Հայրենադարձ ընտանիքի անձնական գույքը ՊԵԿ-ը պահանջում է 16 հազար դոլարով մաքսազերծել
Լիբանանահայ Իշխան Ավո Ոսկերիչեանը 2016 թվականի գարնանը Լիբանանից եկել է Հայաստան՝ միայնակ: Նույն տարում կրկին գնացել է Լիբանան՝ կնոջն ու երկու անչափահաս որդիներին Հայաստան տեղափոխելու և մշտական բնակություն հաստատելու նպատակով: 2016 թ.-ի օգոստոսին արդեն ընտանիքով Հայաստանում էր:
Սկզբում Նոր Նորքում են բնակարան վարձել, ապա՝ Զովունի գյուղում: Շատ չանցած՝ տուն են գնել Արագածոտնի մարզի Ագարակ գյուղում: Գյուղի տունը բարեկարգ չի եղել և շարունակել են վարձակալությամբ Երևանում բնակվել: Նախորդ տարի արդեն տեղափոխվել են գյուղ, քանի որ ամեն ամիս մոտ 120 դոլարին համարժեք դրամ տան վարձ են վճարել:
«Լիբանանում ոսկերչությամբ էի զբաղվում, խանութ ունեի, տեր ու տնօրենը ես էի, բայց կյանքը վատ էր: Այստեղ եմ եկել, որպեսզի երեխաները մի քիչ ուրախանան, եկել եմ այստեղ մշտական բնակության»,- «Հետք»-ի թղթակցին պատմեց Ավո Ոսկերիչեանը և շարունակեց, որ ընտանիքը Լիբանանում երկու տուն է ունեցել, խանութ, մեքենա, սակայն որոշել է հայրենադարձվել, փակել է խանութը, վաճառել մեքենան և տեղափոխվել է Հայաստան: Նախորդ տարի որոշել է տան անձնական գույքը տեղափոխել Հայաստան, սակայն խնդիրներ են առաջացել, որոնք Ավո Ոսկերիչեանին գցել են հուսահատության մեջ:
Լիբանանահայ ընտանիքի կենցաղային իրերից բաղկացած բեռը տևական ժամանակ Երևանում է, սակայն գտնվում է մաքսային պահեստում: Ընդհանուր 4 տոննա կշռող գույքը (տան կահույք, կենցաղային տեխնիկա, պահարաններ և այլն) մաքսային ծառայողները պահանջում են մաքսազերծել, որի գումարը Ոսկերիչեանի ընտանիքը չունի: Ընտանիքի հայրը նախորդ տարի կոտրվածքներ է ստացել, մի քանի ամիս բուժում ստացել, այժմ աշխատանք չունի:
«Հունվարի 15-ին Փոթիից ստացա վեշերը, բայց մինչև այսօր պահեստանոցում է Շենգավիթի: Ասեցին, որ պետք է մաքսազերծեն, բայց ես այստեղ աշխատանք չունեմ, գումարն էլ չունեմ: Ասեցին, որ 4 տոննա 100 կգ բեռը 1 կիլոգրամը 4 դոլարով 16 հազար դոլար գումար պետք է մուծես: Ես այդպես հասկացա»,- մանրամասնեց Ավո Ոսկերիչեանը:
Ծանոթացանք ՊԵԿ-ում նրա խնդրով առկա նամակագրությանը (1,2): Ոսկերիչեանը խնդրել է, որ որպես հայրենադարձի՝ իր գույքը չմաքսազերծեն: Վարչապետին դիմելուց հետո վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանին նույնը ներկայացնում է ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Ռաֆիկ Մաշադյան(1,2): Նա նամակում բացատրում է, թե ինչու Ոսկերիչեանը չի կարող օգտվել մաքսազերծման արտոնությունից:
Բանն այն է, որ «Մաքսային կարգավորման մասին» օրենքի 249-րդ հոդվածի 11-րդ կետը սահմանում է, որ Հայաստան մշտական բնակության ժամանող անձինք կարող են առանց մաքսային վճարների վճարման ներմուծել իրենց անձնական օգտագործման գույքը:
Նույն հոդվածի 14-րդ կետն էլ սահմանում է, որ Հայաստանի տարածքից դուրս մշտապես բնակվող է համարվում այն անձը, որը 1 տարվա ընթացքում 184 օրվանից (6 ամիս) ավելի է բնակվել Հայաստանից դուրս: Եթե այս ժամանակացույցը անձը խախտում է, ապա չի կարող օգտվել մաքսավճարի արտոնությունից:
Ավո Ոսկերիչեանը բացատրում է, որ ինքը 2016-2018 թվականների ընթացքում չի իմացել, որ ժամանակահատվածի սահմանափակում կա: «Թող Հայաստան ժամանող սփյուռքահայերին ասեն, ԱԳՆ-ն կամ մեկ ուրիշ կառույց թուղթ տա, զգուշացնի, որ այս կետերը խախտելու դեպքում կարող եք զրկվել նման հնարավորությունից»,- ասում է Ավո Ոսկերիչեանը: Նա նաև բացատրում է, որ 2016 թվականին գնացել է Լիբանան, որպեսզի փակի խանութը, վաճառի որոշ գույք և ընտանիքին տեղափոխի: Այդ ընթացքում էլ խախտել է 6 ամիս այլ երկրում բնակվելու ժամանակացույցը: Ավո Ոսկերիչեանը դիմել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, սակայն ստացել է ՊԵԿ-ից նախկինում ստացած նամակների պատասխանների պատճենները:
Ավո Ոսկերիչեանը մանրամասնում է, որ նշված ժամանակահատվածում Լիբանանում 6 ամիս չէր էլ կարող մշտապես բնակվել, քանի որ Հայաստան տեղափոխված ժամանակ իր վրա շուն է հարձակվել, վիրահատության է ենթարկվել և ամիսներ շարունակ չի կարողացել տեղաշարժվել:
«Ինձ որ հրավիրեցին ՊԵԿ կոմիտեի դահլիճ, ասեցի, որ որևէ մեկ քննիչ հանձնախումբ, որևէ մեկ պատասխանատուն թող ներկայանա տունս և ասի իրավունք ունեմ չմաքսազերծելու, թե չէ: Ես հայրենադարձություն եմ արել, բայց օրենքն եմ խախտել, ես որտեղի՞ց իմանայ օրենքը, ՊԵԿ-ում ասեցի, պետական որևէ կառույց պետք է թուղթ տար, որ ենթադրենք 10 օրենքը պետք է սովորես, որպեսզի չխախտես այն, եթե ես չսովորեի և խախտեի, թող ասեին, որ ես հանցավոր եմ»,- պարզաբանում է Ավո Ոսկերիչեանը:
