Դատարանը մերժել է բնապահպանության նախկին նախարար Արամ Հարությունյանի կալանքի որոշման դեմ տարված բողոքը
Բնապահպանության նախկին նախարար Արամ Հարությունյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու վերաբերյալ առաջին ատյանի դատարանի որոշումը մնացել է ուժի մեջ: Մեզ հետ զրույցում Արամ Հարությունյանի պաշտպան Կարեն Հակոբյանն ասաց, որ Վերաքննիչ քրեական դատարանը մերժել է կալանավորման որոշման դեմ տարված իր բողոքը:
Նշենք, որ Հարությունյանը մեղադրվում է առանձնապես խոշոր չափի կաշառք ստանալու և փողերի լվացման մեջ, նրա նկատմամբ հետախուզում է հայտարարված: Բնապահպանության նախկին նախարարի վերաբերյալ գործը քննվում է 2015 թվականից, սակայն դրա վարույթը կասեցվել էր և Հայաստանում տեղի ունեցած իշխանափոխությունից հետո նորից վերաբացվել՝ նոր երևան եկած հանգամանքի հիմքով:
Պաշտպանական կողմը դատական կարգով վիճարկում է նաև գործի վերաբացման հանգամանքը:
Նշենք, որ մինչև Ազգային ժողովի վերջին ընտրությունները Արամ Հարությունյանը ՀՀԿ խմբակցության պատգամավորների շարքում էր: Դատախազությունը նրան պատգամավորական անձեռնմխելիությունից զրկելու միջնորդություն էր ներկայացրել խորհրդարան, սակայն նիստի անցկացման համար քվորում չէր ապահովվել:
Այժմ Հարությունյանն այլևս պատգամավոր չէ, և, հետևաբար, անձեռնմխելի չէ:
Ըստ մեղադրանքի` «Արամ Հարությունյանը, 2007թ. հունիսի 8-ից զբաղեցնելով բնապահպանության նախարարի պաշտոնը, միաժամանակ հանդիսանալով ռազմավարական նշանակություն ունեցող օգտակար հանածոներ պարունակող ընդերքի տեղամասերի նկատմամբ հանքային իրավունքի ձևավորման միջգերատեսչական մրցութային հանձնաժողովի նախագահ, գործարար Սիլվա Համբարձումյանին հանքերևակումների ուսումնասիրության 10 հատուկ լիցենզիաներ տրամադրելու գործընթացն իրականացնելու, հետագայում ուսումնասիրության ժամկետները երկարացնելու և հանքերի շահագործման թույլտվություն ստանալու հարցը նրա օգտին լուծելուն նպաստելու համար գործարարից պահանջել և ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 4.2 մլրդ դրամին համարժեք 14 մլն ԱՄՆ դոլար կաշառք:
Արդյունքում` 2008թ. հունվար-նոյեմբեր ամիսների ընթացքում, Սյունիքի, Լոռու և Գեղարքունիքի մարզերի տարբեր բնակավայրերում գտնվող հանքերևակումների ուսումնասիրության 10 հատուկ լիցենզիաներն անցել են Սիլվա Համբարձումյանին պատկանող ընկերությունների տրամադրության տակ: Նույն ժամանակահատվածում Համբարձումյանը բանկային իր հաշվեհամարներից կանխիկացրել և Արամ Հարությունյանի մտերիմի միջոցով նրան է տվել 6 մլն ԱՄՆ դոլար կաշառքի գումարը:
Պահանջված կաշառքի գումարի մյուս մասը` 8 մլն ԱՄՆ դոլար գումարը, Արամ Հարությունյանն իր մտերիմների օժանդակությամբ ստացել է Արաբական Միացյալ Էմիրություններում բացված տարբեր հաշվեհամարներին փոխանցումներ կատարելու եղանակով, այնուհետև գումարի ծագման իրական աղբյուրը քողարկելու և դրանց օրինական տեսք հաղորդելու նպատակով հանցավոր ճանապարհով ստացված գումարները փոխանցել է միջազգային ընկերության՝ Շվեյցարիայի Համադաշնությունում գտնվող բանկային հաշվեհամարին, ապա կազմակերպել հիշյալ հաշվեհամարից գումարների պարբերաբար փոխանցումն իր հետ մտերիմ հարաբերությունների մեջ գտնվող անձին պատկանող և ՀՀ տարածքում ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնող ընկերության հաշվեհամարին»:

Суд отклонил жалобу на решение об аресте бывшего министра охраны природы Арама Арутюняна
Решение суда первой инстанции об аресте бывшего министра охраны природы Арама Арутюняна останется в силе. В беседе с нами адвокат А. Арутюняна Карен Акопян сообщил, что Апелляционный уголовный суд отклонил жалобу на решение об аресте его подзащитного.
Арам Арутюнян обвиняется в получении взятки в особо крупном размере и отмывании денег. Экс-мингистр объявлен в розыск. Дело А.Арутюняна рассматривается с 2015 года, однако его производство было прекащено. После прозошедшей в стране смены власти расследование дела возобновилось в свете вновь открывшихся обстоятельств.
Сторона защиты оспаривает в суде также возобновление следствия по данному делу.
Отметим, что до последних парламентскких выборов Арам Арутюнян был депутатом фракции Республиканской партии Армении. Прокуратура обратилась в парламент с ходатайством о лишении Арутюняна депутатской неприкосновенности, однако из-за отсутствия кворума решение по этому вопросу не было принято. Сейчас Арам Арутюнян уже не является депутатом, а значит, не обладает иммунитетом.
Согласно обвнению, Арам Арутюнян, занимая с 8 июня 2007 г. должность министра охраны природы и одновременно являясь председателем межведомственной конкурсной комиссии, которая занималась вопросами имеющих стратегическое значение недр с полезными ископаемыми, потребовал и получил от предпринимательницы Сильвы Амбарцумян взятку в особо крупном размере – 14 млн долларовСША с целью выдачи ей десяти лицензий на изучение рудопроявлений, а также принятия решения в ее пользу по вопросу выдачи разрешений на эксплуатацию месторождений.
В результате в январе-ноябре 2008 г. десять спецлицензий на изучение рудопроявлений, находящихся в различных районах Сюникой, Лорийской и Гегаркуникской областей, получили компании Сильвы Амбарцумян. В тот же период предпринимательница обналичила со своих банковских счетов и через близкого Араму Арутюняну человека передала ему взятку в размере 6 млн долларов США.
Остальную часть затребованной взятки в размере 8 млн долларов Арутюнян получил путем переводов на открытые в Арабских Эмиратах различные счета. Затем с целью сокрытия реального источника получения этих сумм и придания им законности он перечислил полученные преступным путем деньги на открытый в Швейцарии расчетный счет международной компании, которая стала регулярно переводить деньги на банковский счет принадлежащей близкому А.Арутюняну лицу и действующей на территории Республики Армения бизнес-компании.