Քաղաքապետարանը «Փյունիկ» հիմնադրամին փոխանցած միլիոնավոր դրամները հսկելու մեխանիզմ չի ունեցել
«Փյունիկ» բարեգործական հիմնադրամը հրապարակել է 2018 թվականի տարեկան հաշվետվությունը։ Հիմնադրամի 2017-2018 թվականների ֆինանսական միջոցների համեմատությունից պարզվում է, որ 2018 թվականին հիմնադրամի ֆինանսական միջոցները կրճատվել են 236 միլիոն դրամով։ Նշենք, որ 2017 թվականին հիմնադրամի ֆինանսական միջոցները կազմել են մոտ 725 միլիոն դրամ, իսկ 2018-ին՝ 489 միլիոն դրամ։
«Փյունիկ» բարեգործական հիմնադրամի բյուջեն ձևավորվում է նվիրատվություններից։ Տարիներ շարունակ խոշոր նվիրատուները եղել են Երևանի քաղաքապետարանն ու «Երևան» հիմնադրամը։
Հիշեցնենք, որ «Փյունիկ» հիմնադրամի նախագահ Լևոն Սարգսյանը Հայաստանի երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի եղբայրն է։ 2018 թ․-ին՝ իշխանափոխությունից հետո, Լևոն Սարգսյանը հեռացել է Հայաստանից, նրա նկատմամբ հետախուզում է հայտարարված։
2018 թվականին քաղաքային բյուջեից «Փյունիկ» հիմնադրամին փոխանցվել է 303 միլիոն դրամ, 2017 թվականին՝ մոտ 275 միլիոն դրամ, 2016 թվականին՝ 85 միլիոն դրամ։ Այս գումարները՝ որպես նվիրատվություն, տրամադրվել են Երևանի նախկին քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի պաշտոնավարման ժամանակ։
2018-ին փոխանցված 303 միլիոն դրամից 103 միլիոն դրամը հատկացվել է սիզամարգերի ստեղծմանն ու ծաղկապատմանը, 200 միլիոնը՝ բակային տարածքների և խաղահրապարակների հիմնանորոգման ու պահպանման համար։
2019 թ․ Երևանի քաղաքապետարանը «Փյունիկ» հիմնադրամի հետ սիզամարգերի ստեղծման և ծաղկապատման նոր պայմանագրեր չի կնքել: Այդ աշխատանքներն արդեն կկատարեն Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայությամբ գործող ՓԲԸ-ները։
Երևանի քաղաքապետարանը տեղյակ չէ՝ «Փյունիկ» հիմնադրամին տարիներ շարունակ փոխանցված գումարները որքանով են արդյունավետ ծախսվել։
Քաղաքապետարանի փոխանցմամբ՝ հիմնադրամի հետ կնքած այդ պայմանագրերում վերահսկողության որևէ մեխանիզմ նախատեսված չի եղել։ Այդ իսկ պատճառով աշխատանքների լիարժեք կատարման մասով ոչ մի փաստաթուղթ չի կազմվել:
Տարիների շարունակ Երևանի քաղաքապետարանը նվիրատվության կարգով միլիոնավոր դրամներ է փոխանցել «Փյունիկ» բարեգործական հիմնադրամին։ Բացի այդ, հիմնադրամին միլիոնավոր դրամներ են տրամադրվել «Երևան» հիմնադրամից, որն էլ իր հերթին այդ գումարները ստացել է Երևանի քաղաքապետարանից։
Չնայած այս գումարները քաղաքային բյուջեից «Փյունիկ» հիմնադրամին փոխանցվել են ծառայությունների մատուցման համար, սակայն ձևակերպվել են որպես նվիրատվություններ։
Երևանի քաղաքապետարանից «Երևան» հիմնադրամի միջոցով «Փյունիկ» հիմնադրամին կատարած փոխանցումները «Հետք»-ն ուսումնասիրում էր դեռևս 2018 թվականի հունիսին։ Այդ գործարքների մասին գրավոր հարցում էինք ուղարկել «Երևան» հիմնադրամ, որը մնացել է անպատասխան, քանի որ Ազգային անվտանգության ծառայությունն առգրավել էր «Երևան» հիմնադրամի փաստաթղթերը։
«Փյունիկ» հիմնադրամը նաև խուսափել է հարկեր վճարելուց։ www.1000plus.am կայքի տվյալներով` 2017 թվականից մինչ օրս «Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամին» ամսական վճարում է 1000 դրամ։ Այսինքն՝ ունեցել է մեկ աշխատող։
Քաղաքային բյուջեից «Փյունիկ» հիմնադրամին փոխանցված գումարների մասին
2017 թվականին Երևանի քաղաքապետարանը «Փյունիկ» հիմնադրամին մոտ 255 միլիոն դրամ է տրամադրել։
162 միլիոն դրամ տրամադրվել է սիզամարգերի ստեղծման և ծաղկապատման համար, 65 միլիոն դրամ՝ սոցիալապես անապահով ընտանիքներին տոնական և հիշատակի օրերին աջակցություն ցուցաբերելու, 28 միլիոն դրամ՝ ջրային կառույցների շահագործման և պահպանման համար։
Քաղաքային բյուջեից հիմնադրամին տրամադրած ամենախոշոր նվիրատվությունը եղել է 2016 թվականին: Այդ տարում «Փյունիկ»-ին փոխանցվել է 636 միլիոն դրամ, որից 556 միլիոն դրամը՝ «Երևան» հիմնադրամի միջոցով։
«Երևան» հիմնադրամի փոխանցած 156 միլիոն դրամով պետք է ստեղծվեին սիզամարգեր և իրականացվեր ծաղկապատում, իսկ 400 միլիոն դրամով՝ պահպանվեին և հիմնանորոգվեին բակային տարածքներ և խաղահրապարակներ։
