Համայնքային գույքի սահուն անցումը Սեդրակյաններին ու նրանց մերձավորներին
Էրեբունի համայնքի անշարժ գույքը տարիներ առաջ օտարվել է Էրեբունի համայնքի նախկին ղեկավար, նախկին պատգամավոր Մհեր Սեդրակյանին ու նրա մերձավորներին: Նրա ղեկավարած տարիներին «Վարդավառ» զբոսայգու տարածքի զգալի մասը դարձել է որդու, եղբոր և մերձավորների սեփականությունը:
Էրեբունի վարչական շրջանում գտնվող «Վարդավառ» զբոսայգու տարածքի չորս շինությունները, որոնց ընդհանուր մակերեսը կազմում է 2694.05 քմ, Դավիթ, Վարդան Սեդրակյաններին և «Դավիթ-Արտակ ընկերներ» ՍՊԸ-ին են հանձնվել մեկ օրում` 2004թ. օգոստոսի 12-ի որոշումներով: Ըստ Երևանի քաղաքապետարանի տրամադրած տեղեկատվության՝ այդ շինություններից մեկը 84.6 քմ մակերեսով գարեջրի սրահ է եղել, որը վաճառվել է Մհեր Սեդրակյանի եղբորը՝ Վարդան Սեդրակյանին: Վերջինիս և ընտանիքի 5 անդամներին նվիրատվության պայմանագրով օտարվել է նաև 1807քմ մի շինության տարածք, որը կառուցվել է հենց Վ. Սեդրակյանի կողմից:
Նույն օրը օտարված շինություններից երկուսը բաժին է հասել Մհեր Սեդրակյանի որդուն՝ Դավիթ Սեդրակյանին և «Դավիթ-Արտակ ընկերներ» ՍՊԸ-ին, որի բաժնետերերը եղել են Դավիթ Սեդրակյանն ու վերջինիս ընկերը՝ Արտակ Գևորգյանը: Դրանից օրեր առաջ, Էրեբունու ավագանու 2004թ. հուլիսի 30-ի որոշմամբ Դավիթ Սեդրակյանին օտարվել է նաև մոտ 1475 քմ մակերեսով շինություն՝ Վարդաշենի 3-րդ փողոցում: Շինության 1 քմ օտարվել է մոտ 1976 դրամով:
2002թ.-ին 5000 քմ անշարժ գույք, որը գտնվում է Դավիթ Բեկ հասցեում, օտարվել է «Էրեբունի մաքրություն» ՍՊԸ-ին: Տարածքի համար վճարվել է 2 մլն 735 հազար դրամ, կամ՝ 1քմ-ի համար 547 դրամ: Այս ընկերության 50 % բաժնետերը Դավիթ Սեդրակյանն է, մյուս 50%-ինը՝ Ժիրայր Այվազյանը: «Էրեբունի մաքրություն» ՍՊԸ-ն հիմնադրվել է 1997թ-ին:
Այդ տարիներին Էրեբունու թաղապետը եղել է Մհեր Սեդրակյանը և վերջինս հստակ գիտեր, որ նշված գույքն օտարվում է իր մերձավորներին: Ավելին, Մհեր Սեդրակյանը, լինելով համայնքի ղեկավար, ավագանու որոշումների հիման վրա իր հերթին կայացրել է գույքի օտարմանը վերաբերող որոշումներ: Հայտնի է, որ Մհեր Սեդրակյանը մեծ ազդեցություն ուներ ոչ միայն Էրեբունիում, այլև իշխող վերնախավում և օգտվում էր «արտոնյալի» կարգավիճակից:
Դավիթ Սեդրակյանը 2006թ. հուլիսի 1-ից մինչև 2007թ. օգոստոսի 1-ը աշխատել է Էրեբունի համայնքի ղեկավարի խորհրդական, իսկ 2007թ. օգոստոսի 1-ից մինչև 2009թ. օգոստոսի 1-ը՝ նույն համայնքի ղեկավարի տեղակալ:
Ինչպես տեղեկացրել են գլխավոր դատախազությունից, Երևանի Էրեբունի համայնքի ավագանու և համայնքապետարանի իրավասու պաշտոնատար անձանց կողմից իրենց պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու միջոցով օտարման ոչ ենթակա հողատարածքները վաճառելու դեպքի առթիվ Երևան քաղաքի դատախազությունում հարուցվել է քրեական գործ` Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ): Մասնավորապես՝ համայնքի ավագանու այդ որոշումներով քաղաքացիներին և իրավաբանական անձանց սեփականության իրավունքով փոխանցման ոչ ենթակա՝ Երևան քաղաքի Էրեբունու թաղային համայնքի սեփականությունը հանդիսացող «Վարդավառ» զբոսայգու տարածքում գտնվող շենք-շինություններն իրենց սպասարկող հողամասերով:
Դատախազության տարածած հաղորդագրության մեջ, բացի վերը նշված գույքը, օտարվել է նաև շենք-շինություների սպասարկման համար հողամասեր: Ընդ որում, վերը նշված գույքերը օտարվել են անհամեմատ էժան գներով: Այդ տարիների թաղապետ Մհեր Սեդրակյանը քրեական գործի շրջանակներում հարցաքննվել է և, ըստ էության, «արդարացել» է, որ չի իմացել օրենքի խախտման մասին: Որոշումը կայացրել է ավագանին, և իրավաբանական բաժինը բացթողում չի նկատել:
Դավիթ Սեդրակյանը պարզաբանում էր տարածել, որ եթե 2002թ. դրությամբ ուսումնասիրվի օտարված հատվածի՝ տիեզերքից կատարված լուսանկարները, ապա պարզ կլինի, որ դրանք զբոսայգու տարածք փաստացի չեն եղել: Ըստ նրա՝ օրինակ՝ տրամվայի գծերը («տրամվայի կրուգը») ինչպես կարող են լինել զբոսայգու տարածք: Սեդրակյանի ասելով՝ օտարումներն օրենքի համաձայն իրականացրել է համայնքի ավագանին, որը 15 անձից բաղկացած կոլեգիալ մարմին է եղել: Համայնքի ղեկավարը ունեցել է խորհրդակցական ձայնի իրավունք: Համայնքի ղեկավարը ընդամենը կնքել է ավագանու որոշումները:
«Վարդավառ» զբոսայգու տարածքից «մասհանում» է եղել նաև այլոց: Ավագանու 2005թ. որոշումներից մեկով ՀՀԿ-ական Վաչիկ Աթոյանին զբոսայգու տարածքից օտարվել է 50.25 քմ շինություն՝ 126.000 դրամով և 60.75 քմ հող՝ 548,820 դրամ արժեքով:
2002-2004 թթ. վաճառվել է Էրեբունի համայնքին պատկանող Սարի թաղում գտնվող մշակույթի տան շենքը՝ 766,3 քմ տարածքով: Գինը կազմել է ընդամենը 2500 դոլարին համարժեք դրամ: Վաճառվել է 2 մանկապարտեզ՝ թիվ 308 մանկապարտեզի 1056,9 քմ մակերեսով մասնաշենքը, որի համար վճարվել է 10 մլն 370 հազար դրամ, ինչպես նաև թիվ 291 մանկապարտեզի շենքը՝ 801,4 քմ: Վերջինի գինը կազմել է 8 մլն 15 հազար դրամ:
2005-2009 թթ-ին քաղաքացի Հենրի Միքայելյանին վաճառվել է 3 գույք: Դրանցից մեկը Տիգրան Մեծի պողոտայում գտնվող թիվ 3 գրադրանի տարածքը: Ըստ քաղաքապետարանի՝ 248 քմ տարածքը վաճառվել է 65 մլն 800 հազար դրամով:
Հենրի Միքայելյանը գործարար է: Նրան է պատկանում քարի արտադրությամբ զբաղվող «Բազալտ Բրոկեն», «Ստոնման» ՍՊԸ-ները, ռեստորանային ծառայություն իրականացնող «Նովուս» և «Ֆամիլլե» ՍՊԸ-ները: Նշենք, որ Երևանի քաղաքապետի 2015թ. որոշմամբ, Ողջաբերդի անդեզիտաբազալտի հանքավայրի Լեսնոյե տեղամասի զբաղեցրած 101967.58 քմ մակերեսով հողամասը վարձակալության իրավունքով՝ մինչև 27.11.2038թ. տրամադրվել է «Բազալտ Բրոկեն» ՍՊԸ-ին: Ընդերքի տեղամասի զբաղեցրած 48.000 քմ մակերեսով հողամասի համար տարեկան վարձավճարը սահմանվել է տվյալ հողամասի կադաստրային արժեքի 7 %-ի չափով, իսկ լեռնահատկացման ակտի սահմաններում գտնվող 53967.58 քմ մակերեսով հատվածինը՝ 3 %-ի չափով:
Հենրի Միքայելյանի հետ այս տարի քաղաքապետարանը մինչև 2022թ. ժամկետով կնքել է նաև Վիլնյուսի փողոցի 70/12 հասցեում գտնվող գույքերի զբաղեցրած 24971.22 քմ մակերեսով հողամասի համար վարձակալության համաձայնագիր: Հողամասի տարեկան վարձավճարը կազմում է 5158.46 քմ մակերեսով հողամասի համար 1,633,581 դրամ, իսկ 19812.76 քմ մակերեսով հողամասի համար՝ 2,688,988 դրամ է: Պայմանագրի կնքման պահին հողամասի կադաստրային արժեքը 1 քմ-ի համար կազմել է 4524 դրամ:
Ըստ քաղաքապետարանի՝ 2003թ-ին 2650 դոլարին համարժեք դրամով Բարեղամ Վարդանյանին է վաճառվել երկաթգծի կայարանամերձ հրապարակի հարևանությամբ գտնվող նախկին կաթսայատունը: Բարեղամ Վարդանյանը 2017թ. ապրիլի 2-ի ԱԺ ընտրություններին թիվ 4 ընտրատարածքում եղել է պատգամավորության թեկնածու՝ «Հայկական վերածնունդ» կուսակցության ցուցակում: ՕԵԿ ցուցակով մասնակցել է ընտրություններին նաև 2003թ-ին: Եղել է «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի արհեստակցական միության նախագահը:
Օտարվել են նաև Էրեբունի վարչական շրջանի վարչական շենքի տարածքները: Մասնավորապես, շենքը բաղկացած է 2 մասնաշենքերից, որի ընդհանուր մակերեսը կազմում է 4216 քմ: Առաջին մասնաշենքը ամբողջությամբ օգտագործվում է վարչական շրջանի ղեկավարի աշխատակազմի կողմից, այդ թվում հողամասը՝ 2673 քմ: Երկրորդ մասնաշենքը, բաղկացած է 5 հարկերից, որից 1-ին և 2-րդ հարկերը պատկանում են վարչական շրջանին, սակայն միայն 2-րդ հարկը վարձակալությամբ տրամադրվել է ՊԵԿ-ին: Վերջինս օգտագործում է նաև 5-րդ հարկը: Իսկ 3-րդ, 4-րդ և 5-րդ հարկերը սեփականության իրավունքով պատկանում են այլ անձանց: Վարձակալության հիմունքներով 3-րդ հարկը օգտագործվում է Սոցիալական ապահովության ծառայության Էրեբունու և Նուբարաշենի տարածքային բաժնի կողմից, իսկ 4-րդ հարկը՝ «Բիդեք» ՍՊԸ-ի:
«Հետք»-ը բազմիցս անդրադարձել է «Բիդեք» ընկերությանը: 2009թ. ավագանու որոշմամբ ընկերությանը հատկացվել է 179,610 քմ տարածք, որի համար վճարում է 619,655 դրամ: Քաղաքապետարանի տրամադրած տեղեկատվության համաձայն, վարձավճարի չափը տարածքի կադաստրային արժեքի ընդամենը 1 %-ն է կազմում:
Գրել էինք, որ «Բիդեք» ընկերության հիմնադիր Գառնիկ Ավետիսյանը, Մհեր Սեդրակյանի ընկերն է: Վերջինս նույնիսկ ուղեկցել է Մհեր Սեդրակյանին արտերկրյա ուղևորությունների ժամանակ: Նշել էինք, որ իրականում այդ ընկերությունը պատկանում է պատգամավորին, սակայն գրանցված է ընկերոջ անունով: Ընկերությունը գրանցվել է 2009թ. և իրականացնում է հիմնականում շինարարական գործունեություն:
Այժմ ընկերությունը «վերադարձվել» է իրական տիրոջը՝ Սեդրակյաններին: «Բիդեք» ՍՊԸ-ն և ԱԺ նախկին պատգամավոր Մհեր Սեդրակյանի որդին՝ Դավիթ Սեդրակյանը, 2019թ. հունվարի 16-ին դիմում էին ներկայացրել Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողով` հայտնելով, որ Սեդրակյանը ցանկանում է ձեռք բերել Գառնիկ Ավետիսյանին 100 %-ով պատկանող «Բիդեք» ընկերության կանոնադրական կապիտալի 75 % բաժնեմասը:
Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը թույլատրել է «Բիդեք» ՍՊԸ-ի և Դավիթ Սեդրակյանի համակենտրոնացումը` վերջինիս կողմից «Բիդեք» ՍՊԸ-ի 75 % փայաբաժնի ձեռքբերման միջոցով:

Имущество ереванского округа Эребуни перешло к Седракянам и их близким
