ՀԲՃ. «Լիդիան Ինթերնեյշնլը» ընկերությունն ապակողմնորոշում է հանրությանը
Այսօր՝ ապրիլի 12-ին, «Լիդիան Ինթերնեյշնլը» ընկերությունը մամուլի միջոցով տարածել է հետևյալ վերնագրով հաղորդագրությունը․ «Դատարանը պատրավորեցնում է ոստիկանությանը վերացնել ներխուժումը և ապահովել Լիդիանի ազատ մուտքն Ամուլսարի տարածք»։ Սակայն կարդալով datalex.am կայքում հրապարակված վարչական դատարանի վճիռը, պարզվում է Լիդիանը հերթական անգամ ապակողմնորոշում է հանրությանը։
ՀՀ վարչական դատարանի վճռում ոչ մի բառ չկա Ամուլսարի տարածք Լիդիանի ազատ մուտքն ապահովելու մասին։ Այնտեղ գրված է ընդամենը հետևյալը․
«1. «Լիդիան Արմենիա» ՓԲԸ-ի հայցն ընդդեմ Ոստիկանության (ի դեմս Ոստիկանության Վայոց Ձորի մարզային վարչության Ջերմուկի բաժնի) բավարարել. Պարտավորեցնել Ոստիկանությանը վերացնելու հայցվորին սեփականության իրավունքով պատկանող 39.740911, 45.609243 և 39.734013, 45.608475 կոորդինատներով անշարժ գույքերի տարածք կատարված ներխուժումները:
- Ոստիկանությունից հօգուտ «Լիդիան Արմենիա» ՓԲԸ-ի բռնագանձել 4.000 ՀՀ դրամ՝ որպես հայցադիմումի համար նախապես վճարված պետական տուրքի գումար:
- Սույն վճիռն օրինական ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից մեկ ամիս հետո և կարող է բողոքարկվել ՀՀ վերաքննիչ վարչական դատարան՝ մինչև այդ ակտի օրինական ուժի մեջ մտնելու համար սահմանված ժամկետը:
- Սույն վճիռը կամովին չկատարվելու դեպքում այն կկատարվի դատական ակտերի հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության միջոցով՝ պարտապանի հաշվին»:
Ինչպես համոզվեցիք, դատանի վճռում ընդհանրապես ոչ մի հիշատակում չկա դեպի Ամուլսար տանող ճանապարհները բացելու և Լիդիանի ազատ մուտքն ապահովելու մասին՝ ինչպես, որ փորձել է ներկայացնել Լիդիանը։ Բացի այդ, նույնիսկ այս վճիռը դեռևս ուժի մեջ չի մտել, այլ ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից մեկ ամիս անց՝ այն էլ միայն այն դեպքում, եթե ՀՀ ոստիկանությունը չբողոքարկի այն ՀՀ վերաքննիչ վարչական դատարանում։

The following was released by the Armenian Environmetal Front (AEF)
On April 12, 2019 Lydian International disseminated an announcement stating that “the Administrative Court of the Republic of Armenia ruled in favour of Lydian and instructed the Armenian Police to remove trespassers and their property from the Company’s Amulsar Project site and assure Lydian free passage to Amulsar.”
However, the actual ruling of the Administrative Court published at datalex.am website (a portal containing the database of all court rulings and procedures in Armenia) states something different, and this allows us to state that Lydian is once again misleading the public, as well as its investors.
The court ruling contains no word about assuring Lydian free passage to Amulsar. It reads:
“1. Satisfy the claim of Lydian Armenia CJSC against the Police of Armenia (the Police of Vayots Dzori Marz, Jermuk department); instruct the police to remove trespassers from the property of the applicant on the following coordinates: 39.740911, 45.609243 and 39.734013, 45.608475.
2․ Confiscate 4000 AMD from the Police in favor of Lydian Armenia CJSC to compensate the state fee for filing the court appeal.
3․ This court ruling will be enforced in 1 month after its publication, and it can be appealed to the Appeal Court of the Republic of Armenia in the period before its enforcement.”
Thus, the court ruling has no mention of stopping the blockades and ensuring Lydians access to the territory. The whole appeal itself is about cars, tents and trailers which the peaceful protesters have installed for wintering, and which are allegedly “invading” into Lydian’s territory for 2 meters. Moreover, the court ruling is not even enforced; it will be enforced in 1 month and only in case the Police of Armenia does not appeal it to the Appeal Court of Armenia.