Պաշտպանի խոսքով՝ Ռոբերտ Քոչարյանը Մարտի 1-ի առավոտյան Ազատության հրապարակում տեղի ունեցած իրադարձությունների մասին իմացել է, երբ եկել է աշխատանքի
2008 թվականի նախագահական ընտրություններից հետո ցույցերի մասնակցող քաղաքացիներից շատերը պնդում են, որ իրենք Ազատության հրապարակում խաղաղ սպասելիս են եղել նախագահական ընտրությունների արդյունքների վերաբերյալ Սահմանադրական դատարանի որոշմանը, սակայն Մարտի 1-ի առավոտյան հարձակման են ենթարկվել ոստիկանների կողմից:
Այսօր ՀՀ երկրորդ նախագահ Քոչարյանի խափանման միջոցի գործով դատական նիստի ավարտից հետո լրագրողների հետ զրույցի ընթացքում նրա պաշտպան Հայկ Ալումյանն, ի պատասխան մեր հարցի՝ Քոչարյանը տեղյակ եղե՞լ և նիստի ընթացքում անդրադարձե՞լ է Մարտի 1-ի առավոտյան Ազատության հրապարակում տեղի ունեցած իրադարձություններին, նշեց, որ Քոչարյանը դրանց նախորդող իրադարձություններին է անդրաադարձել՝ չնայած այն հանգամանքին, որ Մարտի 1-ի առավոտվա իրադարձությունները չեն մեղսագրվում իրեն:
«Մարտի 1-ի իրադարձությունները պարոն Քոչարյանին մեղսագրված չեն: Նա իր խոսքում այդ իրադարձությանը նախորդող հանգամանքներին է անդրադարձել ու նշել, որ մի քանի օր շարունակ՝ համարյա ամեն օր, Ազգային անվտանգության տնօրենն իրեն զեկուցում էր, որ էնտեղ կան զինված մարդիկ, որ երեկոները և գիշերները կան մարդիկ, որոնք հարբած վիճակում զենքի հետ անզգույշ վերաբերմունք են ցույց տալիս: Անգամ նկարագրեց, որ, ըստ օպերատիվ տվյալների, մարտական գործողություններին մասնակցած մի անձ, ով այդ ժամանակ վրաններից մեկում էր, խմած վիճակում վերցրել էր մարտական նռնակն ու դրա օղակի միջով մատն անցկացրել ու պտտեցնում էր: Այդպիսի մտահոգիչ զեկույցներ են պարբերաբար եղել: Նաև նշեց, որ ոստիկանական գործողություններից հետո բավականին մեծ քանակությամբ զենք-ռազմամթերք է այդտեղից հայտնաբերվել, ինչը նաև 60-ից ավելի օրինական ուժի մեջ գտնվող դատավճիռներով հաստատվել է»,- ասաց Հայկ Ալումյանը։
Պաշտպանի խոսքով՝ մարտի 1-ին նախատեսվելիք գործողությունների մասին ոստիկանության մի փոխգնդապետ ժամեր առաջ տեղեկացրած է եղել Ազատության հրապարակում գտնվող անձանց, որի վերաբերյալ առկա է նաև գաղտնալսման սղագրությունը, ու անգամ այդ պայմաններում ցուցարարների մոտ մեծ քանակությամբ զենք ու ռազմամթերք է հայտնաբերվել:
«Իհարկե, ոչ բոլոր ցուցարարաների, միգուցե նրանց մեծամասնության մասին չէ խոսքը, բայց այդտեղ գտնվող անձանցից ոմանք ու բավականին մեծ թվով անձինք եղել են զինված ոչ միայն նախապես հարմարեցված պատվիրված սառը զենքով, Մոլոտովի կոկտեյլներով, այլ նաև հրազենով ու նռնակներով,- ասաց Ալումյանը:
Դիտարկմանը, որ Ալումյանի հիշատակած նռնակով զինված տղամարդը ասել է, թե հրապարակում է եղել ԱԱԾ այն ժամանակվա տնօրեն Գորիկ Հակոբյանի հրավերով, Ալումյանը պատասխանեց, թե լավ կլիներ, որ այդ անձի ասածները լավ ստուգվեին, ինքը չգիտի` ստուգվե՞լ է, թե՞ ոչ:
Հարցին՝ Ռոբերտ Քոչարյա՞նն է հրամայել 2008-ին ոստիկանապետի պաշտոնը զբաղեցնող Հայկ Հարությունյանին Ազատության հրապարակում գործողություններ կատարել, Ալումյանը ևս մեկ անգամ հիշեցրեց, որ Քոչարյանին այդ դեպքով ոչինչ չի մեղսագրվում:
«Հավանաբար, գործով հաստատված է, որ ինքը չի հրահանգել: Պարոն Քոչարյանն ասաց, որ երբ ինքն այդ օրը` 08:30-ի կողմերը, եկել է աշխատանքի, նոր իր հատուկ կապով զեկուցել են, որ այդպիսի բան կա: Երևի նախաքննական մարմինը ստուգել է և տեսել է, որ պարոն Քոչարյանին պոստ ֆակտում են զեկուցել, ուստի նրան չի մեղսագրվում, թե առավոտվա գործողություններն ինքը հրահանգել է իրականացնել կամ նախապես իմացել է այդ գործողությունների մասին ու թույլ է տվել, որ դրանք իրականացվեն»:
Հարցին՝ Քոչարյանը գտնում է, որ մարտի 1-ի առավոտյան տեղի ունեցած իրադարձություններն անօրինական էին, սակայն դրանք առանց իր գիտությա՞մբ են կարտարվել, Ալումյան պատասխանեց, որ այդ հարցը չեն քննարկել, երբ մեղադրանքի կողմը փորձել է այդ հարցով քննարկում ծավալել, իրենք՝ պաշտպանները, հիշեցրել են, որ Քոչարյանին այդ դրվագով մեղադրանք չի առաջադրվել:
Ալումյանը նշեց նաև, որ դատական նիստի ընթացքում դատավոր Մնացական Հարությունյանը մի շարք հարցեր է ուղղել ինչպես մեղադրանքի, այնպես էլ պաշտպանության կողմին: Դատավորին, մասնավորապես, հետաքրքրել են Քոչարյանի անձեռնմխելիության վերաբերյալ իրենց հայտնած դիրքորոշման հետ կապված որոշ հարցեր, հարցեր է ուղղել նաև մեղադրանքի կողմի հայտնած այն դիրքորոշման վերաբերյալ, որ այդ օրերին, փաստացի, դադարել են գործել Սահմանադրության որոշ նորմեր: Մասնավորապես՝ դատարանը փորձել է ճշտել, թե որ նորմերն են դադարել գործել, և ի՞նչ կերպ է դա արտահայտվել:
Ալումյանը չանդրադարձավ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հարցաքննությանը Մարտի 1-ի գործի շրջանակներում: Պաշտպանը նշեց, որ ինքը Սարգսյանի հարցաքննվելու վերաբերյալ տեղեկություններ չունի և իրենց դա չի էլ հետաքրքրում: Պաշտպանը նշեց նաև, որ դատարանում ներկայացվել են գործի շրջանակներում որոշ բարձրաստիճան սպաների ցուցմունքներ, սակայն նրանց մեջ չի եղել գեներալ Մանվել Գրիգորյանի որևէ ցուցմունք: Նշենք, որ Գրիգորյանը 2008-ին եղել է Պաշտպանության փոխնարարար և ԵԿՄ ղեկավար:
Լրագրողների հետ զրույցի ընթացքում Ալումյանը ևս մեկ անգամ պնդեց, որ Քոչարյանի կողմից հանձնարարություն է տրվել, որպեսզի բանակի ներգրավվածությունը Հայաստանում ծավալվող գործողություններին բացառվի, և իրեն՝ Քոչարյանին, զեկուցել են, որ իր ասածն իրականացվել է, նմանատիպ խնդիրներն աշխատում են չեզոքացնել:
Հիշեցնենք, որ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի գործով դատավորը հեռացել է խորհրդակցական սենյակ: Վերջինիս նկատմամբ ընտրված խախանման միջոց կալանքի ժամկետը երկարացնելու վերաբերյալ առաջին ատյանի դատարանի որոշումը կմնա անփոփոխ, թե Քոչարյանը ազատ կարձակվի, պարզ կլինի փետրվարի 7-ին:

По словам адвоката Кочаряна, о событиях на площади Свободы утром 1 марта 2008 года экс-президент узнал придя на работу
Многие граждане, которые после президентских выборов 2008 г. участвовали в митингах протеста, утверждают, что они мирно ждали на площади Свободы решения Конституционного суда о результатах голосования, когда на рассвете 1 марта подверглись нападению полиции.
