Մի բրուցելոզի պատմություն. ընդամենը մեկը հազարներից
Երեք վարակված կովն արդեն ամենաբարբարոս կերպով իջեցվել էին «ՈւԱԶ»-ից և պատի տակ կանգնած՝ աղոտ աչքերով այսուայնկողմ էին նայում: Արդեն մթնել էր, երբ օշականցի ֆերմեր Յուրիկ Այդոյանի որդին բերեց կովերի ու ոչխարների հոտը:
Մի ցուլիկ անցնելիս փորձեց թռնել հիվանդ կովի վրա, մեկ այլ ցուլիկ լպստեց նրան: Մյուս երկու վարակված կովերը խառնվեցին հոտի հետ ու խոնարհ քայլեցին դեպի իրենց նոր գոմը: Հողը, որի վրա քայլում էր հոտը, առատորեն թրջված էր հիվանդ կովերի թրիքով և մեզով:
Նոր կովերին որսացին և կապեցին «առանձին»: Գոմը մուտքից կիսվում է երկու մասի: Մի մասում տեղավորեցին իրենց կովերին, մյուս մասում՝ երեք նոր ձեռքբերվածներին ու 120 ոչխարներին: Գոմի այս մասի մի հատվածը ցանցապատվաց էր. այնտեղ պահվում էին մայր ոչխարներն իրենց գառնուկներով: Ֆերմերի կարծիքով՝ ցանցը ոչխարներին հուսալիորեն պաշտպանում էր վարակված կովերից:
-Գիտե՞ս, որ այս կովերը վարակված են բրուցելոզով, - հարցնում եմ Յուրիկին:
-Դե հա, ինչ-որ տենց բան լսել եմ:
-Երբ գնում էիր, գիտեի՞ր:
Եզդի ֆերմեր Յուրիկը ուշադիր նայում է դեմքիս՝ փորձելով հասկանալ, թե ուր են տանում հարցերը: Նա նկատելիորեն նյարդայնանում է: Դա հասկանալի է. մենք իր «ՈւԱԶ»-ի ետևից 20 կմ/ժ արագությամբ գալիս էինք ողջ ճանապարհը՝ Ուշիից սկսած: Հիմա էլ խանգարում ենք իրեն աշխատել՝ տարօրինակ հարցեր տալով: Այնուամենայնիվ, իր ժովովրդին նման հարցերում հատուկ հնարամտությամբ նա արագ կողմնորոշվում է.
-Իհարկե, գիտեի: Ես էս կովերին առել եմ, որ մորթեմ, միսը ծախեմ հատուկ ղասաբներին, իրանք էլ կհանձնեն կալբասի ցեխեր: Ուղղակի կովերը նիհար են, մի ամիս պտի բթման տակ դնեմ, նոր մորթեմ:
Հայաստանի օրենսդրությունը չի արգելում բրուցելոզով վարակված մսի վաճառքը: Թույլ է տալիս նաև սկզբում բթել հարկադիր սպանդի դատապարտված կովերին: Բայց… վարակված կովերը պիտի պահվեն կատարյալ մեկուսացման մեջ: Իսկ Յուրիկը նրանց բերել էր բաց «ՈւԱԶ»-ով, որից ամբողջ ճանապարհին, որով վաղն անցնելու են այլ կովեր, թափվում էր հիվանդ կովերի մեզն ու թրիքը:
3-4 օրվա ընթացքում օշականցի ֆերմերը ձեռք էր բերել 13 կով: Պատրաստվում էր գնել ևս երեքին: 7-ին ուղարկել էր Արմավիր /«հատուկ տեղ», որի հասցեն հրաժարվեց տալ/: Մնացած 6-ին բերել էր Օշական, ընդ որում, 3-ին տարել էր իր տանը կից գտնվող ֆերման, այս 3-ին էլ բերեց մեծ ֆերմա ու խառնեց հոտին: Մեր տեսած երեք կովերից երկուսը հաստատ հյուծված չէին ու բթման կարիք չունեին: Ընդ որում, Յուրիկը մի կովի համար, իր իսկ խոսքերով, վճարել էր մոտ 220 000 դրամ: Իհարկե, ոչ նրա համար, որ ևս մեկ ամիս ծախս աներ նրանց վրա, հետո էլ մորթեր:
Յուրիկը ոչ մի կերպ չէր հասկանում, թե ինչու եմ ես այսքան աղմուկ բարձրացնում «հասարակ բրուցելոզի» շուրջ:
-Բրուցելոզը վարակիչ հիվանդություն չի, - անկեղծ վստահությամբ ասում է ֆերմերը:
-Բա ինչպե՞ս ստացվեց, որ 13 կով հիվանդացան, - «զարմանում եմ» ես:
-Հայտնի չի, - թոթվում է ուսերը, - տենց հիվանդություն ա, եսիմ որտեղից գալիս, կպնում ա կովերին:
-Ես ինքս հիվանդացել եմ բրուցելոզով, - հանգստացնում է Յուրիկը: - Ընդամենը մի տաս տարի քաշ էկա հիվանդանոցներով, հետո անցավ:
Դեռ չէի հասցրել ուշքի գալ այս հայտարարությունից, երբ Յուրիկը հուսադրեց ևս մեկով.
