Ռոսկոմնադզորը սպառնում է արգելափակել «Հետքը» Ռուսաստանի տարածքում
2019 թ. հունվարին «Հետքը» Ռուսաստանի Կապի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և զանգվածային հաղորդակցության վերահսկողության ֆեդերալ ծառայությունից` Ռոսկոմնադզորից (Роскомнадзор) 4 ծանուցում է ստացել այն մասին, որ եթե ՌԴ քաղաքացի Ռուբեն Թաթուլյանի մասին «Հետքում» հրապարակված հոդվածները չհեռացվեն կայքից 3 աշխատանքային օրվա ընթացքում, ապա կայքը կարգելափակվի Ռուսաստանի տարածքում: Իր այս պահանջը Ռոսկոմնադզորը հիմնավորել է Մոսկվայի Տագանսկի շրջանի դատարանի որոշմամբ, որով, իբրեւ, հաստատվել է անհատական տվյալների մշակման վերաբերյալ ՌԴ օրենսդրությունը:
Դեռեւս 2017-ի սեպտեմբերին «Հետք»-ը նամակ էր ստացել նույն ծառայությունից, որով մեզ տեղեկացնում էր, թե քաղաքացի Ռուբեն Թաթուլյանը դիմել է իրենց՝ խնդրելով աջակցել իր անձնական տվյալները «Հետք» ինտերնետային կայքից հեռացնելու հարցում:
Այդ տարվա մայիսին «Հետք»-ն անդրադարձել էր Չեխիայում Ռուբեն Թաթուլյանի (մականունը՝ Ռոբսոն) ձերբակալմանը՝ հղում կատարելով ռուսաստանյան լրատվամիջոցներին և դրանցով հեռարձակված տեսանյութերին։ Համաձայն այդ հաղորդագրությունների՝ Թաթուլյանի մոտ հայտնաբերվել էր ՀՀ դիվանագիտական անձնագիր:
«Ռոսկոմնադզոր»-ը հայտնել էր, որ ՌԴ-ն մեծ ուշադրություն է դարձնում քաղաքացու անձնական տվյալների մշակման ժամանակ նրա իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության հարցերին, այդ թվում՝ անձնական և ընտանեկան կյանքի անձեռնմխելիության պաշտպանությանը: Ծառայությունը հղում է կատարել «Անձնական տվյալների մասին» ՌԴ 2006թ. հուլիսի 27-ին ընդունած օրենքին, որի վերահսկողությունը վերապահված է Կապի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և զանգվածային հաղորդակցության վերահսկողության ֆեդերալ ծառայությանը:
Համաձայն օրենքի 17-րդ հոդվածի՝ եթե անձնական տվյալների սուբյեկտ հանդիսացող անձը համարում է, որ օպերատորն իր անձնական տվյալների մշակումն իրականացնում է ՌԴ «Անձնական տվյալների մասին» օրենքի խախտումներով կամ այլ կերպ իր իրավունքներն ու ազատություններն է խախտում, նա իրավունք ունի բողոքարկել օպերատորի գործողությունները կամ անգործությունը համապատասխան իրավասու մարմնին՝ իր անձնական տվյալները պաշտպանելու նպատակով:
Այս իրավունքի իրացման նպատակով էլ Ռուբեն Թաթուլյանը դիմել էր «Ռոսկոմնադզոր»-ին՝ աջակցելու իր անձնական տվյալները «Հետք» ինտերնետային կայքից հեռացնելու հարցում՝ առանց համապատասխան համաձայնության:
Ռուբեն Թաթուլյանի դիմումը քննելուց հետո «Ռոսկոմնադզորն» արձանագրել էր անձնական տվյալների սուբյեկտի իրավունքների և օրինական շահերի խախտման փաստը:
Եվ այդ իրավունքների պաշտպանության նկատառումներով «Ռոսկոմնադզոր»-ը խնդրել է աջակցել Թաթուլյանի անձնական տվյալները «Հետք»-ից ջնջելու հարցում:
Այլ կերպ ասած՝ Ռուբեն Թաթուլյանն ուզում է օգտվել մոռացվելու իրավունքից:
Մեզ համար տարակուսելի էր, թե Ռուսաստանի Դաշնության պետական մարմինը ինչ հիմքով է հայաստանյան լրատվամիջոցից պահանջում նյութը հեռացնել։ Եվ ինչու էր Թաթուլյանը դիմել այլ երկրի պետական մարմնին, երբ նման պահանջով կարող էր դիմել Հայաստանի արդարադատության նախարարության համապատասխան գործակալությանը։ Ուստի, Ռոսկոմնադզորին պատասխանեցինք, որ չենք պատրաստվում հեռացնել հրապարակված նյութերը, որ դրանք համապատասխանում են Հայաստանում խոսքի ազատության օրենսդրությանը, հավասարակշռված են, չեն պարունակում զրպարտություն եւ վիրավորանք, ատելության խոսք: Բացի այդ` ՀՀ դիվանագիտական անձնագիր ունեցող եւ այդ ժամանակ ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի խորհրդական հանդիսացող Ռուբեն Թաթուլյանի գործունեությունը հանրային հետաքրքրության շրջանակում է, եւ մեր հոդվածներն արծարծում են դիվանագիտական անձնագիրը չարաշահելու հարցը, հետեւաբար հանրային շահը գերակայում է պրն Թաթուլյանի անձնական շահին: Ռոսկոմնադզորին նաեւ տեղեկացրինք, որ Ռուբեն Թաթուլյանը հեշտորեն կարող է իր բողոքը հասցեագրել Հայաստանի դատական մարմիններին եւ հայցել իրավական օգնություն այստեղ:
Բայց Ռոսկոմնադզորն ու Թաթուլյանը, փաստորեն, չեն ընդունել մեր հիմնավորումները ու որոշել են հարցը լուծել` «Հետքը» Ռուսաստանի տարածքում արգելափակելու միջոցով:
Միջազգային իրավունքի մասնագետ, փաստաբան Արա Ղազարյանի մեկնաբանությամբ՝ եթե կա տեխնիկական հնարավորություն ՌԴ տարածքում միայն տվյալ նյութը արգելափակելու, ապա դա իրավաչափ կարող էր համարվել, սակայն մեկ հրապարակման պատճառով կայքն արգելափակելը համաչափ չէ:
Այստեղ նաև հարց է առաջանում, թե արդյոք դատարանը որոշում է կայացրել կայքն արգելափակելու մասին: Դատարանն, ամենայն հավանականությամբ, որոշում է կայացրել Թաթուլյանի մասին նյութը հեռացնելու վերաբերյալ:
«Սա շատ նման է Թուրքիայում Google-ն արգելափակելու պատմությանը, երբ Աթաթուրքի վերաբերյալ Google-ում քննադատական հոդվածներ էին հայտնվում, և քանի որ իրենց պետական մարմինը չէր կարող այդ նյութերը հեռացնել, որոշեցին Google-ն արգելափակել: Եվրադատարանը հետագայում դա խախտում ճանաչեց, հիմա նման իրավիճակ այս պարագայում է»,- կարծում է Արա Ղազարյանը:
Մյուս կողմից էլ, ըստ Ղազարյանի, դատարանի որոշումը խոսքի ազատության անհամաչափ սահմանափակում է: Եթե «Հետք»-ին նույնիսկ երրորդ կողմ չեն ներգրավել դատական պրոցեսում, ըստ էության, չէին էլ կարող, քանի որ այլ երկրում գործող իրավաբանական անձ է, ապա դատարանը չի հավասարակշռել մասնավոր և հանրային շահերը, հաշվի չի առել պաշտոնատար անձի կամ հանրային դեմքի նկատմամբ քննադատական լայն շրջանակները, հանրային հետաքրքրության տեղեկատվության հասանելիություն ապահովելու մամուլի հատուկ դերը, որ հրապարակումը կոմերիցոն նպատակով չի արվել:
Ռոսկոմնադզորի այս քայլը Արա Ղազարյանը նոր երևույթ է համարում: Մինչդեռ այս ամենը պետք է Մինսկի կոնվենցիայի շրջանակներում արվեր: Այսինքն` ՌԴ դատարանը պետք է դիմեր ՌԴ արտգործնախարարությանը, որն իր հերթին պետք է դիմեր ՀՀ Արդարադատության նախարարությանը (ԱՆ): ՀՀ ԱՆ-ն պետք է դիմեր «Հետք»-ին, հորդորեր, որ լրատվամիջոցը կատարեր դատարանի որոշումը: Եթե լրատվամիջոցը հրաժարվեր և չկատարեր, ԱՆ-ն այն պետք է ուղարկեր դատական դեպարտամենտ: Վերջինս էլ այն պետք է ուղարկեր որևէ դատարան և ասեր` սկսեք ՌԴ որոշման ճանաչման և կատարման վարույթ: ՀՀ դատարանն այդ պարագայում պետք է որոշեր չճանաչել կամ ճանաչել ու կատարել ՌԴ որոշումը և պարտադրեր «Հետք»-ին՝ հեռացնել նյութը:
«Ուղարկեք պատշաճ ընթացակարգով: Մենք անկախ պետություն ենք: Պետք է ՌԴ դատարանի որոշման՝ ՀՀ դատարանի կողմից ճանաչման ու կատարման հարց բարձրացվի, այլ ոչ թե Ռոսկոմնադզորը ուղարկի «Հետք»-ին, կարծես մենք իրենց գուբերնիայի գյուղերից մեկն ենք: Հայաստանը Ռուսաստանի կազմի մե՞ջ է մտել, թե՞ ինչ է եղել, որ Ռոսկոմնադզորը նման պահանջ է ուղարկում»,- եզրափակում է Արա Ղազարյանը:
Նշենք, որ նման պահանջներ ներկայացվել են հայաստանյան այլ լրատվամիջոցների եւս, իսկ «Առավոտ» առցանց պարբերականի ռուսական էջն արդեն արգելափակվել է Ռուսաստանի տարածքում։
«Հետքը» ստեղծված իրավիճակի առնչությամբ պաշտոնական դիրքորոշում հայտնելու խնդրանքով դիմել է Արդարադատության նախարարություն։

Роскомнадзор грозится заблокировать Hetq.am на территории России
В январе 2019 г. интернет-сайт Hetq.am получил четыре уведомления Федеральной службы по надзору в сфере связи, информационных технологий и массовых коммуникаций РФ ( Роскомнадзор), в которых говорилось, что если опубликованные Hetq.am статьи о гражданине Российской Федерации Рубене Татуляне не будут удалены, то на территории РФ сайт будет заблокирован. Свое требование Роскомнадзор обосновал решением Таганского районного суда Москвы, которое якобы основывалось на законе РФ “О персональных данных”.
Еще в сентябре 2017 г. Роскомнадзор направил Hetq.am письмо о том, что к ним обратился гражданин Рубен Татулян, попросивший содействовать в вопросе удаления своих персональных данных с указанного сайта.
В мае этого года Hetq.am со ссылкой на российские СМИ и показанные в российском эфире видеоматериалы сообщил о задержании в Чехии Рубена Татуляна по кличке Робсон. У последнего был обнаружен дипломатический паспорт Республики Армения.
В письме Роскомнадзора отмечалось, что при обработке персональных данных граждан РФ большое внимание уделяется вопросам защиты их прав и свобод, в том числе защиты неприкосновенности личной и семейной жизни. Роскомнадзор сослался на принятый 27 июля 2006 г. закон РФ “О персональных данных”, контроль за соблюдением которого возложен на Федеральную службу по надзору в сфере связи, информационных технологий и массовых коммуникаций.
Согласно ст.17 этого закона, если субъект персональных данных считает, что оператор осуществляет обработку его персональных данных с нарушением требований настоящего Федерального закона или иным образом нарушает его права и свободы, субъект персональных данных вправе обжаловать действия или бездействие оператора в уполномоченный орган по защите прав субъектов персональных данных или в судебном порядке.
С целью реализации этого права Рубен Татулян обратился в Роскомнадзор с просьбой содействовать в удалении своих персональных данных с сайта Hetq.am без соответствующего согласия.
