Խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ միաձայն ընդունեց Մարտի 1-ի տուժածներին աջակցություն տալու նախագիծը
Խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ միաձայն ընդունեց ԱԺ փոխխոսնակներ Ալեն Սիմոնյանի և Լենա Նազարյանի հեղինակած «2008 թվականի մարտի 1-ից 2-ը Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների ժամանակ տուժած անձանց աջակցության մասին» օրենքի նախագիծը։ Այն ընդունվեց 117 կողմ ձայնով:
ԱԺ փոխխոսնակ, ԲՀԿ պատգամավոր Վահե Էնֆիաջյանը մինչ քվարկությունը վարման կարգով ասաց, որ 2008 թվականի մարտի 1-ը ցավ է յուրաքանչյուրի համար, և ԲՀԿ ներկայացուցիչները բազմաթիվ անգամներ են պահանջել, որ օբյեկտիվ քննություն ընթանա, և բոլոր մեղավորները պատժվեն: Էնֆիաջյանն ասաց, որ ԲՀԿ-ն կողմ է քվեակելու նախագծին:
Հիշեցնենք, որ այս նախագծով աջակցություն ստանալու իրավունք ունեն նշված գործողությունների ժամանակ ստացած վնասվածքի պատճառով զոհված (մահացած) անձի՝ Քրեական դատավարության օրենսգրքով նախատեսված կարգով իրավահաջորդի կարգավիճակ ունեցող անձինք, ինչպես նաև այն անձը, որի առողջությանը նշված գործողությունների ժամանակ պատճառվել է ծանր կամ միջին ծանրության վնաս: Աջակցության ձևը, չափը և տրամադրման կարգը, ինչպես նաև աջակցության տրամադրման համար դիմումի ձևը, կցվող փաստաթղթերի ցանկը և քննարկման կարգը սահմանվելու են Կառավարության որոշմամբ:

Парламент единогласно приниял в первом чтении проект закона об оказании помощи потерпевшим во время событий 1 марта 2008 года
Парламент единогласно приниял в первом чтении рзработанный вице-спикерами Аленом Симоняном и Леной Назарян проект закона “Об оказании помощи лицам, пострадавшим во время событий 1 марта 2008 года в Ереване”.
До начала голосования вице-спикер, депутат фракции “Процветающая Армения” Ваге Энфиаджян отметил, что события 1 марта – боль для каждого человека, и многие представители партии “Процветающая Армения” неоднократно требовали проведенияч объективного следствия и привлечения к ответственности всех виновных. Энфиаджян сказал, что “ПА” будет голосовать за принятие законопроекта.
Напомним, что по данному проекту право на получение помощи имеют правопреемники погибших, лица, получившие телесные повреждения во время указанных событий, а также лица, здоровью которых был причинен тяжкий или средней тяжести ущерб. Форма, размер и порядок выделения помощи будут установлены решением правительства.