-Քուր ջան, կյանքդ մի բարդացրու: Հայաստանի կեսը լցրած ա բրուցելոզով կովերով, մի հատ ավել, մի հատ պակաս…
Յուրիկը վարակված կովերին ձեռք էր բերել Ուշիից, ֆերմայից, որը մենք վաղուց կոչում ենք Բուլգակովի «№ 50 բնակարան»: «Մութ բնակարանը» պատկանում է Նվեր Ալեքսանյանին: Հսկայական գոմը բնակեցված է կովերով, ցուլերով, ձիով, ճագարներով, որոնք երբեք երկար չեն մնում այնտեղ, այլ արագ սատկում են, շներով և ֆերմայի աշխատողներով: Թրիքը թափվում է հենց գոմի դիմաց: Գոմում գարշահոտություն է: Ամռանը թրիքի հոտը, որն արդեն փռվում է Նվերի տարածքից դուրս, հարևան տների գրեթե աստիճաններին, դառնում է անտանելի: Բնակիչների բողոքներին ի պատասխան՝ Նվերը քմծիծաղ է տալիս. «Ցանկացած ֆերմայի շուրջ պիտի լինեն դաշտեր, այլ ոչ տներ: Գնացեք, ուրիշ տեղ ձեր համար տուն սարքեք»:
Նվերի գոմում աշխատում ու այնտեղ էլ ապրում է երկու ընտանիք՝ ընդհանուր առմամբ ութ երեխայով: Երեխաներից հինգը դպրոցական հասակի են, սակայն նրանցից ոչ ոք դպրոց չի հաճախում: Ամբողջ օրը երեխաները «քուջուջ են անում» թրիքի մեջ, ընկնում են այդ կիսահեղուկ զանգվածի մեջ, ոտքի կանգնում, թափ տալիս իրենց ու նորից ընկնում՝ ամենակարևորը, չդադարելով երջանիկ ժպտալ: Երբ ընտանիքների պարտքը գյուղի խանութներում հասնում է աստղաբաշխական թվերի, և վաճառողները հրաժարվում են այլևս պարտքով սնունդ տալ, ընտանիքները չեն խորշում նաև մորթած անասունի /այդ թվում և վարակվածի/ աղիքներից ու փորոտիքից: Ու ոչինչ, ցուլի նման առողջ են: Ինչը չի կարելի ասել ցուլերի ու կովերի մասին: Անցյալ տարի հենց Նվերի մոտ հայտնվեց ու ողջ գյուղով տարածվեց պաստերելյոզը, նախանցյալ տարի ամռանը խորհրդավոր հիվանդությունից ընկան գրեթե բոլոր հորթերը:
Բրուցելյոզի պատմությունը ֆերմայում սկսեց դեռ անցյալ տարվա նոյեմբերին: Գոմում մեկը մյուսի ետևից սկսեցին վիժել կովերը: Դեկտեմբերի կեսին բոլորս արդեն գիտեինք, որ ֆերմայում բրուցելյոզ կա: Եվ տագնապ բարձրացրեցինք. և գյուղապետարանում, և սանիտարահամաճարակային կայանում: Ֆերման գտնվում է մեր ախոռի անմիջական հարևանությամբ, որտեղ ձիերից բացի, ապրում են հորթեր ու այծեր, որոնք շատ արագ են վերցնում վարակը ու նույնքան արագ էլ տարածում են այն: Կայանում մեզ ուղարկեցին գյուղապետարան: Գյուղապետարանում խոստացան միջոցներ ձեռնարկել: Միջոցներ սկսեցին ձեռնարկել միայն հունվարի կեսերից: Պարզվեց, որ մարզի գլխավոր անասնաբույժ Ռուբիկ Իգիթյանը միայն վերջերս է իմացել բրուցելյոզի մասին, որովհետև իրեն զգուշացնելու փոխարեն՝ Նվերն ինքնուրույն վերցրել է արյունն ու տարել Երևան, լաբորատորիա: Այնտեղից էլ դրական պատասխան է ստացվել և նկատողություն է եկել Իգիթյանին:
Գյուղապետի, Ռ. Իգիթյանի ու Ն. Ալեքսանյանի մասնակցությամբ «ժողովին» Նվերին կարգադրեցին հիվանդ կովերին ուղարկել հարկադիր սպանդի, առանձնացնել և վերահսկողության տակ վերցնել առողջներին ու գոմն ախտահանել մեխանիկական ճանապարհով:
Նվերը չէր համաձայնվում ոչնչի հետ՝ անընդհատ պնդելով, թե պետությունը պարտավոր է փոխհատուցի իր կրած վնասները: Կտրականապես հրաժարվեց որևէ մեկին գոմ թողնել՝ հաշվելու ու ստուգելու կովերին: Ֆերման Նվեր Ալեքսանյանի սուրբ սրբոցն է: Աշխատողներին արգելված է որևէ մեկին ներս թողնել այնտեղ. չնայած ոչ ոք առանձնապես չի էլ ձգտում մտնել տարածք, որտեղի գարշահոտից կարելի է ուշաթափ լինել:
-Քանի՞ կով ունես ընդհանուր, - հարցնում է Ռ. Իգիթյանը: Իգիթյանը հրաշալի անասնաբույժ է: Շատ մեղմ մարդ: Նա փոքր-ինչ անօգնական հայացքով նայում է հավաքվածներին՝ կարծես հարցնելով խորհուրդ, թե ինչպես հասկացնել մի մարդու, ով ոչինչ չի ուզում հասկանալ, նույնիսկ այն, որ որքան շատ կով վարակվի, այնքան շատ վնաս նա կկրի:
- 53-ն էին, - պատասխանում է Նվերը: - 7-ի մոտ բրուցելոզ հայտնաբերեցին, տարա ուրիշ տեղ, ֆերմայից հեռու, որ արյունը չմնա էնտեղ ու մորթեցի: Մնաց 43: Իրանցից արյուն վերցրեցի, տարա լաբորատորիա, հիմա սպասում եմ անալիզների պատասխանին:
Անասնաբույժը կարգադրեց կազմել յոթ կովի հարկադիր մորթի ակտ: Ոչ ոք ուշադրություն չդարձրեց այն հանգամանքին, որ խոսակցության սկզբում որպես «ուրիշ տեղ» Նվերը նշեց Օշականը, իսկ վերջում՝ արդեն Արմավիրը: Ոչ ոք ուշադրություն չդարձրեց այն բանին, որ 53-ից 7 հանելիս ոչ մի կերպ չի ստացվում 43: Ոչ ոք ուշադրություն չդարձրեց այն փաստին, որ մարդը, ով այնքան է անհանգստանում անվտանգությամբ, որ հիվանդ կովերին մորթել է ֆերմայից հեռու, հենց նոր տարուց առաջ երկու հիվանդ կով է մորթել իր տարածքում ու վաճառել, իսկ փորոտիկը շպրտել է ճանապարհին՝ վիժած հորթերի կողքին և մինչև հունվարի կեսը «Աշտարակ կաթ» ընկերությանն էր հանձնում վարակված կաթը:
Սակայն երբ ես միջամտեցի խոսակցութանն, ասելով, որ մեր «անկախ հետաքննության» արդյունքում պարզել ենք, որ Նվերը կովերին ոչ թե մորթել, այլ վաճառել է, ֆերմերը սկսեց բղավել, թե այո, վաճառել է, բայց դա միայն իր գործն է ու ինքը բոլորին «քաշ է տալու» դատարան ու դուռը շխկացնելով՝ փախավ:
Գյուղապետի դեմքն ընդունեց նույն անօգնական արտահայտությունն, ինչ որ անասնաբույժինը: Ուշիի գյուղապետ Հ. Աթոյանը նույնպես շատ լավ մարդ է: Նրա անսահման բարության և միշտ օգնության հասնելու պատրաստակամության մասին ողջ գյուղն է պատմում: Բայց, փաստորեն, իրեն էլ չի բավականացնում կոշտություն Նվեր Ալեքսանյանի նման պնդաճակատի հետ:
-Ինչ ուզում ես արա, - անհուսորեն թափահարեց նա ձեռքը: - Ես իրա հետ ուղղակի չեմ կարող:
Նվերը շարունակեց արագ տեմպերով վաճառել վարակված կովերին, քանի դեռ ես «էլի մարդ չեմ բերել»: Սանիտարահամաճարակային կայանի գործը բրուցելոզ հայտնաբերելն ու այդ մասին գյուղատնտեսության նախարարությանը զեկուցելն էր, դրանից հետո բրուցելոզով պիտի զբաղվեր Սննդամթերքի անվտանգության վերահսկողության Արագածոտնի մարզային կենտրոնը: Կենտրոնի գլխավոր մասնագետ Գևուշ Նազարյանը Ռուբիկ Իգիթյանի հետ միասին այցելեցին Նվեր Ալեքսանյանի ֆերման այն ժամանակ, երբ օշականցի ֆերմեր Յուրիկ Այդոյանը բարձում էր հերթական երեք կովին:
-Գիտե՞ս, որ այս կովերը վարակված են բրուցելոզով, - հարցրեցին նրանք ֆերմերին:
-Գիտեմ: Տանում եմ հատուկ տեղ, որ մորթեմ, - պատասխանեց Յուրիկը, ով արդեն մի քանի տարի է Նվերից գնում և վերավաճառում էր կովեր:
Ինչպես Նվերի դեպքում, Իգիթյանը որոշեց հավատալ Յուրիկին, և նրա հետ ոչ ոք չգնաց ստուգելու: Բացի մեզանից:
Երբ ավելի ուշ ասացի նրանց, որ կովերը ողջ առողջ ապրում են հոտի մեջ, երկուսն էլ շատ զարմացան: Եվ ինչպես Նվերի դեպքում, չկարողացան հասկանալ, թե ինչու է ֆերմերը գործում ի վնաս իրեն՝ վարակելով սեփական հոտը: Գևուշ Նազարյանն, այնուամենայնիվ, հերթական անգամ հավաստիացրեց, թե ամեն ինչ գտնվում է վերահսկողության տակ, որ իրենք անպայման կհետևեն, որ հիվանդ կովերն առանձնացվեն ու անվտանգ կերպով մորթվեն, գոմն էլ ախտահանվի: Խոստացավ, որ մեկ ամիս անց կայցելի Օշականի ֆերման ու կստուգի՝ արդյոք կովերը մորթվում են բթելուց հետո:
-Բայց նրանք արդեն խառնվել են հոտին: Ու, առհասարակ, ինչպե՞ս եք իմանալու՝ տվյալ կովը բրուցելոզով կովն է, թե ոչ:
-Դա թող ինձ: Ես բավական է նայեմ կովի ետևին ու կասեմ՝ բրուցելոզ ունի, թե ոչ, - պատասխանեց պարոն Նազարյանը:
Հետաքրքիր է, եթե կա նման արագ և պարզ ստուգման եղանակ, ինչու՞ են այդքան փող ծախսում ու բոլոր կովերից անհատական արյան անալիզ վերցնում:
Փետրվարի սկզբին իրավիճակն անփոփոխ է: Նվերի նոր թվաբանությունը գերազանցեց նախորդին: Այժմ ֆերմայում կար ընդամենը 51 կով, 16-ը վարակված էին և մորթվեցին, ու դարձյալ մնաց 43 կով: Որոնց արյունը նորից տարան լաբորատորիա:
Պարոն Նազարյանն ասաց, որ ամբողջ գործընթացն իրականացնելու համար ժամանակ է պետք: Մենք սպասեցինք երկու շաբաթ: Երկու շաբաթվա ընթացքում ոչ ոք չհայտնվեց գոմում: Նվերը շարունակում է վաճառել ու մորթել կովերին: Մորթում է մեր ախոռին կից իր տարածքում՝ արյունը շուրջը ցպնելով: Երկու շաբաթ է, ինչ մեր շները դուրս չեն գալիս վոլիերներից: Վախենում ենք: Շուրջը մորթած անասունի փորոտիքն է: Նույնիսկ ձիերն ախոռից դուրս են բերվում զգուշությամբ: Միայն «Աշտարակ կաթը» դադարեց կաթ վերցնել Նվերից:
Գևուշ Նազարյանի հետ վերջին խոսակցությունս կայացավ փետրվարի երեքին: Ասաց, որ հիվանդ էր և չի զբաղվել բրուցելոզով /միթե՞ կենտրոնում էլ ուրիշ զբաղվող չկար/: Նվերի՝ կովերին մորթելու վերաբերյալ ասաց, որ բրուցելաները մահանում են 80 աստիճան ջերմաստիճանում, ու այդ միսը կարելի է ուտել: Ոչ ոք չի վիճում այս փաստի հետ: Բայց, պարոն Նազարյան, երբ, օրինակ, ձեր կինը տոլմա է պատրաստում, աղի քանակը ե՞րբ է փորձում՝ եփելուց հետո, թե հում ժամանակ: Իսկ կաթը Նվերին հրամայել են չվաճառել, այլ պանիր սարքել դրանից: Մասնագետ չեմ, բայց երեք պանիր սարքողներին հարցրեցի, երեքն էլ ասացին, որ պանիրը ստացվում է գոլ, այլ ոչ եռացրած կաթից: Ինչ վերաբերում է ախտահանմանը, Նվերին կարգադրեցին պարզապես քլոր շաղ տալ գոմի միջանցքում: Որովհետև մեր երկրում չկա մեխանիկական սարք հսկայական գոմն ախտահանելու համար, ինչպես նաև չկան հատուկ սպանդանոցներ, այնպես որ «բա իր տարածքում պիտի մորթի, բա որտե՞ղ մորթի»:
Վերջում պարոն Նազարյանը խորհուրդ տվեց հանգիստ թողնել «էտ խեղճ տղուն, որի հետ դու երևի ինչ-որ անձնական թշնամանք ունես ու ուզում ես վատություն անես: Թե չէ ամբողջ Հայաստանն էտ վիճակում է, ինչի՞ ես հենց էտ խեղճ տղուն կպել: Գրի ինչ ուզում ես, բայց նայի, հետո պատասխան ես տալու, որ էտ խեղճ տղուն շանտաժի ես ենթարկում:»
Նվեր Ալեքսանյանի ֆերման երբեք չի ստուգվում, չի մաքրվում ու չի ախտահանվում: Այնտեղ մահանում են նորածին հորթուկները ու շան քոթոթները, ճագարներն ու հավերը: Այնտեղ անասունի հետ մեկտեղ սարսափելի հակահիգիենիկ պայմաններում ապրում են ֆերմայի աշխատողներն իրենց երեխաների հետ:
Այնտեղ դաժան պայմաններում պահվում է քուրդ եզդի հովիվներից փախած կամ գողացված հայկական գամփռը, որն ամենուր, բացի թերևս իր հայրենիքից, համարվում է Հայաստանի ազգային հարստություն:
Սակայն ֆերմայի տիրոջը կարգի հրավիրել անհասկանալի պատճառներով չի կարող ոչ ոք՝ ոչ գյուղապետարանը, ոչ սանիտարահամաճարակային կայանը, ոչ իրավապահ մարմինները… Նվեր Ալեքսանյանի ֆերման մեկն է հազարավոր «անվերահսկելի» ֆերմաներից Հայաստանում: Հենց այս փաստն են անընդհատ մեջբերում մարդիկ, ովքեր պիտի զբաղվեն ֆերմայում բռնկված բրուցելոզի համաճարակով և ովքեր, սակայն, անկեղծորեն զարմանում են, թե ինչու եմ այսքան աղմուկ սարքում ոչնչից, իրականում արտառոց ոչինչ չի պատահել: Բայց եթե մենք աղմուկ բարձրացնենք նման յուրաքանչյուր դեպքի շուրջ, միգուցե դրանք դադարե՞ն լինել մեր դաժան, բայց սովորական իրականությունը

История одного бруцеллеза. Всего одна из тысячи
Три зараженные коровы уже были самым варварским способом спущены с “УАЗ”-а и, прижавшись к стене, мутными глазами озирались вокруг. Уже стемнело, когда сын ошаканского фермера Юрика Айдояна пригнал стадо коров и овец.