Сегодня по завершении судебного заседания по делу об избрании меры пресечения второму президенту РА Роберту Кочаряну его адвокат Айк Алумян, отвечая на вопрос журналистов, коснулся ли Кочарян событий, произошедших на площади Свободы утром 1 марта, сказал, что его подзащитный рассказал о последующих событиях, хотя ему не вменяется в вину то, что произошло утром 1 марта.
“Кочаряну не вменяются в вину события 1 марта. В своем выступлении он коснулся последующих событий, отметив, что несколько дней подряд директор Службы национальной безопасности каждый день докладывал ему о том, что там находятся вооруженные люди, что вечером и ночью люди, будучи пьяными, неосторожно обращаются с оружием. Он даже рассказал, что, согласно оперативным данным, участник боевых событий, находившийся в то время в одной из палаток, в состоянии алкогольного опьянения надел на палец кольцо боевой гранаты и крутил ее. И о таких тревожных случаях докладывали регулярно. Кочарян также отметил, что после действий полиции на площади было обнаружено большое количество оружия и боеприпасов, что подтвердилось вступившими в законную силу более 60 судебными приговорами”,- сказал Айк Алумян.
По его словам, о запланированных на 1 марта действиях один из подполковников полиции за несколько часов предупредил находившихся на площади людей, о чем свидетельствует расшифровка прослушанных разговоров, но даже после этого было обнаружено большое количество оружия и боеприпасов.
“Конечно, это относится не к большинству участников митинга, однако часть находившихся там лиц была вооружена не только заказанным заранее холодным оружием, бутылками с коктейлем Молотова, но и огнестрельным оружием и гранатами”,- сказал Алумян.
На замечание о том, что вооруженный гранатой мужчина заявил, что находился на площади по приглашению тогдашнего директора Службы нацбезопасности Горика Акопяна, адвокат сказал, что слова этого человека следовало тщательно проверить, но он не знает, было это сделано или нет.
На вопрос, отдавал ли Роберт Кочарян приказ занимавшему в 2008 г. пост начальнику полиции Айку Арутюняну осуществить действия на площади Свободы, Алумян, еще раз заявил, что по этому эпизоду Роберту Кочаряну не предъявлено обвинение.
“Г-н Кочарян сказал, что когда в тот день он около 08.30 пришел на работу, ему по специальной связи доложили о произошедшем. Орган предварительного следствия, наверное, проверил и выяснил, что г-ну Кочаряну об этом доложили постфактум, поэтому он не обвиняется в том, что он отдал приказ выполнить утренние действия или что он заранее знал о запланированных действиях и разрешил их осуществить”.
Значит, Кочарян утверждает, что события на рассвете 1 марта, которые он считает незаконными, были осуществлены без его ведома? – поинтересовались журналисты. Алумян ответил, что этот вопрос не обсуждался, так как защитники напомнили о том, что по данному эпизоду Кочаряну не предъявлено обвинение.
Айк Алумян не коснулся проведенного в рамках дела о событиях 1 марта 2008 г. допроса третьего президента РА Сержа Саргсяна, отметив, что не располагает информацией об этом, так как она их не интересует.
По словам защитника Р.Кочаряна, в суде были обнародованы показания некоторых высокопоставленных офицеров, однако показаний генерала Манвела Григоряна не было. Отметим, что в 2008 г. Григорян был заместителем министра обороны и руководителем Союза ополченцев “Еркрапа”.
В ходе встречи с журналистами адвокат Алумян еще раз подчеркнул: Кочаряном было отдано распоряжение исключить участие армии в происходивших в Армении событиях, и Кочаряну доложили о выполнении этого распоряжения.
Напомним, что по делу об избрании меры пресечения Роберту Кочаряну судья удалился в совещательную комнату. 7 февраля станет ясно, какой вердикт вынесет суд: оставить в силе решение суда первой инстанции о продлении срока ареста экс-президенту или же выпустить его из-под стражи.