«Արարատ»՝ բիզնես ցանց, որը միավորում է ԱՄՆ-ում ապրող հայերին
Վաշինգտոնում և ամերիկյան այլ քաղաքներում հաստատված հինգ հայ գործարարներ երեք տարի առաջ միավորվել և հիմնել են բիզնես ցանց, որն անվանել են «Արարատ»։ Նպատակն է, միմյանց բիզնես առաջարկներ ու ծառայություններ փոխանցելով, նպաստել ցանցի անդամ հանդիսացող գործարարների բիզնեսի զարգացմանը։ Այսօր ցանցի անդամների թիվը երկու տասնյակից ավելին է։ Նրանք տարբեր ոլորտներից են։ Մի մասն իր սեփական բիզնեսն ունի, մյուս մասը՝ ընդգրկված է տարբեր բիզնեսներում։
«Արարատ» բիզնես ցանցի համահիմնադիր Արարատ Ստեփանյանն ասում է, որ նման կառույց հիմնելու գաղափարն իր մոտ ծնվել է գործարար հավաքներից մեկի ժամանակ, երբ տեղում ներկա այլազգի գործարարներից մեկն իրեն առաջարկել է ծանոթացրել է մեկ այլ հայի հետ։
«Մասնակցում էի նման ցանցային հավաքի՝ նեթվորքինգի, որտեղ իմ ծանոթներից մեկն ասաց, որ կարող է ծանոթացնել ինձ մի հայի հետ և ես վատ զգացի, որ հայը հայի հետ չի կարողանում ծանոթանալ, այլազգին պետք է ծանոթանի։ Անհրաժեշտություն տեսա, որ հայերս, հատկապես՝ գործարարներով, մեկս մյուսին ճանաչենք։ Մի քանի հոգով որոշեցինք այդ բիզնես ցանցը հիմնադրել, որ հայ գործարարներով միմյանց ճանաչենք ու օգնենք՝ մեկս մյուսին բիզնես փոխանցելու ճանապարհով։ Օրինակ՝ մեր անդամներից մեկը վերջերս տուն գնեց։ Այդ հիփոթեքային վարկը տրամադրեց մեր հայ անդամներից մեկը, անշարժ գույքի գործակալը հայ էր, տան ապահովագրությունն իրականացրեց մեր մյուս անդամը, ծաղիկների հարցը լուծեց մեր ծաղկավաճառը և այլն։ Այսինքն՝ մեկ գործարքից օգտվեց է մի քանի հայ։ Եթե մեր ցանցը չլիներ, տան գնորդ հայը կօգտվեր այլ ծառայություններից։ Նա կարող էր տասնյակ այլազգի գործարարների հետ գործարքներ անել, բայց քանի որ կա այս ցանցը, նա հայերի հետ աշխատեց»,- «Հետք»-ի հետ զրույցում պատմեց Արարատ Ստեփանյանը։
Ձախից՝ Արարատ Ստեփանյանը
Արարատ Ստեփանյանը մասնագիտությամբ տնտեսագետ է։ ԱՄՆ է տեղափոխվել 2001 թվականից, որտեղ ձեռք է բերել նաև հոգեբանի մասնագիտություն։ ԱՄՆ-ում հիմնել է սեփական բիզնեսը՝ «Արտերիքս»-ը։ Ինչպես ինքն է ասում՝ օգնում է ամերկացիներին պայքարել վնասատու միջատների դեմ.«Այստեղ շատ են փայտե տները և պատերի մեջ ճեղքեր են առաջանում։ Միջատներն այդ ճեղքերում հաստատվում են ու վնասում են փայտը։ Մենք օգնում ենք մարդկանց պայքարել դրանց դեմ»։
«Արարատ» բիզնես ցանցի անդամներն իրենց կառույցի գործարարների շրջանակն ու աշխարհագրությունն ընդլայնելու ծրագրեր ունեն։ «Այս պահին մեր բիզնես ցանցը միավորում է հիմնականում Վաշինգտոնում բնակվող հայ գործարարներին։ Ունենք ընկերներ այլ նահագներից ու այլ երկրներից, որոնք ևս հետարքրված են այս գաղափարով։ Նախատեսում ենք, որ մոտ ապագայում Մոսկվայում էլ նման կառույց բացվի»,- տեղեկացրեց Արարատ Ստեփանյանը։
Շահույթի 5%-ը՝ բարեգործական ֆոնդին
«Արարատ» բիզնես ցանցում մեկ «խիստ» կանոն է գործում. ցանցի միջոցով կայացված գործարքների արդյունքում ստացված շահույթի 5%-ը գործարարները փոխանցում են իրենց կողմից հիմնադրված «Հայլենդ» բարեգործական ֆոնդին։ Այն Հայաստանում իրականացնում է ոչ կրոնական և ոչ քաղաքական բարեգործական ծրագրեր՝ օգնում է վիրավոր զինվորի, գիրք է հրատարակում և այլն։
«Մեր առաջ խնդիր ենք դրել բիզնես զարգացնելու ու դրա հետ մեկտեղ բարեգործություն անելու։ Ապագայի համար հեռանակարն այն է, որ մեր ցանցը տարածենք այն բոլոր երկրներում, որտեղ հայեր են ապրում։ Մենք կարող են այցելել իրենց, ծանոթանալ, կապեր հաստատել»,- ասում է Արարատ Ստեփանյանը։
