Օտարերկրացիները՝ Հայաստանի անշարժ գույքի շուկայում. որ երկրներից են, ինչ են գնում-վաճառում
2018 թվականի ընթացքում Հայաստանում անշարժ գույքի 4990 առուվաճառքի գործարքների կողմ են հանդիսացել օտարերկրյա քաղաքացիները։ Դա կազմել է հանրապետությունում իրականացված ընդհանուր առուվաճառքի գործարքների 10.9 %-ը։ Այս տվյալները ներկայացրել է Անշարժ գույքի կադաստրի կոմիտեն։ «Հետք»-ի հետ զրույցում կոմիտեից պարզաբանեցին, որ նման վիճակագրություն են վարում 2018 թվականից, հետևաբար՝ 2017 թվականի տվյալների բացակայությունը թույլ չի տալիս հասկանալ դինամիկան՝ օտարերկրյա քաղաքացիների գործարքները 2018-ին աճե՞լ են, թե՞ նվազել։ Մինչդեռ, նման համեմատությունը թույլ կտար հասկանալ՝ իրականում որքանով են նախորդ տարի օտարերկրյա քաղաքացիներն ակտիվ եղել անշարժ գույքի առուվաճառքի հարցում և արդյոք տեղի ունեցած հեղափոխությունն ազդել է նրանց վարքագծի վրա։ Նշենք, որ անշարժ գույքի մի շարք գործակալներ արձանագրել են, որ նախորդ տարի հեղափոխությունից հետո մի քանի ամիս օտարերկրյա քաղաքացիների հետաքրքրությունը Հայաստանի անշարժ գույքի նկատմամբ մեծացել է։
Բոլոր դեպքերում, եղած ցուցանիշները հետաքրքիր են։ Օրինակ՝ 2018 թվականին օտարերկրյա քաղաքացիներն առավելապես վաճառողի դերում են եղել։ Մասնավորապես, առուվաճառքի նշված 4990 գործարքներից 1581-ի դեպքում օտարերկրյա քաղաքացիները հանդիսացել են միայն գնորդ և 3247-ի դեպքում՝ միայն վաճառող։ Իսկ 162 առուվաճառքի գործարքի դեպքում երկու կողմն էլ հանդիսացել են օտարերկրյա քաղաքացիներ։ Եթե այս պատկերը դիտարկենք տոկոսային հարաբերակցությամբ, ապա ստացվում է, որ գործարքների 31.7 %-ի պարագայում օտարերկրացիները գնորդներ են, 65.1 %-ի պարագայում՝ վաճառողներ, իսկ 3.2 %-ի պարագայում՝ և գնորդներ, և վաճառողներ։
Օտարերկրացիները Հայաստանում մեծ մասամբ բնակարան են գնում ու վաճառում
Ինչպես նշեցինք 1581 գործարքի դեպքում օտարերկրյա քաղաքացիները գնորդ են եղել։ Այս գործարքների 52.1 %-ի ժամանակ նրանց գնած գույքը եղել է բնակարան։ Օտարերկրյա քաղաքացիները գնել են ինչպես բնակարաններ, այնպես էլ առանձնատներ, հողեր, արտադրական և հասարակական նշանակության շինություններ ու ավտոտնակներ։
Վաճառքի դեպքում ևս մեծ մասամբ գույքը եղել է բնակարան։ Մասնավորապես, 3247 գործարքի 53.2 %-ի դեպքում վաճառվող գույքը բնակարան է։
Գործարքները կենտրոնացված են Երևանում
Ըստ Կադաստրի կոմիտեի՝ օտարերկրյա քաղաքացիների կողմից գնված անշարժ գույքի թիվը 2018-ին կազմել է 1743: Հիշեցնենք, որ 1581 գործարքի դեպքում օտարերկրյա քաղաքացիները հանդիսացել են միայն գնորդ, 162-ի դեպքում՝ և գնորդ, և վաճառող։
Օտարերկրացիները անշարժ գույք գնելիս նախապատվությունը տալիս են առավելապես Երևանին։ 1743 անշարժ գույքի կազմում 63.2 %-ը բաժին է ընկել Երևանին։ Համեմատաբար մեծ տեսակարար կշիռ ունեն նաև Կոտայքը՝ 11.1 % և Արմավիրը՝ 7.4 %:
Իսկ վաճառված անշարժ գույքի թիվը կազմել է 3409, որից 37.3 %-ը՝ Երևանում է։ Արարատին բաժին է հասնում 12.1 %-ը, Արմավիրին՝ 11.1 %-ը, Կոտայքին՝ 9.8 %-ը։
Թե գնորդները, թե վաճառողները մեծ մասամբ Ռուսաստանից են
Հայաստանում օտարերկրյա քաղաքացիների մասնակցությամբ անշարժ գույքի գործարքների կազմում մեծ է Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացիների կշիռը։ Գնորդներ և վաճառողներ կան նաև ԱՄՆ-ից, Իրանից, Սիրիայից, եվրոպական պետություններից և այլն։
Նախորդ տարի օտարերկրյա քաղաքացիների կողմից գնված 1743 անշարժ գույքից 877-ը գնել են Ռուսաստանի քաղաքացիները։ Կադաստրի կոմիտեից «Հետք»-ին պարզաբանեցին, որ խոսքը ոչ թե 877 անձի մասին է, այլ՝ այդքան գնված անշարժ գույքի և հնարավոր է, որ անձերի թիվն ավելի փոքր է, քանի որ մեկ անձը կարող է ձեռք բերել մեկից ավելի անշարժ գույք։
