Խորհրդարանը վաղը կքննարկի Գոռ Հովհաննիսյանի թեկնածության հարցը. «Իմ քայլում» դռնփակ հանդիպմամբ տպավորված չեն
Վաղը մեկնարկող նստաշրջանի օրակարգում, ի թիվս այլ հարցերի, ներկայացված է նաև Սահմանադրական դատարանի թափուր անդամի թեկնածու Գոռ Հովհաննիսյանի ընտրության հարցը։
Հովհաննիսյանի թեկնածությունն առաջադրել է հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը։ Գոռ Հովհաննիսյանը Բեռլինի Հումբոլդտի անվան Համալսարանի կողմից սահմանադրական իրավունքի ոլորտում իրավաբանական գիտությունների դոկտորի (Doctor iuris) աստիճանի ունի, 2006-2013 թվականներին աշխատել է սահմանադրական դատարանում, դասավանդել փաստաբանական դպրոցում, աշխատել է նաև տնտեսական դատարանում, տիրապետում է անգլերեն, ֆրանսերեն, ռուսերեն լեզուների։ 2002-2004 թվականներին ծառայել է զինված ուժերում։
Այս թեկնածությունը նախագահի կողմից առաջադրված երկրորդ թեկնածությունն է։ Նախորդ գումարման խորհրդարանում նախագահ Սարգսյանը ՍԴ թափուր տեղի համար առաջադրել էր Արցախի նախագահի նախկին խորհրդական Էմիլ Բաբայանի թեկնածությունը, սակայն վերջինս չէր ընտրվել, քանի որ ընտրության օրը համընկել էր հեղափոխության օրերին, երբ կամ պատգամավորները խորհրդարան չէին գալիս, կամ էլ չէին կարողանում շենք մուտք գործել։
Քվեարկությանը 105 պատգամավորներից մասնակցել էր 54-ը, որից 51-ը կողմ է քվեարկել, երեքը՝ դեմ։
ՍԴ անդամի հաջորդ թեկնածուն Վահե Գրիգորյանն էր, վերջինիս թեկնածությունը կրկին նախագահն էր առաջադրել։ Չնայած ընտրությունը կայացավ արդեն հեղափոխությունից հետո, սակայն խորհրդարանում դեռևս ՀՀԿ-ն էր քաղաքական մեծամասնություն կազմում։ Գրիգորյանի թեկնածությունը ևս մերժվեց։ ԱԺ 105 պատգամավորներից քվեարկությանը մասնակցել էր 53-ը, կողմ էր քվեարկել 30-ը, դեմ՝ 23-ը:
Երկրորդ թեկնածուի մերժումից հետո հանրապետության նախագահը նախաձեռնել էր մասնագիտական քննարկումներ, որից հետո որոշել էր առաջադրել Գոռ Հովհաննիսյանի թեկնածությունը։
Խորհրդարանը մինչ այդ մերժել էր նաև դատավորների ընդհանուր ժողովի կողմից առաջադրված Վճռաբեկ դատարանի քրեական պալատի դատավոր Ելիզավետա Դանիելյանի թեկնածությունը։
Այսօր իշխող «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորների հետ դռնփակ հանդիպումից հետո կարծես թե ավելի է ամրապնդվել խորհրդարանական մեծամասնության որոշումը՝ կողմ չքվեարկել Հովհաննիսյանի թեկնածությանը։
«Իմ քայլը» խմբակցության մի քանի պատգամավորներ, որոնք չցանկացան, որ իրենց հղում արվի, ասացին, որ այնքան էլ տպավորված չեն Հովհաննիսյանի հետ հանդիպումից։
Հիշեցնենք, որ ՍԴ անդամն ընտրվում է փակ-գաղտնի քվեարկությամբ՝ պատգամավորների ընդհանուր երեք հինգերորդի ձայներով։
Հիշեցնենք նաև, որ ՍԴ-ի մասին օրենքի փոփոխությունների ժամանակ ընդդիմադիր և իշխող ուժի պատգամավորները տարբեր կերպ էին մեկնաբանում ՍԴ դատավորի ընտրության կարգը. ըստ փոփոխության, եթե ՍԴ դատավոր չի ընտրվում, ապա քվեարկությունից հետո՝ մեկամսյա ժամկետում, իրավասու մարմինը առաջադրում է Սահմանադրական դատարանի դատավորի նոր թեկնածու։
Եթե ընդդիմադիրները պնդում էին, որ նոր թեկնածու տերմինը նշանակում է նախկինում երբեք չառաջադրված ու մերժված թեկնածու, ապա նախագծի հիմնական զեկուցող, արդադարատության նախարար Արտակ Զեյնալյանը հակադարձում էր՝ ոչ թե թեկնածուն է նոր, այլ ՍԴ անդամի ընտրության գործընթացը։ Ընդդիմադիրները պնդում էին, որ օրենքի այս փոփոխությունը միայն նրա համար է, որ նախկինում մերժված Վահե Գրիգորյանի թեկնածությունը կրկին առաջադրվի, «Իմ քայլ»-ից ու կառավարությունից թեև անուններ չհնչեցրին, սակայն նախարար Զեյնալյանը ներկայացրեց կառավարության մոտեցումը նոր թեկնածու եզրույթի վերաբերյալ, ըստ որի ԱԺ-ի կողմից նախկինում մերժված թեկնածուն կարող է ներկայացվել ՍԴ անդամի նոր թեկնածու։