Նա ցավում է, որ Հայաստան այնքան հաճախ չի այցելում, որքան կցանկանար։ Մոտ երկու շաբաթ առաջ է այստեղ եղել։ Ասում է՝ չնայած, որ Հայաստանում, իր կարծիքով, դեռևս ներդրումների ու բիզնեսի հարցում խոչընդոտներ կան, սակայն վերջին այցելությունից ստացած ընդհանուր տպավորությունները հուսադրող են։
«Ներդրումային միջավայրը մեկ տարի առաջվա համեմատ բարելավվել է։ Շուկան փոքր է, այդ խնդիրը դեռ մնում է։ Բայցի այդ, տրանսպորտի խնդիրն է բարդացնում հարցը։ Բայց եթե կարողնանք արտահանման համար ապրանքներ թողարկել, կարելի է հաջողության հասնել։ Պետք է ընտրել Հայաստանի բնակլիմայական և այլ պայմաններին հարմար ապրանքներ ու արտահանել։ Ես հիմա մի գործարարի հետ եմ խոսում, ով ունի չրի արտադրություն։ ԱՄՆ-ի շուկան շատ մեծ պահանջարկ ունի օրգանիկ մթերքների նկատմամբ՝ չիր, պտուղ-բանջարեղեն և այլն։ Եվ թանկ է, և մեծ պահանջարկ ունի։ Խանութների ցանցեր կան, որ եթե իմանան՝ բնական է, կգան, տոննաներով կգնեն։ Հայաստանի գյուղատնտեսական արտադրանքն, ի տարբերություն այլ երկրների, շատ համեղ է։ Եվ եթե կարողնանք օրգանականի սերտիֆիկատը ներկայացնել, Հայաստանում այդ ճյուղը մի քանի տարվա մեջ թռիչքային զարգացում կարող է ապրել՝ արտահանելով ոչ միայն Ամերիկա, այլև՝ Կանադա, Եվրոպա և այլն: Հայաստանում նաև ներդումային մեծ ներուժ կա, հատկապես՝ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում»,- կարծում է ամերիկահայ գործարարը։
Նրա խոսքով՝ քննարկվում է նաև Վաշինգտոնում հայ-ամերիկյան առևտրատնտեսական պալատ հիմնելու հարցը։ «Մեր անդամներից յուրաքանչյուրը բազմաթիվ ծանոթներ ունի՝ և հայ, և այլազգի։ Նրանց միջև առևտրատնտեսական կապեր հաստատելու գործում մենք կարող ենք մեծ դերակատարում ունենալ։ Տարածված է այն միտքը, որ հայը հայի հետ գործ չի անում։ Դա հոգեբանական պատնեշ է։ Օտարազգի մարդիկ հայ գործարարների մասին բարձր կարծիք ունեն։ Հիմա մտածում եմ՝ եթե օտարազգիները մեր մասին այդքան բարձր կարծիքի են, ինչու ենք մենք բոլորս այդպես վատ արտահայտվում մեկս մյուսի մասին։ Լավն էլ ունենք, վատն էլ։ Եկեք փորձենք գտնել լավերին և ձևավորել հայ բիզնես էլիտա և այդ էլիտայի ծառայությունները մատուցենք ոչ միայն օտարազգիներին, այլև՝ ինքներս մեզ՝ հայերիս»,- նշեց Արարատ Ստեփանյանը։
Հարցին՝ Հայաստան վերադառնալու ծրագրեր ունե՞ն, թե՞ ոչ, նա պատասխանում է. «Բոլորս էլ գիտենք, որ մեր վերջնական հանգրվանը Հայաստանն է։ Բնականաբար մտածում ենք այդ մասին՝ սպասելով ամենահարմար պահին։ Ես մտածում եմ Հայաստանում ներդրումներ կատարելու և ընտանիքով տեղափոխվելու մասին, բայց առայժմ ժամկետներ չգիտեմ»։
«Արարատ» բիզնես ցանցն ունի տարբերանշան, որ վրա նշված է 9390 թիվը։ Ըստ Արարատ Ստեփանյանի՝ այն խորհրդանշում է Վաշինգտոնի և Արարատ լեռանի միջև հեռավորությունը։

Бизнес-сеть “Арарат”: сообщество живущих в США армян
Обосновавшиеся в Вашингтоне и других американских городах пятеро бизнесменов-армян три года назад основали бизнес-сеть, которую назвали “Арарат”. Цель этой инициативы состояла в том, чтобы путем обмена предложениями и услугами способствовать развитию бизнеса членов этой структуры. Сегодня число ее членов превышает два десятка. Это предприниматели, работающие в различных сферах. Часть из них имеет собственное дело, часть ведет совместный бизнес.
