Պղնձի արտահանումը տասը տարվա ընթացքում առաջին անգամ նվազել է
Վերջին տասը տարվա ընթացքում առաջին անգամ՝ 2018 թվականին, պղնձի արտահանումը Հայաստանից կրճատվել է։ Պղինձը Հայաստանի արտահանման կազմում առաջատարն է։ Վերջին տարիներին դրա ծավալներն ավելացել են «կատաղի» տեմպերով։ Եվ միայն նախորդ տարի է, որ անկում է արձանագրվել։
Մաքսային ծառայության տվյալներով՝ 2018 թվականին Հայաստանից արտահանվել է մոտ 425 հազ. տոննա պղնձի խտանյութ (հանքաքար և խտահանք), որի մաքսային արժեքը կազմել է 525.5 մլն ԱՄՆ դոլար։ 2017 թվականի համեմատ արտահանվող պղնձի քանակը նվազել է 64.4 հազ. տոննայով կամ 13.2 %-ով, իսկ մաքսային արժեքը՝ 61 մլն դոլարով կամ 10.4 %-ով։ Չնայած այն հանգամանքին, որ 2018 թվականի երկրորդ կիսամյակում պղնձի միջազգային գները նվազել են՝ Հայաստանից արտահանվող պղնձի մեկ տոննայի միջին գինն ավելի բարձր է եղել, քան նախորդ տարում։ Մասնավորապես, 2017 թվականին արտահանված պղնձի մեկ տոննայի միջին գինը կազմել է 1999 դոլար, իսկ 2018 թվականին՝ 1237 դոլար։
Պղինձը Հայաստանից արտահանվում է ոչ վերջնական մշակված տեսքով, դրսում այն վերջնական մշակման է ենթարկվում և հայտնվում մետաղների բորսաներում։
Վերջին տարիներին, պղնձի արդյունահանման և արտահանման ծավալների աճին զուգահեռ, զգալի հարկային մուտքեր են ապահովվել երկրի բյուջեի համար, մյուս կողմից սակայն՝ ընդերքն է դատարկվել։ Հայաստանը մշտապես փորձել է «հարմարվել» պղնձի միջազգային գների տատանումներին. երբ գները իջել են, կորուստները լրացնելու համար արտահանվող պղնձի քանակն է ավելացրել։ Արտահանվող պղնձի ֆիզիկական ծավալները վերջին տասը տարում 5-6 անգամ աճել են։ Արդյունքում էլ ավելի է մեծացել Հայաստանի տնտեսական կախվածությունը արտաքին գործոններից՝ պղնձի միջազգային գներից և խոշոր սպառողների վարքագծից։
Ստորև գտնվող առաջին ինֆոգրաֆիկայում պղնձի արտահանման ֆիզիկական ծավալներն են 2009-2018 թվականներին։ Երկրորդում (ինֆոգրաֆիկան տեսնելու համար հարկավոր է թերթել առաջին էջը)՝ արտահանման արժեքն է։
Ըստ Մաքսային ծառայության տվյալների
2018 թվականին պղնձի խտանյութի արտահաման ծավալների անկումը սպասելի էր, քանի որ Հայաստանում կրճատվել են արդյունահանման ծավալները։
Ըստ Վիճակագրական կոմիտեի՝ 2018 թվականին Հայաստանում արտադրվել է (արդյունահանվել) 317.4 հազ. տոննա պղնձի խտանյութ, որը 25.9 %-ով զիջում է 2017 թվականի ցուցանիշը։ Նվազել է նաև չզտած պղնձի արտադրությունը։ Այն կազմել է 8.8 հազար տոննա՝ նվազելով 26.7 %-ով։ Հիշեցնենք, որ արտադրության անկումը պայմանավորված է Թեղուտի հանքի շահագործման աշխատանքների դադարեցմամբ։ Հանքը աշխատանքները դադարեցրել է 2018 թվականի փետրվարից։ Այն շահագործող «Թեղուտ» ՓԲԸ-ի հարկերը նախորդ տարի եռակի կրճատվել են։
Միջազգային գները տարեկեսից զգալի իջել են
