27 մանկապարտեզ է փակվել Մալաթիայում, Դավթաշենում և Աջափնյակում (տեսանյութ)
Երևանում փակված մանկապարտեզների թեման «Հետք»-ի ուշադրության կենտրոնում է: Այս անգամ կներկայացնենք Մալաթիա-Սեբաստիա, Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջաններում փակված մանկապարտեզների պատմությունը:
Այս վարչական շրջաններում մանկապարտեզների տարածքների տնօրինող են դարձել ԱԺ նախկին պատգամավար Սամվել Ալեքսանյանը, Երևանի նախկին փոխքաղաքապետ Կամո Արեյանը, որն այժմ գործող քաղաքապետ Հայկ Մարությանի խորհրդականն է, Աջափնյակի թաղապետարանի նախկին պաշտոնյա Աշոտ Նահապետյանը, նախկին գլխավոր դատախազի՝ Աղվան Հովսեփյանի մտերիմը և այլք:
Բացի այդ, մանկապարտեզների շատ տարածքներ այսօր վերածվել են բնակֆոնդի, մեկում ՊԵԿ գրասենյակ է, մյուսում դատախազության ստորաբաժանում և այլն: Ընդհանուր առմամբ այս վարչական շրջաններում փակվել է 2 տասնյակից ավելի մանկապարտեզ, որոնցից 2-ը գերատեսչական են եղել, մյուսները՝ համայնքային:
Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջան
Չնայած Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանում մեկ տասնյակի հասնող փակված մանկապարտեզ կա, սակայն վարչական շրջանից մեր հարցումներին ի պատասխան՝ հայտնել են միայն երկուսի մասին: Նույնաբովանդակ պատասխան ենք ստացել թե՛ նախորդ, թե՛ գործող քաղաքային իշխանության ներկայացուցիչներից ստացված հարցման պատախաններում: Տրամադրել են ընդամենը Վերոնիկա Գևորգյանի անվան «Սեբաստիա» և թիվ 304 մանկապարտեզի փակման որոշումները: Մեզ հաջողվեց պարզել վարչական շրջանում փակված մանկապարտեզների իրական թիվը, որը հասնում է 1 տասնյակի: 2019 թ.-ի փետրվարի տվյալներով՝ Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի նախադպրոցական ուսումնական հաստատություններում հերթագրված է 1170 երեխա:
«Վերոնիկայի» մանկապարտեզ- «Ալեքսանյանների ընտանիք» ՀԿ
Այս մանկապարտեզը հայտնի էր դեռ խորհրդային տարիներից և համարվել է լավագույններից մեկը՝ թե՛ շենքային, թե՛ կրթական չափորոշիչներով: Մանկապարտեզի տարածքը 3975,7 քմ է, բակային տարածքում կան լողավազան, սրճարան, հացատուն և կաթսայատուն: 2009 թվականին մանկապարտեզի տարածքն անհատույց օգտագործման իրավունքով 50 տարով տրվել է ԱԺ նախկին պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանի ընտանիքին պատկանող «Ալեքսանյանների ընտանիք» բարեգործական ՀԿ-ին:
Ձեռք բերողը պարտավորվել է մանկապարտեզն ապահովել գույքով և սարքավորումներով, հոգալ հաճախող երեխաների սննդի, հանգստի ծախսերը, ապահովել երեխաների ներդաշնակ զարգացումն ու դաստիարակությունը, առողջության ամրապնդումն ու խնամքը, լուծել մանկապարտեզի աշխատակիցների աշխատավարձի խնդիրը: Գույքը ստանալուց հետո կազմակերպության տնօրենի դիմումի հիման վրա դադարեցվում է մանկապարտեզի լիցենզիան: 10 տարի է անցել մանկապարտեզը վերագործարկելու ծրագրից, սակայն մեր այցելության ժամանակ մանկապարտեզի դռները կողպված էին, շենք-շինությունները՝ կիսավեր:
Թիվ 304 մանկապարտեզ- գազի գրասենյակ, արտադրական տարածք, բնակֆոնդ և նախակրթարան
Անդրանիկի փողոցում՝ «Բ2» թաղամասում, գտնվող թիվ 304 մանկապարտեզը, 2004 թ.-ին փակվել է, իսկ շենքը վաճառվել է «Ա. Խալաթյան վարժարան» ՍՊԸ-ին: Գնորդը պարտավորվել է մանկապարտեզը շահագործեր և կրթահամալիր ստեղծել: Ընդամենը 30 միլիոն դրամ գնահատված մանկապարտեզի ձեռքբերման տարում ընկերությունը պետք է 23 հազար ԱՄՆ դոլարի չափով ներդրում կատարեր: Այսօր մանկապարտեզի շենքում գործում է «Պրոգրես» զարգացման կենտրոնը, «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերության գրասենյակը, դռներ և պատուհանների արտադրամաս, իսկ մի մասում բնակարաններ են: Կարող ենք արձանագրել, որ գնորդը՝ «Ա. Խալաթյան վարժարան» ՍՊԸ-ն, չի կատարել մանկապարտեզը գործարկելու իր պարտավորությունը:
Մանկապարտեզները՝ «Սեբաստացի կրթահամալիրի» դպրոց-պարտեզներ
Պարզվում է՝ Մխիթար Սեբաստացի կրթահամալիրի տարածքի մի մասում ևս ժամանակին համայնքային մանկապարտեզներ են գործել: Այսօր համայնքային նախկին մանկապարտեզների տարածքներում կրթահամալիրի դպրոց-մանկապարտեզներն են գործում: Ուշագրավն այն է, որ Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանից մեր հարցմանն ի պատասխան՝ հայտնել են, որ Մխիթար Սեբաստացի կրթահամալիրին տրված տարածքի վերաբերյալ տեղեկությունները վարչական շրջանի ղեկավարի արխիվում բացակայում են: Լուծարված մանկապարտեզների և դրանց տարածքները Սեբաստացի կրթահամալիրին տրամադրելու վերաբերյալ մեր ունեցած տեղեկությունները ճշտեցինք կրթահամալիրի գործադիր տնօրեն Աշոտ Բլեյանից:
Չնայած որ կրթահամալիրը պետական է, տարածքներն էլ պատկանում են համայնքին ու կառավարությանը՝ կրթահամալիրում վճարովի ուսուցում է իրականացվում:
Երևանի Շահումյանի շրջանի թիվ 119 մանկապարտեզը ՀԽՍՀ լուավորության նախարարի 1988 թ. մարտի 28-ի N 33-Մ հրամանով հանձնվել է Երևանի թիվ 183 միջնակարգ դպրոցի ենթակայությանը՝ որպես դպրոց-մանկապարտեզ փորձարարական կազմակերպություն: Այս դպրոցի բազայի վրա էլ ստեղծվել է Սեբաստացի կրթահամալիրը:
Երևանի Շահումյանի շրջանի թիվ 11 և 295 մանկապարտեզները Երևանի քաղաքային խորհրդի գործկոմի կոմիտեի թիվ 923 կարգադրությամբ 02.08.1992 թվականին հանձնվել են Մխիթար Սեբաստացի կրթահամալիրի տնօրինմանը:
Այդ ժամանակ Աշոտ Բլեյանը Երևանի քաղաքային խորհրդի գործկոմի նախագահի տեղակալն էր։
Թիվ 11 նախկին մանկապարտեզը կրթահամալիրի Արևելյան դպրոց-պարտեզն է, իսկ նախկին 295 մանկապարտեզը կրթահամալիրի Արևելյան դպրոց-պարտեզն է:
Համայնքային փակված մանկապարտեզներից և Սեբաստացի կրթահամալիրին հանձնված մանկապարտեզներից է Երևանի Շահումյանի շրջանի թիվ 309 մանկապարտեզը: Այն 04.10.1994 թվականի թիվ 472 որոշմամբ հանձնվել է Երևանի Մխիթար Սեբաստացի կրթահամալիրի ենթակայությանը: Այդ ժամանակ Աշոտ Բլեյանը նախ լուսավորության նախարարի պաշտոնակատարն էր, ապա՝ ԿԳՆ առաջին փոխնախարարը: Նախկին 309 մանկապարտեզն այսօր կրթահամալիրի քոլեջն է:
Երևանի գունավոր տպարանի գերատեսչական մանկապարտեզը այժմ կրթահամալիրի Հարավային դպրոց-պարտեզն է: Ընդհանուր առմամբ, կրթահամալիրին փոխանցվել է 5 մանկապարտեզի տարածք, որոնցից մեկը գերատեսչական է եղել, մյուսները՝ համայնքային: Նշված մանկապարտեզների շենքերն այսօր պատկանում են ՀՀ-ին՝ գտնվում են Պետական գույքի կառավարման կոմիտեի հաշվեկշռում:
Մանկապարտեզը՝ հարկային տեսչություն
Թիվ 97 մանկապարտեզի հարևանությամբ, նախկին համայնքային մանկապարտեզի տարածքում գործունեություն է ծավալում Մալաթիա-Սեբաստիայի հարկային տեսչությունը: Շենքը երկհարկանի է, տարածքից առանձնացված է ցանկապատով: Երեք մասնաշենք ունեցող մանկապարտեզի մի մասում հարկային տեսչությունն է, մի մասը անմխիթար վիճակում է, իսկ երրորդը՝ բնակֆոնդ է:
Բնակֆոնդ, կիսախարխուլ շենք, խմբակներ և այլն
Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի Անդրանիկի փողոցում՝ Հարկային տեսչության հարևանությամբ, ևս մեկ մանկապարտեզ է գործել, որը վաղուց վերածվել է բնակֆոնդի: Երեք մասնաշենք ունեցող մանկապարտեզի տարածքը խիտ բնակեցված է, ջանքեր էին պահանջվում հասկանալ՝ տեղում մանկապարտեզ եղել է, թե ոչ:
Օհանովի փողոցում՝ թիվ 97 մանկապարտեզի հարևանությամբ, նույնպես մանկապարտեզ է գործել: Այսօր ամբողջ շենքի փոքր մասն է գործում, սակայն ոչ որպես մանկապարտեզ, այլ երեխաների զարգացման ծրագրեր են իրականցվում այնտեղ:
Փակված 304 մանկապարտեզից ոչ հեռու գտնվում է քաղաքապետարանի ենթակայության տակ գործող թիվ 87 մանկապարտեզը: Այս մանկապարտեզի տարածքի մեծ մասը չի օգտագործվում, անբարեկարգ է: Ընդարձակ շենք ու բակային տարածք ունեցող մանկապարտեզն ընդամենը 3 խումբ ունի: Մեր այցելության ժամանակ արձանագրեցինք, որ շենքի մեծ մասը անմխիթար վիճակում է:
Աջափնյակ վարչական շրջան
2019 թ.-ի փետրվարի տվյալներով՝ Աջափնյակ վարչական շրջանի ՆՈՒՀ-եր հախաճելու համար հերթագրված երեխաների թիվը 577 է: Մինչ Աջափնյակ վարչական շրջանում փակված համայնքային մանկապարտեզներին անդրադառնալը, ներկայացնենք Ֆիզիկայի ինստիտուտին պատկանած մանկապարտեզի պատմությունը:
Մանկապարտեզը՝ Աղվան Հովսեփյանի մտերիմի սեփականությունը
Ալիխանյան եղբայրների անունը կրող փողոցի վերջնամասում՝ Հրազդան գետի բարձունքում, գործել է Ֆիզիկայի ինստիտուտի մանկապարտեզը: Առանձին շենքեր ունեցող մանկապարտեզի բակային տարածքը ծառապատ է նաև այսօր, սակայն դարպասները կողպված են: Կառավարությունը 2004 թվականին որոշել էր մանկապարտեզի գույքն աճուրդով վաճառել: Նվազագույն գինը սահմանվել է 150 միլիոն դրամ: 1363.4 քմ տարածք զբաղեցնող մսուր-մանկապարտեզային համալիրը 2005 թ.-ին 152 միլիոն դրամով վաճառվել է «Շանթ պլյուս» ՍՊԸ-ին: Այս ընկերությունը պատկանում էր Մանվել և Վարշամ Ղարիբյան եղբայրներին: Նրանք 2000-ականներին նախկին գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանի պատճառով տարաձայնություններ են ունեցել և գժտվել: Նրանցից Վարշամ Ղարիբյանը համարվում է Հովսեփյանի հովանավորյալը:
Մանկապարտեզի տարածքի մի մասը՝ Կամո Արեյանի ՀԿ-ին
Էստոնական 12 հասցեում գործել է թիվ 191 մանկապարտեզը, որը փակվել է 1998 թ.-ին: Մանկապարտեզի տարածքը պարսպապատ է, դարպասներ են տեղադրված: Մանկապարտեզի շենքի մի մասը բնակֆոնդ է, մարդիկ են ապրում, իսկ մյուս մասում տեղակայվել է «Սասուն-Տարոն» ՀԿ-ն: Մինչև վերջերս տարածքում էր գտնվում նաև Սոցիալական ապահովության ծառայության տարածքային կառույցը: Երևանի ավագանին «Սասուն-Տարոն» ՀԿ-ին մանկապարտեզի տարածքից 2015 թ.-ին 1000 քմ տարածք է հատկացրել անհատույց, մինչև 2025 թ.-ը: Տարածքը ստանալու ժամանակ ՀԿ-ի նախագահը Երևանի փոխքաղաքապետն էր՝ Կամո Արեյանը: Այսօր նա քաղաքապետ Հայկ Մարությանի խորհրդականն է: 2012 թ.-ին էլ Երևանի ավագանին մանկապարտեզի տարածքի մի մասը նվիրաբերել է մի շարք անձանց, որոնք բնակարաններ չեն ունեցել:
Մանկապարտեզի տեղում՝ ավտոմեքենաների նորոգման կետ և գրադարան
Թիվ 232 մանկապարտեզը լուծարվել է 98 թվականին: Մանկապարտեզի տարածքի մի մասը դարձել է համայնքային գրադարան, ցանկապատվել է և բարեկարգվել: Մյուս մասը նորոգված չէ և տեղում ավտոսպասարկման կենտրոն է գործում: Մանկապարտեզի երկու մասնաշենքն այսօր ծառայում է գրադարանին, իսկ մեկը մասնավոր տարածք է: Մասնավորեցված տարածքում այժմ գործում է ավտոսպասարկման կենտրոն: Այն պատկանում է Աջափնյակ վարչական շրջանի աշխատակազմի նախկին քարտուղար (2011 թ.), ՀՀԿ Աջափնյակի սկզբնական կազմակերպություններից մեկի ղեկավար Աշոտ Նահապետյանին և նրա կնոջը: Մասնաշենքը նրանց սեփականությունն է դարձել 2013 թ.-ին: Պարզվում է, որ տվյալ տարածքի համար տարիներ շարունակ գույքահարկ չի վճարվել: Քաղաքապետարանի տվյալներով՝ գույքահարկի պարտքը 365 հազար դրամ է:
Մանկապարտեզը՝ կրթահամալիր և դատախազության ստորաբաժանում
Թիվ 157 մանկապարտեզը փակվել է 1998 թ.-ին: Մանկապարտեզի մի մասնաշենքում տեղակայված է դատախազության ստորաբաժանումը, մյուս և հիմնական մասում՝ «Շահամիրյան կրթահամալիրը»: Գլխավոր դատախազությունից մեր հարցմանն ի պատասխան՝ հայտնել են, որ Լենինգրադյան 4 ա հասցեում գտնվող Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների դատախազության շենքը գտնվում է դատախազության հաշվեկշռում: Տարածքը դատախազությանն է փոխանցվել Անշարժ գույքի կադաստրի կոմիտեի 2011 թվականին տրված գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական վկայականով: «Շահամիրյան կրթահամալիրի» տարածքի սեփականատերը կրթահամալիրի հիմնադիր Գագիկ Մելքումյանն էր, իսկ 2010 թ.-ից՝ նրա ընտանիքի անդամները:
Մանկապարտեզները՝ բնակֆոնդ, արտադրական տարածք
Աջափնյակ վարչական շրջանի Լուկաշին թաղամասի թիվ 95 մանկապարտեզի տարածքները հատկացվել են ազատամարտիկների ընտանիքներին:
Շիրազի փողոցին հարող թիվ 103 մանկապարտեզը փակվելուց հետո դարձել է բնակֆոնդ, տարածքը պարսպապատվել է: Այս մանկապարտեզի բնակարաններից երկուսը (1, 2), օրինակ, մասնավորեցնելու ժամանակ գնել է Արմավիրի մարզպետարանում երկար ժամանակ կրթության վարչության պետ աշխատած ՀՀԿ-ական Գայանե Սայադյանի հայրը՝ Հայրապետ Սայադյանը: Նա թաղապետարանից առնվազն երկու բնակարան գնել և ամիսներ անց վաճառել է՝ փաստացի համարվելով առաջին ձեռք բերողը:
Նորաշեն թաղամասի թիվ 207 մանկապարտեզի ճակատագիրը նույնն է: Փակվելուց հետո վաճառվել է անհատների, և մանկապարտեզի շենքը վերածվել է բնակելի շենքի: Այս թաղամասում ևս 2 մանկապարտեզ է փակվել, որոնցից մեկը դարձել է գեղարվեստի դպրոց և պատկանում է համայնքին: Մյուսի տարածքը պարսպապատ է, իսկ շենքում գործունեություն է ծավալում «Գովելլի» ոսկերչական ընկերությունը: Ընկերության հիմնադիրն ու միակ բաժնետերը Յուրի Հովհաննիսյանն է:
Մազմանյան փողոցում գործած թիվ 148 մանկապարտեզը նույնպես բնակելի շենքի է վերածվել: Նույն պատկերն է Նազարբեկյան փողոցի մանկապարտեզի դեպքում՝ երկհարկանի շենքն ամբողջությամբ բնակեցված է: Այդ մանկապարտեզի տարածքում 90-ականներին բնակվել են փախստականները:
Թիվ 229 մանկապարտեզի տեղում այսօր գործում է «Երևանի Աջափնյակ թաղային համայնքի երեխաների սոցիալական հոգածության կենտրոն»-ը:
Դավթաշեն վարչական շրջան
Մարտի 12-ի դրությամբ Դավթաշեն վարչական շրջանի գործող 5 նախադպրոցական ուսումնական հաստատություններ հաճախելու համար հերթագրված է 377 երեխա: Դավթաշեն վարչական շրջանում փակվել է 5 մանկապարտեզ, որոնցից միայն մեկը բնակելի չէ, մյուսներն ամբողջությամբ բնակելի են: Ոչ բնակելի մանկապարտեզի տեղում Դավթաշեն վարչական շրջանի ղեկավարի աշխատակազմի վարչական շենքն է գտնվում: Շենքի մի հատվածը վաճառվել և վերածվել է գրասենյակային տարածքների:
Մանկապարտեզները՝ բնակֆոնդ
Դավթաշեն վարչական շրջանի 1-ին թաղամասում փակված թիվ 78 մանկապարտեզի ամբողջ տարածքը բնակելի է: 2-րդ թաղամասում փակվել և բնակֆոնդի են վերածվել թիվ 67 և 47 մանկապարտեզները: 4-րդ թաղամասում փակվել է թիվ 201 մանկապարտեզը, տարածքը պարսպով առանձնացվել է, իսկ շենքը՝ ամբողջությամբ բնակեցվել:

27 Kindergartens Closed in Yerevan’s Malatia-Sebastia, Davtashen and Ajapnyak Districts Over the Years
Hetq continues to focus on the stories of Yerevan’s closed kindergartens. This time, we present the stories of more than two dozen kindergartens closed in Yerevan’s Malatia-Sebastia, Ajapnyak and Davtashen administrative districts.