По словам соучредителя бизнес-сети “Арарат” Арарата Степаняна, идея создания подобной структуры родилась у него во время одной их бизнес-встреч, на которой его познакомили с другим участником-армянином.
“Во время одного из нетворкингов мой знакомый сказал, что может познакомить меня с моим соотечестенником. Мне стало неловко от того, что армянина с армянином должен знакомить представитель другой нации. И я почувствовал необходимость в том, чтобы мы, армяне, и особенно предприниматели, знали друг друга и обеспечивали друг друга бизнесом. Например, недавно один из членов нашей бизнес-сети купил дом. Ипотечный кредит выдал ему другой член нашего структуры, агентом по недвижимости тоже стал армянин, страхование дома оформил другой член нашей сети, цветами обеспечил занимающийся этим бизнесом наш соотечественник. Если б не наша сеть, то купивший дом армянин воспользовался услугами других компаний. Но благодаря существованию нашей сети все необходимые сделки он заключил с армянами”,- сказал в беседе с Hetq.am Арарат Степанян.
Арарат Степанян (слева)
Наш собесседник по специальности экономист. В 2001 году он переехал в США, где получил также специальность психолога. В Америке Арарат основал собственную компанию “Артерикс”, которая помогает американцам бороться с вредителями. “Здесь очень много деревянных домов, в которых заводятся различные насекомые. Мы помогает людям бороться с ними”.
Члены сети “Арарат” разработали программу расширения рамок и географии своей структуры. “В настоящее время наша сеть объединяет в основном проживающих в Вашингтоне армянских предпринимателей. Но у нас есть друзья и в других штатах и странах, которые тоже заинтересовались этой идеей. Мы предусматриваем в ближайшем будущем создать аналогичную структуру и в Москве”,- рассказал Арарат Степанян.
Пять процентов прибыли – в благотворительный фонд
В бизнес-сети “Арарат” действует “жесткое” правило: 5% сделок, заключаемых через бизнес-сеть “Арарат”, перечисляется в основанный самими предпринимателями благотворительный фонд “Айленд”. Последний осуществляет в Армении благотворительные программы – помогает раненным солдатам, издает книги и т.д.
“Мы поставили перед собой задачу развивать бизнес и одновременно заниматься благотворительностью. В перспективе собираемся создать структуры сети “Арарат” и в тех странах, где живут армяне”,- отметил А.Степанян.
Наш собеседник сожалеет, что не может часто бывать на родине. Из Армении он приехал недели две назад. По словам Арарата, хотя в Армении, на его взгляд, еще есть препятствия в вопросе осуществления инвестиций и развертывания бизнеса, впечатления от последнего визита обнадеживающие.
“Сейчас инвестиционная среда лучше, чем была год назад. Рынок маленький, и эта проблема пока сохраняется. Кроме того, сложности вызывает проблема транспорта. Но если мы сможем производить товары на экспорт, то добьемся успеха. Нужно выбрать товары, которые подходят для природно-климатических и других условий страны, и экспортировать их. В настоящее время я общаюсь с одним предпринимателем, который занимается производством сухофруктов. На американском рынке есть большой спрос на органические продукты – сухофрукты, плоды, овощи и т.д. Эта продукция стоит дорого и пользуетсяы большим спросом. Есть сети магазинов, которые, узнав о наличии натуральных продуктов, закупят их тоннами. Армянская сельхозпродукция в отличие от аналогичной продукции других стран очень вкусная. И если нам удастся представить сертификат на органические продукты, то в Армении эта отрасль за несколько лет добьется скачкообразного развития и начнет экспортироваться не только в Америку, но и в Канаду, Европу и другие страны. В Армении имеется большой инвестиционный потенциал, особенно в сфере информационных технологий”,- утверждает Арарат Степанян.
По словам нашего собеседника, обсуждается также возможность создания в Вашингтоне армяно-американской торгово-промышленной палаты.
“Каэждый член нашей бизнес-сети имеет много знакомых как среди армян, так и среди лиц других национальностей. И мы можем сыграть большую роль в деле установления между ними торгово-экономических связей. Бытует мнение, что армянин с армянином не может работать. Это психологический барьер. Иностранцы очень высокого мнения о предпринимателях-армянах. Сейчас я думаю о том, что если иностранцы такого высокого мнения о нас, почему мы сами так плохо высказываемся друг о друге? Среди нас есть и хорошие, и плохие. Давайте искать хороших, создавать армянскую бизнес-элиту и предлагать ее услуги не только иностранцам, но и нам, армянам”,- отметил Арарат Степанян.
На вопрос, намерен ли он вернуться в Армению, Арарат Степанян ответил: “Мы все знаем, что наше последнее пристанище – Армения. Естественно, мы думаем об этом, ожидая самого удобного момента. Я подумываю об осуществлении инвестиций в Армении и переезде туда всей семьей, но когда это произойдет, пока не знаю”.
Бизнес-сеть “Арарат” имеет свое лого, на котором указано число 9390. По словам Арарата Степаняна, это число символизирет расстояние между Вашингтоном и горой Арарат.