Бычок из стада, проходя мимо, попытался вскочить на больную корову, другой бычок лизнул ее в зад. Остальные две больные коровы уже смешались со стадом и покорно шагали в свой новый хлев. Стадо ступало по моче и навозу, которым до его прихода щедро сдабривали землю зараженные коровы.
Новых коров отловили и привязали “отдельно”. Коровник от входа делится на две половины. В одну половину загнали своих коров, в другую половину – 120 овец и три больные коровы. Помещение разделяла сетка, в которой уже были другие овцы с ягнятами. По мнению фермера, сетка надежно защищала овец от больных коров.
- Ты знаешь, что у этих коров бруцеллез? – спрашиваю Юрика.
- Да-а-а, слышал, что-то есть такое.
- Знал, когда покупал?
Езид Юрик внимательно смотрит на меня, пытаясь угадать, куда ведут вопросы. Он заметно нервничает. Еще бы, мы ехали за его “УАЗ”-ом со скоростью 20 км/час всю дорогу от Уши, а теперь мешаем ему работать, задавая наводящие вопросы. Впрочем, со свойственной его народу сообразительностью в таких делах фермер быстро ориентируется:
- Конечно, знал. Я их потому купил, чтобы заколоть, мясо продать специальным мясникам, которые и сдадут его в колбасные цеха.
Просто коровы тощие, месяц их откормлю, потом заколю.
Армянское законодательство разрешает продавать зараженное бруцеллезом мясо. Разрешает и сначала откормить приговоренных на вынужденный убой коров. Но... Больные коровы все это время должны содержаться в абсолютной изоляции.
А Юрик привез коров в открытом “УАЗ”-е, откуда на протяжении всего пути на дорогу, по которой завтра пройдут другие коровы, стекали моча и навоз. За 3-4 дня Юрик приобрел 13 коров. Собирался купить еще три. 7 коров он отправил в Армавир (“в специальное место” – объяснил он уклончиво, отказавшись дать адрес), 6 пригнал в Ошакан, причем трех отвел в хлев при своем доме, а остальных трех привез на большую ферму и смешал со стадом. Две из трех коров, которых мы видели, худыми точно не были и в откармливании не нуждались. Не говоря уже о том, что Юрик, по его словам, заплатил за корову приблизительно 220 000 драм. Не для того же, чтобы еще месяц дополнительно тратиться на нее, а потом заколоть!
Фермер никак не может понять, что это я поднимаю такой шум при обычном бруцеллезе.
- Бруцеллез – не заразная болезнь, - со снисходительной уверенностью объясняет он.
- Так откуда же взялись 13 больных коров?
- Неизвестно, - пожимает плечами фермер, - это болезнь такая, неизвестно откуда прилипает к коровам.
- Я сам болел бруцеллезом, - успокаивает Юрик, - всего 10 лет помотался по больницам и – все, прошло!!!
Не успела я опомниться от этого известия, как Юрик обнадежил еще одной:
- Не усложняй себе жизнь. Половина Армении больна бруцеллезом, несколькими больше, несколькими меньше...
Юрик приобрел зараженных бруцеллезом коров в Уши, на ферме, которую мы давно прозвали булгаковской квартирой номер 50. “Темная квартира” принадлежит Нверу Алексаняну. Огромный коровник Нвера заселен коровами, быками, лошадью, кроликами, (последние, впрочем, долго не задерживаются там, а быстро вымирают), собаками и его работниками. Навоз выкидывается прямо на территорию перед коровником. В хлеву страшная вонь. Летом запах навоза, который уже выкидывается за пределы территории Нвера, почти на крыльца близлежащих домов, становится невыносимым. На жалобы жителей Нвер со снисходительной ухмылкой отвечает: “Вокруг любой фермы должны быть поля, а не дома. Не нравится – идите, постройте себе дом в другом месте“.
В коровнике Нвера Алексаняна работают и там же живут две семьи с восемью детьми. Пятеро из них школьного возраста, но в школу не ходит никто. Весь день дети ковыряются в жидком навозе, падают в него, встают, отряхиваются и, главное, не перестают при этом весело улыбаться. Когда долги семей в местных магазинах достигают астрономической суммы и продавцы отказываются давать продукты в кредит, семьи не гнушаются питаться кишками зарезанных животных, в том числе и зараженных. И ничего, здоровые, как быки. Чего не скажешь о скотине.