Իսկ քաղաքապետարանի փոխանցած 65 միլիոն դրամով հիմնադրամը պետք է տոնական և հիշատակի օրերին սոցիալապես անապահով ընտանիքներին ցուցաբերեր աջակցություն, 15 միլիոն դրամով էլ արտադպրոցական կազմակերպությունների համար անհրաժեշտ գույք գներ։

Мэрия Еревана не имела механизмов контроля за перечисляемыми в фонд “Пюник” миллионами драмов
Благотворительный фонд “Пюник” опубликовал отчет за 2018 год. Сравнение финансовых средств, поступивших в фонд в 2017-2018 гг., показало, что в 2018 г. перечисленные “Пюнику” суммы сократились на 236 млн драмов. Отметим, что в 2017 г. финансовые средства фонда составили около 725 млн, а в 2018 г. – 489 млн драмов.
Бюджет благотворительного фонда “Пюник” формируется за счет пожертвований. На протяжении многих лет крупные суммы перечисляли “Пюнику” мэрия Еревана и фонд “Ереван”.
Напомним, что председатель фонда “Пюник” Левон Саргсян является братом третьего президента РА Сержа Саргсяна. После смены власти в 2018 г. Л.Саргсян покинул Армению. В настоящее время он находится в розыске.
В 2018 г. из городского бюджета в фонд “Пюник” было перечислено 303 млн драмов, в 2017-ом – около 275 млн драмов, в 2016-ом - 85 млн. Эти суммы были предоставлены в качестве пожертвований в тот период, когда мэром столицы был Тарон Маргарян.
В 2018 г. 103 млн из перечисленных 303 млн драмов были выделены на создание газонов и посадку цветов, 200 млн – на благоустройство дворовых территорий и детских площадок.
В 2019 г. мэрия Еревана не заключила с фондом “Пюник” новые договоры о создании газонов и цветочных композиций. В настоящее время эти работы выполняют ЗАО, действующие в подчинении столичной мэрии.
Городские власти не располагают сведениями о том, насколько эффективно расходовались средства, перечислявшиеся фонду “Пюник” на протяжении многих лет.
По словам представителей мэрии, в заключенных с фондом договорах не предусмотрены механизмы контроля, поэтому документы о полноценном выполнении работ не составлялись.
На протяжении многих лет мэрия столицы перечисляла благотворительному фонду “Пюник” миллионы драмов. Аналогичные пожертвования “Пюник” получал и от фонда “Ереван”, которому в свою очередь эти суммы перечисляли городские власти. И хотя денежные средства выделялись из городского бюджета фонду “Пюник” за оказание услуг, они оформлялись в качестве пожертвований.
Hetq.am еще в июне 2018 г. начал изучать сделки по перечислению мэрией денежных средств фонду “Пюник” через фонд “Ереван”. В связи с этим мы даже направили запрос в фонд “Ереван”, который, однако, остался без ответа, поскольку Служба национальной безопасности изъяла документы этой организации.
“Пюник” уклонялся и от уплаты налогов. По данным сайта www.1000plus.am , с 2017 г. по сей день этот фонд ежемесячно перечислял Фонду страхования военнослужащих по 1000 драмов. Это означает, что там работал лишь один человек.
О суммах, перечисленных фонду “Пюник” из городского бюджета
В 2017 г, столичная мэрия выделила фонду “Пюник” около 255 млн драмов. 162 млн от этой суммы было израсходовано на создание газонов и посадку цветов, 65 млн – на оказание финансового содействия социально необеспеченным семьям по случаю праздников и памятных дней, 28 млн – на эксплуатацию и сохранение водных структур. Наиболее крупное пожертвование из городского бюджета фонду “Пюник” было сделано в 2016 г. Тогда “Пюник” получил 636 млн драмов. Из них 556 млн – через фонд “Ереван”.
На 156 млн драмов, которые выделил фонд “Ереван”, должны были быть созданы газоны и цветочные композиции, на 400 млн – благоустроены дворовые территории и игровые площадки.
А за счет перечисленных мэрией 65 млн драмов фонд должен был по случаю праздников оказать помощь социально необеспеченным семьям, на 15 млн драмов приобрести необходимое имущество для внешкольных организаций.