Արտահանումը հունվարին 15.8 %-ով նվազել է. տարվա առաջին տնտեսական ցուցանիշները
Այս տարվա հունվարին, 2018 թվականի նույն ամսվա համեմատ, Հայաստանի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն աճել է 6.1 %-ով։ Ինչպես վկայում են Վիճակագրական կոմիտեի այսօր հրապարակած (շտապ հավաքագրված) տվյաները, ՏԱՑ-ի աճն ապահովել են առևտրաշրջանառության, ծառայությունների և շինարարության ոլորտները։ Իսկ արդյունաբերության ոլորտում անկում է գրանցվել։
Մասնավորապես, արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը կազմել է 123.6 մլրդ դրամ, որը 2018 թվականի հունվարի համեմատ կրճատվել է 0.4 %-ով։
Առևտրաշրջանառությունը կազմել է 187.8 մլրդ դրամ, աճը՝ 19.3 %,
Ծառայությունների ծավալը՝ 130.5 մլրդ դրամ, աճը՝ 15.6 %,
Շինարարությունը՝ 10.8 մլրդ դրամ, աճը՝ 22.1 %:
Իսկ գյուղատնտեսության ցուցանիշները չեն հրապարակվել։ Վիճկոմիտեի պարզաբանման մեջ նշված է, որ այսուհետ այս ոլորտի ցուցանիշները հրապարակվելու են միայն եռամսյակային պարբերականությամբ։
Արդյունաբերության ոլորտում գրանցված 0.4 % անկումը, ենթադրաբար, պայմանավորված է հանքարդյունաբերության ծավալների կրճատմամբ։ Այն ավելի հստակ կերևա, երբ ՎԿ-ն հունվարի ցուցանիշներն առավել մանրամասն հրապարակի այս ամվա վերջում։
Արտաքին առևտրի ոլորտում ևս անկում է գրանցվել։ Հայաստանի արտաքին առևտրաշրջանառությունը այս տարվա հունվարին կազմել է մոտ 463 մլն դոլար, որը, 2018 թվականի հունվարի համեմատ, նվազել է 7.6 %-ով։

Armenia's economic activity index grew by 6.1% in January this year, compared to the same month of the previous year. According to the data released by the National Statistical Committee, this was due to trade circulation, services and construction areas.
Trade turnover amounted to 187.8 billion drams (19.3% increase), the volume of services was 130.5 billion drams (15.6% increase) and construction amounted to 10.8 billion drams (22.1% increase).
Meanwhile, the volume of industrial production was equal to 123.6 billion drams, which is 0.4% less than in January 2018, supposedly because of reduction in mining volumes. The detailed report to clarify the figures will be published in the near future.
There has also been a decline in foreign trade. Armenia's foreign trade turnover in January of this year amounted to around $ 463 million, down 7.6% compared to January 2018.