Չի բացառվում, որ այն օտարերկրյա քաղաքացիների մեջ, որոնք գույք են գնում կամ վաճառում Հայաստանում, մեծ է մեր հայրենակիցների թիվը, որոնք ապրում են արտերկրում և հանդիսանում են այդ երկրների քաղաքացիներ։ Սակայն, նման վիճակագրություն ևս չկա։ Փոխարենը դա կարող են փաստել անշարժ գույքի գործակալները։

Сделки на армянском рынке недвижимости с участием иностранцев
В 2018 году иностранные граждане заключили 4990 сделок на армянском рынке недвижимости. Это составляет 10.9% от общего числа сделок по стране. Такие данные предоставил Комитет кадастра недвижимости. По утверждению ряда агентов недвижимости, после прошлогодней революции в течение нескольких месяцев наблюдался рост интереса иностранных граждан к недвижимости в Армении.
Однако зафиксированная в прошлом году активность постепенно пошла на спад. Во всех случаях полученные показатели довольно интересны. Так, в 2018 г. иностранные граждане выступали главным образом в роли продавцов недвижимости. В частности, в 1581 сделке из 4990 сделок иностранные граждане являлись только покупателями, в 3247 сделках – только продавцами. 162 сделки с обеих сторон были заключены иностранными гражданами. В процентном отношении складывается следующаяя картина: 31.7% составили сделки с участием инстранных покупателей, 65.1% - сделки с участием иностранных продавцов, 3.2% - сделки, в которых обеими сторонами выступили иностранцы.
В Армении иностранцы покупают и продают преимущественно квартиры
Как уже было отмечено, 1581 сделка была заключена иностранными покупателями.
52.1% составили сделки по покупке квартиры. Иностранцы приобрели как квартиры, так и частные дома, земельные участки, строения производственного и общественного назначения, гаражи.
Квартиры составили основную часть и сделок по продаже. Так, 53.2% от 3247 таких сделок пришлись на квартиры.
Сделки заключаются в основном в Ереване
По данным Комитета кадастра, в 2018 г. иностранные граждане заключили 1743 сделки по покупке недвижимости. При этом предпочтение отдавалось недвижимости в Ереване. 63.2% от 1743 сделок было заключено в столице. Затем следуют области Котайк - 11.1 % и Армавир – 7.4 %.
Основную часть покупателей и продавцов составляют граждане России
Основная часть заключаемых иностранцами сделок с недвижимостью приходится на граждан России. Сделки с недвижимостью заключают также граждане США, Ирана, Сирии, европейских стран и т.д.
Из купленных в прошлом году иностранцами 1743 объектов недвижимости 877 были приобретены гражданами РФ.
Как пояснили Hetq.am в Комитете кадастра, речь идет не о 877 гражданах, а о числе приобретенных единиц недвижимости, а это значит, что покупателей может быть значительно меньше.
Не исключено, что среди иностранцев, покупающих или продающих недвижимость в Армении, большое число составляют наши соотечественники, которые живут за границей и являются гражданами других государств. И хотя такая статистика не ведется, это могут подтвердить агенты недвижимости.
Отметим, что половину недвижимости, приобретенной в прошлом году гражданами РФ, составляют квартиры.