Պատերազմից հետո, խաղաղությունից առաջ
Այգեպարի միջնակարգ դպրոցի քիմիայի ուսուցչուհի Թամար Գալստյանը դասն ընդհատում է մեզ հարցազրույց տալու համար։ Աշակերտները լուռ լսում են ուսուցչուհու պատմածը, որը ոչ այլ ինչ է, քան պատերազմի վկայություն։ «Կրակոցների ժամանակ մենք ապաստարաններ ունեինք, անմիջապես փախչում էինք, մտնում ապաստարանները։ Էդպիսի օր եղել ա կրակոցների ժամանակ, որ առավոտից մինչեւ ուշ գիշեր ուղղակի էդ ապաստարաններից դուրս չենք եկել»,- պատմում է տիկին Գալստյանը։ Նա ասում է, որ այդ ամենն ազդում էր ուսուցման որակի վրա՝ առաջադիմությունն ընկնում էր, աշակերտներից շատ բան պահանջել չէր լինում։
«Ինչի՞ց սկսվեց հակամարտությունը»,-հարցնում եմ։ Զարմացած կամ շփոթված լռում է, հետո, կարծես ինչ-որ բան վերհիշելով, ասում. «Թշնամություն մեր եւ ադրբեջանցիների միջեւ կոնկրետ չի եղել։ Թե էդ թշնամությունը որտեղից եկավ մեր վզին փաթաթվեց, ես չեմ կարա ասեմ»։
Հակամարտության ծագման քաղաքական ու պատմական պատճառները ուսուցչուհին չի բացառում, բայց չի հասկանում նաեւ, թե երկու հարեւան գյուղեր, որոնք տասնամյակներ շարունակ ապրել են հաշտ ու խաղաղ, ինչպես են հայտնվել հակամարտության մեջ։ «Աշխատավոր մարդը ի՞նչ ունի կիսելու աշխատավոր մարդու հետ։ Դա հասարակ ժողովրդի ձեռի գործը չէ, թե վերեւներում ինչ արին, ինչ չարին, ես չեմ կարա ասեմ, բայց աշխատավորները իրար հետ կռիվ չունեն»,-ասում է նա ու վստահեցնում. «Եթե խաղաղություն լինի, մենք էլի լավ կլինենք իրար հետ»։
| Թամար Գալստյան | Նվարդ Պետրոսյան |
Այգեպարցիների կապն արտաքին աշխարհի կամ պարզապես կենտրոնի հետ ապահովում են պաշտոնական հեռուստաալիքները ( Հ1,Հ2 ) ։ Այստեղ թերթ չեն ստանում, ռադիո չկա, ինտերնետի մասին երազել անգամ հնարավոր չէ, քանի որ Այգեպարից զանգելը կամ զանգ ստանալը հերոսական ջանքեր է պահանջում։ Պաշտոնական հեռուստաալիքները, ճիշտ է, պատերազմ չեն քարոզում, բայց առանձնապես չեն էլ պատգամում խաղաղության անհրաժեշտությունը։ Այգեպարում խաղաղության մասին խոսում են այնպես, կարծես ամեն օր այստեղ հենց այդ հարցն է քննարկվում։ Խաղաղության անհրաժեշտությունն այստեղ գիտակցում են, բայց ոչ բոլորն են տեսնում դրա հնարավորությունը։
Այգեպարի դպրոցի աշխարհագրության ուսուցչուհի Նվարդ Պետրոսյանին խանգարում են իր ընտանիքի դժբախտությունները։ Նվարդի հայրական տունն ավերվել է։ Ռազմական գործողությունների հետեւանքով հայրը կորցրել է մի թեւը։ «Չեմ կարող մոռանալ, որ այդ մարդկանց 50 տարում ստեղծած տունն ու տեղն այսօր չկա»,-ասում է Նվարդ Պետրոսյանը։
Նրա կարծիքով' իր սերունդը չի կարող հաշտվել, քանի որ չի կարող մոռանալ այն, ինչ տեսել է։ Թամար Գալստյանը, սակայն, գտնում է, որ խաղաղությունը կլուծի բոլոր հարցերը, բայց դրա ճանապարհին մի մեծ խոչընդոտ է տեսնում. «Նրանք էլ են զոհեր տվել, մենք էլ։ Էդ մրմուռը կմնա մարդկանց մեջ, չի անցնի կամ կանցնի ժամանակի հետ»։