2018 թվականի տարեկեսից միջազգային շուկայում պղինձը զգալիորեն էժանացել է։ Լոնդոնի մետաղների բորսայի (The London Metal Exchange, LME) տվյալները վկայում են, որ տարվա սկզբում պղնձի միջազգային գինը հատել է 7 հազար դոլարի շեմը (1 տոննայի դիմաց)։ Այս սկսել է թանկանալ դեռևս 2017 թվականի երկրորդ կեսից և նույն մակարդակում պահպանվել մինչև 2018-ի սկիզբը։ Այնուհետև աստիճանաբար թանկացել է՝ 2018 թվականին առաջին կիսամյակի վերջում մոտենալով 7.5 հազար դոլարի շեմին։ Որից հետո անկում է գրանցվել, և մեկ տոննայի գինը 6 հազար դոլարից ցածր է եղել մինչև տարվա վերջ։ Իսկ այս տարվա առաջին երկու ամիսներին որոշակի բարձրացում է արձանագրվել։ Ներկայում այն 6.5 հազար դոլարի մակարդակում է։
Պղնձի էժանացման հիմնական պատաճառ Չինաստան-ԱՄՆ փոխադարձ առևտրային պատերազմն է։ 2018 թվականի տարեկեսից երկու երկրներն էլ հայտարարել ու կիրառել են միմյանցից ներմուծվող ապրանքների հավելյալ մաքսատուրքեր։ Այս պատերազմը բացասական սպասումներ է առաջացրել միջազգային շուկայում, որը միանգամից հանգեցրել է պղնձի, ալյումինի և այլ ապրանքների գնանկմանը։ Նշենք, որ Չինաստանը համարվում է պղնձի խոշորագույն սպառողը աշխարհում։ Այս տարվա պղնձի գների որոշակի աճը ևս պայմանավորված է երկու երկրների գործոնով։ Նրանց պաշտոնյաներն անկնարկել են այն մասին, որ հնարավոր է որոշ համաձայնությունների գան փոխադարձ առևտրի ոլորտում։ Մետաղների համաշխարհային գներին հետևող վերլուծաբանները այս տարի պղնձի գնաճ են կանխատեսում։
Հիշեցնենք, որ 2010-2011 թվականներին պղնձի միջազգային գները ռեկորդային մակարդակի էին հասել՝ հատելով 10 հազար դոլարի շեմը։
Մաքսային ծառայության տվյալներով՝ 2018 թվականին Հայասատանից արտահանված մոտ 425 հազ. տոննա պղնձի խտանյութի 47 %-ն արտահանվել է Բուլղարիա, 23 %-ը՝ Շվեյցարիա, 18.5 %-ը՝ Չինաստան, մոտ 10 %-ը՝ Ռումինիա և փոքր քանակությամբ՝ այլ երկրներ։ Էական աճ կա Ռումինիայի մասով. եթե 2017-ին արտահանվել է մոտ 3 հազար տոննա, ապա 2018-ին՝ 40 հազար տոննա։ 2017-ին Կանադա պղինձ չի արտահանվել, իսկ 2018-ին՝ արտահանվել է 4.6 հազար տոննա։ Աճել է նաև դեպի Շվեյցարիա արտահանումը. 2017-ին՝ 76 հազար տոննա, 2018-ին՝ 99 հազար տոննա։
Զգալի նվազել է դեպի Չինաստան արտահանումը. 2017-ին՝ 100 հազ. տոննա, 2018-ին՝ 78.4 հազ. տոննա։ Ուշագրավ է նաև Վրաստանի ցուցանիշը։ Արտահանված պղնձի միայն 0.5 %-ն է արտահանվել դեպի Վրաստան, կազմել է 2.2 հազար տոննա։ Մինչդեռ նախորդ տարիներին, դեպի Վրաստան ավելի մեծ ծավալով է արտահանում իրականացվել, օրինակ՝ 2017-ին արտահանվել է մոտ 80 հազար տոննա։ Բուլղարիայի մասով տատանումը մեծ չէ։
Հայաստանից արտահանվում է նաև չզտած պղինձ և պղնձի ջարդոն։ 2018 թվականին արտահանվել է 2.5 հազ տոննա պղնձի թափոն և ջարդոն՝ մոտ 10 մլն դոլար մաքսային արժեքով, ինչպես նաև՝ 9 հազար տոննա (2017-ին՝ 12 հազար տոննա) չզտած պղինձ, որի արժեքը կազմել է 58.5 մլն դոլար։ Չզտած պղինձն արտահանվել է Գերմանիա, իսկ ջարդոնը՝ Հոնկոնգ, ԱՄՆ, ՄԹ, ԱՄԷ։

Впервые за десять лет сократились объемы экспорта меди из Армении
В 2018 году впервые за последние десять лет сократились объемы экспорта меди из Армении. В составе армянского экспорта медь является лидером. В последние годы объемы добычи меди увеличивались бешеными темпами. Спад был зафиксирован только в прошлом году.