Парламент завтра обсудит кандидатуру Гора Ованнисяна. Фракция “Мой шаг” не впечатлена встречей с этим кандидатом
В повестку стартующей завтра сессии Национального Собрания в числе прочих включен вопрос выборов кандидата в члены Конституционного суда Гора Ованнисяна.
Кандидатуру Ованнисяна выдвинул президент страны Армен Саргсян. Гор Ованнисян имеет степень доктора юридических наук (Doctor iuris) Берлинского университета имени Гумбольдта в сфере конституционного права. В 2006-2013 гг. работал в Конституционном суде, преподавал в Адвокатской школе, работал также в Экономическом суде. Владеет английским, французским, русским языками. В 2002-2004 гг. служил в Вооруженных силах РА.
Кандидатура Г.Ованнисяна третья по счету, выдвинутая президентом РА. При предыдущем парламенте Армен Саргсян выдвинул кандидатом в члены КС бывшего советника президента Арцаха Эмиля Бабаяна, который однако, не был избран, так как выборы совпали с осуществлявшейся в те дни в Армении “бархатной революцией”.
Следующим кандидатом в члены КС стал Ваге Григорян. Его кандидатуру также представил президент страны. Несмотря на то, что выборы состоялись уже после революции, бывшая правящая сила – Республиканская партия – все еще составляла большинство в парламенте, вследствие чего кандидатура Григоряна была отклонена.
После этого президент инициировал профессиональные обсуждения, по результатам которых принял решение выдвинуть кандидатуру Гора Ованнисяна.
До этого парламент отклонил также предложенную общим собранием судей кандидатуру судьи уголовной палаты Кассационного суда Елизаветы Даниелян.
По завершении сегодняшней закрытой встречи с Гором Ованнисяном парламентское большинство, то есть фракция “Мой шаг”, укрепилось в своем убеждении не голосовать за этого кандидата.
Несколько депутатов фракции “Мой шаг” в частной беседе сказали, что не впечатлены встречей с Ованнисяном.
Напомним, что член Конституционного суда избирается тремя пятыми от общего числа депутатов.
Если член КС и на этот раз не будет избран, то кандидат на вакантную должность будет выдвинут общим собранием судей.
При внесении изменений в закон “О Конституционном суде” опопзиционные и властные депутаты по-разному трактовали порядок избрания судьи КС.
Если оппозиционеры утверждали, что термин “новый кандидат” означает, что он никогда ранее не выдвигался и не отклонялся, то основной докладчик по проекту закона, министр юстиции Артак Зейналян считал иначе: речь идет не о новом кандидате, а о процессе избрания члена КС.
Оппозиционеры утверждают, что эта поправка к закону предназначена для того, чтобы отлоненный ранее Ваге Григорян вновь был выдвинут кандидатом в члены КС. И хотя со стороны фракции “Мой шаг” и правительства имена не прозвучали, однако согласно представленному министром Зейналяном подходу правительства к термину “Новый кандидат”, отклоненная ранее кандидатура может быть выдвинута в качестве нового кандидата в члены КС.