Խորհրդարանը մերժեց Վահե Գրիգորյանի թեկնածությունը
ԱԺ հաշվիչ հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մելիքյանը ներկայացրեց քվեարկության արդյունքները. ԱԺ 105 պատգամավորներից քվեարկությանը մասնակցել է 53-ը, կողմ է քվեարկել 30-ը, դեմ՝ 23-ը:
Հիշեցնենք, որ ՍԴ անդամի ընտրության համար անհրաժեշտ էր առնվազն 63 պատգամավորի կողմ քվեարկություն: Վահե Գրիգորյանի թեկնածությունն առաջադրել էր նախագահ Արմեն Սարգսյանը:
Նկատենք, որ սա արդեն երկրորդ դեպքն է, երբ նախագահ Արմեն Սարգսյանի առաջադրած թեկնածուն չի ընտրվում ՍԴ անդամի պաշտոնում: Արմեն Սարգսյանը մայիսին առաջադրել էր Արցախի նախագահի խորհրդական Էմիլ Բաբայանի թեկնածությունը, սակայն վարչապետի պաշտոնում Նիկոլ Փաշինյանի չընտրվելուց հետո մայիսի 4-ի հերթական նիստը «Ելք» և «Ծառուկյան» խմբակցությունները բոյկոտել էին, ինչի հետևանքով քվեարկությանը 105 պատգամավորներից մասնակցել էր 54-ը: ՍԴ անդամի ընտրությունն իրականացվում է փակ-գաղտնի ընթացակարգով՝ պատգամավորների ընդհանուր թվի 3/5-ի ձայներով, և ըստ այդմ՝ առնվազն 63 պատգամավորների կողմ քվեարկությամբ:

Armenia’s National Assembly today failed to approve the candidacy of Vahe Grigoryan as a Constitutional Court judge.
The vote was 30 in favor and 23 against, 33 votes less than the 63 yes votes needed. Candidates for the Constitutional Court must receive 63 yes votes (3/5ths).
It appears that many MPs opposed to Grigoryan simply stayed away.
This is the second time that a Constitutional Court judge candidate nominated by Armenian President Armen Sarkissian hasn’t been approved.
In May, Sarkissian nominated Artsakh presidential adviser Emil Babayan. At the time, the Yelk and Tsarukyan factions boycotted the May 4 parliamentary session after the legislature failed to elect Nikol Pashinyan as prime minister. Only 54 of the National Assembly’s 105 MPs showed up for the Tarasyan vote.