Կյանքը «զոնայում» և «զոնայից» դուրս․ «Ապագա տուրի» սեփականատերը՝ համակարգի ճնշումների մասին
Մոտ մեկ ամիս է պետական տարբեր մարմիններ, մեկ անանուն նամակի հիմքով ստուգումներ են իրականացնում Ենոքավանի «Ապագա տուր» ընկերությունում եւ Yell Extreme park-ում։ Մի ստուգմանը մեկն է հաջորդում՝ ՍԱՊԾ, «Հայանտառ», հարկային մարմիններ եւ այլն։
«Ապագա տուր»-ի սեփականատեր, «Քաղաքացու որոշում» կուսակցության կողմից նախորդ տարվա ԱԺ ընտրություններում առաջադրված Արտակ Չիբուխչյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում պատմեց, թե ինչ են փնտրում ստուգողները Հայաստանի ամենանշանավոր տուրիստական վայրերից մեկում՝ Ենոքավանի «Ապագա ռեզորթում»։ Պարզվում է՝ «Ապագա ռեզորթում» անհասկանալի, չհիմնավորված ու հետագայում չարդարացված ստուգումներ իրականացվել են նաեւ նախկինում։
Իրավիճակը հասել է մի կետի, որ գործարարը կասկածում է՝ շարունակե՞լ գործունեությունը, թե ոչ։ Տուրիստական համալիրի նկատմամբ տարբեր ժամանակներում տեղի ունեցած ճնշումները շարունակական սթրես են հասցնում գործարարին ու նրա ընտանիքի անդամներին։
Նախապատմություն
«2000 թվականից, որպեսզի կարողանամ տարեց ծնողներիս կողքին գոտնվել, Դիլիջան քաղաքում եւ իմ պապական Ենոքավան գյուղում ներդրումներ եմ սկսել։
Երկար ուսումնասիրելուց հետո որոշեցի զարգացնել ակտիվ հանգիստը, որպեսզի ժողովուրդն էդ սոցիալական պսիխոզից դուրս գա։ Դա այն տարիներն էր, երբ Երեւանից Դիլիջան էին հասնում 3 ժամում, երբ Իջեւանում շինանյութի մեկ խանութ էլ չկար»,-պատմում է Չիբուխչյանը։
Դիլիջանում ես եմ ֆինանսավորել առաջին օթեւանատներին՝ b&b-ները, որպեսզի դիլիջանցիների համար բիզնեսը կազմակերպելու դասընթացներ անցկացվեն, որպեսզի դիլիջանցին իմանա ինչպես հովեկներ ընդունել եւ գումար վաստակել։ Բայց երկու տարի հետո դիլիջանցիների տները երեւանցիները գնեցին, դարձրին ամառանոցներ, Կենտրոնական բանկը կառուցեց իր քոթեջները, հետո հյուրանոցներ կառուցվեցին, օթեւանատները մահացան, դիլիջանցին մնաց առանց եկամուտի։
Ենոքավանում ավելի հաջող ստացվեց, որովհետեւ փոքր համայնք է, կարողացանք պահել, որպեսզի այն Գոշ գյուղի նման չվերածվի ամառանոցային հանգրվանի։ Մեր նախագծին որեւէ սոցիալական հնչեղություն չտվեցի, այնինչ այն հետո է բիզնեսի վերածվել։
Իմ գործունեության հիմքը միշտ եղել է ՀՀ Անկախության հռչակագիրը։ Չեմ ընդունում ոչ Սահմանադրությունը, ոչ օրենքները։ Ենոքավանից դուրս ոչ մի բիզնես չեմ դրել, որովհետեւ չեմ ցանկացել շփվել Հայաստանի որեւէ պետական կառույցի եւ օրենքների հետ, որովհետեւ դրանք հակասում են Անկախության հռչակագրին։ Հռչակագրով Արցախը եւ մենք մեկ պետություն ենք։ Մենք պետք է լինեինք սոցիալական եւ իրավական պետություն, վերածվեցինք օրենքի պետության։ Չի կարող օրենքը իշխել իրավունքի վրա։ Իսկ մեզ մոտ հենց այդպես է։