По данным Таможенной службы в 2016 г. из Армении было экспортировано 425 тыс. тонн медного концентрата, таможенная стоимость которого составила 525.5 млн долларов США. По сравнению с 2017 г. экспорт меди сократился на 64.4 тыс. тонн, или на 13,2%, а таможенная стоимость снизилась на 61 млн долларов, или на 10,4%. Несмотря на то, что во втором полугодии 2018 г. международные цены на медь снизились, средняя стоимость экспортируемой из Армении одной тонны меди была выше, чем в предыдущем году. Так, в 2017 г. средняя стоимость одной тонны экспортируемой меди составила 1999 долларов, а в 2018 г. - 1237 долларов.
Экспорт меди из Армении достиг бенспрецедентных объемов
Наблдюдавшийся в последние годы рост объемов добычи и экспорта меди обеспечивал значительные налоговые поступления в госбюджет. Но с другой стороны недра страны опустошались.
Армения постоянно пыталась “приспособиться” к колебаниям мировых цен на медь. Когда цены снижались, объем экспорта увеличивался. За последние десять лет физические объемы экспорта меди выросли в 5-6 раз. В результате увеличилась экономическая зависимость Армении от внешних факторов.
В 2018 г. сокращение объемов экспорта медного концентрата было ожидаемым, так как сократились объемы добычи этого полезного ископаемого.
По данным Статистического комитета, в 2018 г. в Армении было произведено 317.4 тыс. тонн медного концентрата, что на 25.9% меньше показателя 2017 г. Сократилось и производство неочищенной меди, которое составило 8,8 тыс. тонн, что на 26.7% меньше предыдущего показателя. Напомним, что спад производства обусловлен прекращением эксплуатации Техутского месторождения.
Взлеты и падения крупных горнодобывающих компаний
С середины годы мировые цены на медь значительно снизились
Начиная с 2018 года медь на мировом рынке подешевела. Данные Лондонской биржи металлов (The London Metal Exchange, LME) свидетельствуют о том, что в начале года международная цена на медь превысила 7 тысяч долларов за одну тонну. Цены начали расти еще со второй половины 2017 г. и сохранялись на этом уровне до начала 2018 г. Затем цена вновь выросла, достигнув к первому полугодию 2018 г. 7,5 тыс. долларов. После этого начался спад, и к концу года одна тонна меди стоила менее 6 тыс. долларов. Эта цена сохранилась до конца года. А в первые месяцы нынешнего года цена на медь поднялась до 6,5 тыс. долларов.
Основной причиной падения цен стала торговая война между Китаем и США. В начале 2018 г. обе страны заявили о введении дополнительных таможенных пошлин на взаимно импортируемые товары. Эта война вызвала негативные ожидания на мировом рынке, что сразу же привело к падению цен на медь, алюминий и другие товары. Отметим, что Китай считается крупнейшим потребителем меди в мире. Некоторый рост цен на медь в этом году также обусловлен фактором этих двух стран. Должностные лица США и Китая намекнули на возможность достижения согласия во взаимной торговле. Эксперты прогнозируют рост цен на медь в этом году.
Напомним, что в 2010-2011 гг. международные цены на медь достигли рекордной отметки в 10 тысяч долларов. По данным Таможенной службы, в 2018 г. из Армении было экспортировано около 425 тыс. тонн медного концентра: 47% было вывезено в Болгарию, 23% - в Швейцарию, 18.5% - в Китай, около 10% - в Румынию и небольшое количество в другие страны.
Наблюдается существенный рост эксорта меди в Румынию. Если в 2017 г. в эту страну было эхкспортировано около 3 тыс. тонн, то в 2018-ом – 40 тысяч тонн. В 2017 г. медь в Канаду не экспортировалась, тогда как в 2018 г. этот показатель составил 4,6 тыс. тонн. Выросли также объемы экспорта в Швейцарию, которые в 2018 г. составили 99 тыс. тонн.
Значительно сократился экспорт в Китай: если в 2017 г. этот показатель составлял 100 тыс. тонн, то в 2018-ом – 76:4 тыс. тонн. Примечателен показатель экспорта меди в Грузию. В эту страну было экспортировано лишь 2,2 тыс. тонн, или 0,5% от всего объема, тогда как в 2017 г. объем экспорта составил около 8 тыс. тонн.