Առաջին եռամսյակում հարկերը մոտ 25%-ով աճել են. ըստ ՊԵԿ-ի՝ ստվերն է կրճատվել
2019 թվականի Հայաստանի պետական բյուջեի հիմքում եղած ցուցանիշների համաձայն` առաջին եռամսյակում նախատեսված հարկային եկամուտների ծավալը 285.1 մլրդ դրամ է։ Սակայն, փաստացի առաջին եռամսյակում հավաքագրվել է 296.5 մլրդ դրամի եկամուտներ։ Այդպիսով, բյուջեն գերակատարվել է 11.4 մլրդ դրամով կամ 4 %-ով։ Այս մասին այսօրվա ասուլիսին հայտարարեց Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Դավիթ Անանյանը։
Առաջին եռամսյակում հավաքագրված 296.5 մլրդ դրամից 226.2 մլրդ դրամը հարկային եկամուտներն են, իսկ 70.3 մլրդ դրամը՝ մաքսային։ Նշված 296.5 մլրդ դրամը չի ներառում դրոշմանիշային վճարները, որոնք առաջին եռամսյակում կազմել են 1.8 մլրդ դրամ։
2018 թվականի առաջին եռամսյակի համեմատ` հավաքագրված հարկերի ծավալն աճել է 57.4 մլրդ դրամով կամ 24.7 %-ով։ Ընդ որում՝ հարկային եկամուտներն աճել են 55.5 մլրդ դրամով կամ 32.3 %-ով, իսկ մաքսային եկամուտները՝ 2.8 մլրդ դրամով կամ 4.1 %-ով։ Հարցին՝ ինչի՞ մասին է վկայում եկամուտների նման բարձր աճը այն պարագայում, երբ երկրում տնտեսական աճը շատ ավելի ցածր մակարդակում է, ՊԵԿ նախագահը պատասխանեց.
«Տնտեսական աճն այնքան բարձր չէ, որ ապահովեր այս աճը։ Սա համատեղ աշխատանքի արդյունք է։ Ստվերի կրճատման հաշվին է գրանցվել աճը։ Սկսած նախորդ տարվանից՝ ստվերի կրճատումը համատեղ գործունեություն է։ Այս 55 մլրդ դրամը հիմնականում ստվերի հաշվին է և ավելի քիչ՝ տնտեսական աճի հաշվին։ Մենք այս տարվա ծրագրային ցուցանիշը կատարելու ենք և գերակատարելու ենք հիմնականում ստվերի հաշվին։ Բայց մենք ակնկալում ենք, որ առաջիկա տարիներին գերակա կլինի տնտեսական աճի ազդեցությունը։ Տնտեսությունը պետք է գեներացնի հարկերը»։
Ըստ Դավիթ Անանյանի՝ հարկային եկամուտների աճն ապահովվել է հիմնականում ավելացված արժեքի հարկի և եկամտահարկի գծով։
Հիշեցնենք, որ 2019 թվականի պետական բյուջեով նախատեսված է հավաքագրել մոտ 1 տրլն 401.9 մլրդ դրամի հարկեր և տուրքեր։
Հարկատուներին վերադարձվել է ավելի քան 26 մլրդ դրամ
Այս տարվա առաջին եռամսյակում պետությունը հարկ վճարողներին է վերադարձրել 26.4 մլրդ դրամ, որի հիմնական մասը ավելացված արժեքի հարկի գծով է՝ մոտ 24.8 մլրդ դրամ և ոչ մեծ մասը՝ մոտ 1.6 մլրդ դրամը, եկամտային հարկի գծով, որը վերադարձվում է հիպոթեքային վարկերի ծրագրի շրջանակներում։ Նշված 26.4 մլրդ դրամը չի ներառում շահութահարկի վերադարձ։
Հարկատուների նկատմամբ պարտքը 56.5 մլրդ դրամ է
Այս տարվա ապրիլի 1-ի դրությամբ պետությունը հարկ վճարողներին պարտք է 56.5 մլրդ դրամ։ Սրանք հարկատուների գերավճարներն են, որոնք կուտակվել են տարիների ընթացքում։
Ըստ ՊԵԿ նախագահի՝ նախորդ տարվա համեմատ այս պարտքը աստիճանաբար նվազել է։ Մասնավորապես, 2018 թվականի սկզբի դրությամբ այն կազմել է 132.7 մլրդ դրամ, այս տարվա սկզբի դրությամբ՝ 69.6 մլրդ դրամ։

В первом квартале налоговые поступления в госбюджет выросли на 25%. КГД связывает это с сокращением тени
В 2019 году, согласно положенным в основу госбюджета показателям, предусмотренный в первом квартале объем налоговых поступлений должен составить 285.1 млрд драмов. Однако в первом квартале фактически было собрано 296.5 млрд драмов. Таким образом, бюджет перевыполнен на 11.4 млрд драмов, или на 4 %. Об этом на сегодняшней пресс-конференции сообщил председатель Комитета госдоходов Давид Ананян.
Из собранных в первом квартале 296.5 млрд драмов 226.2 млрд составляют налоговые поступления, 70.3 млрд – таможенные. Указанная выше сумма не включает акцизные платежи, которые в первом квартале составили 1.8 млрд драмов.
По сравнению с первым кварталом 2018 года объем собранных налогов вырос на 57.4 млрд драмов, или на 24.7%. При этом налоговые поступления выросли на 55.5 млрд драмов, или на 32.3%, таможенные – на 2.8 млрд драмов, или на 4.1%. На вопрос, о чем свидетельствует столь высокий рост налоговых поступлений, если экономический рост в стране находится на более низком уровне, председатель Комитета госдоходов ответил: “Экономический рост не настолько высок, чтобы обеспечить такой рост. Это результат совместной работы, рост зафиксирован за счет сокращения тени. Эти 55 млрд драмов получены в основном за счет сокращения тени и гораздо меньше за счет эконмического роста. Программные показатели этого года мы выполним и перевыполним в основном за счет тени. Но мы ожидаем, что в ближайшие годы превалирующим будет экономический рост. Экономика должна генерировать налоги”.
По словам Давида Ананяна, рост налогых поступлений был обеспечен в основном по линии НДС и подходного налога.
Напомним, что госбюджетом 2019 года предусмотрено собрать налогов и пошлин на сумму около 1 трлн 401,9 млрд драмов.
Налогоплательщикам возвращено более 26 мдрд драмов
В первом картале этого года государство вернуло налогоплательщикам 26.4 млрд драмов. Основную часть этой суммы - 24.8 млрд – составляет НДС, остальную часть – около 1.6 млрд – подоходный налог, который возвращается в рамках программы ипотеччного кредита. Указанные 26.4 млрд драмов не включают возвращение налога на прибыль.
Задолженность перед налогоплательщиками составляет 56.5 млрд драмов
По положению на 1 апреля этого года задолженность государства перед налоплательщиками составляет 56.5 млрд драмов. Это те переплаты налогоплательщиков, которые были накоплены на протяжении многих лет.
По словам председателя КГД, по сравнению с прошлым годом этот долг сократился. В частности, по положению на начало 2018 года он составлял 132.7 млрд драмов, а по положению на начало этого года – 69.6 млрд драмов. “В течение года этот показатель постепенно будет обнулен”,- заявил Давид Ананян.