Несколько лет назад недвижимость столичного округа Эребуни была отчуждена бывшему руководителю общины, бывшему депутату Национального Собрания Мгеру Седракяну и его близким. В период пребывания М.Седракяна в должности префекта округа Эребуни значительная часть территории парка “Вардавар” стала собственностью его сына, брата и близких людей.
Находившиеся на территории парка “Вардавар” четыре постройки общей площадью 2694.05 кв.м 12 августа 2004 года, то есть в течение одного дня, перешли к Давиду и Вардану Седракянам, а также к ООО “Друзья Давид-Артак”. Согласно справке мэрии Еревана, в одной из этих построек площадью 84,6 кв.м находился пивной бар, который был продан брату Мгера Седракяна, Вардану Седракяну. Последнему и членам его семьи договором дарения была также отчуждена территория площадью 1807 кв.м, на которой находилось построенное В.Седракяном сооружение.
В тот же день два отчужденных строения достались сыну Мгера Седракяна и ООО “Друзья Давид-Артак”, акционерами которого были Давид Седракян и его друг Артак Геворкян. За несколько дней до этого по решению совета старейшин столичного округа Эребуни от 30 июля 2004 г. Седракяну-младшему было отчуждено также сооружение площадью около 1475 кв.м, находящееся на 3-ей улице Вардашена. Строение было отчуждено по цене 1976 драмов за кв.метр.
В 2002 г. ООО “Эребуни макрутюн” была отчуждена недвижимость площадью 5000 кв.м на улице Давида Бека, за которую было заплачено 2 млн 735 тыс. драмов. Половина компании принадлежит Давиду Седракяну, половина – Жирайру Айвазяну. ООО “Эребуни макрутюн” было основано в 1997 г.
В те годы руководителем округа Эребуни был Мгер Седракян, который точно знал, что вышеуказанная недвижимость отчуждается его близким. Мало того, Седракян, будучи главой округа, и сам принимал решения об отчуждении имущества, основываясь на решениях совета старейшин.
Известно, что М.Седракян пользовался большим влиянием не только в родной округе, но и среди правящей элиты, и часто пользовался своим привилегированным положением.
Сын Мгера Седракяна, Давид Седракян, с 1 июля 2006 г. по 1 августа 2007 г. работал советником, а с 1 августа 2007 г. по 1 августа 2009 г. – заместителем руководителя округа Эребуни.
Как сообщили в Генпрокуратуре, по факту отчуждения должностными лицами округа Эребуни не подлежащих отчуждению земельных участков путем злоупотребления должностными полномочиями в прокуратуре города Еревана было возбуждено уголовное дело. Речь идет, в частности, о являющихся общинной собственностью строениях, зданиях и занимаемых ими земельных участках на территории парка “Вардавар”,
При этом имущество, о котором сказано выше, было отчуждено по очень низкой цене. Занимавший в те годы должность префекта Эребуни Мгер Седракян был допрошен в рамках уголовного дела и оправдался тем, что не знал о доущенном нарушении закона. Решение принял совет старейшин, а юридический отдел не заметил упущения.
