Վանեցյանի խոսքով՝ ԱԱԾ-ն անում է ամեն ինչ օտարերկրյա գործակալներին հայտնաբերելու համար
Ազգային անվտանգության ծառայության (ԱԱԾ) տնօրեն Արթուր Վանեցյանը վստահեցնում է՝ ԱԱԾ-ն անում է ամեն ինչ հնչեղ բացահայտումներ անելու համար: Այս մասին խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Արթուր Վանեցյանը:
Նրա խոսքով՝ ԱԱԾ-ն աշխատանքներ է տանում, որ այլ երկրների հատուկ ծառայությունների հետ առնչություն ունեցող անձինք բացահայտվեն, պարզապես ԱԱԾ-ն ամեն ինչի մասին չի կարող խոսել:
Հիշեցնենք, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը վերջերս հայտարարել էր, թե քաղաքական գործիչներ կան, որոնք օտարերկրյա գործակալներ են։
«Մենք այդ առումով, բայց ոչ միայն այդ հայտարարության հետ կապված, այլ ընդհանրապես իրականացնում ենք աշխատանքներ, որպեսզի այլ երկրների հատուկ ծառայությունների հետ առնչություն կամ հատուկ ծառայությունների հետ կապ ունեցող անձինք բացահայտվեն»,- ասաց Վանեցյանը:
Անդրադառնալով վարչապետի դժգոհությանը իրավապահ մարմինների աշխատանքի վերաբերյալ, որ վերաբերում են կոռուպցիոն բացահայտումներին, ԱԱԾ տնօրենն ասաց, թե ինքն էլ դժգոհ է իրավապահ մարմիններից, հատկապես ԱԱԾ-ի աշխատանքից։
«Որովհետև այն տեմպը, այն աշխատանքները, որոնք իրականացրել ենք մեր գործունեության սկզբնական շրջանում, տեսնում եք, որ տեմպի որոշակի նվազում կա։ Իսկ եթե ավելի լուրջ, ապա դա բացատրվում է նրանով, որ իրավական հիմքերը պետք է լինեն շատ ամուր, որպեսզի մեր կատարած որևէ գործ հետագայում հնարավոր չլինի շահարկել կամ բողոքարկել՝ ասելով, որ մենք գործել ենք քմահաճույքով։ Մենք գործում ենք միայն օրենքով, փորձում ենք անել ամեն բան, որ պահվեն օրենքի բոլոր պահանջները։ Անում ենք ամեն ինչ, կարծում եմ, որ կլինեն մեծ ու հնչեղ բացահայտումներ»,- ասաց Արթուր Վանեցյանը։

СНБ делает все возможное для выявления иностранных агентов – А.Ванецян
Служба национальной безопасности делает все возможное для громких разоблачений. Об этом на сегодняшнем брифинге в парламенте заявил директор СНБ Артур Ванецян.
По его словам, Служба нацбезопасности проводит работу по выявлению лиц, причастных к иностранным спецслужбам, однако не вся информация по этой теме подлежит огласке.
Напомним, что на днях премьер-министр Никол Пашинян заявил, что есть политические деятели, которые являются иностранными агентами.
По словам Ванецяна, СНБ работает не только в направлении, обозначенном в заявлении премьер-министра, но и по всем другим направлениям, чтобы выявить лиц, причастных к иностранным спецслужбам.
Касаясь выраженного Пашиняном недовольства работой правоохранительных органов в деле коррупционных разоблачений, Артур Ванецян отметил, что он сам недоволен работой правоохранителей и в частности СНБ.
“Мы видим, что темпы работ, которые мы выполняли на начальном этапе нашей деятельности, замедлились. Это объясняется необходимостью иметь очень крепкие правовые основания, чтобы ни одно дело в дальнейшем нельзя было оспорить, заявив, что мы действовали по своему капризу. Мы действуем только по закону, пытаемся соблюдать все требования закона. И я думаю, что последуют громкие разоблачения”,- отметил А.Ванецян.