Արցախը պետք է որոշիչ ձայն ունենա՝ որպես հակամարտության հիմնական կողմ. արտաքին քաղաքականությունը՝ կառավարության ծրագրում
Լեռնային Ղարաբաղում իրական և տևական խաղաղության հաստատմանն ուղղված հանգուցալուծման գործընթացում Արցախը պետք է որոշիչ ձայն և ներգրավվածություն ունենա՝ որպես հակամարտության հիմնական կողմ: Այս մասին ասվում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած կառավարության ծրագրում, որի նախագիծը ներկայացվեց գործադիրի այսօրվա նիստին: Կառավարության մոտ 60 էջանոց ծրագրի 3 էջը նվիրված է արտաքին քաղաքականությանը:
Վերահաստատվում է, որ Հայաստանը աշխատելու է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափում ղարաբաղյան հիմնախնդրի՝ բացառապես խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ: Բանակցային գործընթացում ՀՀ կառավարությունն առաջնահերթ գերակայություն է համարում Արցախի կարգավիճակը և անվտանգության ապահովումը, իսկ հիմնահարցի խաղաղ կարգավորման հիմքում՝ ժողովուրդների իրավահավասարության և ինքնորոշման իրավունքը: Բանակցությունների արդյունավետության դաշտ ստեղծելու համար, ըստ կառավարության ծրագրի, անհրաժեշտ է խաղաղությանը նպաստող մթնոլորտ:
Կառավարությունը ջանքեր է գործադրելու՝ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման, դատապարտման գործընթացի շարունակականությունն ապահովելու ուղղությամբ:
Հայաստանի տնտեսական զարգացման համար գործադիրը ձգտելու է օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների աճին, միջազգային լավագույն օրինակների ու փորձառության փոխառմանը, նոր շուկաների բացահայտմանը և արտահանման ավելացմանը, դեպի Հայաստան զբոսաշրջության խթանմանը, ինչպես նաև այս հարցում սփյուռքահայության ներգրավվմանը:
Եվրասիական տնտեսական միության և Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունում Հայաստանը փորձելու է նպաստել այդ կազմակերպությունների արդյունավետության բարձրացմանը:
Կառավարությունը Ռուսաստանի հետ ռազմական համագործակցությունը դիտարկում է որպես Հայաստանի անվտանգության ապահովման համակարգի կարևոր բաղկացուցիչ: Ծրագրում վերահաստատվում է, որ Հայաստան-Ռուսաստան հարաբերությունները հիմնված են բարեկամության, իրավահավասարության, հարցերը համատեղ ջանքերով լուծելու պատրաստակամության վրա։
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների հետ հարաբերություններում կառավարությունը ցանկանում է խորացնել համագործակցությունը՝ Հայաստանի զարգացման ու բարեփոխումների օրակարգին աջակցելու և տարածաշրջանային կայունությանը միտված երկխոսության ընդլայնման ուղղությամբ:
Դեռևս նախորդ իշխանությունների օրոք (2017թ. նոյեմբերի 24) Եվրամիության հետ կնքված Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությունը դիտարկում է որպես Հայաստանի զարգացմանն ուղղված բարեփոխումների օրակարգին նպաստող նշանակալի գործոն: Գործադիրը աշխատանքներ է տանելու Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների համար ԵՄ-ի մուտքի արտոնագրերի ազատականացման ապահովման ուղղությամբ:
Հայաստանի հյուսիսային և հարավային հարևաններ Վրաստանի և Իրանի հետ հարաբերությունների զարգացմանն ուղղված քայլերում կառավարությունը կարևորում է աշխարհաքաղաքական ազդեցություններից զերծ լինելու հանգամանքը: Նշենք, որ Թուրքիան Հայաստանի միակ հարևան պետությունն է, որին առնչվող հատված գործադիրը իր արտաքին քաղաքական ծրագրում չի նշել, եթե հաշվի չառնենք Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման և Թուրքիայի կողմից այդ ջանքերի դեմ հնարավոր հակազդման հանգամանքը: Մինչդեռ 2018-ի տարեվերջին խորհրդարանական ընտրություններից առաջ «Իմ քայլը» դաշինքը իր նախընտրական ծրագրում պատրաստակամություն էր հայտնել հայ-թուրքական սահմանի բացման առնչությամբ՝ առանց Թուրքիայի կողմից առաջ քաշված նախապայմանների:
Կառավարությունը փորձելու է ընդլայնել և խորացնել համագործակցությունը Չինաստանի հետ, հարաբերությունները զարգացնել Հնդկաստանի, Ճապոնիայի, ինչպես նաև Մերձավոր Արևելքի երկրների հետ:
Ծրագրի արտաքին քաղաքական հատվածում առանձին մաս վերաբերվում է նաև Հայաստանի Հանրապետության գործունեությանը տարբեր միջազգային կառույցներում: Մասնավորապես, գործադիրը կարևորում է ՄԱԿ-ում, ԵԱՀԿ-ում, Եվրոպայի Խորհրդում և այլ կառույցներում Հայաստանի շահերի պաշտպանությունը, իսկ ԱՊՀ շրջանակներում կարևորվում է համագործակցությանն ակտիվ մասնակցությունը, այդ թվում՝ ԱՊՀ երկրների հետ երկկողմ հարաբերությունների զարգացումը:
Կառավարությունը շարունակելու է ՆԱՏՕ-ի հետ քաղաքական երկխոսությունը, ինչպես նաև Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությանը Հայաստանի ներգրավվածության խորացմանն ուղղված աշխատանքները:

In his government’s 60 page “program” Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan states that Mountainous Karabakh, as a main party to the conflict, must be included and have a decisive voice in all settlement talks.
The “program”, which summarizes the government’s objectives and policy guidelines for the future, must be approved by the National Assembly. Only three of the sixty pages are devoted to foreign policy.
The government reiterates that Armenia will stick to the OSCE Minsk Group format and seek an exclusively peaceful solution to the conflict.
The program specifies the future status and current security of Artsakh as its prime concerns and regards the right of peoples to legal equality and self-determination as the foundation of any peaceful settlement.
The government says that an environment that fosters peace is the prerequisite for productive negotiations.
As part of its foreign policy, the government will continue to push for international recognition of the 1915 Armenian Genocide.
On the economic front, the government will seek greater direct foreign investment, foster greater tourism to Armenia, and implement policies to increase exports.
The government reiterates that Armenia-Russia relations are based on friendship and equality and that Armenian military cooperation with Moscow is a prime component of Armenia’s security grid.
The government says it wants to increase cooperation with the United States in terms of drafting and implementing reforms in Armenia and to spur greater dialog regarding regional stability matters.
The revised Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement that Armenia and the European Union signed in 2017 is seen as playing a significant role in terms of fostering reforms designed to improve conditions in Armenia.
According to the program, the executive branch is taking steps to liberalize E.U. entry for Armenian citizens.
Regarding relations with Armenia’s immediate neighbors, the program has nothing to say about Turkey, other than the 1915 Genocide reference.
This is in stark contrast to the campaign platform of Nikol Pashinyan’s Im Kayl Alliance in the run-up to the December 2018 snap parliamentary election, stating that Armenia is willing to entertain the idea of opening the Armenian-Turkish border, but only on the condition that Turkey withdraws its preconditions regarding third party states.
As for future relations with Georgia and Iran, Armenia’s neighbors to the north and south, the government stresses the need to steer clear of being influenced by external geopolitical tendencies.
Pashinyan’s government will seek to strengthen cooperation with China, will at the same time continuing its political dialog with NATO.