В прошлом году именно у Нвера появился и расспространился по всей деревне пастереллез. В позапрошлом году летом от загадочной болезни пали почти все телята.
История с бруцеллезом началась на ферме еще в ноябре прошлого года. У Нвера одна за другой начали выкидывать коровы. В середине декабря мы все уже знали, что на ферме бруцеллез. И забили тревогу: в санэпидемстанцию, в сельскую администрацию. Ферма находится непосредственно по соседству с нашей конюшней, где, кроме лошадей, обитают телята и козы, которые очень быстро заражаются и так же быстро распространяют инфекцию.
В санэпидемстанции нас послали в администрацию села. Там обещали разобраться. Разбираться начали только в середине января. Оказывается, главный ветеринар области Рубик Игитян только недавно узнал о бруцеллезе. Потому что вместо того, чтобы предупредить его, Нвер сам взял кровь и отвез в лабораторию в Ереван. Оттуда, как только получили положительный результат, прислали Игитяну выговор.
На мини- собрании с участием старосты села, Рубика Игитяна и самого фермера Нверу было приказано сдать больных коров на вынужденный убой, отделить здоровых, взять их под контроль и дезинфицировать помещение механическим путем.
Нвер не соглашался ни с чем, тупо твердя, что государство обязано возместить ему убытки. Категорически отказался впускать кого бы то ни было в коровник посчитать и обследовать коров. Ферма – святая святых Нвера Алексаняна. Работникам категорически воспрещается впускать туда кого бы то ни было, да никто особо и не рвется в помещение, где стоит такая вонь, что можно сознание потерять.
- Сколько у тебя коров? – спрашивает Рубик Игитян. Игитян очень хороший врач. И очень мягкий человек. Он слегка беспомощно смотрит на присутствуюших, будто спрашивая совета, как объяснить что-то человеку, который ничего не хочет понимать, даже то, что чем больше коров заразится, тем больше убытков он понесет.
- Было 53, - отвечает Нвер, - у семи был выявлен бруцеллез, я отвез их в другое место, подальше от фермы, и заколол, а мясо сдал в колбасный цех. Осталось 43. У них взял кровь, отвез в лабораторию, жду результата тестов.
Главный областной ветеринар Игитян велел составить акт об уничтожении 7-ми коров, у которых выявлен бруцеллез. Никто не обратил внимания на то, что местом, куда “отвезли подальше и закололи коров”, Нвер в начале разговора назвал Ошакан, а в конце уже Октемберян. Никто не обратил внимания и на то, что если от 53 коров отнять 7, то ни в коем случае не останется 43!
Никто не обратил внимания на то, что этот человек, который печется о безопасности настолько, что отвез убивать коров подальше от своей фермы, как раз перед Новым годом заколол на этой самой ферме двух коров, а внутренности выбросил прямо на дорогу, рядом с выкинутыми уже телятами, и до середины января сдавал в компанию “Аштарак кат” зараженное молоко.
Но когда я, до того молча слушавшая, вмешалась в разговор, сказав, что свидетелей убоя не было, а в результате начатого нами “независимого расследования” выяснилось, что зараженных коров он просто продавал, Нвер стал кричать, что, да, он продал коров, что это только его дело, что он подаст на всех в суд, и, хлопнув дверью, убежал.
У старосты сделалось такое же беспомощное лицо, как и у ветеринара. Староста Уши Г.Атоян тоже замечательный человек. О его безграничной доброте и готовности прийти на помощь рассказывает вся деревня. Но с таким твердолобом, как Нвер, ему, видимо, тоже недостает жесткости. Я выжидательно посмотрела на него.
- Делай, что хочешь, - махнул он рукой. – Я с ним просто не могу.
Нвер продолжал продавать зараженных коров, пока я “еще кого-нибудь не привела”. Дело санэпидемстанции было выявить бруцеллез и доложить об этом в министерство сельского хозяйства, а уже дальше с бруцеллезом должен был разбираться Арагацский центр контроля безопасности пищевых продуктов. Главный спеациалист центра Гевуш Назарян вместе с Рубиком Игитяном появились на ферме как раз в тот момент, когда ошаканский фермер Юрик Сайдоян грузил в “УАЗ” тех самых коров, вслед за которыми мы и поехали в Ошакан.
