Գոռ Հովհաննիսյան. «Ուզում եմ միասին ցույց տանք, որ հնարավոր է ՍԴ դատավոր դառնալ նախագահին Բեռլինից մի նամակ գրելու միջոցով»
Խորհրդարանում քննարկվում է Սահմանադրական դատարանի թափուր պաշտոնի համար առաջադրված Գոռ Հովհաննիսյանի թեկնածությունը:
Գոռ Հովհաննիսյանի թեկնածությունն առաջադրել է հանրապետության նախագահը։
«Սահմանադրական դատարանի դատավորի անձի վերաբերյալ իր պատկերացումը հետևյալն է՝ մի մարդ է, որն ունի հրաշալի իրավաբանական գիտելիքներ և որի արժեհամակարգում արդարությունը գտնվում է ամենաբարձր աստիճանի վրա։ Առաջին պահանջը նշանակում է, որ դատավորը պետք է ունենա հրաշալի իրավաբանական կրթություն և կարողանա ճիշտ մեկնաբանել և ճիշտ կիրառել գործող Սահմանադրությունն ու օրենքները։ Երկրորդ պահանջը ենթադրում է, որ դատավորն իր էությամբ պետք է լինի անկախ ու համարձակ մարդ, որը կարող է արհամարհել ցանկացած ճնշում և կայացնել օբյեկտիվ վճիռ ցանկացած պարագայում»,- ասաց Հովհաննիսյանը։
ՍԴ դատավորի թեկնածուն խորհրդարանում խոսեց նաև քաղաքական չեզոքության պահանջի մասին։
«Քաղաքական չեզոքության պահանջն ամրագրված է և՛ Սահմանադրությունում, և՛ Սահմանադրական դատարանի մասին օրենքում: Անդրադառնալով իմ անձին՝ կարող եմ ասել, որ երբեք որևէ կուսակցության անդամ չեմ եղել, չեմ հարել որևէ կուսակցության, երբեք քաղաքականությամբ չեմ զբաղվել, երբեք որևէ քաղաքական ուժի կամ կուսակցության հետ կապ չեմ ունեցել և չունեմ, որևէ քաղաքական ուժի կամ ներկայացուցչի ծառայություն չեմ մատուցել, որևէ մեկին որևէ բան պարտք չեմ»,- ասաց նա:
Գոռ Հովհաննիսյանն ասաց, գիտի, որ Հայաստանում բարձր չէ հասարակության վերաբերմունքը դատարանների նկատմամբ։
«Ես գիտակցում եմ, որ ինքս զոհողության եմ գնում, պատրաստ եմ հրաժարվել Գերմանիայում իմ կարիերայից, իմ ընկերներից, ուզում եմ իմ ներդրումն ունենալ հայկական իրավունքի զարգացման մեջ»,- ասաց Հովհաննիսյանը։
Հովհաննիսյանի խոսքով՝ երբ դիմել է նախագահին՝ իր թեկնածությունը ևս դիտարկելու համար, և այդ մասին գրել է իր ֆեյսբուքյան էջում, շատերն են ասել, որ իր դիմումը անիմաստ է, քանի որ ամեն ինչ արդեն կանխորոշված է։
«Նրանց բնորոշմամբ՝ իմ դիմումն ավելին չէ, քան խաբեություն և հողմաղացների դեմ պայքար: Ես այդ մարդկանց հետ համամիտ չեմ եղել և հիմա էլ համամիտ չեմ: Այս փուլում ուզում եմ ձեզ հետ միասին ցույց տալ, որ խորհրդարանը ՍԴ-ի հանդեպ այնքան հարգանք ունի, որ դատավոր է ընտրում բարձր մասնագիտական պատրաստվածության և քաղաքական չեզոքության չափանիշով: Ուզում եմ միասին ցույց տանք, որ թավշյա հեղափոխությունից հետո հնարավոր է ՍԴ դատավոր դառնալ Բեռլինից նախագահին մի էլեկտրոնային նամակ գրելու միջոցով»,- ասաց Հովհաննիսյանը։

“Хочу, чтобы мы с вами показали, что судьей Конституционного суда можно стать в результате отправки из Берлина одного электронного письма президенту”
В Национальном Собрании сегодня проходит обсуждение кандидатуры выдвинутого на вакантное место судьи Конституционного суда Гора Ованнисяна.
Кандидатуру Ованнисяна предложил президент страны Армен Саргсян.
“Мое представление о личности судьи Конституцинного суда состоит в следующем: это человек, который имеет прекрасные юридические знания и в системе ценностей которого справедливость находится на самой высокой ступени. Первое требование означает, что судья должен иметь прекрасное юридическое образование и уметь правильно трактовать и правильно применять действующие Конституцию и законы. Второе требование предполагает, что судья должен быть человеком независимым и смелым, способным игнорировать любое давление и принимать объективное решение в любой ситуации”,- отметил Г.Ованнисян.
Кандидат в члены КС коснулся также требования сохранять политическую нейтральность.
“Требование о политической нейтральности прописано как в Конституции, так и в законе РА “О Конституционном суде”. О себе могу сказать, что никогда не был членом какой-либо партии, не примыкал к какой-либо партии, никогда не занимался политикой, никогда не имел и не имею связей с какой-либо политической силой или партией, не оказывал услуги какой-либо политической силе или ее представителю, никому ничего не должен”,- подчеркнул Гор Ованнисян.
Кандидат также заверил, что готов отказаться от своей карьеры и своих друзей в Германии, чтобы внести вклад в развитие армянского права.
По словам Г.Ованнисяна, когда он обратился к президенту с предложением рассмотреть его кандидатуру, о чем сообщил и на своей фейсбуковской странице, многие стали говорить о бессмысленности его обращения, утверждая, что все уже предопределено.
“Я не согласился, да и сейчас не согласен с этими людьми. На данном этапе хочу, чтобы мы с вами показали, что уважение к КС настолько велико, что судьей КС парламент избирает человека, отличающегося высокой профессиональной подготовкой и политической нейтральностью. Хочу, чтобы мы с вами показали, что после “бархатной революции” судьей Конституционного суда можно стать в результате отправки из Берлина одного электронного письма президенту”,- сказал Гор Ованнисян.