Ն. Փաշինյանը՝ Թուրքիայից ապրանք ներկրողների մասին. «Մաքսազերծելու եք, հարկը վճարելու եք»
Խորհրդարանում շարունակվում է կառավարության ծրագրի քննարկումը: ԱԺ փոխխոսնակ, ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Վահե Էնֆիաջյանը, դիմելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, խոսեց Թուրքիայի տարածքից ապրանք ներկրողների մտոհոգությունների մասին:
«Նախկինում 50 կգ ապրանք ներկրելու հնարավորություն էր ընձեռված, որը կրճատվել է` դառնալով 25 կգ, ոչ առևտրային նպատակով ապրանք ներկրելու մասին է խոսքը, շահառուների քանակը 500-600 է»,- ասաց Էնֆիաջյանը:
ԱԺ փոխխոսնակի բարձրաձայնած մյուս խնդիրը վերաբերվում էր փողոցային ոչ կանոնավոր առևտուր իրականացնող անձանց. «Իրենք էլ են գիտակցում, որ ոլորտը պետք է կանոնակարգվի, և փողոցային առևտուրը պետք է վերանա, բայց ի՞նչ այլընտրանք ենք իրենց ներկայացնում, խոսքը մոտ 1000 քաղաքացիների մասին է»,- ասաց Էնֆիաջյանը:
Այս հարցերը վրդովվեցրին վարչապետ Փաշինյանին, և նա հորդորեց պատգամավորներին անկեղծ լինել միմյանց հետ:
«Ասում եք Թուրքիայից ապրանք ներկրողների ներկայացուցիչները բողոքում են, որ ոչ առևտրային նպատակով ապրանք բերելու հետ կապված սահմանափակումներ կան, բայց մենք պետք է իրար երեսի նայենք ու խաբե՞նք, ոչ առևտրային նպատակով ապրանք ներկրող շահառուները ՀՀ բոլոր քաղաքացիներն են, եթե ես ուրիշ նպատակով գնացել եմ Թուրքիա կամ Վրաստան ու տան կամ բարեկամներիս համար ինչ-որ բան եմ բերում, դա այլ է, իսկ եթե ես պարբերաբար ուրիշ նպատակով գնում եմ ու ուրիշ նպատակով ապրանք եմ բերում… ախր ինչքա՞ն ենք խաբելու: Էն ժամանակ կար օլիգարխիա, հիմա՝ անտիօլիգարխիա, էն ժամանակ արտոնյալներն ուրիշ տեղ էին, հիմա ուրիշ տեղ են ուզում լինել»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը վստահեցրեց՝ այդ հարցում կառավարությունը կոմպրոմիսների չի գնալու՝ անկախ նրանից, թե այդ հարցով որքան ցույցեր կլինեն կառավարության դիմաց:
«Չի լինելու նման բան, ով ավելի շուստրի է, կառավարությանը ստիպում է, որ որոշում կայացնի, չի լինելու որոշում, բերելու եք, մաքսազերծելու եք, հարկը վճարելու եք, չկա ուրիշ տարբերակ, խաբեությունը դարձել է հասարակական հարաբերությունների հիմնական օղակ, ոչ մեկի չեմ թողնելու ինձ հետ ստի լեզվով հարաբերվել, հարազատ կլինի, թիմակից կլինի, ընդդիմադիր կլինի»,- ասաց Փաշինյանը:
Նա նաև խոսեց փողոցային առևտուր իրականացնողների մասին՝ ասելով, որ հեռուստացույցով տեսել է նրանց հարցազրույցը և դժգոհությունները:
«Ասում էին՝ բա մենք սրա՞ համար էինք հեղափոխություն արել. հա, մենք հեղափոխություն ենք արել, որ Երևանի կենտրոնը սարքենք Ստամբուլի բազար, բա ուրիշ ինչի՞ համար ենք արել հեղափոխությունը»,- վրդովված ասաց Փաշինյանը:

Н.Пашинян – импортерам турецких товаров: “Будете и растаможивать, и налог платить”
В Национальнм Собрании продолжается обсуждение Программы правительства. Вице-спикер НС, депутат фракции “Процветающая Армения” Ваге Энфиаджян передал премьер-министру Николу Пашиняну обеспокоенность импортеров товаров из Турции: “Раньше была возможность ввозить 50 кг товаров, сейчас только 25 кг. Речь идет об импорте товаров в некоммерческих целях. Число бенефициаров – 500-600 человек”,- отметил Энфиаджян.
Вице-спикер затронул также вопрос уличной торговли: “Эти люди осознают, что сфера нуждается в урегулировнии и что уличная торговля должна быть ликвидирована, но какую альтернативу мы им предлагаем? Речь идет примерно о тысяче граждан”.
Поднятые вопросы возмутили премьера, и он призвал депутатов быть искренними друг с другом. “Вы говорите, что поставщики товаров из Турции жалуются на ограничения, связанные с импортом товаров в некоммерческих целях. Но неужели мы должны смотреть друг другу в глаза и обманывать, что в вопросе импорта товаров в некоммерческих целях бенефициарами являются все граждане Армении? Одно дело, когда едут в Турцию или Грузию привозить что-то для дома или родственников, другое дело, когда регулярно едут за товарами в иных целях… Раньше была олигархия, сейчас – антиолигархия”,- сказал Пашинян.
Премьер заверил, что в этом вопросе правительство не пойдет на компромиссы. “Будете и растаможивать, и налог платить. Другого варианта нет. Обман стал основным звеном в общественных отношениях. Я никому не позволю говорить с собой на языке лжи – будь это родственники, члены команды или представители оппозиции”,- заявил глава правительства.
Пашинян коснулся также вопроса уличной торговли. “Спрашивают: разве для этого мы осуществляли революцию? Мы, наверное, осуществили революцию, чтобы превратить центр Еревана в стамбульский базар…” – гневно заметил Никол Пашинян.