- Знаешь, что эти коровы больны бруцеллезом? – спросили его Назарян и Игитян.
- Знаю. Везу их в специальное место, чтобы заколоть, - ответил Юрик, который уже не первый год покупал у Нвера скотину и перепродавал ее.
Как и на собрании с участием Нвера, Игитян и Назарян решили поверить фермеру на слово, и с ним никто не поехал. Кроме нас, конечно.
Когда я позже сообщила им, что коровы живут себе припеваючи, смешавшись со стадом, а семь коров вообще отвезли в Армавир, и ветврач, и главный специалист очень удивились. И, как и в случае с Нвером, не могли понять, почему фермер действует себе во вред, заражая собственное стадо.
Гевуш Назарян, тем не менее, в очередной раз заверил, что все под контролем, что они обязательно проследят за тем, чтобы коров изолировали и организовали их безопасный убой, а хлев дезинфицировали. Пообещал, что через месяц в ошаканской ферме тоже устроят проверку и проследят, чтобы коров обязательно закололи.
- Но они уже смешались со стадом! И вообще, как вы узнаете зараженных коров через месяц?
- Я узнаю. Мне достаточно поглядеть на зад коровы, чтобы узнать, есть у нее бруцеллез или нет! - ответил господин Назарян.
Интересно, почему тогда нужно было тратить столько денег на анализ крови каждой коровы, если существует такой простой и быстрый способ?
К началу февраля ситуация не изменилась. Новая арифметика Нвера была краше первой. Теперь на ферме была всего 51 корова, у 16 был выявлен бруцеллез. Их убрали, и в итоге опять остались 43! Кровь этих 43 буренок отвезли в лабораторию на анализы.
Господин Назарян сказал, что для всего процесса нужно время. Мы подождали 2 недели. За это время никто в коровнике не появился. Нвер быстрыми темпами продолжает продавать и резать коров. Закалывает на своей территории, разбрызгивая кровь повсюду. Уже две недели, как наши собаки не выходят из вольеров. Боимся. Вокруг разбросаны внутренности и кровь убитых коров. Даже лошади выводятся из денников с большими предосторожностями. Только ”Аштарак кат” перестал брать молоко у Нвера.
Последний разговор с господином Назаряном состоялся 3 февраля. Он сказал, что болел и не занимался бруцеллезом. (Интересно, в центре, что, больше некому?). На сообщение о том, что, несмотря на приказ, Нвер режет коров на своей территории и продает, сообщил, что бруцеллы погибают при 80-и градусах, и это мясо спокойно можно есть (никто, конечно, не спорит, но, господин Назарян, когда, например, ваша жена готовит толму, как она проверяет соль – уже после того, как мясо заварится при 80-и градусах или пробует сырой фарш?).
А молоко Нверу приказали ни в коем случае не сдавать, а делать из него сыр! Но ведь сыр делают из теплого, а не кипяченого молока. Три сыровара, у которых я решила удостовериться, сказали мне, что из кипяченого молока сыр не получается. Что касается дезинфекции, то Нверу просто-напросто предписали насыпать хлорку в проходе коровника. Потому как у нас в стране нет механизмов для дезинфекции огромного хлева. Как и нет спецальных мест для вынужденного убоя скотины.
Ферма Нвера Алексаняна никогда не проверяется, не очищается, не дезинфицируется, в ней умирают новорожденные телята и новорожденные щенки, вымирают кролики и куры. В ней вместе со скотиной в страшных антисанитарных условиях живут работники фермы со своими детьми. В ней в ужасных условиях содержится сбежавший или украденный у пастухов-езидов армянский волкодав, который везде, кроме своей родины, считается национальным достоянием Армении. Но с владельцем фермы, по непонятным причинам, не может справиться никто – ни сельская администрация, ни санэпидемстанция, ни правоохранительные органы...
Ферма Нвера Алексаняна – одна из тысячи ”бесконтрольных” во всей Армении. На этот факт мне постоянно указывают люди, которые должны были заниматься вспыхнувшей на его ферме эпидемией бруцеллеза, но которые искренне удивляются, почему я поднимаю столько шума из ничего, когда в таком состоянии вся страна. То есть ничего неординарного на самом деле не произошло. А может, если мы будем поднимать шум из-за каждого такого случая, страна выйдет из этого состояния?..