Ոչ ոք էն ժամանակ չէր մտածի, որ Դիլիջանից էն կողմ կարելի է տուրիստ տանել։ «Ակտիվ հանգիստ», «ընտանեկան հանգիստ» ձեւակերպումները հայկական շուկա ներմուծեցինք մենք։ Մենք չեկանք հայկական շուկայի բլիթից մի կտոր վերցնելու։ Բլիթը մեծացրինք եւ վերցրինք մեր բաժինը։ Մենք ոչ մի տուրիստական կազմակերպության չխանգարեցինք, հակառակը՝ բոլորին գործ տվեցինք։
Ենոքավանը, որը նույնիսկ խորհրդային տարիներին համարվում էր անհեռանկար գյուղ, կարող է զարգանալ։ Մենք փորձեցինք այդ գյուղը կարգի բերել։ Մեզ վրա վերցրինք այն ծախսերը, որոնք պետք է աներ պետությունը։ Ճանապարհ սարքեցինք, բարձրավոլտ հոսանքի գիծ քաշեցինք, ջրի կապտաժներ սարքեցինք եւ այլն։ Եվ այդ ընթացքում այնքան հարկեր վճարեցինք, որոնցից կարող էինք օրինական ճանապարհով խուսափել։ Ես դա անում էի, որպեսզի չառերեսվեմ պետական մարմինների հետ։ Ես աշխարհի հարկ եմ տվել, որ ինձ չկպչեն։ Եթե աուդիտ անցկացնեն, կպարզեն, որ մոտ 80 տոկոսով ավելի հարկ եմ վճարել, քան կարող էի օրինական ճանապարհով խուսափել։ Անում էի, որ ինձ չկպչեն։ Ու չէին էլ կպչում։ Բոլորն էլ հարգել են մեր գործունեությունը»։
«Միրումյանի գրասենյակի» խորամանկությունը
«Մեզ առաջարկ էին արել, եւ մենք էլ համաձայնել էինք, որ մեր հաշվապահությունն իրականացնի Իջեւանի հաշվապահական գրասենյակը։ Ինձ հետ ծանոթացավ ՊԵԿ ՓՄՁ հաշվապահների ասոցիացիայի նախագահ Վահագն Համբարձումյանը, որը նմանատիպ գրասենյակների համակարգող էր Հայաստանով մեկ։ Բոլոր հարկային կառույցների շենքերում գտնվում էին հաշվապահական գրասենյակներ, որոնք համոզում էին, որպեսզի հաշվապահությունն իրենք վարեն։ Համբարձումյան Վահագն ինձ բաց տեքստով ասաց՝ քանի որ այս գրասենյակների փայատերերից մեկը ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Միրումյան Վախթանգն է, այդ իսկ պատճառով իրենք հատուկ ծրագիր են գրել, որի մեթոդաբանության հեղինակը Միրումյանն է, դա լինելու է աշխարհի լավագույն հաշվառումը եւ այլն։ Մի խոսքով, համոզեցին, եւ մեր հաշվապահությունը վարեցին։ Հետո մեզ վրա շատ տարօրինակ ստուգում բացվեց ՊԵԿ-ի կողմից, որի ընթացքում հարցեր էին առաջ քաշում, որոնց կարող էր տեղյակ լինել միայն մեր հաշվապահությունը վարող կազմակերպությունը։
2016 թվականին նոր ստուգում բացեցին։ Մեկ ամիս ստուգումներից հետո ոչինչ չհայտնաբերեցին, ստուգումը երկարացրին 10 օրով եւ ակտ գրեցին, թե իբր ունեցել ենք խախտումներ։ Սխալվեցին։ Մենք բողոքարկեցինք ակտը, եւ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորած տեսչական մարմինն այդ ակտն ի չիք համարեց»։
Ստուգումներ եւ արգելանք՝ հեղափոխական 2018-ին
«Նոյեմբեր ամսին «Քաղաքացու որոշում» սոցիալ-դեմոկրատ կուսակցությունն ինձ խնդրեց Տավուշի մարզում ռեյտինգային ցուցակում առաջադրվել թեկնածու։ Առաջարկն ընդունեցի։