В ходе рассмотрения заявления Татуляна Федеральная служба констатировала факт нарушения прав и законных интересов субьекта персональных данных. И с учетом необходимости защиты этих прав Роскомнадзор попросил помочь удалить с сайта Hetq.am персональные данные Татуляна. Иными словами, Рубен Татулян решил воспользоваться правом на забвение.
Наше недоумение вызвало то, на каком основании государственный орган Российской Федерации требует от армянского СМИ удалить материал и почему Татулян обратился в государственный орган другой страны, если с таким же требованием он мог обратиться в соответствующее агентство Министерства юстиции Республики Армения. Вот почему в своем ответе Роскомнадзору мы отметили, что не собираемся удалять опубликованные материалы, так как соответствуют закону РА “О свободе слова”, не содержат клевету, оскорбление и пропаганду ненависти. Кроме того, деятельность Рубена Татуляна, имевшего диппаспорт РА и являвшегося на тот момент советником бывшего министра иностранных дел РА Эдварда Налбандяна, вызывает общественный интерес. Кроме того, в наших в наших публикациях поднимается вопрос злоупотребления диппаспортом, следовательно общественный интерес превалирует над личным интересом г-на Татуляна.
Мы также проинформировали Роскомнадзор о том, что Рубен Татулян мог спокойно адресовать свою жалобу судебным органам Армении и попросить правовой помощи у них.
Однако Роскомнадзор и Татулян фактически не приняли наши аргументы и предпочли решить вопрос путем блокирования Hetq.am на территории России.
Специалист международного права, адвокат Ара Казарян, комментируя эту ситуацию, отметил, что если есть техническая возможность заблокировать на территории РФ только конкретный материал, то это можно считать соразмерным, однако из-за одной публикации блокировать весь сайт несоразмерно.
В данном случае возникает также вопрос о том, действительно ли суд принял решение заблокировать сайт. По всей видимости, было принято решение удалить материал о Татуляне.
“Это напоминает историю с блокировкой Google в Турции, так как в этой поисковой системе появлялись критические статьи об Ататюрке. И поскольку их государственный орган не мог удалять эти материалы, то было принято решение заблокировать Google. В дальнейшем Евросуд признал это решение нарушением. Аналогиичная ситуация сложилась сейчас”,- считает Ара Казарян.
С другой стороны решение суда, по словам адвоката, представляет собой несоразмерное ограничение свободы слова. Если даже Hetq.am не был вовлечен в судебный процесс в качестве третьей стороны, да и, по сути, не мог быть вовлечен как юридическое лицо, действующее в другой стране, то суд не сбалансировал частный и общественный интересы, не учел общественную критику в адрес должностного лица или публичного человека, особую роль прессы в деле обеспечения доступности информации, вызывающей большой интерес в обществе, а также то, что публикация не преследовала коммерческую цель.
Этот шаг Роскомнадзора Ара Казарян считает новым явлением. Между тем все указанные действия должны были быть осуществлены в рамках Минской конвенции. Иными словами, российский суд должен был обратиться в МИД РФ, тот – в Министерство юстиции Армении, а Минюст должен был призвать Hetq.am выполнить решение суда. Если бы средство информации отказалось от выполнения указанного решения, то Минюст должен был направить его в Судебный департамент, последний – в один из судов для возбуждения производства по признанению и выполнению решения суда РФ. В этом случае суд РА должен был принять решение о выполнении постановления суда РФ и обязать Hetq.am удалить материал.
“Мы – независимое государство. Армения должна была поставить вопрос о признании и выполнении решения суда, вместо того, чтобы Роскомнадзор посылал уведомления Hetq.am. Можно подумать мы – одно из сел их губернии. В чем дело? Армения вошла в состав России, если Роскомнадзор выдвигает такое требование?” – выразил недоумение Ара Казарян.
Отметим, что аналогичные требования были выдвинуты и другим армянским СМИ, а онлайн-версия газеты “Аравот” уже заблокирована на территории России.
Hetq.am уже обратился в Министерство юстиции РА с просьбой высказать официальную позицию по сложившейся ситуации.