Ն. Փաշինյան. «Մենք կանենք ամեն ինչ, որպեսզի խոշոր կրճատումներ չլինեն»
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը համաձայն չէ այն գնահատականներին, որ նախարարությունների թվի կրճատման հարցին պետք է նայել «պոտենցիալ աշխատատեղերի կրճատման տրամաբանության մեջ»:
Այս մասին կառավարության ծրագրի քննարկմանն ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Խորհրդարանական ուժերի ներկայացուցիչներն ասում են՝ բա նախարարությունների թիվը որ կրճատում եք, աշխատատեղերի մասին չե՞ք մտածում, եթե պետական կառավարման համակարգը աշխատատեղ ենք դիտում եկեք գնանք ուրիշ ճանապարհով՝ ևս 20 հազար նոր աշխատեղեր բացենք, հաստիքացուցակը ավելացնենք, ասենք աշխատատեղ ենք բացում, մարզպետարանների աշխատողների թիվը կրկնապատկենք, եռապատկենք»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը հարց ուղղեց՝ արդյոք որևէ մասնավոր ընկերություն համաձա՞յն է իր հաստիքացուցակն ընդլայնել, աշխատողների թիվն ավելացնել այն դեպքում, երբ կարիքը չունի:
«Ովքեր նման քննադատություն են հղում կառավարությանը իրենց ընկերություններում թող հազարավոր աշխատատեղեր ստեղծեն, ու կտեսնենք ինչ կլինի այդ ընկերությունների հետ մի քանի տարի անց, բայց մյուս կողմից արդյոք մենք ասո՞ւմ ենք, որ իրենց սոցիալական վիճակի մասին չենք մտածում, ոչ ամենևին, դրա համար ամեն ինչ անում ենք այս պրոցեսը հնարավորինս սահուն անցկացնելու համար, մենք կանենք ամեն ինչ, որպեսզի խոշոր կրճատումներ չլինեն, և յուրաքանչյուր պետական պաշտոնյա այս գործընթացում ստանա հնարավորություն՝ ապացուցելու, որ անում է կոնկրետ աշխատանք, ունի բավարար որակավորում այդ աշխատանքն անելու համար»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետի խոսքով՝ օպտիմալացման առաջին փուլում նախարարություններն ուղղակի կմիավորվեն, կրկնվող հաստիքները կկրճատվեն, սակայն խոշոր կրճատումներ չեն լինի:
«Որակական ու գործառութային տրամաբանության մեջ կլինի. ավտոմատ կրճատումներ չեն լինի»,- ասաց Փաշինյանը՝ ընդգծելով, որ մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության նախարարությունները կմիավորվեն կրթության և գիտության նախարարությանը:

Н. Пашинян: “Мы сделаем все возможное, чтобы крупных сокращений не было”
В ходе проходящего сегодня в парламенте обсуждения программы правительства премьер-министр Никол Пашинян не согласился с мнением о том, что сокращение числа министерств следует рассматривать в контексте сокращения потенциальных рабочих мест.
“Представители парламентских сил говорят: когда вы сокращаете число министерств, думаете ли о рабочих местах? Если рассматривать систему госуправления как возможность для создания рабочих мест, тогда давайте пойдем другим путем: откроем еще 20 тысяч новых рабочих мест, увеличим количество штатных единиц, удвоим число рабочих мест в областных администрациях”, - сказал Никол Пашинян.
Премьер также поинтересовался: согласится ли та или иная частная компания увеличить без надобности число своих рабочих мест?
“Пусть те, кто высказывает подобную критику в адрес правительства, создадут в своих компаниях тысячи рабочих мест, и тогда мы посмотрим, что будет с этими компаниями через несколько лет. С другой стороны, мы же не говорим, что не будем думать о социальном положении этих людей. Наоборот, мы делаем все, чтобы этот процесс проходил максимально гладко. Мы сделаем все возможное, чтобы не было крупных сокращений, чтобы каждый госслужащий получил возможность доказать, что выполняет конкретную работу, имеет достаточную квалификацию для выполнения этой работы”,- отметил глава правительства.
По словам Пашиняна, на первом этапе оптимизации предстоит объединение министерств, дублирующие друг друга штаты будут сокращены, однако массовых сокращений не будет. Премьер также сообщил, что министерства культуры, спорта и молодежи будут объединены с министерством образования и науки.