Նոյեմբերի 14-ին կալանքի տակ վերցվեցին մեր երկու ընկերութունների՝ «Ապագա տուրի» եւ «Yell Extrim Park»-ի հաշիվները։ Այդ մասին ես իմացա երկու օր անց, երբ փորձեցի հարկեր փոխանցել։ Կալանք դրված էր, որովհետեւ կային հարկային պարտավորություններ։ Այո, կային հարկային պարտավորություններ, որովհետեւ օգոստոս-սեպտեմբեր ամիսներին հարկայինից մեզ զանգում եւ խնդրում էին հարկերը մի փոքր ուշ փոխանցել, որովհետեւ վարչապետ Փաշինյանի հորդորից հետո Իջեւանում բոլորը բարեխղճորեն ձեւակերպել էին իրենց աշխատողներին, եւ շատ հարկեր էին գոյացել։ Այսինքն տարօրինակ, արհեստական թվացող դինամիկա էր ձեւավորվել։ Մարդիկ Նիկոլ Փաշինյանին հարգում, սիրում են, բայց փոքր եւ միջին բիզնեսը գնաց ինքնասպանության։ Սկսեց վճարել էն չափի հարկեր, մտան էնպիսի հարկային բեռի տակ, որին չեն կարող դիմանալ։ Եվ հիմա էլ փոքր ու միջին բիզնեսը գտնվում է ահավոր ծանր վիճակում։
Մենք ունեինք պարտավորություններ 6 միլիոն դրամի չափով, բայց թաքցրած հարկեր չկային։ Այսինքն՝ ես պարտավորությունների ուշացման համար վճարում եմ տուգանք, որը գնում է պետությանը, ոչ թե՝ իմ գրպանը։ Ըստ կանոնակարգի դիմեցինք հարկային, մեզ ասացին, որ էդ պարտավորությունների դիմաց գույք գրավադրենք, սահմանելով նաեւ վճարման ժամանակացույց։ Ամեն ինչ արեցինք։ Դեկտեմբերի 26-ին բարձրագույն մակարդակով՝ վարչապետին, ՊԵԿ նախագահին եւ այլոց դիմելուց հետո միայն «Ապագա տուրի» հաշիվները կալանքից հանեցին, որից հետո մենք կարողացանք մեր բիզնես պարտավորությունները մասամբ կատարել։ «Yell»-ի հաշվիներն էդպես էլ մնացին կալանքի տակ եւ ազատվեցին հունվարի 24-ին՝ ավելի քան 80 օր կալանքի տակ մնալուց հետո։ ՊԵԿ-ում սա բացատրում էին նրանով, որ հարկային համակարգում ինչ-որ ռոբոտ ա «աշխատում», եւ էդ ռոբոտն ա վերցրել կալանքի տակ, ընթացակարգն է այդպիսին։
Այս դեպքով պետք է դատախազությունը զբաղվի։ Արդյունքում՝ նոյեմբեր-դեկտեմբեր ամիսները մենք վնասով փակեցինք, այնինչ պետք է մոտ 25 տոկոսի չափով օրգանական աճ ունենայինք։ Պետությունն էլ վնաս կրեց՝ զրկվելով հարկերից։
ՊԵԿ-ի բոլոր ծրագրերը, որպես մասնագետ եմ ասում, գրվել են Խաչատրյան Գագիկի ժամանակ, ամենավատ մասնագետների կողմից։ Ցանկացած «ԱրՄաթ» լաբորատորիայի սան ավելի լավ ծրագիր կարող է գրել»։
Անանուն նամակի հետքերով
«Հունվարի 14-ին A1plus.am կայքում անանուն նամակ է հրապարակվում՝ ուղարկված «Կանաչ Հայաստան» գոյություն չունեցող նախաձեռնության էլեկտրոնային փոստից եւ ստորագրված «Օրինապաշտ քաղաքացի» գոյություն չունեցող նախաձեռնության, ինչպես նաեւ «մի խումբ ենոքավանցիների» կողմից։ Նամակի տեքստից հասկացվում է, որ այս անանուն նամակի հեղինակը որոշ իրավաբանական գիտելիքներ ունի եւ որոշ բաներ էլ գիտի մեր մասին։ Բերված տեղեկություններն առնչվում են մեր գործունեության բոլոր ոլորտներին՝ սննդի ծառայություն, ջրօգտագործում, տուրիզմ եւ այլն, բայց ակնհայտ է, որ կողքի դիտողի նամակ է սա։
Նամակը հրապարակելու օրը եւեթ մեզ մոտ գալիս են ստուգումների։ Առաջինը եկավ ՍԱՊԾ-ն ու ապշեց, պարզելով, որ մեր մթերքը ստուգված է, աշխատակիցներն ունեն սանգրքույկ, ունենք պայմանագրեր տեղական մատակարարողների հետ եւ այլն։ Եվ այդպես մեզ մոտ եկան ՀՀ կառավարման բոլոր կառույցներից՝ հանրապետական մակարդակով։ «Հայանտառի» տնօրենն եկավ, թե իբր անտառը փրթել ենք։ Տեսան, որ չենք փրթել։ Իբր՝ անօրինական փայտամթերք ենք ձեռք բերել, բայց տեսան, որ օրինական ենք ձեռք բերել։ Եկան բնապահպանական տեսչությունից, ջրօգտագործողների միությունից եւ այլն։ Թե էլ ովքեր են գալու, չգիտեմ։