Former MP Samvel Aleksanyan; ex-deputy mayor of Yerevan Kamo Areyan; ex-official of the Ajapnyak district council Ashot Nahapetyan; former prosecutor general Aghvan Hovsepyan's associate; and others have become owners of kindergartens in these administrative districts.
Malatia-Sebastia Administrative District
Though there are dozens of closed kindergartens in Malatia-Sebastia administrative district, our queries have been responded only for two cases, and the same response was received both from the previous and the current municipal authorities. However, we managed to find out that the actual number of kindergartens closed in this administrative district was around ten. As of February 2019, the number of children in queue for pre-school educational institutions in Malatia-Sebastia was 1,170.
Veronika Kindergarten - Allocated to "Alexanyan Family" NGO
Kindergarten named after its former director Veronika Gevorgyan had been famous since the Soviet times and was considered one of the bests both for its building or educational standards. The territory of the kindergarten is 3975.7 square meters, there is a swimming pool, a café, a bakery and a boiler house within. In 2009, the kindergarten's area was granted to the Aleksanyan Family Charity NGO, which belongs to the family of former MP Samvel Aleksanyan, for 50 years for free.
Instead, the charity NGO had committed to provide the kindergarten with property and equipment, food and recreation expenses of children in attendance, ensure harmonious development and upbringing of children, health promotion and care, and pay salaries of the kindergarten staff. After receiving the property, the license of the kindergarten was terminated, based on the application of the director of the organization. Ten years have passed since the kindergarten “rehabilitation” program start, but during the visit the doors of the kindergarten were locked, and the buildings were dilapidated.
Kindergarten #304 - Now a Gas Office, Workshop, Private Apartments and Preschool
The kindergarten #304 was closed in Andranik Street, "B2" district some time before 2004. The building was sold to A. Khalatyan College LLC. The buyer was obliged to operate the kindergarten and create an educational complex. Today, there are Progress Development Center, a Gazprom Armenia office, workshop of doors and windows located there. One part of the building has been turned into a housing block.
Five Kindergartens Turned into Sebastatsi Educational Complex School and Pre-School
Mkhitar Sebastatsi Educational Complex is operating in some previous public kindergarten territories. Interestingly, Malatia-Sebastia District Administration replies to our query about the above-mentioned reporting that their archives do not have information about the area given to the Mkhitar Sebastatsi Educational Complex. Thus, we visited the Executive Director of the Educational Complex Ashot Bleyan to find out more about the allocation of the liquidated kindergartens and their areas to the Sebastia Educational Complex.
Though the educational complex is a state one, and the territories belong to the community and the government, the educational complex provides paid educational services.
Kindergarten #119 was subordinated to the Yerevan School #183 in 1988. Later on, Sebastatsi Educomplex was created on the basis of this school.
Kindergartens #11 and #295 were handed over to the Mkhitar Sebastatsi Educational Complex in 1992, when Bleyan was deputy chairman of the Yerevan City Council Executive Committee.
Kindergarten #309 was subordinated to the Yerevan Mkhitar Sebastatsi Educational Complex in 1994. At that time, Ashot Bleyan was first the Acting Minister of Education, then the First Deputy Minister of Education.
Yerevan Color Printing House's kindergarten is now another part of the Educomplex. In total, out of five kindergartens allocated to the Educomplex, one was departmental, the others were public. The buildings of these kindergartens still belong to Armenia today and are in the balance of the State Property Management Committee.
A Kindergarten Turned into Tax Inspectorate Office
Malatia-Sebastia Tax Inspectorate operates in a former public kindergarten area next to kindergarten #97. The building is two-storied, fenced with a separate yard. Part of the kindergarten with three buildings is tax inspectorate, another part is in poor condition, and the third one is now a housing block.
Housing blocks, dilapidated buildings, pre-schools, etc.
There was another public kindergarten near the Tax Inspectorate, which has long turned into housing stock.
There was also a kindergarten in Ohanov Street near Kindergarten #97. Today, a small part of the whole building is functioning not as a kindergarten, but a center for children's development.
Not far from the closed kindergarten #304, Kindergarten #87 operates under the jurisdiction of the municipality. The kindergarten with a spacious building and yard area has only three groups, and the building is mostly in poor condition.