Այստեղ զոհ ասելիս հասկանում են Այգեպարի կոնկրետ բնակիչների, ովքեր սպանվել են ռազմական գործողությունների ընթացքում։ Հարեւան գյուղի զոհերը շատ վերացական են։ Նրանք չգիտեն' հարեւան գյուղի իրենց ընկերները, նրանց ընտանիքի անդամները կենդանի՞ են, թե՞ ոչ։ Նույնն է վիճակը ադրբեջանական գյուղում, նրանց համար էլ հայկական զոհերն են անանուն ու անհասցե։ Իրարից ընդամենը երկու հարյուր մետր հեռավորության վրա գտնվող գյուղերը երկխոսության իսպառ բացակայության պայմաններում ապրում են կասկածներով ու ենթադրություններով։ Դեմ առ դեմ դուրս գալու, երբեւէ հանդիպելու հեռանկարը երկուսին էլ վախեցնում է. «Բա որ հանկարծ պարզվի, որ սպանել ենք մեր ընկերոջ որդուն»։
«Քինացել ենք Ղազախ հարսանիք մենք։ Լավ հյուրասիրել են, լավ պահել են գիշերը մեզ իրանց տանը»,-հիշում է Այգեպարի ութսունամյա բնակիչ Արամ Աթոյանը։ Բայց նա հիշում է նաեւ, թե ինչպես են նռնականետով խփել իր տանն ու փլուզել երկրորդ հարկի ապակեպատ պատշգամբը։ « Հարսս երեք տարեկան երեխի հետ ստեղ նստած էր, մենք էլ' հետը։ Երեք տարեկան երեխեն լեզուն առնվեց, կտրվեց լեզուն։ Երեք անգամ տարանք Երեւան, եղավ ոչ»։
Արամ Աթոյանի կինը՝ Պայծառ Անդրեասյանը, նույնպես հիշում է հարեւան ադրբեջանցիների հետ ունեցած բարեկամությունը, պատմում, թե ինչքան բարյացակամ էին նրանք առեւտրի եւ այլ հարաբերությունների մեջ, բայց երբ հարցնում եմ հաշտության մասին, մի քիչ մտածելուց հետո հուզառատ ձայնով ասում է. «Բա նրանք մեր երիտասարդներին էսքան սպանել են, ո՞նց կարանք մենք նրանց հետ հաշտվենք։ Ուրեմն պետք ա դարեր անցնի, ոչ թե տարիներ, դարեր անցնի»։
Արամ Աթոյանը չի կիսում իր տիկնոջ հոռետեսությունը։ Նա գտնում է, որ խաղաղության հաստատումից հետո մարդիկ էլի կգնան-կգան, բարեկամություն կանեն, բայց վստահ չէ՝ իրենք կտեսնե՞ն այդ բանը, թե՞ ոչ։ « Եթե մենք քինանք ոչ, մեր սերունդը էլի կքինան-կիքան, կբարեկամանան»,-ասում է նա։
Խաղաղությունն Այգեպարում առայժմ ձեւ ու պատկեր չունի։ Ոչ ոք չգիտե, թե ինչպիսին է լինելու այն։ Բոլորը՝ մեծ ու փոքր, շատ լավ հասկանում են, որ նման չի լինելու խորհրդային ժամանակաշրջանի ազգամիջյան այն հարաբերություններին, որն իրենք ադրբեջաներեն բառով կոչում են «դոստություն», այսինքն՝ բարեկամություն։ Դրա համար էլ, երբ հարցնում ես խաղաղության մասին, ասում են՝ խաղաղությունը չգիտեմ, բայց պատերազմը «տուն քանդել ա, երեխանց սպանել ա»։

Between War and Peace
Our interview interrupted Tamar Galstyan's chemistry class at the Aygepar Secondary School. The schoolchildren quietly listened to their teacher's narrative, an account of war in every sense of the word. "We would quickly escape to bunkers during the shooting. There were days that we wouldn't leave the bunkers from morning till night," Galstyan said. She said that these events damaged the quality of education - academic performance suffered-but there was only so much you could ask of schoolchildren.