Հսկիչ գնումներ՝ հարբած հարկային ծառայողների կողմից
«Օրեր առաջ էլ եկել են հարկային մարմինների չորս աշխատողներ, 33 հազար դրամի կերել-խմել, քեֆ արել, որոնցից երեքը նաեւ խմել են 250 գրամ տնական օղի։ Ծածուկ նպատակը՝ հսկիչ գնում կատարելը։
Իրենց կերած-խմածի հաշիվը փակելիս ակնարկել են, թե ՀԴՄ կտրոն չենք տալու, բայց նույն պահին մեր աշխատակիցը ներկայացրել է արդեն տպված կտրոնը։ Տեսնելով, որ էդ անգամ չստացվեց, ցանկություն են հայտնել ձի նստելու։ Մեր աշխատակիցներն արդեն հասկացել են, որ էդ ամեն ինչն արհեստական է։ Երկրորդ հսկիչ գնումը կատարել են բացարձակ խախտումներով եւ միանգամից ակտ գրել։ Այդ ակտը մենք արդեն բողոքարկել ենք Դատախազության միջոցով։
Այս ամեն ինչի մասին առաջին անգամ եմ բարձրաձայնում։ Որպես բիզնեսմեն, որպես քաղաքական գործիչ՝ հենց նոյեմբերի 14-ին կարող էի բարձրաձայնել մեր հաշիվները կալանքի տակ վերցնելու մասին։ Դրանով ես օգնած կլինեի հակահեղափոխությանը։ Բայց մենք բոլորս հասկանում ենք, որ Նիկոլ Փաշինյանի կերպարը հեղափոխության կերպարն է, եւ մեզնից ոչ ոք չի ուզում՝ այդ կերպարը խաթարվի։ Ցավոք սրտի, այս մարդու ասածն ու ցանկությունները, քայլերը ձախողելու տանող մարդիկ կան։ Նա ասես քայլում է Գյումրիից Երեւան, բայց ոտնամանները թարս է հագել։ Եվ սա իր մեղքը չէ»։
«Զոնայի» օրենքներից դուրս ու խոցելի
«Հոկտեմբեր ամսին, երբ վարչապետը հանդիպեց գործարարներին, ես իրեն ասացի՝ էստեղ հավաքված ցանկացած գործարար, եթե հանքարդյունաբերող չէ, ռոմանտիկ է։ Հագնում ենք պրագմատիկի կոստյում, որպեսզի բանկերը մեզ երկու կոպեկ տան, որպեսզի գործարար երեւանք։ Էսօր ես զղջում եմ, որ եկել եմ Հայաստան»։
Հարցին՝ 19 տարվա ընթացքում որքա՞ն ներդրում եք արել, Արտակ Չիբուխչյանը պատասխանեց․
«Կյանքս եմ ներդրել։ Հորս եմ հողին հանձնել։ Ընտանիքս է վատթար վիճակում։ Ինձ 18 տարվա մեջ հասցրել են նրան, որ ես հորս քառասունքի հաջորդ օրը՝ մարտի 17-ին, պետք է մեկնեմ արտասահմանում բուժման։ Ես չեմ մեկնում, ինձ տանում են։ Կբուժվեմ՝ էնտեղ կմնամ, չեմ բուժվի՝ էնտեղից ինձ կբերեն։ Վաղն ինձ անգամ վարչապետն էլ կանչի զրույցի, չեմ գնալու։ Արդեն ուշ է։
Էն վայրկյանին, երբ ես համարեցի, որ բացի Ենոքավանը կա նաեւ Հայաստանի Հանրապետություն, որի հետ ոչ թե զոնայում նստածի եւ զոնայի հարաբերություններ են, այլ՝ առանց սահմանների հարաբերություններ, ես ընկա սթրեսի մեջ։ Երբ ես ասացի, որ հարկ եմ վճարում, որպեսզի զոնայում ինձ չկպչեն, հանգիստ ապրում էի։ Հեղափոխությունից հետո բացեցի իմ սահմանները, Ենոքավանը համարեցի Հայաստանի մաս ու ընկա այս վիճակի մեջ։
Իմ, իմ ընտանիքի, հարեւանների ու համայնքի թշնամին Ադրբեջանի Հանրապետությունը չէ։ Ադրբեջանի ցանկացած սադրանք մեզ համախմբում է։ Իմ, իմ ընտանիքի, հարեւանների ու համայնքի թշնամին Հայաստանի Հանրապետությունն է, որ տզրուկի նման ծծում ա ու ոչ մի բան չի տալիս։ Իր մենաշնորհով ինձ վրա վաճառել է սեւ գույնի ՀԴՄ ապարատ։ Ինձ՝ սպիտակիս, սեւ ապարատ է վաճառել, որի սպասարկման համար ամսական վճարում եմ 3000 դրամ, բայց որը սպասարկողի քթի ծայրն անգամ չեմ տեսել»։

