Ն. Փաշինյանը՝ Թուրքիայից ապրանք ներկրողների մասին. «Մաքսազերծելու եք, հարկը վճարելու եք»
Խորհրդարանում շարունակվում է կառավարության ծրագրի քննարկումը: ԱԺ փոխխոսնակ, ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Վահե Էնֆիաջյանը, դիմելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, խոսեց Թուրքիայի տարածքից ապրանք ներկրողների մտոհոգությունների մասին:
«Նախկինում 50 կգ ապրանք ներկրելու հնարավորություն էր ընձեռված, որը կրճատվել է` դառնալով 25 կգ, ոչ առևտրային նպատակով ապրանք ներկրելու մասին է խոսքը, շահառուների քանակը 500-600 է»,- ասաց Էնֆիաջյանը:
ԱԺ փոխխոսնակի բարձրաձայնած մյուս խնդիրը վերաբերվում էր փողոցային ոչ կանոնավոր առևտուր իրականացնող անձանց. «Իրենք էլ են գիտակցում, որ ոլորտը պետք է կանոնակարգվի, և փողոցային առևտուրը պետք է վերանա, բայց ի՞նչ այլընտրանք ենք իրենց ներկայացնում, խոսքը մոտ 1000 քաղաքացիների մասին է»,- ասաց Էնֆիաջյանը:
Այս հարցերը վրդովվեցրին վարչապետ Փաշինյանին, և նա հորդորեց պատգամավորներին անկեղծ լինել միմյանց հետ:
«Ասում եք Թուրքիայից ապրանք ներկրողների ներկայացուցիչները բողոքում են, որ ոչ առևտրային նպատակով ապրանք բերելու հետ կապված սահմանափակումներ կան, բայց մենք պետք է իրար երեսի նայենք ու խաբե՞նք, ոչ առևտրային նպատակով ապրանք ներկրող շահառուները ՀՀ բոլոր քաղաքացիներն են, եթե ես ուրիշ նպատակով գնացել եմ Թուրքիա կամ Վրաստան ու տան կամ բարեկամներիս համար ինչ-որ բան եմ բերում, դա այլ է, իսկ եթե ես պարբերաբար ուրիշ նպատակով գնում եմ ու ուրիշ նպատակով ապրանք եմ բերում… ախր ինչքա՞ն ենք խաբելու: Էն ժամանակ կար օլիգարխիա, հիմա՝ անտիօլիգարխիա, էն ժամանակ արտոնյալներն ուրիշ տեղ էին, հիմա ուրիշ տեղ են ուզում լինել»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը վստահեցրեց՝ այդ հարցում կառավարությունը կոմպրոմիսների չի գնալու՝ անկախ նրանից, թե այդ հարցով որքան ցույցեր կլինեն կառավարության դիմաց:
«Չի լինելու նման բան, ով ավելի շուստրի է, կառավարությանը ստիպում է, որ որոշում կայացնի, չի լինելու որոշում, բերելու եք, մաքսազերծելու եք, հարկը վճարելու եք, չկա ուրիշ տարբերակ, խաբեությունը դարձել է հասարակական հարաբերությունների հիմնական օղակ, ոչ մեկի չեմ թողնելու ինձ հետ ստի լեզվով հարաբերվել, հարազատ կլինի, թիմակից կլինի, ընդդիմադիր կլինի»,- ասաց Փաշինյանը:
Նա նաև խոսեց փողոցային առևտուր իրականացնողների մասին՝ ասելով, որ հեռուստացույցով տեսել է նրանց հարցազրույցը և դժգոհությունները:
«Ասում էին՝ բա մենք սրա՞ համար էինք հեղափոխություն արել. հա, մենք հեղափոխություն ենք արել, որ Երևանի կենտրոնը սարքենք Ստամբուլի բազար, բա ուրիշ ինչի՞ համար ենք արել հեղափոխությունը»,- վրդովված ասաց Փաշինյանը:

Pashinyan on Street Peddlers: Yerevan Mustn’t Become an Istanbul Bazaar
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan today justified his government’s restrictions on street peddlers in the Armenian capital, saying that he didn’t want to see Yerevan turn into an “Istanbul bazaar”.
Pashinyan made the comment at the National Assembly, where MPs are discussing the government’s 2019 program.
Prosperous Armenia Party (BHK) MP Vahe Enfiajyan asked Pashinyan what the government planned to do about the 1,000 people who could no longer make a living hawking vegetables and other goods on Yerevan streets.
The prime minister said he had seen the news report where the street peddlers are complaining about the new restrictions.
“They were asking, is this why we carried out a revolution? Do they think we staged a revolution so that Yerevan could become an Istanbul bazar?” said a visibly irritated Pashinyan.
MP Enfiajyan also asked Pashinyan about the change in the law regarding non-commercial imports from Turkey decreasing the legal amount from 50 kilograms to 25.
Pashinyan responded that many Armenian travel to neighboring Turkey on a regular basis, claim they are bringing back items for personal use or as gifts, and then sell them.
“Let’s be honest with ourselves,” Pashinyan said, adding that in today’s Armenia no one enjoys special privileges.
“They will all have to pay customs tax on what they bring in. Enough is enough. Deception has become the essential basis of relations. I will no longer allow anyone to speak to me in such a way, no matter if they are relatives, members of my team, or the opposition.”