Արցախի ՄԻՊ-ը «Հետք»-ի բողոքը քննարկման ընդունեց
2018 թ. նոյեմբերի 16-ին «Հետք»-ը տեղեկություն ստանալու հարցում է ուղարկել Արցախի Հանրապետության քաղաքաշինության նախարար Կարեն Շահրամանյանին՝ խնդրելով տրամադրել հետևյալ տեղեկությունները. վերջին հինգ տարիներին Ստեփանակերտում ասֆալտապատված ճանապարհների երկարությունը, ասֆալտապատված փողոցների անունները, ասֆալտապատման աշխատանքներն իրականացրած կազմակերպությունների անունները և յուրաքանչյուր փողոցի ասֆալտապատման համար հատկացված գումարների չափը:
Քաղաքաշինության նախարար Կարեն Շահրամանյանը ցայսօր չի պատասխանել հարցմանը: Նույնաբովանդակ հարցմանը երեք ամիս չէր պատասխանել նաև Ստեփանակերտի քաղաքապետ Սուրեն Գրիգորյանը: Արցախի ՄԻՊ-ի միջամտությունից հետո քաղաքապետը վերջապես պատասխանել է հարցմանը՝ հայտնելով, որ Ստեփանակերտ քաղաքում ասֆալտապատման աշխատանքներն իրականացնում է քաղաքաշինության նախարարությունը (այդ իսկ պատճառով հարցումը ուղղել ենք քաղաքաշինության նախարարին):
Շուտով կլրանա Կարեն Շահրամանյանի՝ հարցմանը չպատասխանելու հինգերորդ ամիսը:
Այդ կապակցությամբ մարտի 19-ին «Հետք»-ը բողոք է ներկայացրել ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանին: Ապրիլի 2-ին «Մարդու իրավունքների պատշպանի մասին» ԱՀ օրենքի 19-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով, օմբուդսմանը որոշեց քննարկման ընդունել «Հետք» թերթի թղթակից Հայկ Ղազարյանի բողոքը:

Омбудсмен Арцаха принял к рассмотрению жалобу Hetq.am
16 ноября 2018 г. Hetq.am направил запрос министру градостроительства Республики Арцах Карену Шахраманяну с просьбой предоставить следующие сведения:
протяженность улиц, заасфальтированных в Степанакерте за последние пять лет,
названия заасфальтированных улиц,
названия организаций, выполнивших работы по асфальтированию, а также размер суммы, выделенной на асфальтирование каждой улицы.
Карен Шахраманян по сей день не ответил на наши вопросы. Аналогичный запрос мы направили и мэру Степанакерта Сурену Григоряну и уже три месяца ждем от него ответа.
Григорян ответил на наши вопросы только после вмешательства Защитника прав человека Арцаха В ответе мэр сообщил, что работы по асфальтированию улиц в Степанакерте выполняет министерство градостроительства (именно поэтому мы адресовали запрос министру градостроительства).
Скоро исполнится пять месяцев со дня отправки нами запроса г-ну Шахраманяну. В связи с этим 19 марта Hetq.am обратился с жалобой к Защитнику прав человека Арцаха Артаку Бегларяну. 2 апреля омбудсмен, основываясь на п.1 ч.1 ст.19 закона РА “О Защитнике прав человека”, принял к рассмотреную жалобу журналиста электронной газеты Hetq.am Айка Казаряна.