Жизнь на “зоне” и за ее пределами: владелец “Апага тур” о давлении со стороны системы
Уже почти месяц различные государственные органы – Госслужба безопасности пищевых продуктов, “Армлес”, налоговая служба и другие - проводят проверки в компании “Апага тур”. Основанием для этого стало анонимное письмо․
В беседе с Hetq.am владелец компании “Апага тур” Артак Чибухчян, который в прошлом году баллотировался в парламент от партии “Решение гражданина”, рассказал, что ищут проверяющие органы в одном из наиболее излюбленных туристических мест Армении – енокаванском туркомплексе “Апага резорт”. Оказалось, что непонятные, необоснованные и, как выяснилось в дальнейшем, неоправданные проверки в “Апага резорт” проводились и раньше.
Дело дошло до того, что предприниматель уже сомневается, стоит ли ему продолжать работать или свернуть бизнес. Из-за непрекращающегося давления на туристичческий комплекс предприниматель и его семья испытывают стресс.
“В 2000 году, желая находиться рядом со своими пожилыми родителями, я начал осуществлять инвестиции в городе Дилижане и своем родном селе Енокаван.
После длительных изучений решил развивать активный отдых, чтобы народ преодолел социальный психоз. Это был период, когда из Еревана в Дилижан мы добирались за три часа, когда в Иджеване не было ни одного магазина стройматериалов”,- начал свой рассказ Артак Чибухчян. “В Дилижане я профинансировал создание первых отелей - В&В, организовал для дилижанцев курсы ведения бизнеса, чтобы они знали, как принимать отдыхающих и зарабатывать деньги. Однако через два года ереванцы стали покупать под даи дома дилижанцев, Центральный банк построил здесь свои коттеджи, потом появились гостиницы, мотели, и местные жители остались без дохода.
В Енокаване дела пошли успешнее, так как община маленькая, и нам удалось избежать повтореия ситуации с селом Гош, которое превратилось в дачный поселок. Я не придал нашему проекту социального звучания, между тем потом он перерос в бизнес. Основанием для моей деятельности послужила Декларация о независимости Республики Армения.
За пределами Енокавана я не занимался бизнесом, так не хотел сталкиваться с какой-либо государственной структурой и законами Армении, потому что они противоречат Декларации о независимости. Согласно Декларации, Армения и Арцах – одно государство. Мы должны были быть социальным правовым государством, где господствует закон. Закон не может превалировать над правом, между тем у нас именно так.
