Խորհրդարանը մերժեց Վահե Գրիգորյանի թեկնածությունը
ԱԺ հաշվիչ հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մելիքյանը ներկայացրեց քվեարկության արդյունքները. ԱԺ 105 պատգամավորներից քվեարկությանը մասնակցել է 53-ը, կողմ է քվեարկել 30-ը, դեմ՝ 23-ը:
Հիշեցնենք, որ ՍԴ անդամի ընտրության համար անհրաժեշտ էր առնվազն 63 պատգամավորի կողմ քվեարկություն: Վահե Գրիգորյանի թեկնածությունն առաջադրել էր նախագահ Արմեն Սարգսյանը:
Նկատենք, որ սա արդեն երկրորդ դեպքն է, երբ նախագահ Արմեն Սարգսյանի առաջադրած թեկնածուն չի ընտրվում ՍԴ անդամի պաշտոնում: Արմեն Սարգսյանը մայիսին առաջադրել էր Արցախի նախագահի խորհրդական Էմիլ Բաբայանի թեկնածությունը, սակայն վարչապետի պաշտոնում Նիկոլ Փաշինյանի չընտրվելուց հետո մայիսի 4-ի հերթական նիստը «Ելք» և «Ծառուկյան» խմբակցությունները բոյկոտել էին, ինչի հետևանքով քվեարկությանը 105 պատգամավորներից մասնակցել էր 54-ը: ՍԴ անդամի ընտրությունն իրականացվում է փակ-գաղտնի ընթացակարգով՝ պատգամավորների ընդհանուր թվի 3/5-ի ձայներով, և ըստ այդմ՝ առնվազն 63 պատգամավորների կողմ քվեարկությամբ:

Парламент отклонил кандидатуру Ваге Григоряна
Председатель счетной комиссии Национального Собрания Гагик Меликян представил пезультаты голосования по кандидатуре Ваге Григоряна, выдвинутого на должность судьи Конституционного суда. За Григоряна проголосовали 30 депутатов, против – 23.
Напомним, что это второй случай, когда кандидат, выдвинутый президентом РА Арменом Саргсяном, не избирается членом Конституционного суда. В мае А.Саргсян предложил на эту должность советника президента Арцаха Эмиля Тарапана, однако после того, 4 мая Никол Пашинян не был избран премьер-министром, фракции “Елк” и “Царукян” бойкотировали работу парламента, вследствие чего из 105 депутатов на заседании присутствовали 54.