Давид Седракян разъяснил, что если будут изучены фото отчужденного участка, сделанные со спутника в 2002 году, то станет ясно, что данный участок не является территорией парка. По словам Д.Седракяна, отчуждение было осуществлено советом старейшин в соответствии с законом. Руководитель общины всего лишь утвердил решение, принятое этим коллегиальным органом.
Земельные участки на территории парка “Вардавар” получили и другие лица. Согласно одному из решений совета старейшин от 2005 г., члену Республиканской партии Вачику Атояну за126.000 драмов было отчуждено находившееся на территории парка строение площадью 50.25 кв.м. Кроме того, за 548,820 драмов был отчужден земельный участок площадью 60.75 кв.м.
В 2002-2004 гг. было продано принадлежавшее округу Эребуни здание Дома культуры в квартале Сари тах, площадь которого составляла 766,3 кв.м. За это здание было заплачено всего 2500 дамов. Кроме того, были проданы здание детсада номер 308 площадью 1056,9 кв.м (за 10 млн 370 тыс. драмов) и здание детского сада номер 291 площадью 801,4 кв.м (за 8 млн 15 тыс. драмов).
В 2005-2009 гг. предпринимателю Генри Микаеляну были проданы три единицы недвижимости. Одна из них – помещение библиотеки номер 3 на проспекте Тиграна Меца. Согласно справке мэрии, помещению площадью 248 кв.м было прдано за 65 млн 800 тыс. драмов.
Г.Микаеляну принадлежат компания “Базальт Брокен”, занимающаяся обработкой камня, ООО “Стонман”, ресторанный комплекс “Новус” и ООО “Фамилле”.
В этом году мэрия заключила с предпринимателем договор аренды земельного участка площадью 24971.22 кв.м на Вильнюсской улице, на котором находится недвижимость. Срок действия договора истекает в 2022 г. Годовая плата за аренду земельного участка площадью 5158.46 кв.м составляет 1,633,581 драм, а за земельный участок площадью 19812.76 кв.м – 2,688,988 драмов. На момент заключения договора кадастровая стоимость одного квадратного метра земли составляла 4524 драма.
По данным мэрии, в 2003 г. Барегаму Варданяну за 2650 долларов была продана бывшая котельная, которая находилась на привокзальной площади. 2 апреля 2017 г. Барегам Варданян баллотировался в парламент от 4-го избирательного округа по списку партии “Армянское возрождение”. В 2003 г. он участвовал в парламентских выборах по списку партии “Оринац еркир”. Б.Варданян был председателем профсоюза ЗАО “Южно-Кавказская железная дорога”.
Были также отчуждены помещения адмирнистративного здания округа Эребуни. Здание состоит из двух корпусов, общая площадь которых 4216 кв.м. В первом корпусе располагается администрация главы округа.
Во втором корпусе пять этажей. Первые два принадлежат административному округу, однако второй этаж сдан в аренду Комитету госдоходов. Это ведомство использует также пятый этаж. 3-й, 4-й и 5-й этажи принадлежат на правах собственности другим лицам. Третий этаж арендует территориальное отделение Службы соцобеспечения округов Эребуни и Нубарашен, четвертый этаж – ООО “Бидек”.
Hetq.am несколько раз писал о компании “Бидек”. В 2009 г. решением совета старейшин эта компания получила помещение площадью 179,610 кв.м, за которое заплатила 619,655 драмов. Согласно справке мэрии, размер арендной платы составляет всего 1% от кадастровой стоимости помещения.
Мы также писали о том, что учредитель компании “Бидек” Гарник Аветисян – друг Мгера Седракяна. Аветисян даже сопровождал Седракяна во время заграничных поездок. Мы также отмечали, что данная компания принадлежит депутату, но зарегистрирована на имя его друга. ООО “Бидек” было зарегистрировано в 2009 г. и занимается в основном строительной деятельностью.
В настоящее время компания “возвращена” реальным владельцам - Седракянам.
16 января 2019 г. ООО “Бидек” и Давид Седракян представили заявление в Государственную комиссию по защите эккономической конкуренции, в котором отметили, что Седракян хочет приобрести 75% уставного капитала компании “Бидек”, которая на 100% принадлежит Гарнику Аветисяну.
ГКЗЭК разрешил сосредоточение ООО “Бидек” и Давида Седракяна путем приобретения последним 75% компании “Бидек”.