Ajapnyak Administrative District
As of February 2019, the number of children in queue for pre-school educational institutions in Ajapnyak district was 577.
Physics Institute Kindergarten - Property of Aghvan Hovsepyan's Associate
At the end of the street named after Alikhanyan brothers, overlooking the Hrazdan River, Physics Institute kindergarten used to operate in the past. The yard area of the kindergarten with separate buildings is still planted, but the gates are locked. In 2004, the government decided to sell the kindergarten property at auction.
The minimum price was set at 150 million drams. It was sold to Shant Plus LLC in 2005 for AMD 152 million. This company belonged to Manvel and Varsham Gharibyan brothers. Among them Varsham Gharibyan is known as Ex-Chief Prosecutor Aghvan Hovsepyan's associate. The brothers had some disagreements because of Hovsepyan and fought later in the 2000s.
Part of Kindergarten Given to Ex-Deputy Mayor Areyan
Kindergarten #191 operated at 12 Estonakan Street until 1998. Part of the kindergarten building is an inhabited housing stock, while the other part is used by Sasoun-Taron NGO. In 2015, the NGO was given 1,000 square meters of land from the kindergarten area for ten years for free. When getting these premises, Deputy Mayor of Yerevan, Kamo Areyan was the head of the NGO. Ex-deputy is now adviser of present mayor Marutyan.
A Car Service Center and a Library Instead of Kindergarten
Kindergarten #232 was liquidated in 1998. Part of the kindergarten has become a community library, was fenced and improved. The other part is not renovated and there is a car service center on the spot. It belongs to the RPA member Ashot Nahapetyan, former secretary of Ajapnyak administrative district staff (2011) and his wife. The premises became their property in 2013. They haven’t paid property fee for years and thus accumulated 365,000 AMD debt, this according to the Yerevan Municipality.
A Kindergarten Turned into a Private School and a Prosecutor's Office
Kindergarten #157 was closed in 1998. Now, its building hosts a division of the Prosecutor's Office, while Shahamiryan Educational Complex is located in the other half. The owner of the Shahamirian Educational Complex is Gagik Melkumyan, its founder.
Kindergartens Turned into Housing Blocks and Workshops
The area of Kindergarten #95 in Lukashin district of Ajapnyak administrative district was allocated to the families of freedom fighters.
After its closing, Kindergarten #103 near Shiraz Street became a residential area and the territory was fenced. Two of the apartments within the kindergarten territory, for example, were bought by Hayrapet Sayadyan, the father of Republican Party of Armenia (RPA) member Gayane Sayadyan.
The latter had worked for a long time at the Armavir regional administration as head of education department. Hayrapet bought at least two apartments from the community municipality and sold them months later, being the first acquirer.
The fate of Norashen district Kindergarten #207 is the same. After closing, it was sold to individuals and the kindergarten building was turned into a residential building.
Two more kindergartens have been closed in this district, one of which has become an art school and belongs to the community. The other area is fenced, and Govelly Jewelry Company is operating in the building. The founder and only shareholder of the company is Yuri Hovhannisyan.
Kindergarten #148 in Mazmanyan Street has also turned into a residential building. The same picture holds true for the Nazarbekyan Street kindergarten, where the two-story building is completely inhabited. Social Support Center for Children of Ajapnyak Community of Yerevan operates today on the spot of kindergarten #229.
Davtashen Administrative District
As of March 12, 2019, 377 children are in a queue to attend five preschool educational institutions in the Davtashen administrative district. Five other kindergartens have been closed in Davtashen administrative district. Only one of them is non-residential, while the others are completely inhabited now. The administrative building of the staff of the head of the Davtashen administrative district is located at the place of non-residential kindergarten. A part of the building was sold and turned into office space.
Kindergartens Turned into Housing Stock
The whole area of Kindergarten #78, closed in the first district of Davtashen administrative district, is residential. Kindergartens #67 and #47 were closed down in the second district and turned into a residential area again. Kindergarten #201 was closed in the fourth district, the area was fenced and the building has been completely inhabited since.