Տնտեսական ակտիվությունն աճել է 6.5%-ով. հունվար-փետրվարի թվային պատկերը
Այս տարվա հունվար-փետրվարին տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը (ՏԱՑ) Հայաստանում, նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ, աճել է 6.5 %-ով։
Ինչպես տեղեկանում ենք Վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած նախնական տվյալներից, միայն փետրվարին նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատ ՏԱՑ-ն աճել է 7.6 %-ով։ Հունվարի համեմատ ՏԱՑ-ի աճի տեմպերն արագացել է. հունվարին այն կազմել է 5.5 %: Չնայած դրան՝ այս տարվա հունվար-փետրվարի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշի աճը զիջում է նախորդ տարվա նույն ամիսներին գրանցված աճին, որը կազմել էր 10.1 %:
Հունվար-փետրվար ժամանակաշրջանում ՏԱՑ-ի աճին նպաստել են արդյունաբերությունը, շինարարությունը, առևտրի շրջանառությունը և ծառայությունների ոլորտը։ Արդյունաբերության ոլորտում, սակայն, աճի տեմպերը շատ ավելի ցածր է, քան մյուս ոլորտներում։
Արդյունաբերությունը հունվար-փետրվարին աճել է 1.9 %-ով
Այս տարվա առաջին երկու ամիսներին արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը Հայաստանում ընթացիկ գներով կազմել է 262.9 մլրդ դրամ։ 2018 թվականի նույն ժամանակաշրջանի համեմատ այն աճել է 1.9 %-ով։ Արդյունաբերության ոլորտում տարվա սկզբում՝ հունվարին, անկում է գրանցվել (-1.1 %), որը պայմանավորված է հանքարդյունաբերության ծավալների կրճատմամբ։ Փետրվարին գրանցվել է 4.7 % աճ։ Թե որ ճյուղերն են ապահովել արդյունաբերության աճը, առայժմ հայտնի չէ, քանի որ վիճկոմիտեն ցուցանիշներն ըստ ենթաոլորտների հրապարակելու է այս ամսվա վերջին։
Հիշեցնենք, որ 2018 թվականին Հայաստանի արդյունաբերական արտադրանքի ծավալները, նախորդ տարվա համեմատ, աճել են 4.3 %-ով։ Աճն ապահովվել է գլխավորապես մշակող արդյունաբերության մի քանի ճյուղերի հաշվին, հիմնականում՝ սննդի ու ծխախոտի, իսկ հանքարդյունաբերության ոլորտում երկնիշ անկում է գրանցվել։
Շինարարության աճը՝ 21.6 %
Հունվար-փետրվարին շինարարության ծավալները կազմել են 25.1 մլրդ դրամ՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ աճելով 21.6 %-ով։ 2018 թվականի տարեկան տվյալներով շինարարության ոլորտում գրանցվել է 4.5 % աճ։ Այս տարվա տվյալները ցույց են տալիս, որ շինարարության ոլորտում որոշակի բարելավում կա։
Առևտրաշրջանառության աճը՝ 13.1 %
Ներքին առևտրի շրջանառությունը Հայաստանում այս տարվա առաջին երկու ամիսներին կազմել է 412 մլրդ դրամ։ Սա ներառում է ինչպես մեծածախ, այնպես էլ մանրածախ առևտուրը։ Նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ առևտուրն ավելացել է 13.1 %-ով։ Միևնույն ժամանակ, նկատելի է, որ փետրվարին աճը դանդաղել է։ Այն կազմել է 8.3 % ` հունվարի 19.3 %-ի դիմաց։
2018 թվականին առևտրաշրջանառության ծավալները աճել են 8.7 %-ով։
Ծառայությունների աճը՝ 17.5 %
Ծառայությունների ծավալը հունվար-փետրվարին կազմել է 268.4 մլրդ դրամ, որը նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ աճել է 17.5 %-ով։ Ծառայությունների ոլորտի տարեկան աճը նախորդ տարվա տվյալներով կազմել է 18.8 %:
Առևտուրն ու ծառայությունները Հայաստանի ՀՆԱ-ի կառուցվածքում ամենամեծ տեսակարար կշիռն ունեն։ 2018 թվականին այս ոլորտները ապահովել են ներքին արդյունքի կեսից ավելին և նպաստել տնտեսական աճին։
Ինչ վերաբերում է գյուղատնտեսությանը, ապա այս ոլորտի ցուցանիշները դեռևս չեն հրապարակվել։ Ըստ Վիճկոմիտեի պարզաբանման՝ դրանք հրապարակվելու են եռամսյակային պարբերականությամբ՝ «պայմանավորված գյուղատնտեսական արտադրանքի արտադրության սեզոնայնությամբ և բնակլիմայական ոչ կայուն պայմաններից կախված ամսական արտադրության տատանողականության համահարթեցման անհրաժեշտությամբ»:
Արտաքին առևտրի անկումը շարունակվել է
Ըստ Վիճկոմիտեի թարմացրած տվյալների՝ այս տարվա հունվարին գրանցված արտաքին առևտրի անկումը շարունակվել է նաև փետրվարին։ Հունվար-փետրվարին Հայաստանի արտաքին առևտրաշրջանառությունը կազմել է շուրջ 1 մլրդ 12 մլն դոլար, որը նախորդ տարվա նույն ամիսների համամետ նվազել է 7.7%-ով։
Մասնավորապես, արտահանումը կազմել է մոտ 338 մլն դոլար, որը նախորդ տարվա նույն ամիսների համեմատ նվազել է 11.6%-ով։