Тогда никто не мог подумать, что туристов можно везти дальше Дилижана. Понятия “активный отдых”, “семейный отдых” внедрили именно мы. Мы пришли не для того, чтобы урвать свой кусок пирога. Мы увеличили “пирог” и взяли нашу долю. Мы не помешали деятельности ни одной туристической организации, наоборот, обеспечили всех работой.
Енокаван, который даже в советские годы считался бесперспективным селом, может развиваться. Мы попытались привести его в порядок, взяли на себя расходы, которые обязано было осуществить госуарство. Построили дорогу, провели высоковольтную линию электропередач, построили каптажные водозаборы и т.д. И за этот период выплатили огромные суммы налогов, хотя по закону могли этого не делать. Но я пошел на это, чтобы не иметь дела с государственными органами. Я заплатил слишком много налогов, чтобы меня не трогали. Если провести аудит, то выяснится, что я заплатил на 80 процентов больше налогов, чем это требовалось по закону. И меня не трогали, все с уважением относились к нашей деятельности”.
Хитрые уловки “офиса Мирумяна”
“Нам предложили, чтобы нашу бухгалтерию вел иджеванский бухгалтерский офис, и мы согласились. Со мной познакомился председатель Ассоциации бухгалтеров малого и среднего бизнеса при Комитете госдоходов Ваагн Амбарцумян, который был координатором этих офисов по всей Армении. Бухгалтерские офисы, которые размещались во всех зданиях налоговых структур, убеждали пользоваться их услугами. Ваагн Амбарцумян открыто заявил мне, что одним из дольщиков этих офисов является заместитель председателя КГД Вахтанг Мирумян, что именно он является автором методологии, по которой разработана специальная программа, что этот учет будет лучшим в мире. Одним словом, меня уговорили и начали вести нашу бугхалтерию. Потом Комитет госдоходов начал проводить у нас странную проверку, в ходе которой выдвигались вопросы, о которых могла знать только организация, ведущая нашу бухгалтерию.
В 2016 г. началась новая проверка, которая длилась месяц. Проверяющие ничего не выявили, но продлили проверку на десять дней, после чего составили акт о якобы имевших мпесто нарушениях. Но они ошиблись. Мы обжаловали акт, и инспекционнй орган во главе с премьер-министром Кареном Карапетяном аннулировал этот акт”.
Проверки и наложение ареста в революционном 2018 году
“В ноябре Социал-демократическая партия “Решение гражданина” попросила меня выдвинуть свою кандидатуру по рейтинговому списку в Тавушской области. Я принял это предложение.
14 ноября на счета двух наших компаний – “Апага тур” и “Yell Extrim Park” – был наложен арест. Об этом я узнал через два дня, когда попытался перечислить налоги. Причиной ареста стало наличие налоговых обязательств. А они возникли из-за того, что в августе-сентябре нам позвонили и попросили перечислить налоги чуть позже, поскольку в ответ на призыв премьер-министра Пашиняна в Иджеване все стали добросоввестно регистрировать работников, и накопились огромные суммы налогов. Люди уважали и любили Никола Пашиняна, однако в этой ситуации малый и средний бизнес пошел на самоубийство. Предприниматели стали платить такие налоги, выдержать которые они не могли. И сейчас малый и средний бизнес находится в крайне тяжелом положении.
Наши обязательства составляли 6 млн драмов., сокрытых налогов у нас не было.То есть за просрочку налоговых обязательств я должен был заплатить штраф, который шел государству, а не в мой карман. Мы в соответствии с действующим порядком обратились в налоговую службу, где нам посоветовали против этих обязательств заложить имущество, а также составили график уплаты налогов. Все это было сделано, и только после того, как 25 декабря мы обратились к премьер-министру, председателю Комитета госдоходов и другим лицам, счета компании “Апага тур” были разблокированы. После этого нам удалось частично выполнить наши обязательства. Счета “Yell Extrim Park” оставались под арестом до 24 января, то есть в течение 80 дней. В КГД это объяснили тем, что в налоговой системе “работает” робот, который и наложил арест – мол, таков порядок.
Этим случаем должна заняться прокуратура. В результате в период с ноября по декабрь мы понесли убытки, хотя должны были иметь рост на 25 процентов. Ущерб понесло и государство, которое лишилось налогов.
