Երկու աշխատող ունեցող հայկական ընկերությունը հայտնվել է ԱՄՆ պատժամիջոցների ցանկում
ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը Իրանի հետ կապված պատժամիջոցների ցանկում է ներառել ևս երկու ընկերություն՝ Qeshm Fars Air ավիաընկերությունը և Հայաստանում Mahan Air ավիաընկերության առևտրական ներկայացուցիչ հանդիսացող «Ֆլայթ Թրավել» ՍՊԸ-ն: Mahan Air-ը ավելի վաղ էր հայտնվել պատժամիջոցների ցանկում: Ըստ ԱՄՆ ֆիննախի՝ իրանական այս ավիաընկերությունը ապահովում է մարդկանց և զինամթերքի տեղափոխումը Սիրիայի տարածք:
««Ֆլայթ Թրավել» ՍՊԸ-ն հրաժարվել է ընդունել Mahan Air-ի կողմից կոմերցիոն աջակցության հետ կապված ռիսկերի վերաբերյալ նախազգուշացումները, և հիմա այն պատժամիջոցների ցանկում հայտնված երրորդ ընկերությունն է, որը գործում է Mahan Air-ի անունից»,- ասվում է ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության պաշտոնական կայքում: Նախկինում պատժամիջոցների տակ էին հայտնվել նաև Mahan Air-ի՝ Մալայզիայի և Թաիլանդի ներկայացուցիչները:
Հայաստանի արդարադատության նախարարության իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրից տեղեկանում ենք, որ «Ֆլայթ Թրավել»-ը հիմնադրվել է 2018 թվականի օգոստոսի 13-ին՝ 50 հազար դրամ կանոնադրական կապիտալով: Ընկերության հիմնադիրը և 100 % բաժնեմասի սեփականատերը Բելլա Գևորգյանն է, ով նաև ընկերության տնօրենն է: «Ֆլայթ Թրավել»-ը գրանցված է Երևանի Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանում՝ Յան. Ռայնիսի փողոցում, այն նույն հասցեում, որում գրանցված է նաև Բելլա Գևորգյանը:
Պետական եկամուտների կոմիտեի պաշտոնական կայքում որպես «Ֆլայթ Թրավել» ՍՊԸ-ի տնտեսական գործունեության տեսակ նշված է «ավիատոմսերի վաճառք իրականացնող գործակալությունների գործունեություն»:
Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամի կայքի «պարտադիր վճարներ» բաժնում հարկ վճարողի հաշվառման համարով փնտրեցինք «Ֆլայթ Թրավել» ընկերությունը: Պարզվում է՝ դեկտեմբեր ամսին այն ընդամենը 2000 դրամի պարտադիր վճար է կատարել, այսինքն՝ կարելի է եզրակացնել, որ ընկերությունը ընդամենը երկու աշխատող ունի: 2000 դրամ է վճարվել նաև նոյեմբեր ամսին, իսկ սեպտեմբեր և հոկտեմբեր ամիսներին՝ 1000-ական դրամ, այսինքն՝ ընդամենը 1 աշխատողի պարտադիր վճար:
Հավելենք, որ պատժամիջոցների ցանկում հայտնված ընկերությունների՝ ԱՄՆ-ում ունեցած սեփականություններն ու հաշիվները սառեցվում են, իսկ ԱՄՆ-ի քաղաքացիներին արգելվում է նրանց հետ ցանկացած տեսակի գործարքներ կնքել և գործնական կապեր հաստատել։

Армянская компания попала в санкционный список США
В связи с введенными против Ирана санкциями Министерство финансов США включило в свой санкционный список еще две компании – авмакомпанию “Qeshm Fars Air” и ООО “Флайт Травел”, являющееся представителем авиакомпании “Mahan Air” в Армении. Санкции против “Mahan Air” были введены еще раньше. Минфин США считает, что эта иранская авиакомпания обеспечивает перевозку людей и оружия на территорию Сирии.
“ООО “Флайт Травел” отказалось прислушаться к предупреждения о рисках, связанных с оказанием коммерческой поддержки со стороны “Mahan Air”, став включенной в санкционныый список третьей компанией, которая действует от имени “Mahan Air”,- говорится на официальном сайте Министерства финансов США. Ранее под сакнциями оказались представители “Mahan Air” в Малайзии и Таиланде.
Согласно информации Госреестра юридических лиц Министерства юстиции Армении, “Флайт Травел” была основана 13 августа 2018 г. с уставным капиталом 50 тысяч драмов. Учредителем и 100-процентным собственником компании является Белла Геворкян, занимающая также должность директора.
“Флайт Травел” зарегистрирована в ереванском муниципалитете Канакер-Зейтун, по адресу прописки Б.Геворкян.
На официальном сайте Комитета госдоходов указано, что ООО “Флайт Травел” занимается деятельностью агентств по продаже авиабилетов.
Компанию мы попытались найти и на сайте Фонда страхования военнослужащих в разделе обязательные платежи. Оказалось, что в декабре эта компания перечислила лишь 2000 драмов. Отсюда можзно заключить, что компания имеет двух работников. 2000 драмов было уплачено также в ноябре. А в сентябре-октябре компания перечислила по 1000 драмов, что свидетельствует о наличии лишь одного работника.
Отметим, что американские счета и собственность оказавшихся под санкциями компаний замораживаются, а гражданам США запрещается заключать с ними любые сделки или устанавливать деловые связи.