Հ. Գ. Իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության գործունեության հիմնական նպատակը մեծ հայրենադարձության ծրագրի իրագործումն է, որի մասին դեռևս 2015 թ.-ին հայտարարել է այն ժամանակ ԱԺ պատգամավոր, այսօր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:

КГД требует от переехавшей на родину семьи 16 тысяч долларов за растаможку имущества
Армянин из Ливана Ишхан Аво Воскеричян весной 2016 г. приехал в Армению. В том же году он вернулся в Ливан, чтобы привезти сюда на постоянное жительство жену и двух несовершеннолетних сыновей. В августе 2016 г. Воскеричяны обосновалась в Армении.
Сперва семья сняла квартиру в столичном квартале Нор Норк, потом переехала в село Зовуни, а через некоторое время купила дом в селе Агарак Арагацотнской области. Дом не был благоустроенным, поэтому Воскерчяны продолжала жить на съемной квартире в Ереване. В прошлом году они переехали в деревню, так как им было нелегко каждый месяц платить 120 долларов за съемное жилье.
“В Ливане я занимался ювелирным делом. У меня был магазин, но жилось нам нелегко. Решили переехать сюда на постоянное жительство”,- рассказал Hetq.am Аво Воскеричян. В Ливане семья имела два дома, магазин, автомобиль, но, тем не менее, они решили переехать на родину. Закрыли магазин, продали машину и приехали в Армению. В прошлом году Аво решил перевезти сюда свое личное имущество, но неожиданно возникли проблемы, из-за которых он впал в отчаяние.
Бытовые вещи семьи долгое время находились на таможенном складе в Ереване. Таможенники требуют растаможить груз общим весом четыре тонны (мебель, бытовая техника, шкафы и т.д.), но таких денег у семьи нет. В прошлом году Аво получил переломы, несколько месяцев лечился, а сейчас сидит без работы.
“Наши вещи прибыли из Поти 15 января, но они до сих пор находятся на складе в Шенгавите. Нам сказали, что нужно растаможить, но сейчас у меня нет ни работы, ни денег. За 4 тонны 100 кг требуют заплатить 16 тысяч долларов”,- сказал наш собеседник.
По просьбе Аво мы ознакомились с его перепиской с сотрудниками Комитета госдоходов. Воскеричян просил не растаможивать его имущество. После обращения к премьер-министру руководитель аппарата главы правительства Эдуард Агаджанян представил вопрос заместителю председателя КГД Рафику Машадяну. Последний в своем ответе объяснил, почему Воскеричян не может воспользоваться льготой на растаможку.
Дело в том, что, согласно п.11 ст.249 закона РА “О таможенном регулировнии”, лица, прибывающие на постоянное жительство в Армению, могут привезти имущество для личного пользования без уплаты таможенных платежей. П.14 той же статьи устанавливает, что лицом, постоянно проживающим за пределами Армении, считается тот, кто в течение года находился за пределами Армении больше шести месяцев. В случае нарушения данного положения личность не может воспользоваться таможенной льготой.
Аво Воскеричян пояснил, что в 2016-2018 гг. он не знал об ограничении срока. “Пусть МИД или какая-либо другая структура сообщают прибывающим на родину армянам из диаспоры, что в случае нарушения указанных пунктов они могут лишиться этой возможности”,- говорит Аво. В 2016 г. он отправился в Ливан, чтобы закрыть магазин, продать кое-какое имущество и перевезти сюда свою семью. Именно тогда он и нарушил пункт о 6-месячном пребывании в другой стране. Воскеричян обратился к премьер-министру Николу Пашиняну, но получил копии полученных ранее писем из Комитета госдоходов.
По словам Аво, в указанный период он не мог находиться в Ливане шесть месяцев, так как после переезда в Армению стал жертвой нападения собаки, перенес операцию и в течение нескольких месяцев не мог передвигаться.
“В Комитете госдоходов мне сказали,что к нам домой должен придти следователь или какая-то комиссия, чтобы решить, имею я право не растаможивать свое имущество или нет. Я репатриант, откуда мне знать действующие здесь зааконы. Одна из государственных структур должна выдавать нам бумагу, в которой будет прописано, какие десять законов я должен знать в обязательном порядке. И если после этого я нарушу эти законы, то пусть меня считают виноватым”, - сказал Аво Воскеричян.
P.S. Основной целью деятельности правящей партиии “Гражданский договор” является реализации программы репатриантства, о которой еще в 2015 году говорил тогда еще депутат парламента, а ныне премьер-министр Никол Пашинян.