ՀՔԾ-ն հաստատում է Միհրան Պողոսյանի ձերբակալվելու հանգամանքը, պաշտպանը՝ հերքում
Հատուկ քննչական ծառայության մամուլի քարտուղար Մարինա Օհանջանյանը մեզ հետ զրույցում հաստատեց ԴԱՀԿ նախկին պետ Միհրան Պողոսյանի ձերբակալման լուրը:
«Միհրան Պողոսյանը հայտնաբերվել և ձերբակալվել է ՌԴ իրավապահների կողմից, արտահանձնման գործընթացն ընթացքի մեջ է»,- ասաց Մարինա Օհանջանյանը:
Միհրան Պողոսյանի պաշտպան Երեմ Սարգսյանը չի հաստատում Մոսկվայում նրա ձերբակալվելու վերաբերյալ տեղեկությունը:
«Ես խոսել եմ իր հետ, նման տեղեկատվություն չկա, եթե լիներ նման հանգամանք, ես տեղյակ կլինեի»,- ասաց Երեմ Սարգսյանը, ով պարբերաբար կապի մեջ է լինում նրա հետ: Պաշտպանը նշեց, որ լուրի` իրական չլինելը հավաստում են նաև նրա հարազատները: «Ես խոսեցի նաև հարազատների հետ, ասացին, որ լուրն իրականությանը չի համապատասխանում»,- ասաց Երեմ Սարգսյանը:
Նշենք, որ Irakanum.am կայքը գրել է, որ երեկ՝ ապրիլի 20-ին, Մոսկվայում կալանավորվել է ԴԱՀԿ ծառայության նախկին պետ, ԱԺ նախկին պատգամավոր Միհրան Պողոսյանը, և առաջիկա օրերին տեղի կունենա Պողոսյանի հայկական կողմին հանձնելու գործընթացը։
Հիշեցնենք, որ Միհրան Պողոսյանը մեղադրվում է Քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Ըստ մեղադրանքի, նա, օգտագործելով պաշտոնեական դիրքը, վատնման եղանակով առանձնապես խոշոր չափերով գույք է հափշտակել և չարաշահել իր պաշտոնեական լիազորությունները, ինչն առաջացրել է ծանր հետևանքներ: Նրա նկատմամբ հետախուզում է հայտարարվել և խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:

ССС подтверждает информацию о задержании Миграна Погосяна, защитник опровергает
Пресс-секретарь Специальной следственной службы Марина Оганджанян в беседе с Hetq.am подтвердила сведения о задержании бывшего начальника Службы принудительного исполнения судебных актов Миграна Погосяна.
“Мигран Погосян обнаружен и задержан правоохранителями Российской Федерации. Уже начат процесс его экстрадиции”,- отметила пресс-секретарь.
Между тем адвокат М,Погосяна, Ерем Саргсян, не подтвердил эту информацию.
“Я говорил с ним, ничего подобного нет, в противном случае мне об этом было бы известно”,- сказал адвокат, который поддерживает постоянную сязь со своим доверителем.
То, что эта информация не соответствует действвительности, по словам Ерема Саргсяна, подтверждают и родственники Погосяна: “Я разговаривал с ними, они уверяют, что эти сведения не соответствуют действительности”.
Между тем Irakanum.am сообщил о том, что 20 апреля в Москве был задержан бывший начальник СПИСА, бывший депутат Национального Собрания РА Мигран Погосян, и в ближайшие дни начнется процесс его передачи армянской стороне.
Напомним, что М.Погосян обвиняется в злоупотреблении должностными полномочиями, хищении имущества в особо крупном размере, вызвавшем тяжкие последствия. Погосян был объявлен в розыск. В качестве меры пресечения к нему избран арест.