Все программы КГД были составлены в период, когда эту структуру возглавлял Гагик Хачатрян, причем составлены очень плохими специалистами. Любой воспитанник лаборатории “АрМат” разработал бы более удачную программу”.
По следам анонимного письма
“14 января на сайте A1plus.am было размещено анонимное письмо, отправленное с электронной почты не существующей инициативы “Зеленая Армения” и подписанной “законопослушным гражданином” и “группой енокаванцев”. Из текста письма следовало, что его автор обладает некоторыми юридическими знаниями и кое-какой информацией о нас. Представленные сведения касались нашей деятельности во всех сферах – питания, водопользования, туризма и других. Между тем было очевидно, что это письмо написано сторонним наблюдателем.
В день, когда было опубликовано письмо, к нам пришли с проверками. Сперва явился представитель Службы безопасности пищевых продуктов, которого поразило, что наши продукты прошли проверку, сотрудники имеют санитарные книжки, с местными поставщиками заключены договоры и т.д. Затем пришли представители других структур. Приход директора “Армлеса” был связан якобы с вырубкой нами леса. Однако он увидел, что ничего этого нет. Была также информация о том, что мы якобы приобрели незаконную древесину, но они убедились, что все сделано по закону. Пришли из экологической инспекции, из Союза водопользователей и т.д. Я уже не помню, откуда еще пришли”.
Контрольные закупки пьяных сотрудников налоговой службы
“Несколько дней назад пришли четверо сотрудников налоговых органов, поели на 33 тысячи драмов. Трое из них выпили 250 граммов домашней водки. Их тайная цель состояла в совершении контрольной закупки. Попросив принести счет, они намекнули, что мы не предоставим кассовый чек, однако в ту же минуту наш работник протянул им чек. Поняв, что у них ничего не вышло. эти люди изъявили желание покататься на лошади. Однако наши работники уже догадались, что все эти действия запланированы. Третья контрольная закупка была сделана с явными нарушениями, после чего сразу же был составлен акт. Этот документв мы уже обжаловали в прокуратуре.
Обо всем этом я рассказываю впервые. Как бизгнесмен, как политический деятель я мог заявить о наложении ареста на наши счета еще 14 ноября. Но тем самым я подыграл бы контрреволюции. Между тем мы все понимаем, что образ Никола Пашинян ассоциируется с революцией, и никто из нас не хочет бросать тень на этот образ. К сожалению, есть люди, которые мешают осуществлению желаний и шагов этого человека”.
Вне законов “зоны”
“В октябре, когда премьер встретился с предпринимателями, я сказал ему: любой находящийся здесь предприниматель, если он не горнопромышленник, обязательно романтик. Но мы надеваем на себя костюм прагматика, чтобы банки выдавали нам две копейки, чтобы мы казались предпринимателями. Сейчас я жалею, что приехал в Армению”.
На вопрос, сколько денег он вложил за эти 19 лет, Артак Чибухчян ответил: “Я жизнь вложил. Я похоронил своего отца, моя семья оказалась в тяжелом положении. За 18 лет меня довели до такого состояния, что 17 марта, то есть на следующий день после сороковин моего отца, мне придется ехать на лечение за границу. Если я вылечусь, то останусь там. Не вылечусь, меня оттуда привезут. И если даже премьер-министр завтра вызовет меня на беседу, я не пойду. Уже поздно.
В тот самый момент, когда я посчитал, что кроме Енокавана есть также Республика Армения, отношения с которой не имеют границ и не похожи на отношения с сидящим на зоне, я испытал стресс. Когда я сказал, что платил налоги, чтобы меня на зоне не трогали, я жил спокойно. После революции границы для меня раздвинулись. Я посчитал, что Енокаван – это часть Армении, и оказался в подобной ситуации.
Для меня, моей семьи, соседей и общины врагом является не Азербайджанская Республика, поскольку любая провокация со стороны Азербайджана объединяет нас. Для меня, моей семьи, соседей и общины врагом является Республика Армения, которая как пиявка присосалась к нам, но взамен ничего не дает. Из-за наличия монополии мне продали контрольно-кассовый апарат черного цвета. Мне, белому, продали черный аппарат, за обслуживание которого я плачу 3000 драмов в месяц, но того, кто его обслуживает, я ни разу не видел”.