"What started the conflict?" I asked. She was quiet, perhaps surprised or confused. Then she spoke up, as if she had recalled something. "There was no real animosity between the Azeris and us. I don't know where that enmity came from and how it implanted itself within us."
The schoolteacher did not dismiss the political and historical causes of the conflict, but she could also not comprehend how two neighboring villages, having lived together in peace and harmony for decades, could get caught up in this clash. "What problems could one working man have with another? Ordinary citizens can't do anything about what people in power do or don't do; I don't know anything about any of that. But there was no conflict between the working people of our two villagers," she said and assured us, "If peace is established, we will once again be on good terms with each other."
| Tamar Galstyan | Nvard Petrosyan |
Aygepar's only connection to the outside world, or even to the capital, is through the government television channels H1 and H2. No newspapers are sold here, there are no radio stations, and the Internet doesn't even exist in their wildest dreams, because in Aygepar, it takes heroic effort to even use the phone. Although the official television channels may not campaign for war, they do not preach the necessity of peace, either. In Aygepar, people speak of peace in a way that suggests that it is a topic of everyday discussion. Here, they realize that peace is a necessity, but not everyone sees it as a possibility.
Nvard Petrosyan, a geography teacher at the Aygepar School, is plagued with domestic problems. Her ancestral home was ruined during the war. His father lost an arm in the fighting. "I can't forget that the home that took fifty years to build no longer exists," she said.
In Petrosyan's view, her generation will be unable to make peace, because they cannot forget all that they have seen. Tamar Galstyan believes that peace will solve all their problems, but sees a large obstacle in its path, "There have been victims on their side as well as ours. That wound will not heal, or may heal only with time."
The word "victim" here embraces those residents of Aygepar specifically who were killed during military action. Victims of the neighboring village are a slightly more abstract concept. They do not know whether or not their friends or their family members are alive. The situation is similar in the Azeri village; the victims from the Armenian side remain nameless. The two villages, at a distance of only 200 meters from each other, are left with doubt and vague assumptions in the absence of dialogue. The possibility of coming face to face or meeting the future frightens both sides: "What if it turned out that we had killed our friend's child?"
"We went to Kazakh for a wedding. They were very hospitable; we stayed overnight at their house," recalled 80-year old Aygepar resident Aram Atoyan. But he also remembered how a grenade hit the second floor of his house and destroyed his glass-lined balcony. "My daughter-in-law was sitting here with her three-year old child, and we were with them. The child lost his tongue in that incident, it got cut off. We went to Yerevan three times to seek some kind of help for him, but nothing worked."
Aram Atoyan's wife, Paytsar Andreasyan, also remembered the friendship they had with the neighboring Azeris. She spoke of how friendly they were in trade and in other relations as well, but when we mentioned the possibility of peace, she thought for a while and then said, her voice heavy with emotion, "How can we make peace with them when they've killed so many of our young men? Centuries must pass - not just years - centuries."
Aram Atoyan does not share his wife's pessimism. He thinks that once peace is established, people will come and go as they did in the past, and friendship will develop, but he is not sure if they will live to see that day. "We may not be going over there now, but perhaps the next generation will come and go, and they will be friends," he said.
Peace in Aygepar has not taken shape yet. Nobody knows what it will look like. Everyone, old and young, realizes that it will be nothing like the relationship they had during Soviet times, which they often describe using an Azeri word, dostutyun , or friendship. That is why when you ask about peace they say, "I don't know about peace, but war has destroyed houses and killed children."