Դավիթ Խաժակյանի պնդմամբ՝ քաղաքապետարանն աղբահանության հարցի լուծումը ձախողել է
Երևանի ավագանու այսօրվա նիստին արտահերթ ելույթով հանդես եկավ «Բարգավաճ Հայաստան խմբակցության» անդամ Միքայել Մանրիկյանը, ով ներկայացրեց աղբահանության համար մեկ անձից նոր աղբատար մեքենաներ գնելու ընթացակարգի վերաբերյալ իրենց խմբակցության կարծիքը:
Ավագանու անդամը վստահ է՝ քաղաքապետի կողմից մոնիտորինգ չի իրականացրել և չի պարզվել՝ արդյոք Երևանը 24 «ԿամԱԶ»-ի կարիք ունի, թե՝ 16-ի: Հայտարարությանն ի պատասխան՝ Հայկ Մարությանը նշեց, որ 2019-ի փետրվարին հայտարարվել է տենդերը, և բոլորը տեղյակ են եղել, որ պետք է մեքենաներ գնել. «Ամբողջ աշխարհը գիտի, որ 24 մեքենա մրցույթի է հանվել, որ գնում կատարվի: Նոր իմացա՞ք այդ մասին, Կառավարության նիստում իմացա՞ք: Մենք Կառավարության նիստում ուղղակի բարձրաձայնեցինք այն, որ 24 հատից մի քանիսը շուտ բերենք»,- հայտնեց Մարությանը:
Միքայել Մանրիկյանը նորից հայտարարություն արեց՝ նշելով, որ չկա ծրագիր, չկա հաստիքացուցակ, և պարզ չէ՝ ինչի հիման վրա է կատարվում գնումը: Պնդեց, որ ներկայացնեն քաղաքապետարանի և «Սանիթեք» ընկերության միջև կնքված պայմանավորվածություններն ու պայմանագրերը, ինչին ի պատասխան՝ Հայկ Մարությանը պնդեց՝ քաղաքապետարանում ամեն ինչ արվում է թափանցիկ, ուստի ամեն ինչ կարելի է ներկայացնել:
Արտահերթ ելույթով հանդես եկավ նաև «Լույս» խմբակցության ավագանու անդամ Դավիթ Խաժակյանը: Նա արձանագրեց, որ քաղաքապետի ընտրությունից 6 ամիս անց աղբահանության խնդրի լուծումը ձախողվել է, և այդ պատճառով էլ Կառավարությունը արձագանքել է:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 18-ի Կառավարության նիստում հավանություն է տրվել «Գնման ընթացակարգերի կազմակերպման մասին» որոշման նախագծին, համաձայն որի՝ մեկ անձից գնման ընթացակարգով Երևանի քաղաքապետարանը կկարողանա աղբատար ավտոմեքենաներ գնել: Պատճառն այն է, որ «Սանիթեք»-ը չի հասցնում ամբողջությամբ իրականացնել աղբահանությունը: Ըստ Խաժակյանի՝ Երևանի քաղաքապետարանն ամեն ինչ անում է գնումը «ԿամԱԶ» ընկերությունից անելու համար, քանի որ քաղաքապետարանի հայտարարած մրցույթում մեքենաների տեխնիկական բնութագրում ներկայացվել են այնպիսի պահանջներ, որոնց համապատասխանում է միայն «ԿամԱԶ» ընկերությունը:

По утверждению Давида Хажакяна, мэрии не удается решить проблему уборки мусора в Ереване
На сегодняшнем заседании совета старейшин Еревана во внеочередном порядке выступил член фракции “Процвевтающая Армения” Микаел Манрикян, который представил мнение фракции по порядку закупки новых мусороуборочных машин у одного лица. Член совета старейшин выразил уверенность в том, что мэр не провел мониторинг и не выяснил, сколько самосволов “КамАЗ” требуется Еревану – 24 или 16.
“Всему миру известно, что с целью закупки на тендер были вынесены 24 самосвала. Вы только сейчас узнали об этом? На заседании правительства мы сказали, что несколько машин должны быть доставлены как можно скорее”,- сообщил Марутян.
Микаел Манрикян продолжал утверждать, что из-за отсутствия программы неизвестно, на основании чего была осуществлены закупка. Манрикян настоял на представлении договоров, заключенных между мэрией и компанией “Санитек”. В ответ Айк Маруткян заверил, что в мэрии все делается прозрачно.
Во внеочередном порядке выступил и член совета старейшин от фракции “Луйс” Давид Хажакян. Он заявил, что спустя шесть месяцев после выборов мэра не удалось решить проблему уборки мусора, и поэтому правительству пришлось отреагировать.
Напомним, что на заседании 18 апреля правительство одобрило проект решения “Об организации порядка закупки”, согласно которому столичная мэрия в соответствии с порядком закупки у одного лица сможет приобрести мусороуборочные машины. Причина в том, что компания “Санитек” не успевают осуществлять уборку мусора в полном объеме. По словам Д.Хажакяна, мэрия Еревана делает все, чтобы купить машины у компании “КамАЗ”, так как представленным в тендере мэрии техническим характеристикам автомобилей соответствует только компания “КамАЗ”.