կերպով իրենցից վերցված տները՝ գոռալով «Ամոթ Հերմինե Նաղդալյանին»:
Սոֆյա Սարգսյանը 2008թ.-ին ձեռք է բերել իր բնակարանը, ամբողջությամբ վճարել հասանելիք գումարը: Սոֆյան որոշ ժամանակ գտնվել է երկրից դուրս, մեկ տարի առաջ եկել է Հայաստան, այստեղ ունեցել իր երկրորդ երեխային՝ կարծելով, թե Հայաստանում բնակարան ունի և կարող է ապրել այստեղ: Սակայն այժմ իր տան սեփականության վկայականը իր ձեռքերում չէ, այն գրանցված է Միհրան Գրիգորյանի անունով: Վերջինս Հայկ Ստեփանյանի՝ ռազմական ոստիկանության պետի նախկին տեղակալի բարեկամներից մեկն է:
Ս. Սարգսյանը նշում է, որ վերջերս այնքան է ընտանիքում խոսվել տան խնդիրների մասին, որ իր 7-ամյա երեխան Ձմեռ պապին ուղղված նամակում խնդրել է իրենց վերադարձնել տան սեփականության վկայականը:
Նույն շենքի բնակիչներ Կարեն Գևորգյանն ու Բենիամին Խաչատրյանը հավելեցին, որ իրենց բնակարանները գտնվում են Գեղամ Հարությունյանի ձեռքում, ով նույնպես Հայկ Ստեփանյանի բարեկամներից է:

7-летний мальчик просит у Деда Мороза ордер на квартиру
Жители дома номер 14/3 по ул.Чауша провели сегодня акцию протеста напротив резиденции президента РА, требуя вернуть им их квартиры. Участники акции должны были передать письмо президенту РА, председателю НС, генпрокурору и председателю Комитета госдоходов.
В письме, в частности, говорилось, что поскольку государство не может защитить законные права своих граждан и их конституционное право на жилье, то они заявляют об отказе от гражданства Республики Армения и в ближайшее время намерены обратиться в иностранные посольства для получения убежища в этих странах.
Люди принесли с собой плакаты с требованиями вернуть им их незаконно отнятые квартиры. Они также кричали: “Позор Эрмине Нагдалян!”
Софья Саркисян приобрела квартиру в 2008 г. и полностью выплатила ее стоимость. Софья некоторое время отсутствовала из страны, а год назад вернулась в Армению и родила здесь второго ребенка, думая, что у нее есть дом, где она сможет жить вместе с семьей. Но она так и не получила свидетельство о праве собственности на квартиру, которая оказалась записанной на имя Миграна Григоряна, родственника заместителя начальника военной полиции РА Айка Степаняна.
По словам С.Саркисян, в последнее время у них в семье так много говорится о квартирных проблемах, что ее 7-летний ребенок в письме Деду Морозу попросил ордер на квартиру.
Жители этого же дома Карен Геворкян и Бениамин Хачатрян добавили, что их квартиры находятся в руках Гегама Арутюняна, который также является одним из родственников А.Степаняна.