Իսկ ներմուծումը կազմել է 674 մլն դոլար, որը նվազել է 5.6%-ով։
Հիշեցնենք, որ ներկայիս կառավարության գործունեության հնգամյա ծրագրում ամրագրված է, որ առաջիկա հինգ տարիներին տնտեսական աճի նվազագույն ցուցանիշ է թիրախավորված առնվազն 5% աճը։

Экономическая активность выросла на 6.5%
В январе-феврале этого года показатель экономической активности (ПЭК) в Армении по сравнению с тем же периодом прошлого года вырос на 6,5%. Предварительные данные Статистического комитета показывают, что по сравнению с февралем прошлого года ПЭК вырос на 7,6%. В январе темпы роста ускорились, составив 5,5%. Несмотря на это, в январе-феврале этого года рост показателя экономической активности уступил показателю того же периода прошлого года, составившем 10.1%.
В январе-феврале росту ПЭК способствовали сферы горнодобывающей промышленности, строительства, торгового оборота, услуг.
В тот же период рост промышленности составил 1,9%.
За первые два месяца этого года объем промышленного производства в Армении достиг 262.9 млрд драмов. По сравнению с тем же периодом 2018 г. этот показатель вырос на 1.9 %. В январе этого года в сфере промышленности был зарегистрирован спад (-1.1 %), что было обусловлено сокращением объемов горнодобывающей промышленности. В феврале рост этот показатель составил 4.7%. Пока неизвестно, какие сферы обеспечили рост промышленности.
Напомним, что в 2018 г. объемы промышленного производства в Армении по сравнению с тем же периодом прошлого года выросли на 4.3 %. Рост был обеспечен за счет нескольких отраслей обрабатывающей промышленности – в основном пищевой и табачной. А в сфере горнодобывающей промышленности был зарегистрирован двузначный спад.
Рост в сфере строительства: 21.6 %
В январе-феврале объемы строительства составили 25.1 млрд драмов, что на 21,6% больше прошлогоднего показателя. В 2018 г. в строительной сфере был зафиксирован рост на 4.5 %. По данным этого года в указанной сфере наблюдаются положительные подвижки.
Рост торгового оборота: 13.1 %
За первые два месяца этого года рост внутреннего торгового оборота в Армении составил 412 млрд драмов. Этот показатель включает в себя как оптовую, так и розничную торговлю. По сравнению с тем же периодом прошлого года торговля выросла на 13,1%. А вот в феврале темпы роста замедлились, составив 8.3% против 19.3% в январе.
В 2018 г. объемы торгового оборота выросли на 8.7 %.
Рост услуг: 17.5 %
В январе-феврале объемы услуг достигли 268.4 млрд драмов, что на 17.5 % больше прошлогоднего показателя того же периода. Годовой рост в сфере услуг, согласно прошлогодним данным, составил 18.8 %.
В структуре ВВП Армении самый большой удельный вес приходится на торговлю и услуги. В 2018 г. эти сферы обеспечили больше половины внутреннего результата и способствовали экономическому росту.
В 2018 г. рост экономики был обеспечен в основном за счет торговли и услуг.
Что касается сельского хозяйства, то показатели этой сферы пока не опубликованы. Согласно статкому, эти данные предусмотрено публиковать каждый квартал.
В сфере внешней торговли спад продолжался. Данные Статкома свидетельствуют о том, что зафиксированное в январе этого года снижение показателей внешней торговли продолжалось и в феврале. В январе-феврале внешний торговый оборот в Армении составил около 1 млрд 12 млн долларов, что на 7,7% меньше, чем в указанные месяцы прошлого года.
В январе экспорт сократился на 15,8%: данные за первое полугодие этого года
Экспорт составил около 338 млн долларов, что на 11.6% меньше, чем в тот же период прошлого года. Импорт составил 674 млн долларов, или на 5.6% меньше.
Напомним, что программой действующего правительства предусмотрено за первые пять лет добиться 5-процентного экономического роста.